Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Sănătății și-a asumat public distribuția vaccinului anti-COVID-19 în cutii de pizza: «Pledăm vinovați!»

Ministerul Sănătății și-a asumat public distribuția vaccinului anti-COVID-19 în cutii de pizza: «Pledăm vinovați!»

Joi, 7 ianuarie 2021, la 3 zile distanță după consumarea episodului cu vaccinul anti-COVID-19 distribuit în cutii de pizza la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ministerul Sănătății a făcut un anunț public prin care își asumă responsabilitatea pentru această situație. «Pledăm vinovați, pentru viteză am deturnat câteva cutii din drumul lor către producătorii de pizza» este mesajul pe care oficialii instituției l-au postat pe rețelele de socializare.

Reacție publică Marți, 5 ianuarie a.c., în spitalele din Slobozia, Fetești și Țăndărei a început campania de vaccinare împotriva COVID-19. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, fiolele au fost distribuite în cutii de pizza. Situația a creat un val de reacții publice. În timp ce reprezentanții unității medicale au transmis un comunicat de presă în care au precizat că așa au primit dozele de la Centrul Principal de Depozitare al Institului «Cantacuzino», reprezentanții Institutului «Cantacuzino» au precizat că, din cauza numărului redus de doze solicitate de spitale și Direcțiile de Sănătate Publică, au fost obligați să transfere fiolele din ambalejele originale, trimise de producătorul Pfizer/BioNtech, în ambalaje mai mici, dar care să corespundă din punct de vedere al siguranței cu cele originale. Așa s-a ajuns ca serul să fie distribuit în cutii de pizza. «Pentru demararea campaniei de vaccinare, a fost aleasă soluția achiziționării din comerț a unei cutii cu dimensiunile de 250/250/40 mm care să corespundă cât mai mult dimensiunilor cutiei originale Pfizer,  pentru a se putea încadra cât mai bine în recipientele calificate pentru transportul vaccinului la temperatura controlată de 2-8℃» au comunicat oficialii Institutului «Cantacuzino». O reacție publică a avut și Ministerul Sănătății, care își asumă întreaga responsabilitate pentru situația creată. «Cutiile sunt curate și noi. Și, da, pledăm vinovați: pentru viteză și concentrați fiind pe soluții rapide, sigure și eficiente, la fel ca și colegii din alte țări, am deturnat câteva cutii din drumul lor spre producătorii de pizza. Promitem că vom râde și noi pe tema asta la finalul campaniei de vaccinare, când vom reveni împreună la normalitate» a fost mesajul pe care Ministerul Sănătății l-a transmis prin intermediul rețelelor de socializare. Se pare că în ziua de marți, 5 ianuarie 2021, în toate spitalele pe care Institutul «Cantacuzino» le-a aprovizionat cu vaccin anti-COVID-19, serul a fost distribuit în cutii de pizza.

7 Ianuarie 2021, 17:05 (1279 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Vali:
(9 Ianuarie 2021, 11:13)
Recunoastem ca am gresit si...gata?Aia cu parcarea subterana la fel,o dam in prosteala dar cetatenii vor plati.Am gresit!Pai,avem 7 ani?Scuzati-ma,nu mai fac?Medicina nu se mai face cu profesionisti?Au angajat deja pe astia cu scoala facuta online?
Ion Ion:
(8 Ianuarie 2021, 18:21)
...pana mea , mai bine il trimetea cu autobuzul din Obor in sacosa de rafie, era fita ... si circul era complet....
Răduță Aurelian-Constantin:
(8 Ianuarie 2021, 12:31)
Dragi cetățeni! Mi-e nu mi-se pare normal să ajungi la spital sănătos și să mori în spital, îl am exemplu pe tatăl meu. În urmă cu 10 ani, tata a ajuns cu o dislocare de umăr, apoi a ajuns la spital și după 2 săptămâni, l-au omorât. În TOMOGRAF la ținut 43 de minute în loc de 43 de secunde, cea ce este enorm de mult. Mă rog... Ideea este alta. un vaccin ca să îl poți da populației, trebuiesc cel puțin 10 ani de stiudiu pe acest vaccin. Apoi îl aduci ambalat în cutii de PIZZA, este ceva inadmisibil. Cine vrea să îl facă, să îl facă. Cine nu, nu! Dar nu v-a exista condiționări, vă asigur deoarece v-a ieși lumea în stradă. Nu cred că v-a avea curajul acesta absolut nimeni de la conducere. Nu prietene cetățean, tu ai o problemă. Dacă umbli fără mască, înseamnă că poți respira aerul lui Dumnezeu ce ni-l a oferit nouă, poporului. Dacă porți botniță, înseamnă că organismul tău nu o să mai funcționeze normal deoarece noi inspirăm oxigen și trebuie să eliminăm bioxid de carbon. Purtând botnița, în loc să inspiri oxigen, tot bioxid de carbon inhalezi. Atunci corpul nostru nu-și mai formează anticorbii, cea ce înseamnă pentru toată lumea să fie clar, scăderea imunității.
Maxim D:
(8 Ianuarie 2021, 11:46)
Sursa:national.ro Medicii au recunoscut ca oamenii au murit pentru ca nu au fost tratati.Alaturati si portul mastii in aer liber nu in aglomeratie(?)si peste o luna se va dovedi ca a fost mai grav.Masti neconforme,purtate saptamani intregi(nu va este cunoscut?)duc la anomalii.Ce vor fi recunoscute ca fiind greseli.
Rusine !:
(8 Ianuarie 2021, 10:40)
Mergeti acasa minunatilor,ca recunoscand ori nu,toate prostiile facute de voi,cu sprijinul media au dus la manipulare.Demisia si vaccinul sa il faca cine doreste,manipulat de"eroi de prima linie".In Slobozia,doctora cu parul de foc dadea declaratii,ca daca chiar ne luam dupa prospectul medicamentelor...nu ne mai facem bine.Serios?Dar ce sa citim?Retetarul de pizza napoletana?Sau siciliana?V-ati facut de ras!Rusine!Au murit si mor oamenii in"spitalele"in care patronati!Pacienti abandonati cu orele,voi invocand triajul (!)!Ore!!
cetatean:
(7 Ianuarie 2021, 23:53)
Pe cine amendeaza aiurea? Umbla tampitzeii in plin centru, fara masca, sfidatori, cu niste mutre de urangutani pitici, si nu se zareste bcanc de politai....Apoi tampitzeii intra si in kaufland tot cu mutra goala si, bineinteles, nu-i opreste nimeni!
Răduță Aurelian-Constantin:
(7 Ianuarie 2021, 21:16)
Greșelile lor nu le plătesc ei, ci noi poporul. Problema este că Poliția Municipală împreună cu cei de la Jandarmerie și Poliție Locală ar trebui să se vaccineze obligatoriu. Așa poate le vine mintea la cap să nu mai amendeze lumea aiurea și să facă abuzuri. Vă dau un sfat, lăsați poporul în pace! Altfel vă treziți cu plângeri penale din partea cetățenilor. Oricum amenzile pe care le dați voi sunt neconstituționale. Așa că vă rog să fiți pașnici. Sperăm să nu se ajungă ca la Americani. Pace!