Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Casa Județeană de Pensii Ialomița consideră «o boală obișnuită» infecția cu SARS-CoV-2

Casa Județeană de Pensii Ialomița consideră «o boală obișnuită» infecția cu SARS-CoV-2

Legea lasă fără drepturi urmașii cadrelor medicale care au pierdut lupta cu amenințătoarea boală CO­VID-19. Într-un apel public făcut pe rețelele de socializare, fiica medicului Mioara Neagu, fostul coordonator al Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, reclamă faptul că nu poate beneficia de pensia de urmaș ce îi revine după dispariția mamei sale. Surprinzător este faptul că deși există un act normativ care reglementează acordarea unor astfel de beneficii, în realitate procedura nu poate fi îndeplinită pentru că legea nu dispune de norme de aplicare...

Ignorată de autorități
Medicul Mioara Neagu, coordonatorul Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, a murit pe data de 16 octombrie a.c., pe un pat al Secției ATI din cadrul Spitalului Colentina București. Toate acestea după ce înainte a fost supravegheată de colegii din Fetești... În timp soțul acesteia acuză unitatea me­dicală de malpraxis și se pre­gătește să depună o plângere penală pe numele spitalului în care regretata sa soție a lucrat, fiica acesteia acuză autoritățile de indiferență. Într-o postare făcută pe rețelele de socializare, tânăra Andreea Petra Neagu reclamă public faptul că nu poate beneficia de pensia de urmaș care i se cuvine după dispariția fulgerătoare a mamei sale. Aceasta susține faptul că în documentele în baza cărora ar trebui să se facă respectiva plată, diagnosticul care a provocat decesul medicului Mioara Neagu precizat de Casa Județeană de Pensii Ialomița în documentele oficiale este «o boală obișnuită» și în niciun caz COVID-19. «În urma acestui eveniment tragic trebuie să beneficiez de o pensie de urmaș. Ceea ce nu pot să concep este faptul că în decizia pri­mită astăzi, cauza decesului este „o boală obișnuită“ în opinia celor ce au emis-o. Mi se pare o umilință și în același timp o jignire adusă la adresa mea și a celor ce au iubit-o. Iubita mea mamă a luptat până în ultimul moment cu virusul ucigaș. Refuz să accept o asemenea greșeală!» se arată în mesajul pe care tânăra l-a postat pe internet. De asemenea, Andreea Petra Neagu precizează faptul că modul de calcul al pensiei de urmaș pe care ar trebui să o primească s-a făcut în baza altor acte normative: «ceea ce mai vreau să subli­niez este faptul că ar fi trebuit să beneficiez de un drept, care în momentul de față nu îmi este recunoscut. Conform Legii nr. 56 din 15 mai 2020, pentru recunoaș­terea meritelor personalului medical participant la acțiuni medicale împotriva COVID-19, Art. 2, alin. (1), lit. d) și Art. 4, trebuie să beneficiez de o pensie de urmaș COVID în semn de recunoștință pentru munca depusă de iubita mea mamă în spitale. Pensie egală cu 75% din salariul ei de bază, pensie pe care trebuia să o pri­mesc pentru terminarea studiilor mele. Am încercat să discut și să fac acest lucru posibil, însă nepăsarea în România este carac­teristică. Nu mai spun de cuantumul stabilit de Casa de Pensii având în vedere prima pensie de urmaș, cea firească, pe care trebuie să o primesc. Mama mea a fost cadru medical, a lucrat timp de ani de zile în spitale și s-a dedicat întru totul în ceea ce a făcut. A vindecat și a salvat multe vieți. În urmă acestor fapte realizate eu primesc doar 1622 de lei (unicul ei copil)».

O lege fără cadru de aplicare
Oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița susțin faptul că, la momentul de față, dosarul privind acordarea pensiei de urmaș pentru fiica regretatului medic Mioara Neagu a fost aprobat și este în plată. «La momentul de față, moștenitorul doamnei doctor primește drepturile care i se cuvin. La nivelul instituției noastre s-a făcut o comisie specială prin care dosarul a fost analizat și s-au făcut calcule temeinice astfel încât sumele să fie stabilite în mod corect. Din punctul meu de vedere, procesul a fost unul transparent...» susține Daniel Voicu, directorul executiv al Casei Județene de Pensii Ialomița. În ceea ce privește actul normativ invocat de Andreea Petra Neagu în mesajul postat pe internet, acesta există, însă actual nu beneficiază de norme de aplicare, deci nu poate produce efecte juridice. «Cunoaștem legea la care petiționara face referire. Într-adevăr, ea există, însă nu are și normele de aplicare... Problema o reprezintă faptul că nu există o sursă de finanțare pentru efectuarea acestor plăți. În momentul în care vor exista normele de aplicare, suntem obligați să-i acordăm tinerei și sumele retroactive... În prezent, se caută soluții pentru identificarea surselor de finanțare!» a mai spus Daniel Voicu, directorul execu­tiv al Casei Județene de Pensii Ialomița.

2 Decembrie 2020, 15:20 (1978 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu
Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Comentariile cititorilor:


@petre:
(3 Decembrie 2020, 16:42)
nu trebuiesc ei condamnati. nu au experienta. nu aveau de unde sat  stie ce si cum trebuie facut.
e abia prima pandemie.
sa fim optimisti. pana la urma vor invata.
Petre:
(2 Decembrie 2020, 19:43)
Cei din institutia la care va referiti sunt depasiti de situatie de multa vreme. Covid este o boala contactata in timpul si din cauza indeplinirii serviciului. Nimeni nu a stat de ei pana acum sa i agite. Incepand de la Casa de pensii, Itm, Dsp, Comisia pt sanatate inmunca din Spital etc. Tinand cont de indolenta lor privind aceasta situatie o sa vedeti cat de curand ceva agitatie.
Mitu:
(2 Decembrie 2020, 16:36)
Acum regret că nu l-am votat pe Micii.Cel puțin cred că putea să ne apere mai mult de virus,fiind veterinar.