Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

În așteptarea unei autorizații de mediu revizuite

Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

Clean Tech Internațional Ciulnița funcționează non-stop încălcând astfel condițiile de funcționare impuse de către Garda de Mediu Ialomița. Oficialii firmei susțin că noua autorizație integrată de mediu va permite intrarea firmei în normalitate. «Inițial, autorizația integrată de mediu a fost acordate pentru 16 ore de funcționare... Este un non-sens! Vrem să revenim la normalitate și să funcționăm 24 de ore din 24!» susține Marius Vlădescu, directorul general al firmei. Conform informațiilor publice existente, la acest moment Clean Tech Internațional se află în faza finală a obținerii autorizației integrate de mediu, revizuită.

Puțină istorie locală Problemele de poluare legate de activitatea economică a firmei Clean Tech au devenit publice în urmă cu aproximativ 5 ani. La momentul respectiv, atât locuitorii comunei Ciulnița, cât și cei ai Sloboziei, au sesizat autoritățile cu privire la posibila poluare a zonei. În pofida semnalelor publice, timp de 4 ani firma a funcționat fără probleme și fără a fi controlată de instituțiile abilitate in domeniu. Prima schimbare de optică a fost sesizată în mai 2019, la mai bine de un an după ce fabrica și-a schimbat proprietarul. În urma sesizărilor repetate și a intervenției autorităților locale din Slobozia, Garda de Mediu a controlat activitatea firmei. Parada de legalitate a fost postată regulamentar pe pagina de Facebook a Gărzii Naționale de Mediu, împreună cu următoarea informare: «În urma verificărilor, s-a constatat că operatorul nu respectă în totalitate prevederile autorizației integrate de mediu, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei». Altfel spus, «comisarii Gărzii de Mediu Ialomița s-au acoperit de hârtii, noul patron german al CleanTech poate polua mai departe»  după cum titra la acel moment ziarul nostru. După cum veți putea constata, afirmațiile au fost premonitorii.

Clean Tech a avut mușchi guvernamentali Țintarul controalelor oficiale a continuat vreme de mai multe luni până când, în perioada 6-7 august 2019, comisarii Gărzii de Mediu au reușit să suspende oficial autorizația de mediu pe care o are firma Clean Tech. Minunea a durat mai puțin de două săptămâni, firma reușind în acest interval să facă ce nu reușise în cei 4 ani de când avea autorizația de mediu. Conform comunicatului oficial, decizia de încetare a suspendării autorizației de mediu a fost luată pentru că, cităm, «stadiul îndeplinirii măsurilor impuse și asumarea de către Clean Tech Internațional a condițiilor impuse de autorizația integrată de mediu îi dau dreptul ca activitatea să fie reluată». Surse administrative susțin că pentru acest rezultat a fost deranjată Viorica Dăncilă, prim-ministru încă în funcție la data respectivă. Însă acest amănunt este mai puțin important în context. Ceea ce contează însă este faptul că îe perioada suspendării autorizației, ca de altfel și până atunci, fabrica a funcționat la capacitate maximă, «procesând 200 de tone/zi de subproduse de origine animală de categoria a III-a», continuând să afecteze direct mediul înconjurător.

Fabrica funcționează 24 de ore din 24! Aparent un eșec al autorităților locale, decizia de reluare a activității fixează indubitabil cadrul legal de funcționare al Clean Tech Internațional. Una dintre obligațiile asumate impune ca, în așteptarea autorizației de mediu revizuite, programul de funcționare al firmei să fie de 16 ore zilnic. În fapt, din 20 mai 2019 și până în prezent, firma a funcționat non-stop, încălcând atât măsurile impuse de autorități, cât și pe cele asumate cu atâta ușurință prin documentația întocmită pe genunchi după ce asupra oficialilor instituțiilor ialomițene s-au făcut presiunile acelea puțin importante despre care am amintit anterior. Paradoxal, dovezile acestei încălcări grosolane a măsurilor sunt furnizate chiar de către Clean Tech. Conform legii, firma are obligația de a raporta public de fiecare dată când oprește și repornește instalațiile de producție. Tabelul, asumat de către reprezentanții firmei, conține date incriminatoare care confirmă că unele dintre aceste incidente s-au petrecut noaptea, la ore la care activitatea de producție este, teoretic, suspendată. La această situație inexplicabilă continuă să se adauge sesizările privind mirosurile emanate de instalații, precum și informații, e drept, neconfirmate, privind deversarea ilegală a apei reziduale într-o crivaie din apropierea fabricii.

Marius Vlădescu vrea normalitate. Și noi la fel! Contactat telefonic, Marius Vlădescu, directorul general al firmei, nu a putut nega evidența. El a declarat că autorizația de mediu revizuită încearcă să reglementeze, printre altele, și acest aspect al funcționarii legale a fabricii. «Inițial, autorizația integrată de mediu a fost acordată pentru 16 ore de funcționare... Este un non-sens! Vrem să revenim la normalitate și să funcționăm 24 de ore din 24!» a declarat domnia sa. De asemenea, el a susținut că investiția de 10 milioane de euro, anunțată public toamna trecută, are drept scop eliminarea tuturor problemelor de mediu provocate de funcționarea făbricii: «SARIA, grupul german de firme care a achiziționat Clean Tech, lucrează la cele mai înalte standarde de mediu. Asta vrem să facem și aici!». Din păcate, investiția de 10 milioane de euro fluturată pe sub nasul opiniei publice «pentru eliminarea tuturor problemelor» este la ani distanță de materializare oricât de nobile ar fi intențiile investitorilor. Până atunci, locuitorii din Ciulnița și Slobozia vor fi obligați să suporte mirosurile, poluarea accidentală a zonei, deversările necontrolate de ape reziduale, etc. Iar pentru ca toate acestea să se întâmple e nevoie de o autorizație de mediu revizuită... Dar despre această autorizație și problemele ascunse ale investiției pe care Marius Vlădescu o anunță deja extinsă la 20 milioane de euro vă vom povesti data viitoare! Cu condiția să fiți interesați, evident...

1 Mai 2020, 11:05 (7661 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților
Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată
Circul Clean Tech de la Ciulnița
Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Comentariile cititorilor:


DNA:
(12 Iunie 2020, 02:35)
Ceea ce se întâmplă la acesta "distinsa" societate depășește de departe domeniul penalului. În momentul retragerii autorizației de funcționare, de catre Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița și pentru acest lucru merita felicitat domnul director al respectivei instituții, s-a creat un blocaj. Toate reziduurile colectate de la abatoarele din tara au fost redirecționate către un incinerator din Tulcea, loc în care s-au distrus. Societatea ialomițeană a plătit tot deranjul cu sume foarte mari, bani care au fost imputat abatoarelor din tara. Totul a durat preț de câteva zile, timp în care facturile colosale au curs.. S-a găsit o soluție. Intervenție la nivel de guvern, al reprezentanților abatoarelor din tara, care au vrut sa împuște doi iepuri. Primul, sa scape de plata către CT a facturilor de incinerare și doi, reluarea trimiterii catre CT a reziduurilor și logic, încasarea de bani în urma vânzării acestora. Mai mult decât atât, revizuirea autorizației de mediu a inclus preluarea și prelucrarea unui nr de tone/zi.. Și acum urmează partea frumoasa.. Către incinerator nu s-a mai trimis decât materia prima necorespunzătoare, restul, și aici ma refer la cele 400-500 tone/ zi, au fost schimbate în acte prin împărțirea corecta per fiecare abator/zi... Practic, în fiecare camion a ramas valoarea reala, și mult peste cât s-a impus de către autorități, iar în acte a rămas valoarea totala permisa. Astfel, CT a prelucrat peste 10.000 tone/ luna, iar în acte a raportat valoarea admisa și permisa în autorizație. Artificiul din acte contravine legilor tarii prin fentarea APM, Gărzii de Mediu, DSV și bineînțeles, ANAF. Și totuși nimeni nu vede. Caz închis. Aveți legătură.
VMI:
(6 Mai 2020, 12:13)
<Dragi cetateni, lasati firmele sa functioneze, instalatiile acestei societati nu polueaza decat olfactiv.>
Daca este numai olfactiv...... este in regula!!!??? Va fi extraordinar sa stai in curtea casei in aer liber, curat si doar poluat olfactiv. Este o problema mirosul imputit care ajunge pana in oras?
tratat cu tratament:
(4 Mai 2020, 14:43)
Mai Mariusica, kaka tot olfactiv polueaza, nu te infecteaza cu covid, poti sa calci in el, mama nu se supara.
#ți ai dracu :
(4 Mai 2020, 11:36)
Bă mariuse,cu controalele tale.. De unde putea anii trecuti a hoit?Ca inainte de a se construi cleanTech,nu era aceasta problema"Miroase"dar vor schimba instalatiile.Tu,angajat la stat sa interzici disconfortul ne rogi sa induram miasmele cadaverice,ca o portavoce,un avocat al celui ce polueaza?Ca pe viitor(??) va fi bine. Serios? Cine dracu te-a angajat? Tu erai menit sa fi angajat al cleantech.Pe noi,cei care nu avem interese si nu suntem subiectivi,ne interesează un mediu placut,ecologic pentru un trai demn de 2020.Auzi atitudine de angajat sa controleze"directiunea s-a jurat pe rosu,ca vor moderniza evacuarile".#ți-ai dracu ne ciumati rosii...
Pt Marius I:
(4 Mai 2020, 00:03)
Ți se pare normal ca, orice operator economic care nu îndeplinește legislația în vigoare, operator amendat și pasuit de autorități, sa funcționeze în continuare? Ți se pare normal sa fenteze taxa către DSV pe care o plătește lunar, de 7 lei/tona, prelucrand, în realitate, dublu de cât declara? Mie nu. Sunt cetățean al comunei Ciulnița și ma gândesc cu groaza ca vine vara și nu mai pot sta în casa de miros. Apropo, ai luat pachetul de Paște?
Pt Marius I:
(3 Mai 2020, 23:46)
Firma are 30 de angajați, nu 100. Cat ai luat când ai plecat din control?
Marius I.:
(3 Mai 2020, 16:43)
Dragi cetateni, lasati firmele sa functioneze, instalatiile acestei societati nu polueaza decat olfactiv. Nu se elimina substante nocive,nimic. Ei fierb acele resturi de abator, dupa care subt presate. Atat. Lucrez la DSV, am fost la nenumarate controale,stiu ce zic. Din pacate, miroase, insa in acest an, se vor schimba instalatiile, din ce informatii avem. Firma platese multe taxe, are 100 de angajati. Staiati ca se ridica o instalatie de neutralizat cauciucuri la Iazu ? Acolo sa vezi poluare....
Pentru gigi:
(2 Mai 2020, 19:03)
Mașinile lui Gatulet sunt vax albină, o mașină de carat reziduuri la Vivani și cam atât. Ce va spune numele (...)? El cara de rupe mizeriile. La accidentul de la Sf Gheorghe a ascuns documente, tirul avea peste 30 de tone încărcătură și timpii de conducere depășiți de 3 ori. Totul mușamalizat. Apoi, un fost milițian băgat și el in ecuație, nepotul unui fost șef de la IPJ Ialomița. Om cu grade, pe felie cu Mariusescu asta. E mălai mult la mijloc, fraților.
gigi:
(1 Mai 2020, 23:02)
Pai ndaca lucreaza mai putine ore masinile primarului trebuie sa transporte mai putin si ce facem reducem afacerea lui Stelica ?
Cititor :
(1 Mai 2020, 13:56)
Functionati si 25/24,ca oricum avem legislatia proasta,normele de aplicare nu sunt corelate,judecatorii nu sunt capabili de decizii radicale,spaga e in floare,statul intruneste conditiile ideale pentru a va face mendrele.Prefect,preș de consil judetean sau primar de municipiu..toti o apa si-un pamant.Incalcati legea linistiti,umpleti-ne de miasmele cadaverice,ca nu veti pati nimic,iar porcariile din judet nu vor disparea repede.Sefii de mediu si protectia naturii sunt numiti politic,totul va avantajeaza.Spor!Nenorociti-ne ca meritam!
Ciulnitarul:
(1 Mai 2020, 13:13)
Pe Vlădescu îl doare în dos de autorități, de tot. Vine neamțul și intervine direct sus, managerul își trage jarul pe turta lui, cât tine, ca doar e tânăr și trebuie sa trăiască. Vouă v-a dat praf în ochi, ca și altora
Ciulniteanul:
(1 Mai 2020, 12:17)
De toate aceste necazuri se face vinovat domnul primar Stelica. El sustine aceasta firma pentru a avea unde sa-si angajeze neamurile. Anul trecut a intervenit la doamna ministra Gavrilescu de la mediu, care fiind din acelasi partid cu el a inchis ochii la incalcarea legii. Ca sa abureasca ciulnitenii, a asfaltat niscaiva strazi cu latimea de 3 metri, si a facut o canalizare de rahat care nu functioneaza, dar locuitorii sunt foooarte incantati de cate realizari marete a facut domnul primar. Alegeti-l in continuare pe Stelica sa ne mai otraveasca cu firma lui, o sa vedeti peste cativa ani cand vor incepe sa se imbolnaveasca oamenii de la gazele otravitoare.
Clinterci:
(1 Mai 2020, 11:24)
Isctr nu e capabil sa oprească un camion in trafic, sa constate ca ceea ce e în acte nu corespunde cu ceea ce e încarcat!
Clinterci:
(1 Mai 2020, 11:20)
Pai normal ca baga nonstop, atât timp cât prelucrează 500-600 tone la zi, nu 200, cât spun ei... Restul e bonus!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Marți, 10 martie 2026, termen-limită pentru depunerea unor declarații

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, care nu au depășit plafonul de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 14:40
(3538 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «conducere fără permis»

Urziceni: Reținut pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 20 de ani, domiciliat în comuna Bărbulești. Acesta se face vinovat de «conducere a unui vehicul fără permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 12:00
(867 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei. Amenzi de 135 mii de lei!

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza orașului Țăndărei. Cu această ocazie au fost controlate 260 de autoturisme, au efectuat 115 testări cu aparatul etilotest, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 11:00
(1710 vizualizări - 0 comentarii)


APIA dă startul campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată în anul 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură demarează în data de 5 martie 2026 Campania națională de informare privind depunerea Cererilor de Plată, sub sloganul: «APIA-CONTINUĂM ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 08:30
(7763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 6,01%, rata șomajului la sfârșitul lunii ianuarie 2026

La sfârșitul lunii ianuarie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4712 șomeri (din care 2208 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2026, 08:10
(1978 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

În contextul «Anului omagial al pastorației familiei creștine» și «Anului comemorativ al sfintelor femei din calendar», luni, 2 martie 2026, Protopopiatul Slobozia, î ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2026, 07:50
(2243 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Casă cuprinsă de flăcări

Alexeni: Casă cuprinsă de flăcări

Marți, 3 martie 2026, pompierii din Urziceni au intervenit cu două autospeciale pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Alexeni. Din primele informații, locatarii s-au autoevacuat ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 22:40
(3235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Jandarmii ialomițeni, aproximativ 500 misiuni de ordine publică în luna februarie 2026 

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii februarie a.c., 481 de misiuni de ordine publică, dintre care 10 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 15:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Zeci de șoferi au rămas pietoni din cauza vitezei

Luni, 2 martie 2026, preț de 3 ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o acțiune de monitorizare a traficului pe porțiunea Drumului Național 2A, între localitățile Malu și Ion ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 12:40
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru comiterea a 3 infracțiuni grave

Ialomița: Trimis în judecată pentru comiterea a 3 infracțiuni grave

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a dispus trimiterea în judecată a unui inculpat, recidivist, cercetat în stare de arest preventiv, pentru comiterea ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 11:50
(2764 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Turda din orașul Fetești, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2026, 15:05
(1253 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 168 persoane, angajate în luna ianuarie 2026

În luna ianuarie 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 168 persoane, dintre care ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2026, 10:35
(3575 vizualizări - 0 comentarii)


APIA începe vizarea carnetelor de rentă viageră agricolă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează rentierii agricoli că, pentru a primi renta viageră aferentă anului 2025, este necesară obținerea vizei anuale. Perioada de vizare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2026, 09:15
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Reținut pentru comiterea infracțiuni de «viol asupra unui minor»

Marți, 24 februarie 2026, polițiștii din Jilavele, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au dispus reținerea, pe bază de ordonanță pentru 24 de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2026, 14:30
(3018 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Dor și sărbătoare… miturile iubirii românești»

Muzeul Județean Ialomița: «Dor și sărbătoare… miturile iubirii românești»

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Clubul Seniorilor «Răsărit în Amurg» Slobozia, au organizat evenimentul cultural «Dor și sărbătoare… miturile iubirii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2026, 15:25
(2796 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziția «Mărțișoare și Podoabe»

Cea de-a VIII-a ediție a Expoziției «Mărțișoare și Podoabe», un eveniment dedicat tradiției și creativității, organizat de Centrul Cultural «Ionel Perlea» sub egida Consiliului ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2026, 11:20
(2648 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizare la plată pentru intervențiile PD-02, PD-03 și PD-28  

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în primele două zile de la demararea autorizării la plată a intervențiilor PD-02, PD-03 și PD-28, aferente Campaniei 20 ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 14:20
(3511 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Risc fiscal ridicat în rândul firmelor cu activități de protecție și pază

Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) a declanșat o acțiune amplă de control la nivel național, care vizează 62 de societăți ce activează ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 13:05
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


Viitori jandarmi, stagiu de practică la IJJ Ialomița

Viitori jandarmi, stagiu de practică la IJJ Ialomița

Șapte elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri Jandarmi de la Fălticeni și Drăgășani au început stagiul de practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia vor efectua stagiul de ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 12:20
(10031 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Drumuri județene deschise circulației

Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, la orele 13,00, mai multe drumuri județene din Ialomița au fost deschise, în urma lucrărilor de deszăpezire efectuate de autorități ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2026, 13:30
(1074 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lista actualizată a drumurilor închise

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, la această oră, din cauza Codului Galben de viscol și ninsori, mai multe drumuri județene sunt în continuare închise ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2026, 10:10
(429 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Fetești: Reținut pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Polițiștii din Fetești au fost sesizați de o femeie cu privire la faptul că fiica sa minoră, de 13 ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic în cursul lunii februarie 2026 de către tatăl său ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 19:20
(1481 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Galben de ninsori și viscol în județul Ialomița

ANM: Cod Galben de ninsori și viscol în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de ninsori și viscol, valabilă în intervalul 20-22 februarie 2026. În tot acest interval ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 13:00
(2413 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 656 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna ianuarie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna în luna ianuarie a.c., 8 inspecții fiscale, fiind realizat și un control inopinat la un contribuabil persoană ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 12:30
(8531 vizualizări - 0 comentarii)


MNAR Slobozia: Expoziția «Drumul Lânii» se deschide marți, 24 februarie 2026

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează marți, 24 februarie 2026, expoziția «Drumul Lânii». Evenimentul începe la orele 11,00, la sediul instituției, și este organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 10:30
(2966 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântec, Joc și Umor de Dragobete», la Sala «Europa»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează marți, 24 februarie 2026, la orele 18,00, în incinta Sălii «Europa» spectacolul « ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 10:00
(1912 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Reținuți pentru furt de componente feroviare

Trei bărbați, domiciliați în Bărbulești, cu vârste cuprinse între 36 și 41 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore după ce au furat componente feroviare, din zona stației CFR Armășești ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 12:10
(1554 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 20 februarie 2026, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 20 februarie 2026, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 12:00
(719 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în restaurante și fast-food-uri. Amenzi de 174 mii de lei!

În perioada 09-16 februarie 2026, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 30 de controale în unități de alimentație publică de tip restaurant și fast-food. Acțiunile de control au avut drept ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 08:30
(2661 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Ion Roată. Două persoane au murit!

Accident rutier grav la Ion Roată. Două persoane au murit!

Marți,  17 februarie a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe raza localității Ion Roată. La fața locului au fost mobilizate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 20:30
(6746 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...