Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Condamnații de la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Situație tensionată la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia, angajații reclamând lipsa unor măsuri reale de protecție în ceea ce privește noul Coronavirus. Oficialii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susțin că fac eforturi pentru a controla situația. «Tot ceea ce ține de noi și este omenește posibil, facem!» declară Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Panică la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia
Angajații Centrului de Îngrijire și Asistență pentru persoane adulte cu handicap din Slobozia reclamă lipsa unor măsuri reale de protecție împotriva COVID-19. Reamintim că Centrul a intrat în carantină duminică, 5 iulie 2020, când o asistentă și 4 beneficiari au fost depistați pozitiv. Între timp, numărul bolnavilor a crescut, iar cei 22 de angajați rămăși în Centru se tem pentru viețile lor. «Suntem puțini și toți suntem foarte expuși! Și noi, și bolnavii folosim băi comune... Practic, e imposibil să te protejezi! Avem 4 asistenți toți, pentru 4 etaje! Muncesc în ture, sunt suprasolicitați, dorm câte 3-4 ore pe noapte... Practic, muncesc continuu, că altfel nu putem asigura tratamentul bolnavilor. Nu mai putem rezista așa, nimeni nu poate!» ne declară sub protecția anonimatului unul dintre angajați. Nu este singurul însă. «Domnul director general al DGASPC Slobozia a spus cuiva la ziar adevărul? Adică cum încearcă să păcălească personalul de la azilul de psihici („bătrâni“) să dea declarații pe propria răspundere că intră în izolare la locul de muncă de bunăvoie!!! Oamenii aia merg la serviciu, ca ăla le e serviciul, dar nu au fost testați, au fost forțați de conducerea DGASPC Slobozia să intre netestați in izolare la locul de muncă, sănătoși și expuși la atâtea pericole doar pentru că cineva are putere de decizie asupra lor, abuziv! Du-te dumneata, domnule director al DGASPC, și expune-te atâtor pericole cu echipament neadecvat și netestat și ia boala și du-o alor tăi, acasă!!!» susține probabil un alt angajat într-un comentariu pe pagina on-line a ziarului nostru.

«Facem tot ce e omenește posibil» Situația din cadrul Centrului este în atenția oficialilor Direcției Generale de Asistența Socială și Protecția Copilului Ialomița. Paul Marcu, directorul instituției, susține că au fost luate toate măsurile posibile pentru a ajuta atât angajații, cât și beneficiarii acestor servicii: «Tot ce ține de noi și este omenește posibil, facem! Știm că e greu și suntem conștienți că angajații Centrului muncesc în condiții dificile. Dar nu putem părăsi beneficiarii serviciilor oferite de instituție... Dacă toți am face asta, ce s-ar întâmpla?!». Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia are 80 de angajați. O parte dintre aceștia sunt fie indisponibili, fie internați la spitalul din Fetești alături de beneficiarii care au contactat virusul. Direcția Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița dă asigurări că angajații și beneficiarii ramași vor fi susținuți până când situația va reveni la normalitate.

UPDATE Potrivit ultimelor informații, la Centrul de Îngrijire și Asistență pentru persoane adulte cu handicap din Slobozia au fost confirmate 60 de cazuri, din care 14 la angajați ai DGASPC Ialomița.

16 Iulie 2020, 15:50 (5251 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia
Guvernul reduce numărul de locuri în cel mai mare azil din Ialomița
Personal insuficient pentru îngrijirea bătrânilor bolnavi internați la azilul din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Cetățean :
(21 Iulie 2020, 18:23)
Infirmiera a infestat și pe bărbatul ei? Și pe copii(sau copil)? A întrebat cineva pe infirmieră de unde bănuiește că ar fi putut lua virusul?
Unul:
(19 Iulie 2020, 07:24)
Vreti dusuri si paturi? V-a cumparat vorbitoru de limba rusa personal tablouri de la Hornbach.
?:
(18 Iulie 2020, 14:17)
stie cineva, ce inseamna acel UGIRA ?
Andrea:
(17 Iulie 2020, 19:34)
Mai oameni buni!Virusul a fost băgat prin teste în centru!DSP-ul i-a îmbolnăvit. In primul rând ar fi luat familia angajatei,nu beneficiarii indiferent dacă resptecta măsurile de distanțare socială sau nu față de aceștia.
Ugira 2:
(17 Iulie 2020, 18:12)
Redacția ziarului nu fiți selectivi, dați toate comentariile, am vecin care v-a scris și nu i-ați etalat comentariul. Va știam un ziar corect dati totul să știe lumea ce se intampla în focarul acela,să fie și ei ajutați. Comentariul era de la pseudonimul UGIRA.
Contra OPINIE:
(17 Iulie 2020, 17:53)
D-le sau d-na "OPINIE" cu tot respectul pt "aprecierea dvs" vă aducem la cunostinta următoarele: nu mai va hazardati sa induceti in eroare. Noi,angajatii in afara de leafa cuvenita pe ce am muncit, luata pe data de 15,nu am primit un leu in plus.Nu mai vorbiti in necunoștință de cauză.Si daca ne-ar fi dat acei bani pt izolare, oare nu îi meritam?vă asigurăm că da, erau bani pe muncă cinstită, riscând sănătatea, dar din cauza carcotelilor și a barfelor nu se gândește nimeni la noi și familiile noastre. Noi acolo îngrijim oameni cu probleme psihice, și este greu,îngrijim bătrâni uitați și părăsiți de copii lor și să știți că ne-am atașat de ei,ne este mila, așa că nimeni nu si-ar risca viața pt acei bani pe care nu o să-i vedem vreodată,dar noi stăm și suferim o dată cu ei,așa că informati-va înainte de a afirma ceva.
cetatean:
(17 Iulie 2020, 11:35)
Mai schimbati naiba conducerea....scaunul este vechi ?!  sa mai vina si altii ?! sa angajeze personal mai mult sa faca fata situatiei. sunt oameni varstnici vai mama lor./ cum toalete putine si comune ? alooooo suntem in 2020 ?! de atatea ani nu ati facut nimic pentru oameni / doar ii chinuiti ....va vine randul?!
Opinie:
(17 Iulie 2020, 10:51)
Putem intelege situatia prin care trec angajatii, insa putina demnitate nu cred ca le-ar strica. Inteleg ca virusul din centru a fost adus de o infirmiera si nu de directorul directiei. Posibil sa nu fi respectat normele de distantare sociala. Deplangem soarta angajatilor, care fie vorba intre noi, sunt niste eroi, dar sunt platiti pentru ceea ce fac si potrivit legislatiei au sporuri intre 50% si 75%, stimulente de 1150 lei si 2500lei/luna. Dar la cei batuti de soarta si pe care-i ingrijesc, se gandesc, de ei cine sa aiba grija? Posibil sa aiba conditii de cazare improvizate pentru angajati, cladirea nu cred ca a fost gandita si structurata pentru astfel de situatii, cand este necesara si cazarea angajatilor. Cred ca empatia si darurirea, pot fi cuvinte de ordine. ORICUM MERITA APRECIEREA NOASTRA.
Tu crezi in coincidente? :
(17 Iulie 2020, 07:51)
Virusul a ajuns in locul ideal pentru care a fost creat.Varstnici,neputinciosi pentru care spitalele vor incasa bani prin decesul acestora.Se usureaza bugetul de pensii si se aranjeaza situatia.Traim vremuri ciudate!Poarta masca,nu purta masca!Virusul dispare la caldura,aflam acum ca nu.Corona e de 10 ori mai usoara decat gripa comuna,azi avem pandemie!(febr.... iulie 2020).
guvidu:
(17 Iulie 2020, 01:43)
Uite d '' aia are directorul de la DSAPC salariu de 16.600 lei/luna, ''sa faca tot ce e omeneste posibil''. Un raspuns de comunistoid care nu transmite niciun mesaj concret.
Un om si-atat :
(16 Iulie 2020, 21:57)
DOAMNE,VINO DOAMNE/SA VEZI CE-AMAI RAMAS DIN OAMENI !!!In acel cazarmament acum,este nevoie de interventie imediata,nu se mai poate amana nimic,sunt oameni suferinzi si personal epuizat.FACETI CEVA ACUM CA MAINE PENTRU UNII POATE NU MAI EXISTA!!!
izolata :
(16 Iulie 2020, 20:27)
Este strigator la cer prin ce trecem noi aici pentru niste amarati de bani.Autoritaaaaaaati faceti ceva sa ramanem in viata alaturi de familiile noastre stam in izolare camuflati,rupti de munca in stres fara apa si baie pe apucate in zilele astea calduroase,puneti va in locul nostru,mancarea vai de capul ei sunt doua bucatarese bolnave si ele una abia externata din spital si intrata in izolare,sintem vai de mama noastra.acum am ramas si fara colegii care trebuiau sa intre sa ne schimbe pe noi ca sunt testati si au virusu asta pacatos.Sigur si noi il avem dar nu plecam acasa din izolare pana nu ne face iar testele sa nu mai nenorocim si pe altii.Ne uitam seara pe geam tanjim dupa aer si lumea ocoleste azilul nostru.Doamne unde am ajuns?suntem la capatul puterilor si nimanui nu-i pasa de noi.Veniti macar la poarta azilului voi autoritati si noi deschidem geamurile sa auziti tipete de groaza ca abia reusim sa-i tinem pe beneficiari inchisi ca ei sint invatati afara in curte la ae,dar nimeni nu stie decat noi angajatii prin ce trecem alaturi de beneficiarii bolnavi cu capul.Situatia noastra o stim noi angajatii muncitori,noi ne conpatimim unii pe altii ca inainte cand era vorba de inspectii autoritatile veneau si vedeau cat e de curat cat sint de ingrijiti dar nimeni nu ne intreba cu cata greutate munceam ca sa gaseasca ei asa ceva si acuma toata lumea ne-a uitat,chiar si sefii nostri nu ne baga in seama,suntem ca negrii aia pe plantatie,epuizati si nemincati ca mancarea aici lasa de dorit am mai spus si o repet ca asta este adevarul,din ciorba lunga si pilaf nu ne scoate ni s-a acrit sufletu in noi ca daca puteam ne cumparam noi dar nu avem voie nici usa sa o deschidem dar mai ales sa iesi pe ea.
INFIRMIER:
(16 Iulie 2020, 19:54)
In sfârșit, singurul ziar care informează cititorii. Postul local de televiziune  prezintă serialul cu asfaltarea și în loc să ia un interviu cuiva de la DSAPC, filmează tăiatul panglicii la un centru din Fierbinți. Aici, la Slobozia trebuia tăiată mentalitatea ascunderii adevărului și a gunoiului sub preș. Asistenții au intrat 14 zile în izolare cu pacienții fără să fie testați. S-a îmbolnăvit o infirmieră,  după care a explodat totul WC comun cu bolnavii, duș în bucătărie, lipsă paturi. După ce s-au virusat vreo 50, a aflat și direcția de aceste condiții și au trimis paturi pentru asistenți, apă și au făcut și dușuri. Asta nu se putea face înainte că nu era cazul, nu ?. Când va muri un asistent epuizat fizic și psihic, lucrând zilnc 12 ore la 37 de grade ,4 insi pe patru etajje, atunci se vor găsi vinovați tot ei . Iar dacă  nu informează presa  ,nu o fac pentru că se știe de răzbunarea celui mai înalt care știe limba rusă. Mai există și parchet și alte foruri. Ajunge o domnie de 24 de ani. Cei de la Inspecția muncii tac .  Sindicatul SANITAS tace ,încasează cotizația , ia indemnizația și când e vorba de mărit salarii le dă șepcuțe și îi plimbă la mitinguri în București. AICi , sunt amestecați bolnavii psihic cu bătânii, nu sunt supraveghetori specializați în cămăși de forță. Scuipă asistenții și fac totul praf. Cei duși la Fetești au distrus totul. Ce să facă un infirmier pe 4 etaje ?Mi-a plăcut că în final se dau asigurări că angajații și beneficiarii rămași vor fi susținuți  până când situația va fi normală. Și dacă nu va fi normală, rămâne la fel. ? Bravo.INDEPENDENT!
Marius:
(16 Iulie 2020, 18:20)
Asta se datoreaza pentru ca multi spun ca virusu nu exista, majoritatea lumii se revolta ca trebuie sa respecte masurile de protectie si mai rad si de cei care se protejeaza...