Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

În așteptarea unei autorizații de mediu revizuite

Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

Clean Tech Internațional Ciulnița funcționează non-stop încălcând astfel condițiile de funcționare impuse de către Garda de Mediu Ialomița. Oficialii firmei susțin că noua autorizație integrată de mediu va permite intrarea firmei în normalitate. «Inițial, autorizația integrată de mediu a fost acordate pentru 16 ore de funcționare... Este un non-sens! Vrem să revenim la normalitate și să funcționăm 24 de ore din 24!» susține Marius Vlădescu, directorul general al firmei. Conform informațiilor publice existente, la acest moment Clean Tech Internațional se află în faza finală a obținerii autorizației integrate de mediu, revizuită.

Puțină istorie locală Problemele de poluare legate de activitatea economică a firmei Clean Tech au devenit publice în urmă cu aproximativ 5 ani. La momentul respectiv, atât locuitorii comunei Ciulnița, cât și cei ai Sloboziei, au sesizat autoritățile cu privire la posibila poluare a zonei. În pofida semnalelor publice, timp de 4 ani firma a funcționat fără probleme și fără a fi controlată de instituțiile abilitate in domeniu. Prima schimbare de optică a fost sesizată în mai 2019, la mai bine de un an după ce fabrica și-a schimbat proprietarul. În urma sesizărilor repetate și a intervenției autorităților locale din Slobozia, Garda de Mediu a controlat activitatea firmei. Parada de legalitate a fost postată regulamentar pe pagina de Facebook a Gărzii Naționale de Mediu, împreună cu următoarea informare: «În urma verificărilor, s-a constatat că operatorul nu respectă în totalitate prevederile autorizației integrate de mediu, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei». Altfel spus, «comisarii Gărzii de Mediu Ialomița s-au acoperit de hârtii, noul patron german al CleanTech poate polua mai departe»  după cum titra la acel moment ziarul nostru. După cum veți putea constata, afirmațiile au fost premonitorii.

Clean Tech a avut mușchi guvernamentali Țintarul controalelor oficiale a continuat vreme de mai multe luni până când, în perioada 6-7 august 2019, comisarii Gărzii de Mediu au reușit să suspende oficial autorizația de mediu pe care o are firma Clean Tech. Minunea a durat mai puțin de două săptămâni, firma reușind în acest interval să facă ce nu reușise în cei 4 ani de când avea autorizația de mediu. Conform comunicatului oficial, decizia de încetare a suspendării autorizației de mediu a fost luată pentru că, cităm, «stadiul îndeplinirii măsurilor impuse și asumarea de către Clean Tech Internațional a condițiilor impuse de autorizația integrată de mediu îi dau dreptul ca activitatea să fie reluată». Surse administrative susțin că pentru acest rezultat a fost deranjată Viorica Dăncilă, prim-ministru încă în funcție la data respectivă. Însă acest amănunt este mai puțin important în context. Ceea ce contează însă este faptul că îe perioada suspendării autorizației, ca de altfel și până atunci, fabrica a funcționat la capacitate maximă, «procesând 200 de tone/zi de subproduse de origine animală de categoria a III-a», continuând să afecteze direct mediul înconjurător.

Fabrica funcționează 24 de ore din 24! Aparent un eșec al autorităților locale, decizia de reluare a activității fixează indubitabil cadrul legal de funcționare al Clean Tech Internațional. Una dintre obligațiile asumate impune ca, în așteptarea autorizației de mediu revizuite, programul de funcționare al firmei să fie de 16 ore zilnic. În fapt, din 20 mai 2019 și până în prezent, firma a funcționat non-stop, încălcând atât măsurile impuse de autorități, cât și pe cele asumate cu atâta ușurință prin documentația întocmită pe genunchi după ce asupra oficialilor instituțiilor ialomițene s-au făcut presiunile acelea puțin importante despre care am amintit anterior. Paradoxal, dovezile acestei încălcări grosolane a măsurilor sunt furnizate chiar de către Clean Tech. Conform legii, firma are obligația de a raporta public de fiecare dată când oprește și repornește instalațiile de producție. Tabelul, asumat de către reprezentanții firmei, conține date incriminatoare care confirmă că unele dintre aceste incidente s-au petrecut noaptea, la ore la care activitatea de producție este, teoretic, suspendată. La această situație inexplicabilă continuă să se adauge sesizările privind mirosurile emanate de instalații, precum și informații, e drept, neconfirmate, privind deversarea ilegală a apei reziduale într-o crivaie din apropierea fabricii.

Marius Vlădescu vrea normalitate. Și noi la fel! Contactat telefonic, Marius Vlădescu, directorul general al firmei, nu a putut nega evidența. El a declarat că autorizația de mediu revizuită încearcă să reglementeze, printre altele, și acest aspect al funcționarii legale a fabricii. «Inițial, autorizația integrată de mediu a fost acordată pentru 16 ore de funcționare... Este un non-sens! Vrem să revenim la normalitate și să funcționăm 24 de ore din 24!» a declarat domnia sa. De asemenea, el a susținut că investiția de 10 milioane de euro, anunțată public toamna trecută, are drept scop eliminarea tuturor problemelor de mediu provocate de funcționarea făbricii: «SARIA, grupul german de firme care a achiziționat Clean Tech, lucrează la cele mai înalte standarde de mediu. Asta vrem să facem și aici!». Din păcate, investiția de 10 milioane de euro fluturată pe sub nasul opiniei publice «pentru eliminarea tuturor problemelor» este la ani distanță de materializare oricât de nobile ar fi intențiile investitorilor. Până atunci, locuitorii din Ciulnița și Slobozia vor fi obligați să suporte mirosurile, poluarea accidentală a zonei, deversările necontrolate de ape reziduale, etc. Iar pentru ca toate acestea să se întâmple e nevoie de o autorizație de mediu revizuită... Dar despre această autorizație și problemele ascunse ale investiției pe care Marius Vlădescu o anunță deja extinsă la 20 milioane de euro vă vom povesti data viitoare! Cu condiția să fiți interesați, evident...

1 Mai 2020, 11:05 (7660 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților
Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată
Circul Clean Tech de la Ciulnița
Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Comentariile cititorilor:


DNA:
(12 Iunie 2020, 02:35)
Ceea ce se întâmplă la acesta "distinsa" societate depășește de departe domeniul penalului. În momentul retragerii autorizației de funcționare, de catre Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița și pentru acest lucru merita felicitat domnul director al respectivei instituții, s-a creat un blocaj. Toate reziduurile colectate de la abatoarele din tara au fost redirecționate către un incinerator din Tulcea, loc în care s-au distrus. Societatea ialomițeană a plătit tot deranjul cu sume foarte mari, bani care au fost imputat abatoarelor din tara. Totul a durat preț de câteva zile, timp în care facturile colosale au curs.. S-a găsit o soluție. Intervenție la nivel de guvern, al reprezentanților abatoarelor din tara, care au vrut sa împuște doi iepuri. Primul, sa scape de plata către CT a facturilor de incinerare și doi, reluarea trimiterii catre CT a reziduurilor și logic, încasarea de bani în urma vânzării acestora. Mai mult decât atât, revizuirea autorizației de mediu a inclus preluarea și prelucrarea unui nr de tone/zi.. Și acum urmează partea frumoasa.. Către incinerator nu s-a mai trimis decât materia prima necorespunzătoare, restul, și aici ma refer la cele 400-500 tone/ zi, au fost schimbate în acte prin împărțirea corecta per fiecare abator/zi... Practic, în fiecare camion a ramas valoarea reala, și mult peste cât s-a impus de către autorități, iar în acte a rămas valoarea totala permisa. Astfel, CT a prelucrat peste 10.000 tone/ luna, iar în acte a raportat valoarea admisa și permisa în autorizație. Artificiul din acte contravine legilor tarii prin fentarea APM, Gărzii de Mediu, DSV și bineînțeles, ANAF. Și totuși nimeni nu vede. Caz închis. Aveți legătură.
VMI:
(6 Mai 2020, 12:13)
<Dragi cetateni, lasati firmele sa functioneze, instalatiile acestei societati nu polueaza decat olfactiv.>
Daca este numai olfactiv...... este in regula!!!??? Va fi extraordinar sa stai in curtea casei in aer liber, curat si doar poluat olfactiv. Este o problema mirosul imputit care ajunge pana in oras?
tratat cu tratament:
(4 Mai 2020, 14:43)
Mai Mariusica, kaka tot olfactiv polueaza, nu te infecteaza cu covid, poti sa calci in el, mama nu se supara.
#ți ai dracu :
(4 Mai 2020, 11:36)
Bă mariuse,cu controalele tale.. De unde putea anii trecuti a hoit?Ca inainte de a se construi cleanTech,nu era aceasta problema"Miroase"dar vor schimba instalatiile.Tu,angajat la stat sa interzici disconfortul ne rogi sa induram miasmele cadaverice,ca o portavoce,un avocat al celui ce polueaza?Ca pe viitor(??) va fi bine. Serios? Cine dracu te-a angajat? Tu erai menit sa fi angajat al cleantech.Pe noi,cei care nu avem interese si nu suntem subiectivi,ne interesează un mediu placut,ecologic pentru un trai demn de 2020.Auzi atitudine de angajat sa controleze"directiunea s-a jurat pe rosu,ca vor moderniza evacuarile".#ți-ai dracu ne ciumati rosii...
Pt Marius I:
(4 Mai 2020, 00:03)
Ți se pare normal ca, orice operator economic care nu îndeplinește legislația în vigoare, operator amendat și pasuit de autorități, sa funcționeze în continuare? Ți se pare normal sa fenteze taxa către DSV pe care o plătește lunar, de 7 lei/tona, prelucrand, în realitate, dublu de cât declara? Mie nu. Sunt cetățean al comunei Ciulnița și ma gândesc cu groaza ca vine vara și nu mai pot sta în casa de miros. Apropo, ai luat pachetul de Paște?
Pt Marius I:
(3 Mai 2020, 23:46)
Firma are 30 de angajați, nu 100. Cat ai luat când ai plecat din control?
Marius I.:
(3 Mai 2020, 16:43)
Dragi cetateni, lasati firmele sa functioneze, instalatiile acestei societati nu polueaza decat olfactiv. Nu se elimina substante nocive,nimic. Ei fierb acele resturi de abator, dupa care subt presate. Atat. Lucrez la DSV, am fost la nenumarate controale,stiu ce zic. Din pacate, miroase, insa in acest an, se vor schimba instalatiile, din ce informatii avem. Firma platese multe taxe, are 100 de angajati. Staiati ca se ridica o instalatie de neutralizat cauciucuri la Iazu ? Acolo sa vezi poluare....
Pentru gigi:
(2 Mai 2020, 19:03)
Mașinile lui Gatulet sunt vax albină, o mașină de carat reziduuri la Vivani și cam atât. Ce va spune numele (...)? El cara de rupe mizeriile. La accidentul de la Sf Gheorghe a ascuns documente, tirul avea peste 30 de tone încărcătură și timpii de conducere depășiți de 3 ori. Totul mușamalizat. Apoi, un fost milițian băgat și el in ecuație, nepotul unui fost șef de la IPJ Ialomița. Om cu grade, pe felie cu Mariusescu asta. E mălai mult la mijloc, fraților.
gigi:
(1 Mai 2020, 23:02)
Pai ndaca lucreaza mai putine ore masinile primarului trebuie sa transporte mai putin si ce facem reducem afacerea lui Stelica ?
Cititor :
(1 Mai 2020, 13:56)
Functionati si 25/24,ca oricum avem legislatia proasta,normele de aplicare nu sunt corelate,judecatorii nu sunt capabili de decizii radicale,spaga e in floare,statul intruneste conditiile ideale pentru a va face mendrele.Prefect,preș de consil judetean sau primar de municipiu..toti o apa si-un pamant.Incalcati legea linistiti,umpleti-ne de miasmele cadaverice,ca nu veti pati nimic,iar porcariile din judet nu vor disparea repede.Sefii de mediu si protectia naturii sunt numiti politic,totul va avantajeaza.Spor!Nenorociti-ne ca meritam!
Ciulnitarul:
(1 Mai 2020, 13:13)
Pe Vlădescu îl doare în dos de autorități, de tot. Vine neamțul și intervine direct sus, managerul își trage jarul pe turta lui, cât tine, ca doar e tânăr și trebuie sa trăiască. Vouă v-a dat praf în ochi, ca și altora
Ciulniteanul:
(1 Mai 2020, 12:17)
De toate aceste necazuri se face vinovat domnul primar Stelica. El sustine aceasta firma pentru a avea unde sa-si angajeze neamurile. Anul trecut a intervenit la doamna ministra Gavrilescu de la mediu, care fiind din acelasi partid cu el a inchis ochii la incalcarea legii. Ca sa abureasca ciulnitenii, a asfaltat niscaiva strazi cu latimea de 3 metri, si a facut o canalizare de rahat care nu functioneaza, dar locuitorii sunt foooarte incantati de cate realizari marete a facut domnul primar. Alegeti-l in continuare pe Stelica sa ne mai otraveasca cu firma lui, o sa vedeti peste cativa ani cand vor incepe sa se imbolnaveasca oamenii de la gazele otravitoare.
Clinterci:
(1 Mai 2020, 11:24)
Isctr nu e capabil sa oprească un camion in trafic, sa constate ca ceea ce e în acte nu corespunde cu ceea ce e încarcat!
Clinterci:
(1 Mai 2020, 11:20)
Pai normal ca baga nonstop, atât timp cât prelucrează 500-600 tone la zi, nu 200, cât spun ei... Restul e bonus!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bonificații de 43,5 milioane de lei acordate de ANAF pentru contribuabilii care au achitat anticipat obligațiile fiscale

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță acordarea unor bonificații în valoare totală de 43,5 milioane de lei pentru 78322 de contribuabili care au achitat anticipat impozitul pe venit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 11:55
(3773 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Lelia Urdărianu»-Concurs Interjudețean de Arte Vizuale, ediția a III-a

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 10:10
(2231 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concert de Paști organizat la Catedrala Episcopală

Concertul de Paști, organizat la Catedrala Episcopală din Slobozia, va fi un eveniment dedicat celebrării uneia dintre cele mai importante sărbători creștine,  ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 09:20
(2203 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Tânăr reținut pentru «violare de domiciliu» și «lovire»

Vineri, 24 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați de un bărbat, de 68 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că mai multe persoane ar fi pătruns fără drept în curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2026, 13:00
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Reținuți de polițiști pentru incendierea unor mașini

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut cinci bărbați, cercetați pentru săvâ ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2026, 16:10
(7051 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr căzut de la etajul 3 al unui bloc, transportat la spital

Joi, 23 aprilie 2026, polițiștii din Slobozia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o persoană ar fi căzut de la etajul 3 al unui bloc situat pe raza municipiului. Echipajele de poliție ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2026, 17:00
(1382 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: Cercetat pentru «trafic de droguri de mare risc», arestat preventiv

Marți, 21 aprilie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 18:20
(5235 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii au documentat activitatea infracțională a doi tineri, în vârstă de 18 și 19 ani, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». Cercetările ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 17:30
(2722 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 22 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 10:25
(4280 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 10,45 milioane de lei în martie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 10,45 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:50
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Respectarea perioadei de prohibiție la pescuit

În contextul instituirii perioadei de prohibiție la pescuit, jandarmii ialomițeni desfășoară, în această perioadă, misiuni specifice pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:40
(3699 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează că joi, 23 aprilie 2026, în intervalul 09,00-18,00, circulația în zona nodului rutier Drajna este restricționată ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:30
(4655 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Unitate de cazare, închisă din cauza problemelor de igienă

Luni, 20 aprilie 2026, reprezentanții Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au participat la o acțiune comună cu polițiștii din municipiul reședință de județ. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:20
(3383 vizualizări - 0 comentarii)


Razie pe străzile din Slobozia, amenzi aplicate de 59 mii de lei

Luni, 20 aprilie 2026, polițiștii au efectuat o razie pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost instituite 16 filtre rutiere, fiind legitimate 300 de persoane și verificate aproximativ 200 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:10
(8322 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie a polițiștilor în 5 localități din județ

În noaptea de 18/19 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au efectuat razii de amploare pe raza localităților Urziceni, Căzănești, Coșereni, Bărcănești și Sinești. În urma activităților au ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 15:55
(646 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Sudiți!

Miercuri, 22 aprilie 2026, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile în vederea executării operațiunilor periodice de spălare și igienizare la nivelul rezervorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 08:40
(2790 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA intervin luni, 20 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2026, 11:10
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF/Antifraudă

Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea unor inspectori ai Direcției Generale Antifraudă Fiscală ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 13:20
(3473 vizualizări - 1 comentariu)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de sculptură

Luni, 20 aprilie 2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția de sculptură ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 12:40
(2701 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 139,28 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 139,28 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2026, 12:50
(3315 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, reținut de polițiști 

Marți, 14 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe strada Câmpului, în municipiul Fetești, la volanul căruia a fost identificat un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2026, 15:00
(2552 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești. O persoană a fost reținută!

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au depistat și reținut pentru 24 de ore una dintre persoanele implicate într-un dosar de «tentativă de omor», care se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2026, 07:20
(7461 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent

vă dorește

Sărbători Fericite

alături de cei dragi!

12 Aprilie 2026, 00:05


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Miercuri, 8 aprilie 2026, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 16:20
(3280 vizualizări - 0 comentarii)


364 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în pimele două luni ale anului 2026

În primele două luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 364 persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 13:50
(3260 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

În perioada 15-21 aprilie 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezămâ ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:20
(4910 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că în intervalul 10-13 aprilie 2026, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:05
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești!

Ca urmare a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești, echipele Constanța sistează furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 14:10
(4549 vizualizări - 0 comentarii)


Urban SA Slobozia: Circulație închisă pe strada Mihai Viteazu, din cauza unei avarii

Echipele de intervenție acționează pentru remedierea avariei apărute la rețeaua de canalizare care preia apele uzate din Cartierul 500 și le transportă către stația de pompare Cuza Vodă. Urban SA Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 11:40
(2837 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au desfășurat vineri, 3 aprilie 2026, razii și percheziții la Urziceni și Barbulești. Astfel, au fost peste 250 de persoane legitimate, fiind verificate și 225 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2026, 17:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...