Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Cantina săracilor de la Slobozia

Cantina săracilor de la Slobozia

La Cantina Socială din Slobozia sunt hrăniți zilnic 90 de beneficiari. Și 7 batrâni, rămași ai nimănui... Beneficiarii sunt de peste tot din oraș. Dar mai ales din Cartierul Bora. Vineri, pe la 11,30, oamenii erau deja așezați în coadă... Alocația bugetară pentru fiecare porție de mâncare e de 12 lei.

Slobozia are 90 de necăjiți Ca să mănânci la Cantina săracilor trebuie să te «încadrezi»... Adică să nu ai venituri la nivel de familie sau ele să fie sub venitul minim garantat, să ți se facă anchetă socială sau... să se îndure angajații Cantinei de nevolnicia ta. Vineri, înainte de prânz, primii beneficiari deja făceau planton în poarta Cantinei, de lângă Școala 13 (n. red.: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu»). Sunt vreo 7, majoritatea femei. Dezbat zvonul că, începând de luni, trebuie să-și aducă fiecare sufertaș de-acasă. «Ne-a anunțat că trebuie să venim cu borcanul de-acasă... Noi suntem amărâți, de-aicea trăim! Noi, dacă nu venim aicea, murim de foame. De unde atâtea borcane?!» se plânge una dintre femei. «E mâncare bună aici. Ne-a dat și ulei, și zahăr... Dar unii le vinde, să facă bani de țigări, de băutură... Eu am 5 copii acasă și îi cresc de-acilea. Ce să fac, dacă n-am de unde?!» ne spune alta. După 10 minute, nu mai prezentăm interes și oamenii se întorc la ale lor. Urmăresc încordați angajații Cantinei, căutând semne doar de ei știute: «Hai, că mai e puțin. Acuma ne dă drumul...». Una dintre femei își aduce aminte de vremea dinainte, când mergea cu ziua la muncă și nu așteapta cu mâna întinsă la blidul de ciorbă al Primăriei: «Erau rumânii mulți, ne luau cu ziua... Mergeam la sapă, la cules de ceapă, la porumb. Acuma au plecat și ei la muncă în Spania. Unde să te duci, să dai în cap la lume?! Mai bine aici, e mâncare curată, bună..».

Zvonuri și povești În curtea Cantinei e zarvă. Angajatele spală geamuri, curăță ușile, mătură săgețile traseului unic de intrare-ieșire. Par încordați. Or fi auzit că noul primar dă oamenii afară... Și cu zvonurile nu te pui, te bagă în mormânt! Unii spun că o să dea afară 100, alții că o să dea 200... Mai bine îți vezi de treaba ta și pleci capul... Că așa a zis și ăla dinainte vreo doi ani, până s-a liniștit. Apoi s-a pozat cu ele în bucătărie când făceau sarmalele de Crăciun pentru slobozeni! 20000 de sarmale, au muncit zi-lumină să fie gata la timp până-n pomana electorală. Nu vor să vorbească cu noi, dar ne caută un șef... Primul pe care îl găsesc e administratorul Centrului Social, doamna Stănuța Diaconu. Este aici de 6 ani și ochii ei au văzut multe. Dar răspunde senină, ca omul care nu are nimica de ascuns: «Până acum, cu acordul superiorilor, am dat hrană rece la pachet... Ulei, orez, zahăr, carne congelată. Acum s-a decis să dăm din nou hrană caldă. Încercăm să asigurăm măsurile de distanțare socială, le oferim măști de protecție dacă nu au, dezinfectant... E mai greu, dar nu am avut probleme. Oamenii înțeleg și încearcă să se adapteze...». Când nu se adaptează, săracii Sloboziei își iau seama și renunță la blidul de mâncare de la Primărie. Ăia buni de muncă își găsesc de lucru sau pleacă în Spania. Bătrânii sfârșesc în clădirea amenajată aici, lângă Cantină. Acum sunt 7, toți adunați de pe străzi. Jucăriile stricate ale Sloboziei...

Politică și delicatețuri de... cazan
Angajații Cantinei se numără pe degete... Doi bucătari, trei îngrijitori, o asistentă medicală, un asistent social, administratorul și cu șeful Centrului. Șef la Cantina Socială e Răsvan Nițu. Dar acum nu e! A plecat la Primărie, cu treabă... S-o fi dus să afle dacă e și el pe listă?! Ar putea fi, că toată campania de la locale n-a dat pe la muncă. S-a sacrificat pentru Mocioniu... A stat lângă el în studioul on-line al «Coliviei» amenajat pe balcon, i-a moșit ieșirile electorale, s-au bâlbâit împreună întru deliciul internauților, i-a făcut proști «în direct» pe viceprimari... Totul de dragul ălora 3353 de voturi care nu i-au ajuns lui Mocioniu ca să mai rămână un mandat... E drept, angajatele Centrului au răsuflat ușurate cât a funcționat tractirul ăsta politic. Nu le-a mai umilit, nu l-au mai auzit înjurând pe holuri, nu i-au mai dat la mână gata preparat ca să-și demons­treze el abilitățile de chef Răsvan pe sticla televiziunii locale... Acum însă... Decidem să nu-l mai așteptăm. Plecăm înghițind în sec. Si pentru că suntem salariați și n-avem dreptul la prânzuri sociale, alegem junk-food-ul din Piața Agroalimentară. Da, da, de la cașcarabeta aia pe roți, ale cărei produse le tot postează Răsvan Nițu pe singura pagină de Facebook pe care o mai are. Prietenii știu de ce. De ce postează, evident. Că de ce le-a șters, știe până și PSD-ul!

8 Noiembrie 2020, 12:10 (3495 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!
Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia
Ialomița, județul sărăciei

Comentariile cititorilor:


vadra & raz vin:
(12 Noiembrie 2020, 07:34)
Ce le-a facut bai frate pesedeaua aia, i-a spalat pe creier? Razvin si Vadra asta il pupa-n dos si pe stoica prin 2012 cand ciumatii aveau sediul de campanie pe langa central; apoi l-a pupat cu botox-ul din dotare pe mocio si se pregateste cred si pentru actualul. Asa infekt fara caracter, mai greu de gasit pe planeta. Si pe net era (este) de o agresivitate si o nesimtire greu de egalat. Nu are ce sa caute in administratie, afara cu el si cu toti pupi-nc*ristii. Iar ca el mai sunt cativa "tineri" postaci de serviciu ai partidelor, care mint cu nerusinare proslavind realizarile inexistente ale fostilor primari.
Puneti o conducere mai umana la cantina sociala, oamenii amarati nu au nevoie de comportamentul de dictator infect care se poarta ca pe tarlaua lui ta*su.
Cam:
(8 Noiembrie 2020, 19:49)
Dacă ar avea curaj sa spuna adevarul, adevaruri, idile și cum fac unii bani ,,curați,, așa zișii oameni de încredere....sau recomandați de ,,alți,,
Costel:
(8 Noiembrie 2020, 14:25)
Pacat, pentru ca sunt baieti de oras si s-au transformat in slugi pentru toti hotii. E orasul plin de ei. N-au pic de rusine. Turnatori si tradatori ....RUSINE!
Umil:
(8 Noiembrie 2020, 14:04)
Ooo.... sunt multi ca el Edy, Alina preoteasa,Dl dir economic....