Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

De un an și jumătate, operatorul regional de apă Urban SA face demersuri pentru recuperarea unei datorii de peste 7,5 milioane de lei, reprezentând debitele înregistrate de locuitorii Sloboziei care au refuzat să-și achite facturile la apă. Peste 3 milioane de lei din această sumă sunt debite acumulate de Asociațiile de Proprietari. Oficialii Urban SA susțin faptul că procedura recuperării banilor restanți este dificilă, mai ales în cazul Asociațiilor de Proprietari, pentru că multe dintre aceste entități sunt fie fără președinte, fie nu mai au personalitate juridică. Demersul ar trebui susținut și de autoritățile locale, însă Primăria Slobozia, indiferent de culoarea politică a celor care au condus-o, nu s-a arătat interesată să-și ducă la îndeplinire atribuțiile care-i revin din acest punct de vedere. Dacă locatarii blocurilor din oraș continuă să acumuleze datorii, Urban SA ia în calcul debranșarea de la rețeaua de apă, utilizând același model pe care îl pun în practică furnizorii de energie electrică sau gaze naturale.

Datorii istorice la apă În urmă cu un an și jumătate, analiza economică realizată de operatorul de apă Urban SA scotea în evidență faptul că are de recuperat peste 7,5 milioane de lei de la persoanele care au refuzat de-a lungul timpului să plătească facturile pentru apă. Cele mai vechi dintre debite din bazele de date ale operatorului regional de apă au împlinit recent 15 ani. Pe lângă consumatorii casnici, o parte din debite aparțin Asociațiilor de Proprietari care au în grijă blocurile din Slobozia. Peste 3 milioane de lei din cele 7,5 mi­lioane cât reprezintă valoarea totală a restanțelor sunt debi­tele pe care aceste entități le înregistrează către Urban SA. Tot de un an și jumătate, societatea a deschis mai multe acțiuni în instanță prin care să recupereze acești bani. În cazul Asociațiilor de Proprietari este vorba despre 342 de debitori, pe numele cărora au fost inițiate acțiuni de executare silită, prin intermediul instanțelor de judecată. «Este un demers pe care l-am început în urmă cu un an... Este destul de dificil, însă vom aplica legea astfel încât să recuperăm aceste datorii care nu ar fi trebuit să existe!» susține Adrian Stoicescu, directorul executiv al operatorului de apă Urban SA.

O problemă tratată cu indiferență Recuperarea restanțelor de la Asociațiile de Proprietari care figurează cu debite este cu atât mai dificilă cu cât unele dintre ele și-au pierdut personalitatea juridică sau nu au organe de conducere cu ajutorul cărora să-și desfășoare activitatea conform legii. Responsabilă de toată această situație este și administrația locală a Sloboziei, care avea obligația de a le aduce la cunoștință membrilor Asociațiilor cu pro­bleme situația în care se află aceste entități. În urma informărilor, cetățenii puteau decide alegerea unor noi organe de conducere sau recăpătarea personalității juridice. La Slobozia însă astfel de proceduri nu au fost puse în practică niciodată de municipalitate, tocmai de aceea recuperarea restanțelor se dovedește a fi dificilă pentru că Urban SA nu știe cărei entități ar trebui, de fapt, să-i ceară socoteală pentru debitele acumulate. «Indiferent de culoarea politică a celor care s-au aflat la conducerea Primăriei Slobozia, lucrurile au fost tratate cu indiferență... Pe această cale fac un apel public prin care îi rog pe proprietarii de apartamente din Slobozia să verifice dacă Asociațiile din care fac parte mai funcționează legal sau nu!» mai spune Adrian Stoicescu, directorul Urban SA.

Branșarea individuală, singura soluție Pentru a evita acumularea debitelor și pentru o mai bună gestionare a banilor încasați de la consumatori, Urban SA recomandă branșarea individuală la rețeaua de apă a orașului. La nivelul orașului există peste 800 de scări de bloc, dar numărul celor pe care există branșamente individuale este foarte scăzut. Totodată, reprezentanții operatorului regional de apă susțin faptul că vor face demersuri pentru debranșarea de la rețea în cazul celor care acumulează datorii nejustificat. «Oamenii trebuie să înțeleagă că așa nu se mai poate!» explică Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Prețul unui branșament individual este cuprins între 600 și 700 de lei, în funcție de dimensiunea locuinței. Totodată, persoanele interesate pot plăti și contravaloarea lucrărilor în rate lunare.

29 Septembrie 2022, 07:55 (5364 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia
Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia
Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA
Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA
Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Comentariile cititorilor:


@Dorel Slobozeanu:
(30 Septembrie 2022, 19:50)
Și ca să bag și eu în comentarii, îl ajut pe domnu’ Dorel Slobozeanu și confirm spusele domniei sale.
Într-adevăr, în dosarul 213/312/2022, prin sentința civilă nr. 1109/10.05.2022, Judecătoria Slobozia a hotărât că poprirea înființată de BEJ RB este ilegală, fiind realizată cu încălcarea dispozițiilor legale, respectiv ale art. 781 CPC.
Sper că realizați că, în momentul în care această soluție rămâne definitivă, scandalul declanșat va fi imens, iar membrii asociațiilor de proprietari din Slobozia se vor revolta împotriva Urban Slobozia și a celor care au stat în spatele acestei decizii.
E vorba de mii de votanți, stimaților!
Mary :
(30 Septembrie 2022, 18:00)
Domnule primar, după ce dați o tură cu bicicleta sau cu trotineta prin urbe, trebuie să vă aplecați, chiar dacă vă este greu, asupra acestui subiect pe care îl ocoliți de la alegeri și până în prezent, să ne spuneți cu subiect și predicat, cât mai durează bătaia de joc vis-a-vis de apă potabilă.
Locuitor :
(30 Septembrie 2022, 13:16)
Zeci de bidoane de apă cumpărăm/ lună. Ar trebui pângere penală împotriva Urban pentru înșelăciune pentru că plătim apa menajeră la prețul apei potabile. Acest primar doarme și se trezește când ìncasează salariul?
Administrator:
(30 Septembrie 2022, 11:01)
Reprezentantul Urban vorbește despre branșări individuale, dar legislația impune anumite condiții. Mai precis ca toți locuitorii de pe tronsonul respectiv să fie de acord și să treacă cu toții la noul sistem de branșare individuală, dar și acordul asociației de proprietari.
De curiozitate, cum s-a făcut branșarea unor apartamente de la etajul 4, blocul V, scara B, bloc situat în municipiul Slobozia nr. 63, pentru că asociația de proprietari responsabilă nu a avizat/aprobat nicio documentație și totuși se afirmă că Urban Slobozia și-a dat acordul pe documentația aferentă?
Dorel Slobozeanu:
(30 Septembrie 2022, 07:24)
Să mă scuzați, dar revin cu o altă întrebare pentru onorabilul director al Urban Slobozia. Celebrul executor judecătoresc (...) de la Slobozia a virat vreun bănuț din cei ștrânși prin executări silite, că noi am aflat că pe la asociațiile de proprietari nu a ajuns nicio veste că s-ar fi achitat o parte din datorii.
Are cumva legătură cu soluția unei instanțe de judecată care a decis că executarea judecătorească pusă în aplicare de stimabilul (...) este ilegală?
Întreb și eu pentru vecinii mei, să mă scuzați de insistență!
Costel:
(29 Septembrie 2022, 18:42)
Mi se pare de noaptea minții, că pentru apa țării să se ceară bani de firme particulare. Este a țării, apa nu a voastra hoților. Daca debranșează sigur iese cu mardeala, ar fii o scânteie spre o nouă revoluție. Da doamne am și eu de căutat vreo 5 pasageri.
Mary :
(29 Septembrie 2022, 18:27)
Soluția, dați banii înapoi locuitorilor pe care îi taxați pentru apa mizerabilă la preț de apă potabilă.
Dorel Slobozeanu:
(29 Septembrie 2022, 15:41)
Vă rog frumos, că mor de curiozitate! Poate să ne explice distinsul director de la Urban Slobozia care este baza legală pentru a debranșa de la rețea un rău platnic???
Și dacă cunoaște că există un astfel de temei juridic, de ce nu a recurs la o astfel de metodă și s-a lansat într-un anevoios proces de executări silite?
V-am zis, mor de curiozitate să aflu!!!
George.s:
(29 Septembrie 2022, 13:30)
Chiar și cu facturi neîncasate de 7,5 milioane lei, Urbanul văd că nu dă faliment, salariile se iau la timp, mașini scumpe pentru șefi se cumpără, adică financiar-contabil stau bine. Rezultă că recuperarea acestei sume ar fi un spor al profitului companiei. În plus, se plâng că administrația locală nu se implică în recuperarea datoriilor. Dar au deschis 342 acțiuni în instanță. Deci acționează pe mai multe căi și tot nu reușesc. Atunci concluzia ar fi că managementul e defectuos, nu?
Pralea:
(29 Septembrie 2022, 11:33)
Cum 600..700 de lei când în realitate la URBAN e 1100 lei...halooo directoare ne minți pe față...
Cetatean:
(29 Septembrie 2022, 09:32)
600-700 de lei este putin pentru tine... ca ei salariu mare... dar pentru noi inseamna mult din bugetul familiei!