Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centrele Comunitare de Vaccinare anti-COVID-19 din Ialomița și-au redus programul de funcționare

În lipsa solicitărilor

Centrele Comunitare de Vaccinare anti-COVID-19 din Ialomița și-au redus programul de funcționare

Ultimele date oficiale date publi­cității de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, la începutul acestei săptămâni, arată că puțin peste 113 mii de ialomițeni s-au vaccinat cu cel puțin o doză de ser anti-COVID-19. Măsurile de relaxare, dar mai ales teama de efectele adverse ale vaccinurilor îi țin pe ialomițeni departe de cabinetele medicilor de familie. Activitatea centrelor de vaccinare s-a redus, iar administrațiilor locale le-a revenit sarcina de a-i convinge pe cetățeni să se vacci­neze. Oamenii sunt însă tot mai re­ticenți în privința administrării serurilor anti-COVID-19. «Facem și noi ce putem, dar ce poți să zici atunci când oamenii spun „NU!“ categoric?» a fost reacția celor mai mulți primari ialomițeni cu privire la im­plicarea acestora în campania de vaccinare.

Program redus la centrele de vaccinare anti-COVID-19
În februarie 2021, Ialomița a raportat Institutului Național de Sănătate Publică înființarea a 8 centre comunitare de vacci­nare anti-COVID-19. La 6 luni distanță de la deschiderea acestora, autoritățile locale au decis să le reducă programul de lucru din cauza dezinteresului afișat în privința imunizării cu serurile anti-COVID-19. Toate centrele de vaccinare din Ialomița au program de funcționare de până la 6 ore pe zi, în restul timpului personalul fiind angrenat în campanii de vaccinare în mediul rural. De ase­menea, Centrul de Vaccinare din cadrul Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești și-a suspendat activitatea. «Într-adevăr, există modificări în privința programului centrelor de vaccinare din județul Ialomița. Fiecare dintre centre și-a făcut propriul program, în funcție de deplasările pe care medicii și asistentele le au în teren... Se continuă campania de vaccinare în mediul rural!» au explicat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Ultimele date publice oferite de instituție arată că, la nivelul jude­țului Ialomița, de la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, puțin peste 113 mii de persoane s-au vaccinat anti-COVID-19. Din numărul total de persoane vaccinate, 55 de mii au primit ambele doze de ser.

Primarii ialomițeni, depășiți de situație
Direcția de Sănătate Publică Ialomița a transmis către Centrul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea Anti-COVID-19 o situație privind procentul de imunizare în fiecare localitate a județului Ialomița. Cea mai mică rată de vaccinare, care se apropie de 0,30%, se înregistrează în comuna Bărbulești. De asemenea, în alte 10 loca­lități din Ialomița, potrivit acelorași date statistice, procentul de vaccinare nu depășește 10%. Printre acestea se numără și localitatea Roșiori. Reprezentanții administrației locale susțin că eforturi s-au făcut în sensul comunicării necesității administrării vaccinului anti-COVID-19, dar cu toate acestea cetățenii au rămas indiferenți. «Am adus caravana în localitate chiar săptămâna trecută și s-au vaccinat doar 18 persoane... Am pus anunțuri, am discutat cu oamenii, dar cu toate acestea cetățenii continuă să fie reticenți. Până la urmă este alegerea lor și nu știu cum ar trebui abordată problema astfel încât numărul celor vaccinați să crească!» a precizat Ion Anghel, primarul comunei Roșiori. O situație similară se petrece în în localitatea Traian acolo unde, în ciuda eforturilor făcute de administrația locală, cetă­țenii se lasă cu greu convinși să se vacci­neze. «Am trimis pe teren și mediatorii sa­nitari și asistentul comunitar să comunice cu cetățenii și să le explice importanța vacci­nării... Din păcate, foarte puțini dintre ei înțeleg aceste aspecte. Din punctul meu de vedere, consider că am făcut tot ce trebuie! A venit de două ori caravana de vaccinare la noi în localitate. Le-am pus la dispoiziție tot ceea ce au avut dânșii nevoie!» a declarat Fănel Năstase, primarul comunei Traian. Există însă și localități care înregistrează un procent ridicat de persoane vaccinate, așa cum este cazul comunei Movila, unde rata imunizărilor a depășit 25%. Administrația locală susține că nu a făcut eforturi pentru a-i convinge pe oameni să se vaccineze, localnicii înțelegând pur și simplu importanța administrării serului anti-COVID-19. «Ce pot să vă spun eu?! Dom’le, treburile acestea nu au legătură cu Primăria... Nu primarul trebuie să facă ceva, ci oamenii înșiși să înțeleagă! Uitându-mă pe cifre, da, comuna Movila stă bine dar, repet, nu este meritul cuiva... Avem cetățeni mai emancipați aici la Movila, care au educație și care, cu siguranță, au înțeles de ce este bine să te vaccinezi. Noi, primarii ar trebui să ne ocupăm de alte activități... Să reparăm străzile, să facem canalizări, să gospodărim localită­țile. Acesta este rolul unui primar!» a declarat Mihai Valeriu, primarul comunei Movila. În ceea ce privește localitățile din mediul urban, cel mai mare procent de vaccinare se înre­gistrează la Slobozia, 32%. Cele mai mici procente de imunizare s-au contabilizat la Căzănești și Țăndărei, aproximativ 16%, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița către Centrul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea Anti-COVID-19.

30 Iulie 2021, 08:05 (1128 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Spitalele din Ialomița încep pregătirile pentru Valul 4 al pandemiei de COVID-19
65 mii de ialomițeni vaccinați împotriva COVID-19
Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Grupul de Comunicare Strategică: 84 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: 70 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Comentariile cititorilor:


George.s:
(31 Iulie 2021, 17:48)
Pt. Ceatean    

Păi dacă murim, cum o să ne mai pară rău după?
Cetatean:
(31 Iulie 2021, 15:01)
Daca vreti sa muriti, de buna voie, inconstienti, e treaba d-voastra.... o faceti de buna voie, ducandu-va la vaccinare. O sa regretati, dar o sa fie prea tarziu, cand veti realiza, ce efecte dezastruase are acest vaccin nenorocit!!!
Corcodel de la Dumitresti:
(31 Iulie 2021, 14:47)
Bre, au venit aia di la la slobozia la noi sa ne vaccineze, pi la ora 13. oo. Fara anunt, fara afisare la statia de metrou(autobuz, dar iarna merge pe tunele, ca zapada nu o da nimeni de pe sosea). Asa ca eu si ultima mea concubina( a lu trifoi- mi-a dat tas-u un tap si o capra gestanta sa uit ca are un copil facut in espania)ne-amu prezentatu la la despensarul human di la valea plangeri. Gardianul hala di la edilu( ala cu nevasta resuscitata de militian, hala care cumpara pamant la greu, di la saraci)  zis peamarul haiducul, zis primarul zapciu, nea pus un semn rotier in fata, scria STOP. Ce stop vere, noi nu suntem pi ciclu, am venit sa ne vaccinam, nu sa ne facem testul de sarcina oferit gratuit de primarie. A venitu militianul, ala falcosu, ala pensionaru, ala care bea pe caiet la bar 1000lei pe seara. Dimineata vine sefa de la coliba si sterge datoria, rufele se spala in familie, detergentul si balsamul a fost de la altii cu casti la ureche.  Asa ca trecand de REZISTUL MILITIAN, m-am vacinat si s-a vacinat si Trufandaua, comcubina mea. Dupa hoo hora, am simtit niste mancarimi in zona aia jenetica. Asta a mea, di la mancarimi, a fugit la canal sa se scalde. Am pus mana pi telefon si am sunat la Dl. Danut. Bre, ne-am vaccinat di covid si ne-am umplut di RAIE. Raspuns scurt:  Asa se intampla daca te-ai apucat sa mananci rahat de edilul vostru care se lupta ca voi sa aveti apa de izvor la cismea, sa aveti locuri de munca la colosi industriali din localitate( o cizmarie si o croitorie intr-un tomberon de tabla). Sa belesti bine ochi, data viitoare cand pui increderea ta pe el.La final, inainte de a inchide mi-a spus:Auf  Wiedersehen, limba oficiala in romania a lui si sefului lui.  Asa ca suntem bine, asteptam hrapelul, eu am cateva stari de rau, i-mi vine sa vomit pe toti latrai si concubina sta toata ziua cracita si striga: vreau sa intre toata heuropa in mine. Ori suntem europeni , ori nu mai suntem
George.s:
(30 Iulie 2021, 22:50)
Lume inconștientă! Formată din oameni care dau crezare unor inepții, unor știri alarmiste, unor argumente pseudoștiințifice. E treaba lor până la urmă, dar din cauza împotrivirii lor, toată această stare va mai continua.