Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

Cutia Pandorei a fost deschisă la Slobozia

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

La sfârșitul lunii august, Urban SA a anunțat oficial Asociațiile de Proprietari din Slobozia că nu va mai tolera două sisteme de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. La o lună și jumătate distanță, reprezentanții Asociației 31 din Slobozia contestă adresa Urban SA și cer «interpretarea corectă a legii». Directorul Urban SA, Adrian Stoicescu nuanțează public poziția societății. «Am fost înțeleși greșit... Noi nu impunem nimic! Scopul nostru este să recuperăm cele 7,9 milioane de lei care repre­zintă debitele acumulate de Aso­ciațiile de Proprietari!» a declarat Adrian Stoicescu.

#REZIST Asociația 31 din Slobozia a remis publicității prin intermediul ziarului nostru o adresă destinată Urban SA în care contestă legalitatea informării publice de la sfârșitul lunii august 2021. Deși invocă o serie de reglementări legale eronate, adresa reclamă lipsa de competență a juriștilor Urban SA în interpretarea le­gislației și respinge «amenințarea» privind debranșarea de la serviciile de furnizare a apei. Repre­zentanții Asociației 31 concluzionează că, pentru respectarea reglementărilor din  Legea 224 din 2015, care permite rezilierea contractului de furnizare a apei în cazul în care există «două sisteme de alimentare cu apă care funcționează simultan» trebuie îndeplinite 4 condiții. Concret, este vorba despre o cerere de reziliere a Asociației, acordul scris al tuturor proprietarilor, o hotărâre a Adunării Generale a proprietarilor luată cu unani­mitate de voturi și o dovadă că toate debitele Asociației au fost achitate la zi. Concluzia adresei e că demersul Urban SA este «lipsit de substanță și în afara cadrului legal, fapt care o plasează într-o poziție extrem de fragilă)».

Urban SA face un pas în spate Poziția Asociației 31 este susținută public și de către administrația locală din Slobozia. În aceste condiții, directorul Urban SA a fost obligat să își nuanțeze poziția. Acesta a declarat pentru ziarul nostru că adresa a fost interpretată greșit și că Urban SA va reveni în spațiul public cu precizări suplimentare. «Am fost înțeleși greșit... Noi nu impunem nimic! Am discutat deja cu reprezentanții Primăriei Slobozia și am convenit că vom face o nouă adresă în care vom explica situația cu care ne confruntăm. Repet, intenția noastră nu a fost aceea de a obliga pe cineva. Scopul nostru este să recuperăm cele 7,9 milioane de lei care reprezintă debitele acumulate de Asociațiile de Proprietari!» a declarat Adrian Stoicescu. Dezamorsarea situației nu rezolvă problema de fond adusă în discuție. De mai bine de 10 ani, firmele care oferă acest tip de servicii percep ilegal tarife de «branșare individuală» care oscilează între 1000 și 2000 de lei, în condițiile în care țevile sunt instalate pe o proprietate comună și fără acordul tuturor proprietarilor.

27 Septembrie 2021, 08:05 (3276 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia
Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia
După miros, în curtea stației de epurare din Slobozia
Urban SA intră pe piața branșamentelor individuale din Slobozia

Comentariile cititorilor:


@ Zamfir V:
(1 Octombrie 2021, 09:26)
Extrem de elocventă această lipsă de reacție a Primăriei Slobozia!
Oare de ce?
Gargamel:
(30 Septembrie 2021, 22:28)
Băi fraților, dacă ți s-a demonstrat că ești făcut grămadă, pentru ce mai persiști în prostie?
Afișele care au siderat slobozenii încă sunt lipite în scările blocurilor!
Cei de la Urban chiar nu realizează că în fiecare zi în care aceste afișe rămân lipite se fac și mai rău de râs?
Cum poți să te faci în asemenea hal de cacao?????

@ Zamfir V:
(30 Septembrie 2021, 15:08)
De acord, Primăria Slobozia trebuia să ia atitudine față de această bătaie de joc a celor de la Urban SA.
Dacă nu sancționează aceste derapaje, vor fi asociați cu personajele nefrecventabile care conduc, din umbră sau direct, Urban Slobozia.
Zamfir V:
(30 Septembrie 2021, 09:28)
Primăria Slobozia încă nu are o poziție oficială față de acest subiect. Cu siguranță, se vor deconta aceste inacțiuni!
Zoica:
(29 Septembrie 2021, 14:48)
Bravo Independent pentru devoalarea unor astfel de practici ilegale!
Felicitări Asociației de proprietari care are dârzenia de a se lupta cu fosilele implantate încă în instituțiile publice locale!
LOCUITOR:
(29 Septembrie 2021, 13:39)
debransarea se face cu stirea asociatiei pentru ca URBAN are contract de furnizare cu asociatia pentru consumatorii la comun
Mihaela Z:
(29 Septembrie 2021, 11:00)
Pentru Sonia!
De ce nu iei legătura cu reprezentanții Asociației de proprietari 31, pentru că s-a dovedit că sunt singurii care au curajul de a ține piept abuzurilor autorităților locale? 
Sunt convinsă că te vor îndruma corect!
@ Sonia:
(29 Septembrie 2021, 10:02)
Extrem de simplu, Sonia!
Acționați în judecată SC URBAN SA Slobozia, pentru debranșare ilegală. Dacă într-adevăr nu aveți datorii, nu v-ați exprimat în scris acordul pentru branșarea individuală și nu ați votat în Adunarea generală a Asociației de proprietari că sunteți de acord cu branșarea individuală, atunci acțiunea URBAN SA a eludat grav prevederile legale în domeniu.
Recomandarea mea este să acționați în instanță pentru rebranșarea la conducta de apă colectivă, pe cheltuiala URBAN, dar puteți și să solicitați și daune pentru disconfortul creat.
De asemenea, puteți să sesizați această acțiune și Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, instituție care aplică amenzi substanțiale celor care nu respectă legislația pe domeniu.

Sonia :
(29 Septembrie 2021, 01:33)
Am ramas singurul apartament pe scara fara conducta de apa separat, nu am datori, nu locuiește nimeni in apartament, m-am întors acasa si am constatat ca sunt debransat de la apa. Cu ajutorul vecinilor am avut 2 bidoane pentru a folosi baia.. Ce pot sa fac in acest caz??
@@ Gigel:
(28 Septembrie 2021, 15:05)
Cum este posibil să declare că au fost înțeleși greșit, când ei sunt pe lângă legislație. Cât de nepregătiti poți fi ca să menționezi alte articole din lege și să ciuntești în asemenea cadrul legal?
Chiar e vorba de prostie și incompetență?
Sau oamenii sunt diabolici și au sperat că slobozenii sunt proști și nu se prind?
Felicitări Asociației de proprietari 31 că este extrem de vigilentă la aceste abuzuri ale autorităților locale și reacționează prompt. Și nu doar o dată!
@ Gigel:
(28 Septembrie 2021, 13:38)
De acord! Primarul trebuie să ia urgent atitudine față de bătaia de joc a celor de la Urban și să se distanțeze ferm de aceste monstruozități.
Altfel, cu tot respectul pentru bunele lui intenții, va fi asociat cu gruparea interlopă de la Urban, cu interesele ilicite ale firmelor care au căpușat Urban SA.
Și este păcat, pare totuși animat de gănduri serioase pentru acest oraș.
Daniela Ichim:
(28 Septembrie 2021, 11:40)
Urban SA reprezintă locul unde s-au aciuiat toate fosilele pesediste, pilele acestora, toți incompetenții pe care Partidul-stat îi folosea în campaniile electorale.
Primarul Dragoș Soare trebuia să i poziție și să se disocieze clar de această armată de habarniști!
Gigel:
(28 Septembrie 2021, 11:20)
Domnule "cetatean", ma uit si ma minunez... Tocmai ca domnul primar nu a luat atitutine, este o problema. De ce il feliciti?
@ Gigel:
(28 Septembrie 2021, 11:00)
Directorul Urban este paralel cu problematica pe care o gestionează, dar cu siguranță și cu înțelegerea limbii române.
În afișele cu care Urban a împânzit Slobozia, scrie negru pe alb că avemt termen 30 de zile pentru a ne întocmi documentația în vederea trecerii la branșarea individuală, în caz contrar Urban va proceda la dispunerea măsurilor legale.
Deci în mod clar ne amenință cu debranșarea!
Iar acum o dă la întors, că de fapt "am fost înțeleși greșit, noi nu impunem nimic".
Băi fraților, ăsta-i normal la cap?

cetatean:
(28 Septembrie 2021, 08:17)
Urbanul a fost 'mama in mana" cu aceste societati care bransa apa individual...Nu erau de acord cu intocmirea contractului decat cu firma V......?!Sa va fie rusine! sau imbogatit cu banii locatarilor.....sa fie trasi la raspundere toti ?! Felicitati domnule primar ! Ati castigat un vot!