Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-a stins din viață Mihai Enciu...

«Patriarhul» presei ialomițene nu mai este!

S-a stins din viață Mihai Enciu...

Mihai Enciu a împlinit 53 de ani pe 30 septembrie 2020... Ultima oară! O dată cu el, pleacă dintre noi ultimul ziarist «pur-sânge» al județului. Și poate singurul! Nu și-ar fi dorit un necrolog. Nu-l va avea. Vom cinsti, atât cât suntem în stare, scrisul lui. Pentru că Mihai Enciu a fost un om ca noi toți, cu bune și rele. Dar scrisul lui e inegalabil și nesupus judecății noastre. Iar la Judecata de Apoi, în care el nu credea, vom afla dacă e așa au ba...

Mihai Enciu a fost o instituție Cu o zi înainte să plece, Mihai spunea că «nu mai aleargă prin viață, pentru că e bătrân...». Nu era bătrân! Împlinise, acum nicio lună, 53 de ani. Îi plăcea să râdă de el spunând că este «patriarhul» presei locale: «Sunt Patriarh, Panait! Știu carte!». A fost mai mult decât atât. Prin ceea ce a scris, a fost o instituție. O instanță! Dacă ar fi să mi-l amintesc cumva, mi l-aș aminti în secunda dinainte de a răspunde la telefon: «Sunt sunat! Undeva s-a încălcat legea!». Acesta a fost Mihai Enciu. Ultima instanță a fiecăruia dintre noi! Instituția la care apelezi atunci când statul refuză să te protejeze, când Justiția sparge capul dreptății, când autoritățile locale te vânează... E ușor să scrii cuvinte frumoase despre oameni care nu mai sunt. Nu le-ar fi vrut... A fost un om discret. Aproape timid. Scrisul însă, îl metamorfoza! Devenea un luptător. Un purtător de stindard. Un lider! A scris vreme de 25 de ani neîntrerupt. Aproape în fiecare zi. A luptat cu sistemul indiferent de guvernare sau președinte. De la Iliescu încoace și până ieri... Anchete, reportaje, interviuri, editoriale... Și ce editoriale! «Când a ajuns Iliescu președinte, am pus titlul „Iliescu, te iubim/că ca tine nu găsim!“...» își amintea uneori. A fost redactorul șef al Gazetei de Sud-Est. Ziarul lui! O publicație care a dominat presa locală timp de ani buni. O publicație care a format profesioniști. Dar, mai ales, o publicație care a ridicat ștacheta la un nivel de neclintit. «Fiat iustitia, pereat mundus!». Nu. Pe asta nu a spus-o Mihai Enciu. Dar a trăit în spiritul acestui dicton latin. A fost căutat pentru curajul lui de a spune adevărul. A fost temut pentru că spunea adevărul. Și a spus adevărul de fiecare dată, așa cum l-a înțeles el. Iar de înțeles, l-a înțeles ca nimeni altul.

Inegalabil până-n vârful pixului Mihai Enciu n-a crezut în Judecata de Apoi. A crezut în rațiune. Și a făcut apel la ea «din vârful pixului». Îi plăcea sintagma asta, deși nu mai scria demult de mână. Dar scria efervescent, prodigios și neiertător... «Pentru că oamenii merită să știe adevărul!». Ziarul lui, Gazeta de Sud-Est, este acum on-line. Iar ultimul lui text publicat, din care selectăm un pasaj, dovada că nu suntem doar niște ziariști care scriu frumos despre un coleg de breaslă: «Partidulețul hermafrodit al salvatorului național Dan Barna a coborât vertiginos în preferințele electoratului după Alegerile Locale. Mișcarea uniform accelerată către lada de gunoi a istoriei se face cu surle și trâmbițe. Progresiștii asexuați politic se iau la trântă pentru locurile eligibile, din ce în ce mai puține, de pe listele de candidați la Alegerile Parlamentare. Pe listele electorale se urcă utilizându-se orice mijloace. Prinși în gâlceava pentru un ciolan, salvatorii nației s-au dezbrăcat de costumele de așa zis intelectuali puri și virgini și și-au expus public budigăii de sorginte bordeleză pe care-i poartă pe dedesubt. Gena marxistoidă și apucăturile de bodegă sunt dezvăluite de beligeranți cu o frenezie demnă de o cauză mai bună. Parlamentarii aflați la sfârșit de mandat amenință cu dezvăluiri dacă nu vor puși în capul trebii. Odraslele raptorilor pesediști din era Iliescu, convertite la puritanism, se reped la beregată și organizează excluderi din filiale ca-n anii ’50. Culacii sunt îndepărtați doar pentru simpla suspiciune că ar putea vota greșit pentru candidați care ies din noua linie a partidulețului. Valul de mizerii și practici progresiste de tip nou inundă scena publică și arată că mielul este, de fapt, lup. Progresiștii botezați în noua religie a sexomarxismului și dezbrăcați de gen se dedau la atrocități greu de identificat la partidele clasice, corupte și ele până-n măduvă. Adepții concubinajului neprotejat și al exhibiționismului eliberator, progresiștii se execută, deocamdată, între ei...».

Drum bun, Patriarhule!
Mihai Enciu a fost un ziarist «pur-sânge». Un profesionist pentru care «subiectul» însemna totul. Dar nu cu orice preț. A avut bun-simț și principii de la care nu a abdicat niciodată. Într-o branșă în care, de ani buni încoace, nu mai există justificări pentru orice. A fost un familist convins și un om dedicat familiei sale. De dragul lui și de dragul familiei, nu vom publica fotografii cu el. Nu le-ar fi vrut în ruptul capului: «Eu nu sunt persoană publică, Panait! De ce vrei tu să-mi faci mie poză!?». Vă propunem, în schimb, să vi-l amintiți așa cum l-ați cunoscut. Așa cum a fost! Sau așa cum vă imaginați că a fost! Drum bun, Patriarhule! Și să ne ierți că suntem niște bieți sentimentali... (Adrian PANAIT)

23 Octombrie 2020, 14:05 (7569 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Marian Calota:
(26 Octombrie 2020, 12:28)
DRUM BUN,OMULE! Mi-ai deschis ochii si iti multumesc!Ma doare trecerea ta in nefiinta.Sper ca    Bunul DUMNEZEU sa primeasca sufletul tau in imparatia sa ,si de acolo inca sa ne sfatuiesti   cum stii TU mai bine.   PACE si LINISTE !
cititor:
(25 Octombrie 2020, 17:48)
A avut un dicton de aur, sau mai multe...
cu referire la politicieni:
" Daca aveti datorii la prosti, dati-le banii inapoi, nu le dati functii!
si 
"coruptia tine de elite, restul sunt gainarii"

il citeam cu placere
R.I.P.
Pierre:
(24 Octombrie 2020, 16:23)
Drum bun prietene drag...ai plecat cam prea repede! Cred,Mihai ca meritai mult mai mult,decat ai avut parte.pe lumea asta.Poate acolo,sus ,e altceva...Oare?
@Jilava.:
(24 Octombrie 2020, 13:54)
Dumnezeu să.l ierte.Da o poza nu aveți și voi..!? Nu toată lumea îl știe...
Balan Ghe.:
(24 Octombrie 2020, 11:53)
Dumnezeu sa-l ierte! MARE OM, MARE CARACTER. Din pacate, cand se duc dintre noi elitele, sunem apreciativi. De ce nu respectam si apreciem zi de zi oameni ca Victor Popa, Eugen Cismasu, Petronel Tudor. Ialomiteni get beget care au luptat si lupta cu pana, pentru a schimba haosul si incertitudinea in care traim.Daca dispar toti acesti oameni de valoare, din pacate o sa ramanem singuri, orfani de dreptatea scrisa in constitutie. DUMNEZEU SA-L  ODIHNEASCA IN PACE PE MIHAI ENCIU!
Petre:
(24 Octombrie 2020, 09:25)
Dunezeu sa-l ierte !
Condoleante !
worker:
(24 Octombrie 2020, 06:31)
Drum lin! Luminat de lupta dusă în Marea trecere. Ai trait, dar nu ai existat pur și simplu. Ai trăit mereu pentru ceilalți. Modest, simplu, corect, timid și totuși stăpânit de un curaj fără limită atunci când miza era dreptatea. Odihnește-te în lumea drepților! Condoleanțe tuturor celor care l-au pierdut!
Marius Stef:
(23 Octombrie 2020, 22:02)
Drum lin printre ingeri MIHAI . Am copilarit impreuna in acest oras . Ne stiam de o viata . Nu cred nici acum ca nu mai esti printre noi . DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA IN PACE !
Gelal:
(23 Octombrie 2020, 22:00)
Respect !
Medic:
(23 Octombrie 2020, 21:36)
Nu l-am cunoscut personal. Dar articolele sale erau pline de savoare, rascitite cu nesat si oferite prietenilor. Odihneasca-se in liniste si pace!
Georgeta:
(23 Octombrie 2020, 21:20)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si condoleante familiei.
Dana Enache :
(23 Octombrie 2020, 21:17)
Cuvintele sunt prea sărace, respect
Valentin Dudau:
(23 Octombrie 2020, 20:37)
Drum bun printre stele, prieten drag.
Valentin:
(23 Octombrie 2020, 20:35)
Bine punctat, Meduzian! Asa ti-ar fi spus....Si eu la fel. Dumnezeu sa-i lumineze calea!
Barac Ionel:
(23 Octombrie 2020, 20:25)
Dumnezeu să-l odihnească! Condoleanțe!