Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Demis de primarul Adrian Mocioniu din funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia și repus în funcție de Tribunalul Ialomița, Valeriu Roșca s-a întors la muncă. El și-a reluat activitatea în urmă cu o săptămână. «Nu am găsit nimic în neregulă...» a declarat acesta la o zi după reîntoarcerea la serviciu. Procesul său este însă pe rol, urmând să se judece apelul sentinței dată de Tribunalul Ialomița.

Tribunalul Ialomița i-a dat dreptate
Proasta gestionare a lucrărilor de deszăpezire demarate la Slobozia după viscolul din februarie 2020 a fost motivul pe care Adrian Mocioniu l-a invocat în momentul în care a decis să-l lase fără funcție pe Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public. Primarul a făcut anunțul în cadrul unei conferințe de presă. Realitatea ar fi însă cu totul alta, având conotații politice. Roșca ar fi intrat în dizgrația edilului din cauza faptului că nu ar fi cochetat cu ideea de a trece alături de acesta la PRO România, partid pe listele căruia Adrian Mocioniu va candida pentru un al doilea mandat la Slobozia. Lăsat fără loc de muncă, Roșca a decis să atace decizia primarului Sloboziei în instanță, invocând faptul că nu are temei legal. În urmă cu o lună, Tribunalul Ialomița a admis solicitarea lui Valeriu Roșca și a obligat Primăria Slobozia să-l repună în funcție. Deși nu este definitivă și a fost contestată la Curtea de Apel București, hotărârea judecătorilor are însă caracter executoriu, de aceea a fost posibilă revenirea lui Valeriu Roșca în funcția din care a fost demis înainte de definitivarea procesului. Acesta și-a început oficial activitatea în urmă cu o săptămână. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la reîntoarcerea sa la condu­cerea DADP Slobozia, Valeriu Roșca a declarat laconic: «Nu am găsit nimic în neregulă la DADP... Totul a mers bine, pentru că persoana desemnată să asigure conducerea în locul meu are experiență. În ceea ce privește planurile de viitor pe care le am în legătură cu DADP aș prefera să discutăm față în față!». Mai mult, potrivit deciziei Tribunalului Ialomița, Primăria Slobozia trebuie să-i plătească lui Valeriu Roșca o parte din salariu pe care nu l-a primit în perioada în care a fost lăsat fără funcție.

16 Iulie 2020, 07:50 (3645 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
1 milion de flori pentru Slobozia
Lecție de «Arboricultură urbană» predată la Slobozia
«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Comentariile cititorilor:


Luigi:
(7 August 2020, 16:02)
La mine in zonă cât a fost Roșca chiar s-a văzut curățenie, spatiile verzi au fost reabilitate, la fel trotuarele si parcarea, iar noaptea văd că aleargă cu vuvuzelele alea după țânțari... Măcar face ceva spre deosebire de alții
bombardament:
(30 Iulie 2020, 08:25)
Ne raspunde si noua eminenta cenusie de director si chiar primarul asupra modului in care peticeste strazile? Pe Brailei, in zona depozitelor de materiale, de la peco si pan` la parcul industrial erau o gramada de gropi; n-aveai cum sa le eviti. Acum a rezolvat problema marele director; a pus plombe/petice de astalt inalte de 3, 4 cm deasupra soselei. Ce ti-e faptul ca dai intr-o groapa, sau ca sari in aer cand treci peste umflaturile alea din asfalt. Ce drq bai eminentule, asa se compacteaza mixtura aia? un petic de 50/50 cm nu poti sa-l nivelezi la cota soselei, astfel incat rularea sa fie normala? Asa ati vazut soselele prin tarile alea straine pe unde va plimbati pe banii nostri? Va bateti joc de noi, dar mai ales de banii nostri. Ne platesti tu reparatiile mecanice la masini, sau marfa deteriorata de la transport?
P.S. Mizeria aia de asfalt de pe Bdul Unirii pana la gara, nivelata de stoica cu lopata, o mai indreapta cineva? E toata numai valuri, valuri de ti se amesteca organele interne cand circuli pe acolo. Treburi facute prost, de mantuiala; sunt interesati doar sa fure banii, nu sa faca o treaba buna, transparenta si cu costuri decente.
Hai di rect ore, ca te-ai luptat pentru recastigarea postului (ciolanului); mai uita-te ce e in neregula prin oras si repara, ca d-aia calaresti nonstop dusterul ala de "servici".
Mary:
(20 Iulie 2020, 11:27)
   Domnule director, nu se simte nimic în oraș! Ați intrat în concediu?! Nu aveți bani în a întreprinde ceva folositor orașului? Faceți conferință de presă și arătați realitatea, fiți activ, combativ! Dacă stați și așteptați, ce?! Fiți volubil! Arătați ce proiecte aveți!!
Geo:
(17 Iulie 2020, 13:55)
Nu a gasit nimic in neregula. Iti dau lacrimile le ce ochi de expert are. E  varza baiatul !
Sica:
(16 Iulie 2020, 20:27)
a fost pus politic so cand e sa plece e mare tehnocrat, caracter de soi bani precum nea Nicu
zero:
(16 Iulie 2020, 20:03)
Ai revenit la ciolan ca asa a vrut taticul tau.
Competentele tale si capacitatea administrativa tot zero sunt, tirst pentru noi cetatenii ca nu putem avea parte de oameni profesionisti in functiile cheie de administrare a orasului. 
Slobozia trezeste-te ! vor urma alegeri in septembrie, daca veti vota iar MUCI orasul asta o sa se ingroape si mai rau.
Mami:
(16 Iulie 2020, 19:31)
Va zic eu cum sta treaba. Acest domn, este lacheul Sefului PSD de municipiu, dl.T.Junior. El face doar daca il lasa acesta sa faca. Ca o aroganta, sa stie lumea, sefii Rosii au pus si pun presiune pe multi antreprrnori care au de realizat lucrari, pt.ca acestia sa nu le faca. Lumea nu stie, era sa fie pierdut si contractul din Garii Noi. Investigati daca nu credeti.
Cetatean:
(16 Iulie 2020, 15:52)
Este asa o curatenie in oras.... Da., cum a lasat asa a gasit. Mizerie, mizerie...
Patrocle:
(16 Iulie 2020, 14:48)
@ Mary, ai dreptate Mocioniu este vinovat pentru starea deplorabila a orasului. In loc sa acorde buget la DADP sa poata rezolva problemele orasului, toaca banii primariei  si face tot felul de arogante...halal primar....realmente o catastrofa de primar ...
nemultumit:
(16 Iulie 2020, 12:20)
Succes ! Poate scoateți la lumina din bălării și școala nr5.pe o latura e padure i-ar pe cealaltă creste din nou iarba peste"prima coasa" ce a ramas neadunata. E pacat sa ajunga ca scoala veche, plina de iedera.
garda de fier:
(16 Iulie 2020, 12:14)
Cand seful (primarul) nu te mai vrea, pleaca bai frate fiindca n-ai cum sa obtii rezultatele scontate atata timp cat esti bugetat de primarie.
Da&Nu:
(16 Iulie 2020, 11:10)
Nu este corect sa-l destitui cand vrei. Primar nu ar trebui sa insemne stapan de sclavi, nici subordonatul sa fie negru pe plantatie. Probabil instanta a decis corect...dar
Marea problema consta in faptul ca jupanul, stapanul de sclavi, l-a angajat cand si cum "a vrut muschii lui", ca pe mosia proprie. Ziarele scriau ca marele director a plagiat proiectul de management, ca a fost angajat pe pile, pe concurs nu prea legal, pe prietenie si clubareala cu seful lui, pe baza de carnet de partid pesede. Asta este de fapt marea problema. Intrebarea se pune: daca instanta ar fi sesizata cu privire la ilegalitatea numirii in functia de director, cum ar da solutia? I-ar desfiinta contractul de munca si l-ar obliga sa restituie salariul nemeritat? Te autodenunti jupanule, recunoscand ca l-ai angajat pe cai nu tocmai legale? Dar jupanul care a comis abuz in functie, angajandu-l ilegal? l-ar acuza instanta? L-ar destitui Consiliul local? Nu cred; majoritari sunt pesedistii, partid in care este cel in cauza...deci, nu...batista pe tzambal.
Cat despre competenta...aratati-mi ceva bine si frumos facut in oras! vegetatie si arbori rasi de pe fata pamantului, inlocuiti pe ici si colo de o ierbusoara firava numita gazon. Nu vrem bre sa iesim la pasunat! Ne trebuie copaci inalti care sa faca umbra si sa ne protejeze de soare la 40 grade C. Avem nevoie de vegetatie ca sa mai absoarba poluarea si sa ne redea oxigen. Sunteti praf(uri) amandoi, intr-un oras prafuit ca in vestul salbatic (din estul Ro).
Tudoran:
(16 Iulie 2020, 10:59)
Sa ne spună R.V. cum a obținut acest post,cu subiecte ce le-a primit cu o zi înaintea organizării "examenului".Cu ce s-a ocupat inainte de a ocupa acest post.
Mary:
(16 Iulie 2020, 10:53)
  Felicitări!
  Poate cât a fost liber profesionist, a simțit gropile din asfalt, gaurile din jurul gurilor de canal, șanțurile renăscute după subtraversatea șoselelor cu țevile de aducțiune a apei așa zis potabilă pe care o plătim cu vârf și-n desat, a observat cum lucrătorii care taie iarba de pe spațiul verde care fac ca dracu'  mașinile cu iatbă tocată, becurile arse ale iluminatului public și nu în ultimul lucru, înțepăturile țânțarilor relativ bine spălați de o mașină care fac multă gălăgie în toiul nopții.
Spor la treabă, stimate domnule, Valeriu Roșca!!!
mishto:
(16 Iulie 2020, 09:01)
Pai daca n-a gasit nimic in neregula si treaba a mers corespunzator spre excelent, sa plece si sa-l lase pe ala in locul lui. Cum sa ai performanta cand esti subordonat primarului care nu te vrea acolo ?
Numai in Romania vezi cum tribunalul se opune destituirii unui salariat de la stat pe motiv ca...asa vrea muschii judecatorului.