Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

bonus: Administrația Pavel susține anularea Hotărârii de Guvern nr. 1088/6.10.2021

Scandalul național al modului în care Guvernul României a distribuit banii din Fondul de Rezervă Bugetară a cuprins și județul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, primăriile din Ialomița au pri­mit cu 43,7 milioane de lei mai puțin decât au solicitat. Potrivit Prefecturii, cele 66 de primării ialomițene au cerut Guvernului României 54,5 mi­lioane de lei. În schimb, în conturile instituțiilor au intrat doar 10,2 mi­lioane de lei. Mai mult decât atât, reprezentanții aparatului central au lăsat fără bani 17 primării din județul Ialomița. Fondurile au fost alocate în baza Hotărârii Guvernului nr. 1088/6.10.2021.

Mai puțini bani în conturile primăriilor Pentru a beneficia de banii alocați de Guvernul României din Fondul de Rezervă, administrațiile locale au transmis solicitări către Prefectura Ialomița. Oficialii instituției au analizat toate documentele și le-au transmis mai departe către Guvern. Potrivit documentelor oficiale, toate cele 66 de primării din județul nostru au dus la îndeplinire acest demers. Valoarea totală a sumelor solicitate pe care Prefectura Ialomița le-a transmis către Guvern pentru a fi distribuite a fost de 54,5 milioane de lei. În schimb, reprezentanții Guvernului au oferit administrațiilor locale doar 10,2 milioane de lei. «Nu există nicio explicație cu privire la modul în care fondurile au fost distribuite... Tot ceea ce putem spune este că toate admi­nistrațiile locale au făcut demersuri pentru a beneficia de aceste fonduri. Noi am trimis către București toată documentația necesară!» a precizat Tonița Manea, subprefectul județului Ialomița.

Fonduri împărțite arbitrar Maniera în care au fost împărțite cele 10,2 milioane de lei pare să nu aibă un fundament logic. Așa se face că în timp ce unele administrații locale au beneficiat de fonduri considerabile, de ordinul sutelor de mii de lei, altele au primit sume derizorii. Într-o astfel de situație se află și localitatea Jilavele care, deși a solicitat Guvernului alocarea a 100 mii de lei, a primit doar 15 mii. Banii erau necesari pentru plata însoțitorilor persoanelor cu handicap grav. Pe cale de consecință, administrația va fi obligată să găsească alte surse de finanțare pentru a asigura veniturile acestor persoane. «Nu mai poți spune nimic în această situație... Este o mare bătaie de joc! Și nu înțeleg de ce există o așa mare diferență între localități în ceea ce privește sumele alocate. Este un dezastru ceea ce s-a întâmplat. Aveam nevoie de respectivii bani!» susține Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele. Comuna care a primit cea mai mică sumă este Valea Măcrișului. Conform listei întocmită de Guvernul României, administrației locale din Valea Măcrișului i-au fost alocați doar 5000 de lei. Oficialii Primăriei susțin că vor fi folosiți pentru plata indemnizațiilor consilierilor locali. «Este anormal ceea ce s-a întâmplat... Păi, 5000 de lei cheltuim lunar cu pregătitul ședinței de Consiliu Local! Guvernul ar fi trebui să se gândească la faptul că acești bani sunt pentru comunități, nu pentru primari...» susține Mihail Bobeș, edilul din Valea Măcrișului. În schimb, cea mai mare sumă a fost distribuită Primăriei Sfântu Gheorghe. Este vorba despre 600 mii de lei. Potrivit edilului Mădălin Teculescu, banii vor fi folosiți pentru a acoperi o parte din datoria pe care administrația locală o are către societățile angajate de fostul primar, Livia Gomes, să execute o serie de lucrări publice. Implicată într-un proces de executare silită, Primăria Sfântu Gheorghe trebuie să ofere societăților 830 mii de lei, deși respectivele lucrări nu au fost efectuate. «Principala noastră preocupare este să plătim acei bani pentru a scăpa de executarea silită. Am făcut toate demersurile necesare pentru a primi acești bani. Am fost și la Administrația Prezidențială, am bătut și la ușile Guvernului României. Destinația banilor pe care i-am primit este una singură!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

Au rămas pe dinafară Potrivit declarațiilor Toniței Manea, subprefectul județului Ialomița, toate cele 66 de administrații locale din județ au cerut bani Guvernului României din Fondul de Rezervă. Guvernul a lăsat însă fără fonduri 17 dintre administrațiile locale ialomițene. Printre acestea se numără și Primăria Gheorghe Lazăr. Gabriela Zaharia, edilul din Gheorghe Lazăr, susține că nu a primit nicio explicație cu privire la motivele din cauza cărora administrației pe care o reprezintă nu i-au fost alocate fonduri de către Guvern. «Mi-aș fi dorit să primim o explicație, dar aceasta nu a venit. Noi am solicitat aproximativ 100 mii de lei... Vă dați seama că banii erau benefici comunității noastre. Asta este situația, ce mai putem face?!» susține Gabriela Zaharia. Într-o situație similară se află și comuna Miloșești. Primarul Dumitru Trifu (USR) exclude varianta împărțirii pe criterii politice a fondurilor și speră să primească cei 600 mii de lei solicitați la următoarea rectificare bugetară. «Eu am încredere că la următoarea rectificare solicitarea noastră va fi luată în considerare. Poate că de această dată prioritățile au fost cu totul altele. Să nu ne pierdem optimismul...» a explicat edilul. Guvernul a refuzat să acorde bani și administrațiilor locale ale orașelor Slobozia, Fetești și Urziceni.

Administrația Pavel susține anularea Hotărârii de Guvern nr. 1088/6.10.2021
Administrația județeană reacționează față de modalitatea prin care Guvernul României a decis să distribuie banii proveniți din Fondul de Rezervă. Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară public faptul că respectivul act administrativ trebuie anulat. «Trebuie să anulăm acest act administrativ! Există primari care vor să ceară instanței de Contencios Administrativ anularea Hotărârii de Guvern prin care banii au fost distribuiți... Susțin public acest demers și vă rea­mintesc că este al doilea act emis de Guvernul României prin care prima­rilor PSD li se distribuie sume derizorii. Vă rog să calculați cât au primit în ultimul an primă­riile PNL și cât au primit cele PSD...» a declarat Marian Pavel, președintele Organizației PSD Ialomița și președinte al Consiliului Județean Ialomița. De reținut că unii dintre primarii social-democrați susțin că vor face demersuri pentru returnarea sumelor primite.

21 Octombrie 2021, 15:20 (6073 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale
Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale
Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA»
Secretariatul General al Guvernului confirmă lipsa de transparență a primăriilor ialomițene

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(22 Octombrie 2021, 23:04)
Bre, imi pare sincer rau ca cei din PSD, credeau ca le va da Catu supermen ceva, la comunele pe care le conduc. Acum PNLul vine la voi si va cere ajutorul, sa votati guvernul Maresalului Ciuca. Voi primari din ciuma rosie (asa va numea Rares Bogdan, neamtus si supermen si statuia in ipsos, chimista de renume mondial, redistribuita prin redistribuire. Pana ieri, aveati sculamentitainfectata in ombilicullimfaticstrangulatlanastereincravatarosie  si azi STUPOARE SUNTETI ABORDABILI.  TARA ASTA ROMANIA, POATE MERGE INAINTE, DACA VOI, AIA DIN PSD, CANTARITI OFERTA DE FUNCTII PENTRU VOI SAU PAINE PENTRU POPULATIE, FACTURI NORMALE, APA, CALDURA MANCARE. Ca sa treceti iarna. Cu maresalul, alaturi de maresalul Ciuca, o sa pierdeti electoratul PSD, inteligent si orasan, care va spune asa: S-A UNIT PSD CU HOTI, SI SUNTEM FURATI CU TOTI, LA FACTURI SI LA RESTRICTII, GIRATE IN COALITII!   Psd, va pierde dramatic, va ajunge ca taranisti, in momentele de criza, daca esti destept, stai ca arbitru si dai cartonas rosu la bulangii. De ce sa risti exmatricularea de la concurs, pentru un post de sef de c.r la moara de vant si trei rectificari de rahat. In realitate la amaratii, aia de primari, care nu pot face fata, la ce cheltuieli uzuale s-au angajat, o rectificare de trei bani este UMILINTA. Ce pot face acesti primari, cand satenii lor, sunt blocati in case, nu pot merge la munca (locuri de munca inchise-restaurante, moll-lucaru la bucuresti), de unde amaratii astia au bani sa traiasca, SA PLATEASCA DARI LA PRIMARIE SI SA NU DEVINA ASISTATI SOCIALI, SUSTINUTI DE PRIMARIA FARA BANI!
Gogu de la moara:
(21 Octombrie 2021, 18:20)
Mariano dupa malul lacului tu te multumesti cu maruntisul din curtea postei, de-l pupi asa, zici ca ala cu doua clase ca trenul, a facut cosmodromul sa aterizeze vro racheta cazuta din stele. Frimituri, Mariano pentru ca aia ca tine cu frimituri sau tinut de cand ia fatat masa. Iaca acuma si guvernul a spus, pas tot cu frimituri, la ciuma de culoarea sangelui. Si stii ce ma deranjeaza ca sunteti prosti ca tine si va multumiti cu frimituri, nu cu miezul. Da guvernul dupa cum sa votat, ce ai votat Mariano aia primesti.
Jica:
(21 Octombrie 2021, 17:01)
Pai daca primariile cheltuie bani mai mult decat produc, ce salarii babane au, pentru statul la povesti si cafele si cand te duci sa-ti rezolvi o problema te ia cate una cu c.rul cat roata de tractor in bascalie. Produceti numai aer stricat, faceti economie, faceti incasari la bugetele locale din taxe din impozite, mai dati afara din umflatele de amante, cumnate si lipitori de afise, ca si asa o freaca aiurea pe bani publici. Nu mai cheltuiti bani pe pietris si gardulete si de ce nu pe constructii inutile dupa ce a-ti demolat, numai asa in bataie de vant. Frimituri au facut, frimituri primesc, dumnezeu nu bate cu parul, mai la misto, gospodari. Apropo vrei gaze buhaiule, nai sa vezi in veci, bai grupul cu balkan car. La munca nu la cerseala.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 24 Aug 2026
401 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Cal căzut într-o groapă, scos de pompieri

Pompierii din Urziceni au fost solicitați luni, 4 aprilie, pentru stingerea unui incendiu violent ce se aprinsese pe un teren viran din localitatea Movilița. Flăcările au mistuit 500 mp de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:40
(15839 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Au furat gardul din tablă

În prima zi a săptămînii, luni, 4 martie, polițiștii de la Movilița au fost alarmați cu privire la furtul unei părți a gardului împrejmuitor din tablă al unei societăți comerciale. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:36
(12093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: Accident la Bora

Un șofer băut a reușit luni, 4 aprilie, să pună pe jar polițiștii și medicii serviciului de Ambulanță. După ce a băut bine, slobozeanul în vîrstă de 40 ani s-a urcat la volanul unei autoutilitare. Doar ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(14464 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: Fier vechi, fier vechi!

Luni, 4 aprilie, polițiștii ialomițeni au prins un tînăr de 20 ani din orașul Căzănești în timp ce cumpăra fier vechi pe raza comunei Armășești, în condiții ilegale. Tînărul a fost dus la sediul poliției ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(11169 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Cu cuțitul la discotecă

Un tînăr de 33 ani, din comuna Sinești, a fost depistat cu un cuțit asupra sa în timp ce se afla la o discotecă din Maia. Duminică, 3 aprilie a.c., lucrători din cadrul Posturilor de Poliție Maia și Brazii ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(14056 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în flagrant în timp ce furau sîrmă

Duminică, 3 aprilie, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 21 ani, din Fetești, au fost identificați de o echipă de polițiști și jandarmi în timp ce sustrăgeau sîrmă de pe un teren cultivat cu viță ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(9542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Coșereni: A furat din curte

În data de 1 aprilie 2011, Poliția Urziceni a fost sesizată de un bărbat, de 54 ani, din localitate, despre faptul că în perioada 27.03.2011-01.04.2011, persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(7715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Copilul dispărut din Urziceni, depistat în București

Matache Leonard Gabriel, de 14 ani, din Urziceni, a fost identificat pe raza municipiului București, după două zile de la dispariție. Acesta s-a deplasat pe raza municipiului București cu trenul, fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:32
(11061 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A amenințat că se aruncă pe casa scării

După ce a consumat băuturi alcoolice, un bărbat în vîrstă de 43 ani ce locuiește într-un bloc ce a aparținut fostului IAS Bărăganu a amenințat că se aruncă în gol pe casa scării. Vecinii au fost cei care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:30
(8045 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Flăcări în apropierea barajului

Aproximativ 200 ha de stuf și vegetație uscată au fost mistuite de flăcări în după-amiaza zilei de sîmbătă, 02 aprilie, în apropierea barajului Dridu. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:28
(9840 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9411 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9922 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9556 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10660 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12905 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7734 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9351 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9371 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9050 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6930 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8892 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11417 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11724 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(12346 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12548 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(11043 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9072 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4949 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...