Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie 2019, Adrian Mocioniu anunța de pe peluza GEL, firma italiană care a oferit soluția tehnică pentru potabilizarea apei, că în 3 luni slobozenii vor bea apă potabilă. La un an și mai bine distanță, stația de tratare este ne­funcți­onală. De-a lungul ultimelor luni de mandat, ex-primarul Mocioniu a in­vocat pe rând probleme de ordin tehnic, Starea de Urgență și chiar virusul SARS-CoV-2 pentru a justifica întârzierile. În septembrie 2020, viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat anunțau public că lucrările vor fi finalizate abia în 2021 ca urmare a semnării unui act adițional. La momentul respectiv, cei doi viceprimari au sugerat existența unei dispute contractuale privitoare la echipamentele achiziționate de către constructor. În decembrie 2020, primarul Dragoș Soare a declarat public că termenul de finali­zare a investiției va fi amânat pentru luna septembrie 2021. În cele 2 luni scurse de la acest moment, conflictul dintre constructor și Primăria Slobozia s-a acutizat. Surse administrative confirmă faptul că administrația locală refuză să recepționeze echipamentele achizițio­nate până la acest moment fiindcă «nu corespund specificațiilor din caietele de sarcini». Reamintim că valoarea contractului actual cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova este de 7,84 milioane de lei.

Acuzații reciproce
Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei. Re­prezentantul firmei SIA Dynamic Solution SRL, Leonard Răescu, sus­ține însă că nu poate finaliza lucrarea în lipsa unui proiect tehnic: «Sunt probleme de proiectare care nu ne privesc! Am făcut o solicitare către proiectant din luna noiembrie 2020... Cum aș putea finaliza execuția, dacă nu există proiect?! În plus, mi s-a cerut pentru echipamente un do­cument care nu era în caietul de sarcini... Îl aștept, durează până la 6 luni!». În re­plică la declarațiile lui Leonard Răescu, reprezentanții firmei care au proiectat soluția tehnică, Adgabi Proiect SRL, tot din Craiova, susțin că proiectul tehnic există și că pot face dovada existenței acestuia. Până la închiderea ediției nu au făcut-o însă, deși au oferit asigurări în acest sens. Ce nu spun, nici proiectantul, nici constructorul, e că soluția agreată de Adrian Mocioniu cu firma italiană GEL e una extrem de costisitoare. Aceleași surse administrative, infinit mai bine informate decât noi, susțin că mentenanța instalației de osmoză este scumpă, iar constructorul încearcă să evite responsabilitatea garanției de 5 ani de la finalizarea investiției. Mai mult decât atât, în pofida faptului că echipamentul este proiectat pentru a furniza apă tratată prin procedeul de osmoză inversă pentru 90000 de locuitori, nu există nicio garanție că această apă va respecta parametrii de potabilitate.

Soare înoată în ape tulburi Paradoxal, toate aceste informații au fost colportate în spațiul public de-a lungul ultimilor 3 ani, încă de la apariția ideii de realizare a acestei investiții. În pofida avertismentelor, ex-primarul Adrian Mocioniu a continuat însă să susțină această investiție. Obligat să ia o decizie în condițiile în care jumătate din fonduri au fost deja cheltuite, primarul actual, Dragoș Soare, declară: «Nu pot nici să confirm, nici să infirm situația pe care o prezentați... Pot să vă asigur însă că nu renunț la potabilizarea apei la Slobozia! Dacă nu avem garanția că slobozenii vor bea apă potabilă, luăm în calcul rezilierea contractului. Nu este o soluție, nu e un lucru care să ne bucure și suntem conștienți că asta e o decizie care va întârzia finalizarea lucrărilor... Dar nici nu putem cheltui la nesfârșit bani pentru ceva ce nu avem!». În cazul în care va eșua, nota de plată a slobozenilor pentru potabilizarea apei crește la 4 milioane de euro. Reamintim că, în 2011, Gabi Ionașcu a încheiat un contract similar cu Grup Romet Buzău (1,9 milioane de euro), majorat în manda­tul următor de ex-primarul Alexandru Stoica cu 300000 de euro...

15 Februarie 2021, 10:05 (7019 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare
Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului
Apă potabilă în 2021 la Slobozia
Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Comentariile cititorilor:


@@Hmmm:
(17 Februarie 2021, 16:39)
Intr un final mi ati dat dreptate. 
vecin:
(16 Februarie 2021, 15:46)
Dintre toaea investitiile cu apa de la inceput si pina in prezent un singur obiectiv a fost finalizat ,vila directorului economic de la primarie construita de TMUCB acelas constructor care a realizat puturile si aductiunea de apa .
@Hmmm:
(16 Februarie 2021, 14:10)
"..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari"
In teorie DA, in practica BA!
Oarecum gresit; primarii sunt propusi de catre partide in urma vreunei licitatii - presupun. Al mai cu dare de mana, care umple conturile partidului (inainte de alegeri, cat si dupa) este bagat la inaintare. Iar de ales, il aleg de regula membrii partidelor, care sunt mobilizati sa iasa toti la vot (cu catel, purcel, cu vii, dar si cu morti). Ceilalti alegatori, neafiliati politic, stau acasa si se plang, ei nu aleg (doar un procent f mic). Cat despre primari independenti...fugim ca dracu de tamaie.
Asa ca, in aceste conditii vom avea doar primari - marionete politice - care vor face (sau nu) decat ceea ce le odrona partidul. Cand sunt la putere praduiesc tot, fura de rup, fac toalete la tara de 50 de mii de lei bucata, umfland conturile firmelor de casa. Cand nu mai au partidul lor la ciolan, primarii se plang ca nu li se dau bani, sau ca sunt oropsiti pe motive politice. Al drq daca ar face unul ceva pe fonduri europene. Acolo e complicat, nu mai merge sa umfli costul de 100 de ori, ca sa iasa de comision si shpaga, nu mai merge sa aranjezi licitatia pentru firma de casa agreata de partid. 
D-nule hmm, pe undeva aveti dreptate: "asa cetateni = asa primari". Rezulta ca daca ridicam si noi putin capul si ne desteptam, poate reusim sa alegem alt gen de primari...peste vreo suta de ani.
Hmmm:
(16 Februarie 2021, 00:20)
Stiti cand va avea Slobozia un primar calumea? Cand o canta cucu pe ..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari. In rest toate bune si la vara cald. Va pupa Jan.
Vali:
(15 Februarie 2021, 17:39)
Azi am incercat sa platesc impozitul,coada mare la taxe,nici banii nu sunt in stare sa ii incaseze,timpul nu mi-a permis sa raman.Deci nu mai aveti asteptari asa mari de la primarii nostri.
contribuabil :
(15 Februarie 2021, 14:57)
La puscarie cu (...) si cu intreaga gasca care a facut deplasareea in strainatate pentru a vedeaa aceste utilaze ,impreuna cu toti care au semnat contracte de achizitii si au facut receptii partiale la utilajele achizitionate. Unde sunt acum (...), (...), (...),etc.
Nimeni Altu':
(15 Februarie 2021, 14:15)
Cine raspunde pentru aceste investii? Pana acum nici Ionascu, nici Stoica nu au patit nimic. Ba chiar mai mult, pentru compente deosebite au primit posturi caldute, bine-platite la stat. 
Mihnea:
(15 Februarie 2021, 14:02)
Dumnezeule, cu ce-au greșit slobozenii de s-au procopsit cu cei mai proști primari din țară???
Tot așteptăm de la noul primar o soluție de mai bine, dar am impresia că a intrat în ritmul celorlați nătăfleți de dinainte!
cetatean:
(15 Februarie 2021, 13:39)
Mai primarilor! Daca toti ati plati pentru greselile comise, altfel ati lua deciziile! Tu, Soarele nostru, ai o calitate: esti bun de gura si atat!
Eu:
(15 Februarie 2021, 11:31)
Aveati speranțe la apa cu un primar care se lauda pe facebook ca a dat cu solutie pentru țânțari in oras de parca cine stie ce a facut ! Nu ca era un lucru normal !
DNA:
(15 Februarie 2021, 11:30)
Specialistii din DNA ar trebui sa faca lumina o data in acest caz..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 05:01
(15208 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 19:31
(16332 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Anual de Energie Regenerabilă

De joi, 19 mai, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura manifestarea expozițională Salonul de Tehnologii și Echipamente pentru Energii Regenerabile 2010. În paralel, se va derula ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:50
(23636 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații care muncesc suplimentar, plătiți în plus

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a demarat o nouă campanie de informare cu privire la drepturile salariale ale angajaților. Mai precis, ale celor care muncesc suplimentar. Preluăm integral comunicatul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:43
(26747 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șoferi» fără permis

Luni, 18 mai, în intervalul orar 14,00-16,00, la nivelul Poliției Orașului Țăndărei s-a desfășurat o acțiune ce a urmărit asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică pe raza orașului, ocazie cu ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:29
(26989 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Mașinile cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

Luni, 17 mai, în intervalul orar 10,00-13,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu lucrătorii ARR Ialomița, au acționat pe raza municipiului, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:27
(26813 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: I-au «prădat» autoturismul

Luni, 17 mai polițiștii din Perieți au fost sesizați de un localnic despre faptul că, pe timpul nopții, din autoturismul personal, pe care îl avea parcat în fața locuinței, i-au fost sustrase mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:25
(34363 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Coșereni: Minor, spărgător de locuințe

La începutul săptămînii, luni 17 mai, polițiștii din Coșereni au primit o sesizare privind un furt. Fapta a fost sesizată agenților de partea vătămată, un bătrîn, de 74 de ani, acesta reclamînd faptul că ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:23
(25780 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Fetești: Bunuri furate, recuperate de polițiști

Luni dimineață, 17 mai, Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 65 de ani, din localitate despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras din curtea locuinței sale mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:22
(26647 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Un milion de cereri pentru sprijinul de suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat luni, 17 mai 2010, prima parte a campaniei de depunere a cererilor de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață» informează reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:20
(25162 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Geamurile unei școli, sparte cu pietre

În dimineața zilei de luni, 17 mai, reprezentantul unei unități de învățămînt din orașul Țăndărei a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute au spart, în perioada week-end-ului, geamurile de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:19
(20958 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți minori

Polițiștii ialomițeni au identificat șapte tineri suspectați de comiterea mai multor furturi pe raza județului. Mare parte din prejudiciul creat a fost recuperat și restituit părților vătămate. Într-unul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:17
(28129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți copii


APIA a achitat integral subvenția la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit marți, 18 mai 2010, peste 235 milioane de lei, reprezentînd diferența din a doua tranșă a Plăților Naționale Directe Complementare, specia bovine ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:16
(28971 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătorile Sloboziei»: Jandarmii, pe primul loc la fotbal

Echipa de fotbal a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a cîștigat locul I la Campionatul organizat de Primăria municipiului Slobozia, cu ocazia sărbătorii anuale a localității. Astfel, pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:17
(19894 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: fotbal jandarm


Crescătorii de oi și capre trebuie să solicite subvenția

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește crescătorilor de ovine/caprine că termenul limită pentru a solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnic este ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:12
(27221 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident provocat de un copil de 10 ani pe scuter

În aceeași zi de duminică, 16 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați că în Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicat un minor. Astfel, în timp ce un copil, de 10 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:10
(26109 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist accidentat

Duminică 16 mai, s-a produs un eveniment rutier în urma căruia un biciclist imprudent a fost accidentat. Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:08
(24625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 permise de conducere reținute

În ultimele 72 de ore, cu ocazia acțiunilor de control efectuate în trafic, polițiștii rutieri au constatat 400 de încălcări ale legislației referitoare la circulația pe drumurile publice. Neregulile descoperite ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:07
(17170 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: «Șofer» fără permis

Sîmbătă, în jurul orei 23.15, cu ocazia unei acțiuni preventive a polițiștilor slobozeni, desfășurată în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Gheorghe Lazăr și Bucu în cele două localități rurale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:06
(27058 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tuburi de oxigen, furate din curtea spitalului cu căruța

În dimineața zilei de duminică, 16 mai, un echipaj mixt de siguranță publică, aflat în serviciul de patrulare pe raza Cartierului Vlașca din municipiul Fetești, a depistat o căruță plină cu tuburi de oxigen ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 15:58
(25569 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Peste 100 de sancțiuni aplicate în timpul unei razii

În seara zilei de vineri, 14 mai a.c, polițiștii ialomițeni au demarat o razie în municipiul Urziceni ce a avut drept scop prevenirea criminalității stradale, a faptelor comise cu violență, prevenirea abaterilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:56
(19354 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Acțiuni preventive

Vineri, 14 mai 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pe raza județului al căror obiectiv principal a fost creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:55
(22986 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Tânăr arestat după ce a încercat să violeze o bătrână

În cursul zilei de vineri, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au încarcerat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului un tânăr, în vârstă de 19 ani, domiciliat în comuna Făcăeni. Măsura ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:51
(23881 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Doi frați au furat o vacă

Doi frați, în vârstă de 28, respectiv 29 de ani, domiciliați în comuna Maia, au fost arestați preventiv pe o perioadă de 29 de zile, fiind încarcerați în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(24549 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Adâncata vacă furt


Slobozia: Țigări ucrainene, cărate cu sacul

Vineri seara, 14 mai a.c., în jurul orei 22.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a reperat, în timp ce se deplasa dinspre Piața Agroalimentară din municipiu, un localnic în vârstă ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(14034 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Alt «șofer» fără permis

În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14/15 mai a.c., în jurul orei 1.00, cu ocazia unei patrulări intercomunale, agenții Posturilor de Poliție Roșiori și Drăgoești au oprit pentru control, pe raza primei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:49
(20627 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trafic rutier întrerupt pentru aproximativ 45 de minute din cauza unui accident

Vineri, 14 mai a.c., în jurul orei 21.25, pe DN2A, în apropierea localității Sărățeni, s-a produs un accident de circulație soldat doar cu pagube materiale, în urma căruia circulația rutieră a fost blocată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:48
(13833 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Andrășești: 10 tone de deșeuri feroase fără documente, ridicate în vederea confiscării

Joi, 13 mai a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în baza unui plan de acțiune ce are ca scop prevenirea și combaterea activităților economice ilegale în domeniul colectării ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:47
(21104 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Pieton accidentat pe trecere

Joi, 13 mai, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe strada Calea București din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Urmare a cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:58
(20737 vizualizări - 0 comentarii)


12 permise reținute în doar două zile

În perioada 11-13 mai 2010, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum, și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:57
(23484 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...