Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

În așteptarea unei autorizații de mediu revizuite

Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

Clean Tech Internațional Ciulnița funcționează non-stop încălcând astfel condițiile de funcționare impuse de către Garda de Mediu Ialomița. Oficialii firmei susțin că noua autorizație integrată de mediu va permite intrarea firmei în normalitate. «Inițial, autorizația integrată de mediu a fost acordate pentru 16 ore de funcționare... Este un non-sens! Vrem să revenim la normalitate și să funcționăm 24 de ore din 24!» susține Marius Vlădescu, directorul general al firmei. Conform informațiilor publice existente, la acest moment Clean Tech Internațional se află în faza finală a obținerii autorizației integrate de mediu, revizuită.

Puțină istorie locală Problemele de poluare legate de activitatea economică a firmei Clean Tech au devenit publice în urmă cu aproximativ 5 ani. La momentul respectiv, atât locuitorii comunei Ciulnița, cât și cei ai Sloboziei, au sesizat autoritățile cu privire la posibila poluare a zonei. În pofida semnalelor publice, timp de 4 ani firma a funcționat fără probleme și fără a fi controlată de instituțiile abilitate in domeniu. Prima schimbare de optică a fost sesizată în mai 2019, la mai bine de un an după ce fabrica și-a schimbat proprietarul. În urma sesizărilor repetate și a intervenției autorităților locale din Slobozia, Garda de Mediu a controlat activitatea firmei. Parada de legalitate a fost postată regulamentar pe pagina de Facebook a Gărzii Naționale de Mediu, împreună cu următoarea informare: «În urma verificărilor, s-a constatat că operatorul nu respectă în totalitate prevederile autorizației integrate de mediu, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei». Altfel spus, «comisarii Gărzii de Mediu Ialomița s-au acoperit de hârtii, noul patron german al CleanTech poate polua mai departe»  după cum titra la acel moment ziarul nostru. După cum veți putea constata, afirmațiile au fost premonitorii.

Clean Tech a avut mușchi guvernamentali Țintarul controalelor oficiale a continuat vreme de mai multe luni până când, în perioada 6-7 august 2019, comisarii Gărzii de Mediu au reușit să suspende oficial autorizația de mediu pe care o are firma Clean Tech. Minunea a durat mai puțin de două săptămâni, firma reușind în acest interval să facă ce nu reușise în cei 4 ani de când avea autorizația de mediu. Conform comunicatului oficial, decizia de încetare a suspendării autorizației de mediu a fost luată pentru că, cităm, «stadiul îndeplinirii măsurilor impuse și asumarea de către Clean Tech Internațional a condițiilor impuse de autorizația integrată de mediu îi dau dreptul ca activitatea să fie reluată». Surse administrative susțin că pentru acest rezultat a fost deranjată Viorica Dăncilă, prim-ministru încă în funcție la data respectivă. Însă acest amănunt este mai puțin important în context. Ceea ce contează însă este faptul că îe perioada suspendării autorizației, ca de altfel și până atunci, fabrica a funcționat la capacitate maximă, «procesând 200 de tone/zi de subproduse de origine animală de categoria a III-a», continuând să afecteze direct mediul înconjurător.

Fabrica funcționează 24 de ore din 24! Aparent un eșec al autorităților locale, decizia de reluare a activității fixează indubitabil cadrul legal de funcționare al Clean Tech Internațional. Una dintre obligațiile asumate impune ca, în așteptarea autorizației de mediu revizuite, programul de funcționare al firmei să fie de 16 ore zilnic. În fapt, din 20 mai 2019 și până în prezent, firma a funcționat non-stop, încălcând atât măsurile impuse de autorități, cât și pe cele asumate cu atâta ușurință prin documentația întocmită pe genunchi după ce asupra oficialilor instituțiilor ialomițene s-au făcut presiunile acelea puțin importante despre care am amintit anterior. Paradoxal, dovezile acestei încălcări grosolane a măsurilor sunt furnizate chiar de către Clean Tech. Conform legii, firma are obligația de a raporta public de fiecare dată când oprește și repornește instalațiile de producție. Tabelul, asumat de către reprezentanții firmei, conține date incriminatoare care confirmă că unele dintre aceste incidente s-au petrecut noaptea, la ore la care activitatea de producție este, teoretic, suspendată. La această situație inexplicabilă continuă să se adauge sesizările privind mirosurile emanate de instalații, precum și informații, e drept, neconfirmate, privind deversarea ilegală a apei reziduale într-o crivaie din apropierea fabricii.

Marius Vlădescu vrea normalitate. Și noi la fel! Contactat telefonic, Marius Vlădescu, directorul general al firmei, nu a putut nega evidența. El a declarat că autorizația de mediu revizuită încearcă să reglementeze, printre altele, și acest aspect al funcționarii legale a fabricii. «Inițial, autorizația integrată de mediu a fost acordată pentru 16 ore de funcționare... Este un non-sens! Vrem să revenim la normalitate și să funcționăm 24 de ore din 24!» a declarat domnia sa. De asemenea, el a susținut că investiția de 10 milioane de euro, anunțată public toamna trecută, are drept scop eliminarea tuturor problemelor de mediu provocate de funcționarea făbricii: «SARIA, grupul german de firme care a achiziționat Clean Tech, lucrează la cele mai înalte standarde de mediu. Asta vrem să facem și aici!». Din păcate, investiția de 10 milioane de euro fluturată pe sub nasul opiniei publice «pentru eliminarea tuturor problemelor» este la ani distanță de materializare oricât de nobile ar fi intențiile investitorilor. Până atunci, locuitorii din Ciulnița și Slobozia vor fi obligați să suporte mirosurile, poluarea accidentală a zonei, deversările necontrolate de ape reziduale, etc. Iar pentru ca toate acestea să se întâmple e nevoie de o autorizație de mediu revizuită... Dar despre această autorizație și problemele ascunse ale investiției pe care Marius Vlădescu o anunță deja extinsă la 20 milioane de euro vă vom povesti data viitoare! Cu condiția să fiți interesați, evident...

1 Mai 2020, 11:05 (7662 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților
Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată
Circul Clean Tech de la Ciulnița
Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Comentariile cititorilor:


DNA:
(12 Iunie 2020, 02:35)
Ceea ce se întâmplă la acesta "distinsa" societate depășește de departe domeniul penalului. În momentul retragerii autorizației de funcționare, de catre Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița și pentru acest lucru merita felicitat domnul director al respectivei instituții, s-a creat un blocaj. Toate reziduurile colectate de la abatoarele din tara au fost redirecționate către un incinerator din Tulcea, loc în care s-au distrus. Societatea ialomițeană a plătit tot deranjul cu sume foarte mari, bani care au fost imputat abatoarelor din tara. Totul a durat preț de câteva zile, timp în care facturile colosale au curs.. S-a găsit o soluție. Intervenție la nivel de guvern, al reprezentanților abatoarelor din tara, care au vrut sa împuște doi iepuri. Primul, sa scape de plata către CT a facturilor de incinerare și doi, reluarea trimiterii catre CT a reziduurilor și logic, încasarea de bani în urma vânzării acestora. Mai mult decât atât, revizuirea autorizației de mediu a inclus preluarea și prelucrarea unui nr de tone/zi.. Și acum urmează partea frumoasa.. Către incinerator nu s-a mai trimis decât materia prima necorespunzătoare, restul, și aici ma refer la cele 400-500 tone/ zi, au fost schimbate în acte prin împărțirea corecta per fiecare abator/zi... Practic, în fiecare camion a ramas valoarea reala, și mult peste cât s-a impus de către autorități, iar în acte a rămas valoarea totala permisa. Astfel, CT a prelucrat peste 10.000 tone/ luna, iar în acte a raportat valoarea admisa și permisa în autorizație. Artificiul din acte contravine legilor tarii prin fentarea APM, Gărzii de Mediu, DSV și bineînțeles, ANAF. Și totuși nimeni nu vede. Caz închis. Aveți legătură.
VMI:
(6 Mai 2020, 12:13)
<Dragi cetateni, lasati firmele sa functioneze, instalatiile acestei societati nu polueaza decat olfactiv.>
Daca este numai olfactiv...... este in regula!!!??? Va fi extraordinar sa stai in curtea casei in aer liber, curat si doar poluat olfactiv. Este o problema mirosul imputit care ajunge pana in oras?
tratat cu tratament:
(4 Mai 2020, 14:43)
Mai Mariusica, kaka tot olfactiv polueaza, nu te infecteaza cu covid, poti sa calci in el, mama nu se supara.
#ți ai dracu :
(4 Mai 2020, 11:36)
Bă mariuse,cu controalele tale.. De unde putea anii trecuti a hoit?Ca inainte de a se construi cleanTech,nu era aceasta problema"Miroase"dar vor schimba instalatiile.Tu,angajat la stat sa interzici disconfortul ne rogi sa induram miasmele cadaverice,ca o portavoce,un avocat al celui ce polueaza?Ca pe viitor(??) va fi bine. Serios? Cine dracu te-a angajat? Tu erai menit sa fi angajat al cleantech.Pe noi,cei care nu avem interese si nu suntem subiectivi,ne interesează un mediu placut,ecologic pentru un trai demn de 2020.Auzi atitudine de angajat sa controleze"directiunea s-a jurat pe rosu,ca vor moderniza evacuarile".#ți-ai dracu ne ciumati rosii...
Pt Marius I:
(4 Mai 2020, 00:03)
Ți se pare normal ca, orice operator economic care nu îndeplinește legislația în vigoare, operator amendat și pasuit de autorități, sa funcționeze în continuare? Ți se pare normal sa fenteze taxa către DSV pe care o plătește lunar, de 7 lei/tona, prelucrand, în realitate, dublu de cât declara? Mie nu. Sunt cetățean al comunei Ciulnița și ma gândesc cu groaza ca vine vara și nu mai pot sta în casa de miros. Apropo, ai luat pachetul de Paște?
Pt Marius I:
(3 Mai 2020, 23:46)
Firma are 30 de angajați, nu 100. Cat ai luat când ai plecat din control?
Marius I.:
(3 Mai 2020, 16:43)
Dragi cetateni, lasati firmele sa functioneze, instalatiile acestei societati nu polueaza decat olfactiv. Nu se elimina substante nocive,nimic. Ei fierb acele resturi de abator, dupa care subt presate. Atat. Lucrez la DSV, am fost la nenumarate controale,stiu ce zic. Din pacate, miroase, insa in acest an, se vor schimba instalatiile, din ce informatii avem. Firma platese multe taxe, are 100 de angajati. Staiati ca se ridica o instalatie de neutralizat cauciucuri la Iazu ? Acolo sa vezi poluare....
Pentru gigi:
(2 Mai 2020, 19:03)
Mașinile lui Gatulet sunt vax albină, o mașină de carat reziduuri la Vivani și cam atât. Ce va spune numele (...)? El cara de rupe mizeriile. La accidentul de la Sf Gheorghe a ascuns documente, tirul avea peste 30 de tone încărcătură și timpii de conducere depășiți de 3 ori. Totul mușamalizat. Apoi, un fost milițian băgat și el in ecuație, nepotul unui fost șef de la IPJ Ialomița. Om cu grade, pe felie cu Mariusescu asta. E mălai mult la mijloc, fraților.
gigi:
(1 Mai 2020, 23:02)
Pai ndaca lucreaza mai putine ore masinile primarului trebuie sa transporte mai putin si ce facem reducem afacerea lui Stelica ?
Cititor :
(1 Mai 2020, 13:56)
Functionati si 25/24,ca oricum avem legislatia proasta,normele de aplicare nu sunt corelate,judecatorii nu sunt capabili de decizii radicale,spaga e in floare,statul intruneste conditiile ideale pentru a va face mendrele.Prefect,preș de consil judetean sau primar de municipiu..toti o apa si-un pamant.Incalcati legea linistiti,umpleti-ne de miasmele cadaverice,ca nu veti pati nimic,iar porcariile din judet nu vor disparea repede.Sefii de mediu si protectia naturii sunt numiti politic,totul va avantajeaza.Spor!Nenorociti-ne ca meritam!
Ciulnitarul:
(1 Mai 2020, 13:13)
Pe Vlădescu îl doare în dos de autorități, de tot. Vine neamțul și intervine direct sus, managerul își trage jarul pe turta lui, cât tine, ca doar e tânăr și trebuie sa trăiască. Vouă v-a dat praf în ochi, ca și altora
Ciulniteanul:
(1 Mai 2020, 12:17)
De toate aceste necazuri se face vinovat domnul primar Stelica. El sustine aceasta firma pentru a avea unde sa-si angajeze neamurile. Anul trecut a intervenit la doamna ministra Gavrilescu de la mediu, care fiind din acelasi partid cu el a inchis ochii la incalcarea legii. Ca sa abureasca ciulnitenii, a asfaltat niscaiva strazi cu latimea de 3 metri, si a facut o canalizare de rahat care nu functioneaza, dar locuitorii sunt foooarte incantati de cate realizari marete a facut domnul primar. Alegeti-l in continuare pe Stelica sa ne mai otraveasca cu firma lui, o sa vedeti peste cativa ani cand vor incepe sa se imbolnaveasca oamenii de la gazele otravitoare.
Clinterci:
(1 Mai 2020, 11:24)
Isctr nu e capabil sa oprească un camion in trafic, sa constate ca ceea ce e în acte nu corespunde cu ceea ce e încarcat!
Clinterci:
(1 Mai 2020, 11:20)
Pai normal ca baga nonstop, atât timp cât prelucrează 500-600 tone la zi, nu 200, cât spun ei... Restul e bonus!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 29 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Doi copii răniți grav în urma unui accident rutier

Slobozia: Doi copii răniți grav în urma unui accident rutier

Marți, 25 noiembrie 2025, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia s-a produs un grav accident de circulație, în care au fost implicate 3 autoturisme. În ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2025, 14:30
(10446 vizualizări - 0 comentarii)


2436 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-octombrie 2025

În perioada ianuarie-octombrie 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2436 persoane ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2025, 13:40
(3782 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 1,543 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-octombrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-octombrie 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de peste ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2025, 11:55
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Slobozia și Andrășești

În cadrul unui dosar penal instrumentat de polițiștii Biroului de Investigații Criminale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au fost puse în executare două ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2025, 13:40
(8374 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Reținut pentru «tâlhărie»

Polițiști au reținut pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, un tânăr de 33 ani, din Perieți, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie». În fapt, din materialul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2025, 13:00
(2225 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Tineri reținuți pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 20 noiembrie a.c., în urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus reținerea, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 29 de ani, din Slobozia, cercetat sub aspectul comiterii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2025, 12:00
(8020 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Miercuri, 19 noiembrie 2025, procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au dispus, în două cauze penale,  reținerea a doi inculpați, cu vârstele de 38 și 47 de ani, cercetați pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2025, 16:00
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Acțiunea «Truck&amp;Bus»

Poliția Rutieră Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În această săptămână, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, împreună cu structurile rutiere din cadrul IPJ Ialomița, desfășoară, sub egida ROADPOL, acțiunea «Truck&Bus» ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2025, 15:45
(7368 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 7,87 milioane de lei în octombrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2025, 11:25
(8901 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 19 noiembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Călărași din orașul Fetești ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2025, 10:15
(7583 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Cercetați penal pentru «înșelăciune»

În cadrul operațiunii «JUPITER», procurorii și polițiștii din Slobozia au reușit să probeze activitatea a trei bărbați din zona București-Ilfov, acuzați de «înșelăciune ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2025, 16:20
(1184 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2025, 15:05
(1122 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF intensifică acțiunile de control la marii contribuabili

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță demararea, în perioada imediat următoare, a unei serii de controale fiscale ce vor viza peste 500 de mari contribuabili din diverse domenii ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2025, 14:55
(1330 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 185,69 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna octombrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 185,69 milioane ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2025, 10:20
(1043 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr reținut după ce a «spart» un magazin din Stelnica

Polițiștii Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au reținut un tânăr bănuit  de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Potrivit cercetărilor, persoane necunoscute ar ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2025, 14:35
(9565 vizualizări - 0 comentarii)


Buești: Bătrân de 70 de ani, monitorizat electronic în urma unui caz de violență domestică

Secția nr. 1 Poliție Rurală Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 70 de ani,  din Buești, cu privire la faptul că în timp ce se află la domiciliu ar fi fost agresată fizic și verbal î ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2025, 14:20
(3145 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista datornicilor la 30 septembrie 2025, publicată pe site-ul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile legale au fost publicate pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2025, 09:55
(9279 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Mai aproape de client prin soluții de digitalizare  

RAJA Constanța: Mai aproape de client prin soluții de digitalizare  

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2025, 10:35
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: După gratii pentru scandalul provocat

Polițiștii ialomițeni au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de un bărbat de 43 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de «lovirea sau alte violențe». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2025, 13:40
(1574 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune pentru viață a jandarmilor ialomițeni

Misiune pentru viață a jandarmilor ialomițeni

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge! Salvează o viață!» și au mers să doneze sânge la sediul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Campania se ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2025, 12:50
(996 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Dosar penal pentru «violență în familie»

Sâmbătă, 1 noiembrie 2025, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul un tânăr ar fi agresat-o pe soția sa și pe prietena acesteia. Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2025, 12:30
(4309 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 10 noiembrie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform legii, că luni, 10 noiembrie 2025, este termenul ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2025, 12:00
(1496 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: După gratii pentru că a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 47 de ani, din Manasia, a fost reținut pentru 24 de ore pentru că a încălcat ordinul de protecție emis pe numele său de polițiști. Conform probatoriului administrat a reieșit că, ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2025, 11:40
(1055 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Reținut pentru «furt»

Pe data de 30 octombrie 2025 un șofer a sesizat polițiștilor faptul că, în timp ce staționa în parcarea Popasului Sinești, i-au fost sustrase o geantă în care se aflau bani, precum ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2025, 11:00
(1176 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista contribuabililor bun-platnici a fost publicată pe portalul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2025, 11:45
(8421 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Premii de excelență pentru olimpicii ialomițeni

«Consiliul Județean Ialomița își reafirmă angajamentul față de susținerea și promovarea educației de înaltă calitate, considerată un pilon esențial al dezvoltării societății contemporane și viitoare. În acest sens, una dintre direcțiile strategice ale instituției o reprezintă sprijinirea performanței școlare și recunoașterea meritelor elevilor și cadrelor didactice care contribuie la afirmarea excelenței în învățământul ialomițean» ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2025, 11:10
(5641 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de Call Center RAJA-un număr unic la dispoziția tuturor clienților 

Serviciul de Call Center RAJA-un număr unic la dispoziția tuturor clienților 

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora, vine ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2025, 10:20
(5450 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Slobozia: Expoziție de pictură

Expoziția «SINOPSIS» a pictorului Dan Constantinescu-Cocoru va fi vernisată joi, 6 noiembrie a.c., de la orele 16,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural « ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2025, 09:40
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Percheziții în cadrul Operațiunii «Jupiter»

În cadrul Operațiunii «Jupiter», desfășurată sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Româ ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2025, 16:30
(6223 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Duminică, 2 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,00, pe strada Florilor din Fetești, polițiștii rutieri au oprit în trafic pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 64 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2025, 16:15
(620 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...