EVENIMENT

Pandemia de COVID-19 majorează cheltuielile Spitalului Județean Slobozia
bonus: 1,3 milioane de lei pentru activitățile de vaccinare
Dincolo de eforturile medicilor de a ține în viață pacienții, lupta cu pandemia de COVID-19 este costisitoare și din punct de vedere financiar. Ministerul Sănătății a limitat finanțarea activității spitalelor doar la fondurile prevăzute în Contractul-Cadru. Măsura determină unitățile medicale să nu depășească numărul de internări prevăzut în documentul oficial. Pentru a respecta decizia, cele mai multe unități medicale au limitat accesul pacienților non-covid care nu reprezintă urgențe medicale. Deși cele mai multe servicii sunt îndreptate către pacienții COVID-19, costurile spitalelor sunt însă mai mari. Pentru a putea asigura medicația și echipamentele de proecție, spitalele trebuie să cheltuie mai mult. Până la debutul valului 4, Spitalul Județean de Urgență Slobozia avea cheltuieli suplimentare de 400 mii de lei/lunar. În prezent, costurile suplimentare s-au majorat cu aproximativ 150 mii de lei/lună. «Deși am limitat accesul bolnavilor non-COVID-19, costurile sunt mai mari. Medicația este scumpă, mijloacele de protecție sunt scumpe, cumpărăm mai mult dezinfectant...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.
Același număr de pacienți, costuri mai mari Modalitatea de finanțare a activității spitalelor, în timpul pandemiei de COVID-19, a fost schimbată de două ori de către Ministerul Sănătății. Inițial, toate costurile suplimentare, realizate pe lângă sumele prevăzute în Contractul-Cadru, erau acoperite. După iunie 2021, Ministerul Sănătății a decis să limiteze cheltuielile doar la sumele prevăzute în Contractul-Cadru. Soluția a fost diminuarea îngrijirilor acordate pacienților non-COVID-19, pentru a se putea respecta numărul de internări prevăzute în Contractul-Cadru. Măsura a funcționat doar pe hârtie, pentru că valoarea cheltuielilor se menține ridicată din cauza costurilor mari pe care le impune tratarea bolnavilor de COVID-19. Spitalul Județean de Urgență Slobozia respectă numărul de 1200 de pacienți internați într-o lună, conform Contractului-Cadru, însă cheltuielile pentru serviciile medicale ale pacienților bolnavi de COVID-19 se mențin ridicate. Estimativ, pentru un pacient bolnav de COVID-19, diagnosticat cu o formă medie de boală, unitatea medicală cheltuie 15000 de lei. Pentru cazurile severe, costurile pot ajunge și până la 30000 de lei/pacient. Astfel, măsura impusă de Ministerul Sănătății privind limitarea accesului în spitale a pacienților non-COVID-19, din dorința de a reduce cheltuielile pare ineficientă. «Cheltuielile sunt infinit mai mari, pentru că patologia COVID-19 este costisitoare. Ceea ce costă foarte mult sunt medicamentele și materialele de protecție... De asemenea, plătim mai mult și pentru dezinfectanți, pentru că dezinfecția trebuie asigurată permanent!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.
A crescut valoarea sumelor suplimentare Înainte de iunie 2021, spitalele puteau efectua cheltuieli suplimentare, peste cele prevăzute în Contractul-Cadru. După această dată, orice cheltuială suplimentară trebuie justificată. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în primele 6 luni ale anului în curs, media lunară a cheltuielilor suplimentare a fost de 400 mii de lei. O dată cu debutul valului 4, din cauza severității cazurilor, valoarea lunară a cheltuielilor suplimentare s-a majorat cu aproximativ 150 mii de lei/lună. Mai mult, unitatea trebuie să majoreze numărul de paturi destinat bolnavilor COVID-19, dar să nu îl depășească pe cel al internărilor prevăzute în Contractul-Cadru. «Inițial am avut 22 de paturi pentru cazurile ușoare și medii, iar acum vom avea aproape 50. De asemenea, aveam disponibile 4 paturi ATI-COVID-19, acum vom ajunge la 12... Noi am făcut o serie de calcule cu privire la sumele suplimentare și, în schema inițială de paturi, au fost de aproximativ 2,5 milioane de lei, pe 6 luni. Acum, cu siguranță se vor majora!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.
1,3 milioane de lei pentru activitățile de vaccinare
Activitatea Centrelor de Vaccinare din Ialomița este finanțată de către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Potrivit datelor oferite de instituție, de la deschiderea acestor puncte sanitare și până în prezent, s-au cheltuit 1,3 milioane de lei. Cele mai multe fonduri au fost reprezentate de plata salariilor încasate de medicii vaccinatori și personalul medical care își desfășoară activitatea în centre. «S-au făcut toate demersurile pentru ca oamenii să fie plătiți la timp și să nu existe probleme din punct de vedere al fondurilor!» a explicat Mihai Geantă, directorul general executiv al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.
44,73%, procentul de vaccinare la Slobozia O analiză a procentului de vaccinare pe fiecare din localitățile județului Ialomița arată că Slobozia are cele mai multe persoane imunizate. 44,73% din populația orașului s-a vaccinat împotriva COVID-19, arată ultimele date oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Marea problemă o reprezintă mediul rural, unde există foarte multe localități în care procentul de vaccinare nu depășește 20%. Movila este localitatea din mediul rural cu cel mai bun procent de vaccinare. Informațiile oficiale arată că în această localitate 35,86% dintre cetățeni s-au imunizat.
26 Octombrie 2021, 11:05 (4341 vizualizări - 3 comentarii)
Masa bolnavilor internați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia costă lunar 28 mii de lei
Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților
Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19
Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență
Cheltuieli de 7,3 milioane de lei pentru Centrele de Carantină și spitalele din Ialomița
Comentariile cititorilor:
(2 Noiembrie 2021, 03:03)
Daca as putea, si maine as renunta la CAS! Bani dati degeaba...
(28 Octombrie 2021, 19:07)
Nu este posibil ca si cadru medical al acestui spital sa postezi permanent pe rețele de socializare mesaje anti vaccin.Conducerea ori știe și este complice ori nu știe caz în care ar trebui sa plece.
(26 Octombrie 2021, 18:03)
Din punctul meu de vedere foarte multi bani se cheltuie .Cu foarte multi bani se platesc cadrele medicale din spitale si centre vaccinare . Oare nu toti trebuie sa ne facem datoria in tara asta. Ceilalti care muncesc in conditii grele , cei care mai produc ceva in tara asta ce primesc ? -- RESTRICTII si amenzi . Am fost internat in spital de multe ori .Mancarea de acasa , medicamentele mele, tratamentul vai mama mea . La iesirea din spital nota de plata atat de mare ca un sejur in Grecia. Nu ne mai pacaliti domnilor.