Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR-PLUS vrea Dreapta unită în Ialomița

Alianța USR-PLUS vrea Dreapta unită în Ialomița

Miercuri, 29 iulie 2020, Alianța USR-PLUS a dat publicității un comunicat de presă în care susține că este dispusă să negocieze cu PNL o poziție comună la Alegerile Locale din septembrie. Surse interne au confirmat faptul că negocierea ar include și susținerea lui Dragoș Soare pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Redăm integral textul comunicatului de presă semnat de către Alexei Dărăbanu, președintele USR Ialomița și Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița.
«Slobozia anului 2020 nu a reușit să devină orașul în care să ne dorim cu toții să locuim și din păcate a ajuns să fie cunoscut pentru dezastrele administrative ale ultimilor 30 de ani: lipsa apei potabile, o parcare-groapă, Cartierul Tinerilor de un deceniu fără asfalt și utilități, parc industrial lipsit de investiții, doar pe hârtie plin, etc. Ce au toți acești 30 de ani în comun? Mandat după mandat de primari PSD. Peste mai puțin de două luni cetățenii orașului Slobozia vor fi chemați iarăși la urne. Trei dintre candidații la fotoliul de primar sunt foști primari PSD, acum sub alte stindarde, numindu-i aici pe domnii Stoica, Ionașcu și Mocioniu și un al patrulea care ne este aruncat în luptă iar, de același PSD. Situația ar fi demnă de o comedie dacă nu ar fi tragică. Slobozia are nevoie de o schimbare, cetățenii ei o cer și o așteaptă și vor o soluție care să îi scoată din acest joc jenant al intereselor de partid și de grup. USR-PLUS Ialomița nu vrea și nu poate rămâne indiferentă în fața acestei situații. Am declarat că am intrat în politică pentru a aduce o schimbare în bine și suntem hotărâți să rămânem fideli acestui principiu lăsând la o parte orgolii și interese personale. În aceste condiții, USR-PLUS Ialomița, prin vocea celor doi președinți Alexei Dărăbanu-USR și Octavian Săvoiu-PLUS lansează o invitație oficială la dialog politic către Președintele PNL Ialomița pentru găsirea unei soluții și alternative COMUNE care să redea speranța slobozenilor într-o guvernare locală competentă. Considerăm că suntem datori în fața cetățenilor să ne UNIM forțele și să facem tot ce ține de noi pentru a le oferi această alternativă reală. Există momente când a-ți transforma și regândi strategia și traiectoria viitorului politic este o dovadă de acceptare, dar și de curaj. Acceptarea unor demersuri noi nu înseamnă pentru noi cedare a luptei politice, ci regândirea acțiunilor din punctul de vedere al realității politice în care ne desfășurăm. Ne dorim acest dialog politic de Dreapta, pentru ca șansele schimbării în Ialomița să fie mai mari. Vrem să avem șanse mai eficiente și mai sigure de salvare a orașului de 30 de ani de proastă administrație, care a oprit dezvoltarea orașului. Ne arătăm disponibilitate unor negocieri cu PNL Ialomița pentru o creștere a puterii Dreptei într-un județ îngrijorător de roșu!».

30 Iulie 2020, 12:10 (2368 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă
«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»

Comentariile cititorilor:


Corect:
(2 August 2020, 22:33)
În sfarsit, v-a venit mintea la cap! O decizie corecta, normala in conditiile actuale si binevenită, dupa lungi așteptări.Numai împreună cu PNL puteti deveni o forță destul de puternica ca sa puteti învinge Psd-ul si numai asa va puteti aplica ideile si actiunile pentru a face o schimbare in folosul ialomitenilor.
Un cetatean:
(1 August 2020, 20:40)
Foarte bine! Felicitări! Scapati-ne de ciuma roșie!
si tu brutus?:
(31 Iulie 2020, 08:18)
Stai bre, ca nu mai pricep nimic; eu cu cine votez? Adica voi va aliati cu pesede? noaptea mintii. Pai n-ati vazut mai beietei ca peneleii + pesedeii = love(le)? Pai nu cunosteati voi trecutul militiaanului cameleon politic de l-ati luat de bun in partid si-l puneti sa candideze? 
...pff, ar fii multe de scris, insa nu mai merita efortul; stai si te gandesti uneori cum "se naste" un partid sau un candidat cat de cat curat, temporar reprezinta o alternativa, da electoratului o mica speranta, dupa care o coteste brusc la 180 de grade si se aliaza cu "dusmanii lor politici", fuzioneaza, sau "defecteaza"...devin la fel sau mai rai decat rivalii lor. Posibil ca "sistemul" responsabil cu prostirea si manipularea maselor sa fie mai eficient decat credem. Trist! O sa-l votez pe scoica, macar "sa ne radem" de prostia lui legendara; poate mai face o groapa, ca intr-una singura nu reuseste sa ne bage pe toti.
Luci:
(30 Iulie 2020, 21:27)
Numai pentru intenția de a face alianță cu  PNL fost PDL nu va votez, în vecii vecilor. De erați singuri, poate poate, dar cu banditi PNL niciodată.  Chiar de se întorc comuniștii lui Ceaușescu, mai bine cu ei decât cu  corupții jefuitori.
Sincere condoleanțe usr și plus. Nu am cum atât timp cât urăsc de moarte și ultimul recrut nenascut derivat al PNL. 
Habarnist.:
(30 Iulie 2020, 20:55)
De ce?..va numesc unii uSRI-2-si un sfert!!??
Vasilica:
(30 Iulie 2020, 20:43)
Da chiar aveți tupeu de hoț prins cu mana în geanta......auzi tupeu la ei după ce și-au luat m...u...i...a înapoi. (Ne dorim acest dialog politic de Dreapta, pentru ca șansele schimbării în Ialomița să fie mai mari.) Care dreapta ma băiatu, aia de la PNL care au promis persoanelor defavorizate măști de protecție pentru covid19 acum 2 luni și le vor împărții la sfârșitul pandemiei. Dreapta aia de la PNL care a ținut populația României arestata în case 2 luni cand erau 40 cazuri covid19/zi, la nivel national iar acum, când sunt 1200 cazuri/zi se s urda liber peste tot. De PNL ăla zici care de vro 5 ani zice în conținu jos PSD. Care dreapta cetățene, PNL ul ala de refuza mărirea pensiilor cu 40% și dublarea alocațiilor pentru copii României. Bai băieți se la. Plus și USR,  va faceți de ras și de ocară și va scuipa lumea pe stradă dacă nu o sa va alerge cu parul când o sa ieșiți din casa. Ma extratereștrilor lui peste, în luna martie 1 kg de mere costa 2,30 lei, acum în 30 iulie costa același kg de mere 7,50 lei. Ce ati făcut ma nene ma. Voi știți ca 70% din producția de cereale a județului nostru este calamitate din cauza secetei, voi știți ca sute de mii de copii nu vor merge la școală din 15 septembrie din cauza sărăciei și lipsa, tabletelor și internetului pentru învățământului la distanta, pe care îl tot anunță PNL. Mai martienilor îoportunisti mi permit sa estimez ca în curand începutul sfârșitului va așteaptă pe voi și pe aia de Dreapta din PNL cu care voi doriți sa va aliați ca să cipurile salvati voi România. Ce ma întristează este ca mințiți ordinareste și nu faceți altceva decat sa apărați hoții și corupți din PNL, ma da numai la buzunarele voastre va gândiți. Nu-i mai lingeți în dos  ca proastele angajate la primăria PNL, fete bătrâne, care numai din pupincurism și slugărnicie pupa în gaura primarul,  de câte ori poate într-o zi, pana se duc ele la pușcărie în locul smecherului. Ce sa vezi coană, ca acum chiar de duci..... la pușcărie și PNL nu
votant:
(30 Iulie 2020, 18:06)
Foarte bine!!
Enescu:
(30 Iulie 2020, 16:12)
Domnilor de dreapta unită, #giști si rezistenti de la URS - PLUS “minus” vrei sa cred in tine ca alianță politică care vrea schimbare? Nu am cum sa te cred, pentru că în anumite localitati, orase, comune aveti pe listele de canditati la primarii relicve, pensionari comunisti cu carnet de membri ai Partidului Comunist Roman, trecuți pe la FSN - PDSR - sprijiniti si numiti in functii de PSD. Vrei schimbare mai, dreapta unită #gisti si rezistenti USR -PLUS cu fosti militieni comunisti actuali in partidul vostru? Vrei scimbare cu pesionari de 65 ani fost subprefect pus de PSD comunist? Vrei sa ai primar la Amara pe un pesionar care acum incaseaza de la bugetul statului, doua pensii nesimtite, cu din aștia vrei reformă. Vrei sa ai lupul furacios, paznic la butoiul cu bani? Vrei reforma si schimbare cu un pensionar avar la banii bugetului de stat? Asta o numesti schimbare cand tu de fapt vrei sa ingrasi tot cei ce au facut prapad in judet? Uita-te in spate la articole din ziarul iIndependent si vezi pe cel cu retrocedarile, de fapt disparitia si furtul de terenuri din Ialomita. Ia vezi pe listele tale la primaria Amara, exista cineva, un pensionar fost militian comunist rosu de pe vremea lui Ceausescu, fost tartor, de asa zis jurist in toate pe la prefectura. Pai cu astia vrei tu USR - PlLUS vrei tu sa schimbi lumea? Glumit ori sunteti toti pusi pe hoteala si interese personale. Nu mai pacaliti bai cetateanul cu toti martalogii comunisti! Nu v-ar fii rusine.