Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era atunci prim-ministru și susținea că noua Românie nu mai are nevoie de Cooperative Agricole de Producție. Ionuț Drăgan nu era născut la vremea aia. Are doar 27 de ani și este membru al celui mai nou CAP din județ, cel de la Gura Ialomiței. Ionuț a fost plecat în Anglia, ca să-și găsească un rost. S-a lămurit pe pielea lui că nicăieri în străinătate nu umblă câinii cu covrigi în coadă: «Am muncit de toate, de la spălat de vase la manager de supermarket... Și n-a fost rău, că am muncit pe bani. Dar nici bine n-a fost, că nicăieri nu e mai bine ca acasă... Iar când mi s-a făcut dor de ai mei și de răsadurile de gogoșari m-am întors!». Când s-a întors după 5 ani, Ionuț Drăgan a știut că nu mai poate face doar ce au făcut ai lui. Întâi a accesat prin programul «Tânărul fermier» un utilaj pentru cele 2 hectare de legume pe care le cultiva. Acum are 7 hectare și a prins curaj... Vrea să le muncească ca în Occident și să vândă ca în Occident. Adică fără pierderi și fără intermediari. Așa a ajuns să viseze la o Asociație de Producători care să îi protejeze investiția și munca de peste an. Și este membru fondator în CAP-ul de la Gura Ialomiței, al cărui președinte e Petrică Ionașcu: «Am ales să muncesc la mine acasă... Și ca mine sunt mulți tineri la Gura Ialomiței. Ne-am întors pentru că am înțeles că e mai bine să muncim pentru noi decât pentru alții! Iar CAP-ul asta va da de muncă tuturor...».

«Cameră de frig» pentru toată comuna CAP-ul de la Gura Ialomiței e departe de visul lui Ionuț. Deocamdată, în CAP sunt doar o mână de membri care visează cu ochii deschiși la ziua când satul nu va mai fi la mâna samsarilor de legume. Prin Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», CAP-ul Gura Ialomiței va accesa o finanțare de 100000 de euro pentru o hală de depozitare modernă și o ...«cameră de frig». Investiția este destinată tuturor membrilor care intră în noul CAP și ar putea reprezenta primul pas către autonomia zonei. Primul care a militat pentru asocierea oamenilor într-un CAP a fost ex-primarul Cristinel Lambru. S-a dus la cele sfinte înainte să reușească... Dar în urma lui au rămas oameni destoinici, hotărâți să se lupte cu sistemul și reglementările din România. Petrică Ionașcu e unul dintre ei. «Îi spunem CAP, dar e diferență mare față de CAP-urile comuniste... Acolo oamenii doar munceau și predau marfa la stat. Aici, predai și primești banii pe munca ta. Iar oamenii au înțeles și încep să vină către noi. CAP-ul le poate proteja interesele, poate negocia prețuri mai bune pentru marfa lor, le poate asigura tratamentele la prețuri mai mici... Deja lucrăm de câțiva ani cu o fabrică de conserve de la Buzău, avem contracte stabile. Încet, încet, vom reuși... Iar hala și „camera de frig“ reprezintă primii pași către o autonomie reală. Se întâmplă deja la Gheorghe Doja, dar noi vom fi mai bine organizați decât ei. Și mai productivi!» ne spune Petrică Ionașcu râzând.

O loterie întinsă pe 200 de hectare Oamenii din Gura Ialomiței spun că suprafață pe care o cultivă cu gogoșari, ardei kapia și vinete depășește 200 de hectare. Iar asta face din comuna lor cea mai mare zonă legumicolă în câmp deschis din România. Fac «meseria» asta de când se știu și din tată-n fiu... Ca să înființeze un hectar de gogoșari, de exemplu, ajung să cheltuie până la 7000 de lei. Uneori, răsplata vine înzecit. De cele mai multe ori, nu... În câmp, pe rândurile de gogoșari care așteaptă să fie culeși, Petrică Ionașcu estimează: «Anul ăsta aș putea face 50 tone de gogoșari la hectar. Cu aproape 15000 de lei chel­tuială... Că nu e doar înființarea culturii și răsadul. Costă tratamentul, costă culesul... Aș putea să spun că sunt mulțumit. Dar când știu că sunt obligat să îl vând pe bani puțini, că nu-l pot depozita, parcă nu-mi vine să mă bucur...». Lângă el, unul dintre proaspeții convertiți la asociere, fluieră a pagubă: «Agricultura e o loterie... Anul ăsta am pus pepeni! Și au rămas pe câmp, nevânduți. Nici cu 20 de bani n-au mai venit să mi-i ia! Asta pentru că nu se vând. Din cauza celor care îi pun la folie și îi tratează ca să-i scoată în iulie, oamenii s-au îmbolnăvit și nu mai cumpără... Noi n-avem bani să facem producție de pepeni pe sute de hectare. Și nici nu-i tratăm! Dar oamenii nu știu. Iar samsarii își bat joc de noi. Până anul trecut câștigam jumătate-jumătate, deși noi făceam toată munca. Acum vor să vindem la o cincime din prețul din piață...».

Sprijin parlamentar la Gura Ialomiței
Pentru că treaba cultivatorilor din Gura Ialomiței este să muncească, nu să umble cu jalba-n proțap la ușile autorităților, membrii CAP-ului Gura Ialomiței și-au găsit un sprijin în parlamentarul ialomițean Raluca Dumitrescu. Venită din zona de «lobby administrativ», Raluca Dumitrescu susține că pentru orice problemă există cel puțin o soluție. În cazul agriculturii însă, știe că e nevoie de mai multe: «Asocierea este doar primul pas dintr-un drum lung pe care îl avem de parcurs împreună. Producătorii români au nevoie de reglementări legislative clare și de sprijin direct pentru a obține performanță. Altfel nu vom putea opri importul de legume din UE și nici nu vom putea oferi consumatorilor produse românești de calitate. Producătorii agricoli din Ialomița au în mine un sprijin permanent, iar modelul implementat la Gura Ialomiței poate fi replicat în oricare dintre comunele județului, în funcție de specificul local.»

11 Septembrie 2021, 10:20 (5122 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(11 Septembrie 2021, 13:05)
Sa vina si la noi parlimentara. Ca la Valea Planjeri, avem di zeci di ani CAP. Cel mai tari CAP din heuropa. Preamarele are si prezidentia la CAP , sotia esti contabilosa si fasi acti di donatie di la aia care au pamant si sau scarbit di el. Il aduce in CAP. Melitianul esti si pandar si pi post di sperietoare, fugi grauri numai cand il vedi. Camera frigorifica nu avem, dar facim la iarna o ghetarie numaru unu. O sa coltivam plante tehnice valabile la pret. Canepa mexicana, ciuperci halucinogene si matraguna. Avem un lot experimental di maci, a venit un refugiat din afganistan, preamarul la pus consilier honorific si ia dat di treaba. Daca ni ese lotul, in tri ani sutem mai tari decat aia di la cartelul lu medelin. O sa schimbam denumirea la sat din Dumitresti in El Desperados. Fasim heliport si hexportam supraproductia la holandezi ca au pana di productie. POATE asa sa ni revenim din  holapsul asta capitalist. Cu ce sa mai traiesti, lumina nu mai avem, gaze nu am avut niciodata, di canalizare si apa potabila au ramas doar vise.Stau unori noptile si privesc la stele intreband? Oare tinutul asta este blestemat ca numai rau ne merge, de ce la uni se poate si la noi nu.Nu am primit nici un raspuns, cred ca mi-au taiat netul, nu am avut cu ce sa-l platesc.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
14 Aug 2022
81 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 397 398

Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28744, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 12 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 August 2022, 13:50
(132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 42 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28711, fiind înregistrate 42 de cazuri noi față de ziua de joi, 11 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 13:15
(197 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: 100 de polițiști, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța prilejuită de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, precum ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 13:00
(230 vizualizări - 0 comentarii)


3

Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor și jandarmilor

Joi, 11 august a.c., polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului Slobozia. În cadrul raziei, polițiștii au acționat în filtre ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 11:30
(214 vizualizări - 0 comentarii)


4

AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Raportărilor contabile, la 30 iunie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că marți, 16 august 2022 este termenul limită pentru depunerea Raportărilor contabile la 30 iunie 2022. Astfel ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 10:30
(207 vizualizări - 0 comentarii)


5

Slobozia: Acțiune a polițiștilor în Piața Agroalimentară

Miercuri, 10 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității au desfășurat o activitate de prevenire în domeniul traficului și consumului de substanțe interzise ...[citește_toată_știrea]

11 August 2022, 14:00
(418 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În luna iulie 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 97,57 milioane de lei

În luna iulie a anului 2022 Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 97,57 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2022, 13:30
(360 vizualizări - 0 comentarii)


7

Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 11 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28669, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 10 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 August 2022, 13:15
(291 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor în mini-vacanța de Sfânta Maria

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că luni, 15 august 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. În această zi ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 15:15
(457 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: 58 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 10 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28636, fiind înregistrate 58 de cazuri noi față de ziua de marți, 9 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 13:15
(449 vizualizări - 0 comentarii)


10

Țăndărei: Arestat pentru «furt calificat»

Marți, 9 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Țăndărei au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 12:00
(513 vizualizări - 0 comentarii)


11
Gura Ialomiței: Incendiu la groapa de gunoi

Gura Ialomiței: Incendiu la groapa de gunoi

Marți, 9 august a.c., pompierii din Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la groapa de gunoi din localitatea Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 10:40
(408 vizualizări - 0 comentarii)


12
Accident rutier pe raza localității Ghimpați

Accident rutier pe raza localității Ghimpați

Marți, 9 august a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 10:30
(417 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 55 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28578, fiind înregistrate 55 de cazuri noi față de ziua de luni, 8 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 August 2022, 13:55
(483 vizualizări - 0 comentarii)


Protopiatul Slobozia: Atelier de împletit metanii

Protopiatul Slobozia: Atelier de împletit metanii

Luni, 8 august 2022, Protopopiatul Slobozia împreună cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae»Bucu și în colaborare cu Parohia Bucu, prin implicarea părintelui Daniel Hertz, a organizat o nouă activitate ...[citește_toată_știrea]

9 August 2022, 13:40
(533 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru «tentativă la furt calificat»

Sâmbătă, 6 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au reținut doi bărbați, de 42 și 50 de ani, din județul Ilfov, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 15:15
(614 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC AGRO RAM SRL
cu sediul în comuna Bordușani/Ialomița
scoate la concurs un post de
MECANIC AUTO,
contract de muncă
pe perioadă nedeterminată,
salariu 3000 lei+sporuri de week-end,
program 8 ore/zi,
un avantaj foarte mare
în ocuparea locului de muncă
îl constituie vorbirea
limbii engleză și turcă
CONDIȚII
-vorbirea unei limbi străine
(turcă, engleză)
-spirit de echipă
-capacitate de a rezolva
eventuale probleme
Relații la telefon 0724/036.668
adresa de e-mail [email protected]

8 August 2022, 15:05


Ialomița: 39 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 8 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28523, fiind înregistrate 39 de cazuri noi față de ziua de duminică, 7 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 13:50
(563 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița angajează ofițeri din sursă externă

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea a 2 posturi de execuție vacante de ofițer, specialitatea resurse umane, respectiv tehnologia informației, cu personal recrutat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:35
(690 vizualizări - 0 comentarii)


19
Accidente la Țăndărei și Manasia

Accidente la Țăndărei și Manasia

Sâmbătă, 6 august 2022, în jurul orelor 13,50, un echipaj de pompieri din Țăndărei cu o ambulanță SMURD a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe DN2A, în orașul Țăndărei. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:20
(660 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un apartament din Fetești

Vineri, 5 august 2022, în jurul orei 9,30, două echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:10
(557 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


APIA eliberează adeverințe fermierilor crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de luni, 8 august 2022, eliberează adeverințe pentru beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii și/sau sprijinului cuplat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 09:20
(574 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28484, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 6 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

7 August 2022, 13:40
(689 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28464, fiind înregistrate 35 de cazuri noi față de ziua de vineri, 5 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

6 August 2022, 13:20
(805 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 4 august a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 14:05
(872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: 40 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28429, fiind înregistrate 40 de cazuri noi față de ziua de joi, 4 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 13:30
(888 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Cercetare post-recensământ

Conform art.29 pct. g) din O.U.G. nr. 19/2020 privind organizarea și desfășurarea Recensământului Populației și Locuințelor din România în anul 2021, cu modificările și completările ulterioare și a Programului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 10:20
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 50 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28389, fiind înregistrate 50 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 3 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:55
(970 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Facilități fiscale accesate de contribuabili în primul semestru al anului 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că la nivelul judetului, în prima jumătate a anului 2022, se aflau în derulare 282 de eșalonări la plată pentru suma totală de 22,96 milioane ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:40
(1160 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «complicitate la furt»

În cursul zilei de marți, 2 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 15:15