Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Centrul de testare gratuită pentru depistarea COVID-19 la Slobozia a fost deschis de o săptămână. Și n-a fost zi să nu depisteze măcar 3-4 pozitivi. Noi ne-am testat a treia zi și am avut noroc. Ăia de n-au, Dumnezeu cu mila!

Prima zi, cu primarul Centrul s-a deschis într-o miercuri, pe 27 octombrie 2021. Facem precizarea pentru posteritate, că nu se știe ce-are să mai fie până trece Covid-ul... S-a deschis în fața Prefecturii Ialomița și pe el scrie mare «Punct testare gratuită COVID». În ziua când s-a deschis, a venit și primarul, c-așai la noi, altfel nu se poate. A fost decent, nu s-a lăudat cât ar fi putut... Că a achiziționat 5000 de teste, că lasă Centrul deschis până o scădea incidența la 6 la mie, că are Primăria bani de la contribuabili și dacă mai e nevoie mai cumpără 5000... De principiu, de-astea electorale! Numai că până-n seară s-au depistat 6. Adică 6 din 150. Adică puțin sub 40 la mie, nu 15 la mie, cum zic oficialii DSP. Nu-i vorbă, că nici testele astea nu sunt infailibile, dar oricum... În rest, a fost bine. Cald, soare, oamenii relaxați, teste destule să ajungă la toată lumea... E primul beneficiu imediat pentru contribuabili de când a venit primarul ăsta nou. Dar ce zicem noi... E primul beneficiu de când s-a inventat Primăria. Sigur, după sarmalele lui Mocioniu de Crăciun, fasolea cu cârnați a lui Stoica, de 1 Decembrie, și micii cu muștar ai lui Ionașcu, că ăla avea sămânță de comunist în el... N-o spunem noi, o spun oamenii în coadă la testare: «Ce vremuri, dom’le... Cum ne-nghesuiam atuncea unii peste alții. Oare o să mai fie vreodată vremurile alea?!». N-am avut timp să-i răspundem, că a intrat în cort la testare. Dar acum, când ne gândim în urmă, nu credem că vorbea cu noi... Și n-am mai stat să-l așteptăm că ne-am trezit târziu să ne așezăm la coadă. Poate mâine?

A doua zi, cu bulibașa A doua zi s-a dus vorba. Cine n-a avut somn, dă târcoale cortului de la 8 dimineața. Noi ne-am dus iar la prânz, că dimineața e răcoare. Sfârșit de octombrie, cât să țină și vremea bună?! Altădată, la vremea asta, cânta «Doina Bărăganului» în Piață și cumpăram gogoșari la suprapreț. Acum, înghesuiți în coadă la testare, ne gândim cu groază că n-o să ne mai lase nenorociții ăștia să muncim nevaccinați: «Eu de-aia am venit, nu că mi-e frică... Că de murit, mor oricum!». Îl cheamă Tudor, are 48 de ani și vine din Spania. I-a murit tatăl de Covid, l-a îngropat marți, înainte să se deschidă Centrul... Era bătrân, 81 de ani, dar ar fi putut să mai trăiască.. Acum Tudor se testează ca să plece iar. Doamna Gilica stă pe bancă, departe de coadă. Și-a lăsat rând și îl supraveghează cu ochi de vultur, să nu i-o ia Tudor ăsta înainte. Doar n-au păscut oile împreună. E ditamai pensionara! Ne spune aparte că, de când a venit ea, au găsit 3 pozitivi: «Eu nu mă-nghesui acolo, să iau Covid... Ați văzut că nici pixurile nu le dezinfectează?». Cu pixurile completezi cererea de testare... Cine știe să scrie, cine nu, aduce om. Bulibașa aduce doi, că are pantofii asortați la pălărie și hainele ca scoase din țiplă. Unul e român și tânăr, adus ca să scrie, celălalt o fi garda de corp. Bulibașa dictează CNP-ul din memorie, că nu degeaba poartă costum: «Hai, scrie... 169...». Asistenta se apropie discret și îi spune: «Vă rog să treceți datele reale...». Bulibașa se revoltă politicos: «Da“ cum, domniță!? Păi ce, noi suntem ca sărăciile alea de rumâni de la televizor care iau cerfiticate de-alea false!?».

A treia zi, înainte de vaccinare Are dreptate bulibașa, «rumânii» sunt mulți și săraci. A treia zi parcă se vede mai bine. În fața noastră stă doamna Popescu. Poartă niște pantofi de pe vremea lui Ceaușescu, modelul cu talpă Epa. Cândva au fost mi­nunați, acum i-a scorojit sărăcia. Bărbații poartă blugi de la second-hand, iar tinerii treninguri de firmă, modelul cu pantalonii în vine. Doamna Popescu cară o pungă neagră de fâș din care se ițesc niște cozi uscate de mărar pentru murături și un portofel cu ștrasuri, deșirate și murdare. «De-aici mergem la vaccinare, așa-i?!» ne întreabă doamna Popescu plină de spe­ranță. Îi spunem că «da», dacă vrea a treia doză. Doamna Popescu n-ar vrea-o, dar n-are încotro: «Cică n-o să ne mai primească nici la pâine!». Asistenta o încurajează să o facă, doamna Popescu își face cruce și intră în cort. Apoi iese și așteaptă cuminte pe bancă rezultatul. Înaintea doamnei Popescu a ieșit o doamnă supraponderală, cu poșetă de firmă și o cheie de Mercedes în mână. De-aia electrică... Asistenta o cheamă aparte și-i dă vestea. Doamna supraponderală pălește și rămâne stană. I se recomandă un PCR... Doamna Popescu pălește și ea, că au stat de vorbă. Cu mască, dar ce mai e masca în ziua de azi? Rezultatul doamnei Popescu e negativ, slavă Domnului. Și al nostru la fel! Ni se recomandă Centrul de vaccinare, că e după colț... Din spate, auzim un homeless strigând după noi: «A venit ceasul din Carte. Scrie cu litere de sânge că omul pe om îl va pierde...». Cică mai e unul, la radio, care spune la fel ca să îi meargă afacerea cu coșciuge... Doamne, mare e grădina Ta și pe tare mulți îi lași să-Ți sară gardul!

6 Noiembrie 2021, 09:20 (2486 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă
Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița
Primăria Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021»
Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia
Oamenii din «linia întâi»

Comentariile cititorilor:


Stefan:
(8 Noiembrie 2021, 10:21)
Acum 6 zile merg pentru testare la acest centru. Mi se recolteaza din nas proba, in 4-5 minute mi se da documentul la mana, cum ca sunt negativ. Vazand asta, scot din buzunar rezultatul testului pe care l-am facut personal acasa, care avea rezultatul pozitiv si cer repetarea testului, fiindca aveam si simptome de Covid. La a doua recoltare, se asteapta rezultatul aproximativ 15 min., cat scrie pe instructiunile de folosire ale testelor, si rezultatul este pozitiv. Mi se ia documentul deja eliberat cu rezultatul testului negativ, si sunt plasat in izloare. Daca nu sesizam ca e posibil ca sa fiu pozitiv, avand hartia la mana, ce se putea intampla? Trageti si dvs. concluziile.
Psd:
(7 Noiembrie 2021, 19:22)
Felicitări pentru articol ! Frumos scris intr un stil pamfletar …cine l a scris are talent ! Adevărat ziarist !bravo
Gigel:
(7 Noiembrie 2021, 12:06)
@@Gigel, multumesc de apreciere, dar nu va fi luata in serios sugestia. Acesti despoti luminati de la conducere (primari, presedinti de consilii judetene, directori de deconcentrate si sefi de alte comisii si comitete - pentru a-l parafraza pe Caragiale) - ei niciodata nu iau in calcul vreo sugestie venita de la cineva, pentru ca si-ar legitimiza incompetenta. Astfel, daca nu reusesc sa faca sa para ca este propria lor idee, aceasta nu va fi luata in calcul. Raspunsul pe scurt este deci... nu.
Jumuga:
(7 Noiembrie 2021, 09:17)
Felicitari celor care au initiat acest proiect!  Felicitari ziarului pentru informarea corecta, felicitari autorului acestui articol!
@Gigel:
(7 Noiembrie 2021, 08:49)
O observatie foarte buna! Poate o sa fie luata in serios sugestia.
Gigel:
(6 Noiembrie 2021, 13:40)
Asa cum scrie in articol, este prima facilitate oferita gratuit slobozenilor vreodata de catre Primarie. Ar fi trebuit in cort sa existe si un centru de vaccinare, care ar fi avut succes, fiind in centrul orasului. Inca nu e tarziu nici acum.
Corcodel de la Dumitresti:
(6 Noiembrie 2021, 12:54)
Bre, dom derector di sanepidos, cand am vazut cortul, amplasat la jodet, am intrat la intrare si am intrebat mascata:  - CATARSA COMUNA SORO?  Esti din cazanesti, plecata in pelerinaj, sa-u sunteti pe plaiurile de vanatoare a lu Vinetou, fratele lu Burebista, de la barbulesti. Testare gratuita, in Slobozia, azi cand s-a scumpit, curentul, mararul, patrunjelul, uleiul, cartoful, varza, branza,usturoiul,pestele,carnea,parizerul,untul,pasta de dinti, hartia igienica, apa, gazul emanat din basini si gazul de la conducta, acum cand la ordinea zilei este scumpirea, la Slobozia este test gratuit. Am pus botu si am facut excursie la testare. Am iesit IAR NEGATIV, ASA AM FOST PENTRU ACEASTA SOCIETATE IN ULTIMI 1000 DE ANI- NEGATIV. Am sindromul negativitati, vad ca stam pe aur romanesc cu fundul banci nationale si eu spun NU. Analisti si pupincuristi spun ca sunt negativist, aurul nu este in tara, este in anglia la pastrare si instreinare un fel de amanet. O baba boita, cu tencuiala la fatada cazuta, redistribuita in grajd, este data la manej spre calarie, fiind iapa de companie la un club de echitatie, ce facea in trecut senzatie. A aruncat o copita teleghidata in trecut, am ramas trei zile mut, negativist, negativist dar nu vreau sa raman trist, sa fiu partas la decesul lu ala care tine FESUL.
Gogu de la borduri:
(6 Noiembrie 2021, 10:29)
FELICITARI !  Este reflectata ROMANIA REALA, noiembrie 2021. Dupa parerea mea un cititor al ziarului, de la infiintare, este cel mai bun articol aparut in presa IALOMITEANA. Reflecta realitatea de langa noi, suntem cu toti martori si autori. la aspectele prinse de autorul reportajului. Inca odata FELICITARI!!!!