Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Candidatul care merge direct la Țintă!

Candidatul care merge direct la Țintă!

Ocupând prima poziție pe lista electorală pentru Senatul României a Partidului Social Democrat filiala Ialomița, Ștefan Țintă demonstrează încă din timpul campaniei electorale că este pus pe fapte mari. Tânărul candidat are deja conturate două proiecte de lege pe care le va propune la începutul mandatului său.
Inspirându-se din tradiția americană, Ștefan Țintă si-a propus ca în primele 100 de zile din mandatul său să depună propuneri legislative extrem de importante și utile pentru cetățeni și cu o simbolistică puternică care să reflecte prioritățile politice ale viitorului senator.
Primul proiect de lege urmărește implementarea și respectarea Convenției ONU pentru drepturile copilului prin înființarea unui Avocat al Poporului pentru copii. Această instituție va avea ca rol apărarea drepturilor copilului și va emite opinii cu privire la politicile publice pentru tineret. «În România, conform rapoartelor autorităților, în fiecare oră doi copii sunt victime ale unor forme de violență și numărul total al cazurilor crește cu cel puțin 1000 în fiecare an. Acestea sunt doar datele oficiale, realitatea este mult mai gravă și nu mai putem tolera acest lucru. În calitate de senator o să mă lupt pentru respectarea drepturilor copiilor și pentru ca ei să aibă un viitor mai bun în România!» a spus viitorul parlamentar.
Cel de-al doilea proiect de lege va propune subvenționarea companiilor din domeniul HORECA afectate de pandemie cu 20% din diferența venitului înregistrat lunar față de aceeași lună a anului trecut. Această măsură este inspirată din soluțiile găsite de Germania și Austria și adaptată la economia României. «Domeniul HORECA este o parte importantă a economiei României și în activitatea mea de senator o să mă lupt pentru susținerea acestui segment!» a declarat candidatul la Alegerile Parlamentare, Ștefan Țintă.
(Comandat de Partidul Social Democrat-Filiala Ialomița/Executat de SC DORAMA PROJECT SRL/CUI Mandatar Financiar Coordonator: 11200020)

19 Noiembrie 2020, 13:10 (741 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
«Salariile vor fi tăiate din nou de guvernarea Dreptei!»
«Guvernanții ne ascund numărul real de noi îmbolnăviri!»
Ștefan Țintă vrea să ajungă cel mai tânăr senator ialomițean

Comentariile cititorilor:


Laura :
(23 Noiembrie 2020, 10:28)
Inițiativele propuse de viitorul senator Ștefan Țintă vizează acțiuni care puse în practică ar avea o mare însemnătate pentru cele 2 categorii la care se referă: copiii și domeniul Horeca. Așteptăm și alte inițiative care să demonstreze grija care o poartă și altor categorii. Succes Ștefan!
Dinu M:
(20 Noiembrie 2020, 11:37)
De curiozitate, despre diminuarea drastică a aparatului bugetar când are de gând să ne vorbească?
De așezarea corectă a salariilor între privat și bugetar, când are de gând să ne povestească?
Atunci o să-l ascult cu adevărat!
succesuri:
(20 Noiembrie 2020, 08:50)
Cam subți(ntă)rel programul ăsta electoral propus de stimabilul candidat. Dacă vrea să ajute copiii, poate să o faca altfel: în cadrul avocatului poporului mai înființează un departament care să se ocupe exclusiv de copii, nu o altă instituție cu un mega aparat de trepăduși, cu rang de secretar de stat, consilieri ai consilierilor, secretara și șofer cu mașină la scară, cu vreun sediu de lux închiriat de la vreun prieten în centrul capitalei, la prețuri astronomice. Și ca să nu umfle astfel iar aparatul de stat, ar putea veni cu amendamente la legislația prin care pesedeaua a dat undă verde infractorilor și criminalilor, doar ca să-și scape corupții din partid *și ai lor, dar și ai pretinilor - "opozanți" politici. Acolo trebuie umblat la înăsprirea legislației și la construirea de noi pușcării - eventual din fostele cazărmi militare dezafectate. Au modificat legislația încât România a devenit raiul infractorilor, un fel de Est sălbatic, în care infractorii au mai multe drepturi decât victimele lor. Dați atribuții, competențe și personal suficient polițiștilor (în prezent sunt 2 pe raza a zece localități), înăspriți legislația în așa fel încât să descurajați din fașă orice fărădelege și veți vedea că nu va mai fi nevoie de avocat al copilului. Dați o tură prin țările arabe (doar vă permiteți financiar) și întrebați de ce nu există acolo infracționalitate! Pentru că acolo au creat legi dure, corecte, pe care le aplică la sânge, fără excepții, fără imunități. Vă lasă pesedeaua și sateliții lor să curățați România de infractori? Nu prea cred. Ne prostește cu statul paralel și cu abuzurile "organelor" ca să-și scape infractorii. Iar ciuma galbenă copiază fidel rețeta patentată de pesedea. Deci, nu veți face mai nimic în această direcție, va fi o altă lege bulyng, inutilă pentru că nu o va aplica nimeni.
Luați-vă consilieri mai pregătiți și veniți cu programe pliate pe ce dorește partea mai responsabilă a acestui popor, nu ceea ce vă dictează sforarii din culisele politice
Alexandru:
(19 Noiembrie 2020, 22:22)
Unul dintre candidații care merita ștampila pe buletinul de vot, tânăr, profesionist și cu o viziune diferită fata de ce am văzut pana acum. Succes Stefan !