Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Spitalul Slobozia, vaccinul anti-COVID-19 a fost distribuit în cutii de pizza

La Spitalul Slobozia, vaccinul anti-COVID-19 a fost distribuit în cutii de pizza

Ialomița a dat startul marți, 5 ianuarie 2021, campaniei de vaccinare anti-COVID-19 în spitalele din județ. De la Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului «Cantacuzino», dozele necesare imunizării primilor medici din județ au fost distribuite către spitalele din Slobozia, Fetești și Țăndărei. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, vaccinul a ajuns în cutii de pizza.

Imunizare cu întârziere Deși a fost anunțată pentru orele 10,00, vaccinarea medicilor de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a întârziat cu aproximativ 2 ore, din cauza distribuției greoaie a serului de la Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului «Cantacuzino». Primii medici ai unității medicale care s-au vaccinat au fost dr Jamil Aldabsheh, directorul medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, dr Anca Telehuz, șeful Unității de Primiri Urgențe, și dr Mirela Nițu, medic în cadrul UPU Slobozia. Pe lângă faptul că a venit târziu, vaccinul anti-COVID-19 distribuit la Slobozia a fost ambalat în cutii de pizza, așa cum se poate observa în imaginea alăturată acestui articol. Dincolo de acest aspect, medicii care s-au imunizat consideră că vaccinul este singura cale prin care pandemia poate fi stopată. «Știu că există foarte mulți oameni care nu cred în vaccin sau în virus... Însă, dacă s-ar putea, eu i-aș invita pe toți în izolatoarele noastre de la UPU să vadă pacienții. Bolnavii de COVID-19, mor cu ochii deschiși, așteptând să fie salvați... Este foarte greu de dus lupta cu acest virus. Acest vaccin reprezintă salvarea noastră!» a declarat dr Mirela Nițu, imediat după imunizare. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, potrivit estimărilor oficiale, aproximativ 50% dintre cadrele medicale și-au dat acceptul pentru a se vaccina împotriva COVID-19. În multe cazuri refuzul a fost generat de faptul că respectivii angajați au trecut prin boală. «De la debutul pandemiei și până în prezent am avut 146 de colegi, cadre medicale, care s-au îmbolnăvit... În prezent, mai sunt în concediu medical din cauza COVID-19 aproximativ 20 de cadre medicale!» a declarat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În prima zi a campaniei de vaccinare, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-au vaccinat 45 de cadre medicale. La nivel județean au fost distribuite 61 de flacoane de vaccin, pentru 305 imunizări. Dintru-un singur flacon se pot efectua 5 vaccinări.

UPDATE Spitalul Județean de Urgență Slobozia a remis publicității un comunicat de presă referitor la subiectul vaccinului distribuit în cutii de pizza: «Spitalul Județean de Urgență Slobozia a luat notă de imaginile apărute în presă în care dozele de vaccin împotriva COVID-19 sunt ambalate în cutii de pizza. Dorim să menționăm că spitalul se delimitează ferm de modul de ambalare, fiind doar un beneficiar, logistica și transportul fiind asigurate de terțe instituții. Vaccinurile au fost livrate în respectivele cutii, la rândul lor aflându-se în cutii frigorifice profesionale. Vaccinurile au fost trimise în acest mod de la București, fiind date în primire, astfel, la Spitalul Slobozia. Instituția noastră nu a fost în niciun mod implicată în logistica transferului. Astăzi a fost demarată Campania de Vaccinare în Spitalul Județean de Urgență Slobozia, vaccinându-se 50 de cadre medicale, fără a se înregistra niciun efect advers până la momentul trimiterii acestui comunicat».

5 Ianuarie 2021, 13:20 (11629 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ministerul Sănătății și-a asumat public distribuția vaccinului anti-COVID-19 în cutii de pizza: «Pledăm vinovați!»
Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

Comentariile cititorilor:


Cetatenii:
(5 Ianuarie 2021, 21:31)
Noi cetatenii acestui oras vrem sa ne vaccinam, cum facem daca doctorii si asistentele nu vor ?
Ion :
(5 Ianuarie 2021, 16:12)
Pai cum asa? Uite chiar acum GHEORGHITA zice ca transportul se face in cutii cu temperatura ridicata.
SOGLIJ
Grigore:
(5 Ianuarie 2021, 16:05)
CEA MAI BUNA SURSA DE INFORMARE INDEPENDENTONLINE.RO 
CEL MAI BUN SITE DE STIRI DIN ROMANIA / DE PE MAPAMOND! 

NO VOI FACE VACINUL CU PITA NICIODATA! 
Costel:
(5 Ianuarie 2021, 15:31)
Ce stii tu mai Ioane despre vaccinuri ?....
catre Ion:
(5 Ianuarie 2021, 15:28)
Eu mai degraba...INVERS!
Ion:
(5 Ianuarie 2021, 14:53)
Am încredere în Dr Mirela Nițu...dar în vaccin NU.Este făcut prea pe repede înainte...