Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

În anul 2017, Ialomița a depus la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației 143 de proiecte pentru a fi realizate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 (PNDL 2), cu o valoare totală de 802,2 milioane de lei. La începutul lunii februarie a acestui an, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administra­ției a decontat devizele de lucrări transmise de către administrațiile locale. În județul nostru, demersuri în sensul decontării lucrărilor au făcut Consiliul Județean Ialomița, alături de alte 14 administrații locale. Valoarea totală a fondurilor distribuite a fost de 15,9 milioane de lei. «S-a plătit în funcție de facturile care au fost trimise!» au explicat edilii localităților care au beneficiat de aceste sume.

Istoria PNDL 2 în Ialomița Programul Național de Dezvoltare Locală este o ini­țiativă a Guvernului României de a finanța cu bani de la bu­getul de stat proiecte de utilitate publică în localitățile din țara noastră. Anul 2017 repre­zintă startul celei de-a doua etape de derulare a acestui program, denumită și PNDL 2. În Ialomița, cele 66 de administrații locale au depus la Minis­terul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației 143 de proiecte, cu o valoare totală de 802,2 milioane de lei. Cele mai multe dintre proiectele inițiate de administrațiile locale din Ialomița au vizat construcția de rețele de apă și canalizare sau modernizarea străzilor sau a drumurilor județene... La începutul lunii februarie a acestui an, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a decontat o parte din lucrările efectuate de administrațiile locale. Potrivit unei situații statistice, în Ialomița au putut beneficia de fondurile distribuite de Ministerul Dezvoltării Consiliul Județean Ialomița alături de alte 14 administrații locale. Astfel, au fost decontate lucrări în valoare de 15,9 milioane de lei. «Banii au venit în funcție de facturile care au fost transmise către Ministerul Dezvoltării. Îi așteptam încă din noiembrie 2020, era normal să ajungă la noi. Aceste sume pe care noi le-am primit reprezintă lucră­rile pe care le-am efectuat la drumurile județene pe care le reparăm!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița. Potrivit listei proiectelor declarate eligibile de către Ministerul Dezvol­tării, Consiliul Județean Ialomița a inițiat două proiecte de modernizare a drumurilor județene 203F (Valea Ciorii-Grivița) și 201 (Coșereni-Axintele-Orezu-tronson DN2).

Edilii ialomițeni așteaptă vremuri mai bune Printre administrațiile locale ale căror lucrări au fost decontate de Ministerul Dezvoltării la începutul acestei luni se numără Maia și Ograda. Cele două localități desfășoară prin intermediul PNDL 2 proiecte edilitare în valoare de 8,4 mili­oane lei și, respectiv, 18,3 mili­oane lei. În urma deconturilor făcute la începutul acestei luni, ambelor localități le-a fost decontată suma de 1,1 mili­oane lei pentru lucrările executate. «Noi am primit banii pentru proiectul prin care moder­nizăm străzile din localitate... Atât am reușit să facem din el. Restul, de la primăvară!» a pre­cizat Sorin Niculae, primarul comunei Maia. În schimb, co­munei Ograda i-a fost decontată ultima factură pentru pro­iectul privind extinderea rețelei de apă a localității. Conform listei Ministerului Dezvoltării, acest proiect are o valoare to­tală de 3 milioane de lei. «Noi am primit 191 mii de lei... Sunt ultimii bani pentru rețeaua de apă din localitate. Mai avem mici detalii de pus la punct, apoi poate fi funcțională!» a precizat Lilian Badea, primarul comunei Ograda.

15 Februarie 2021, 12:10 (3970 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
WC-urile din curțile școlilor ialomițene au rămas neclintite
Firmele de construcții părăsesc șantierele PNDL2
În Ialomița, 40% dintre proiectele finanțate prin PNDL 1 așteaptă finalizarea

Comentariile cititorilor:


Gabriel. :
(16 Februarie 2021, 19:43)
Manasia, este nume propriu și se scrie cu majuscula iar administrativ este o comună nu sat. Ma gândeam că în principal este problema apei curente și cea a canalizării. Cred că ideea de a fi administrativ parte a orașului Urziceni ar aduce un plus de civilizație.
Alexandr:
(16 Februarie 2021, 07:50)
Buna ziua! De ce in comuna manasia un sat destul de mare langa un orasel frumusel nu se toarna asfalt??? Domnilor de la primarie pe timp de vara ne sufocam in case din cauza prafului niati scos ochi cu niste trotuare facute a napoda!
Neica Nimeni:
(15 Februarie 2021, 16:09)
Pune-ți ma nene mana si dati-i si lui dnu Campulungeanu ceva buget sa faca si el ceva in satele lui...ca de 20 de ani se tot plange ca nu are fonduri iar satele arata mai rau decat pe vremea lui nea Ceasca.
Localnic.:
(15 Februarie 2021, 13:49)
Poate reparați tronsonul de drum dintre Ciulnița și Buiești.Din cauza devieri traficului greu,datorită lucrărilor,de la podul de peste râul Ialomița de la Bora...porțiunea menționată de ,drum'este sub orice critică!!??