Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Oamenii din «linia întâi»

Oamenii din «linia întâi»

Sunt mulți. Sute! Angajați ai sistemului medical pe care nu-i vom cunoaște niciodată după nume. Asistente, brancardieri, infirmiere, asistenți sociali, funcționari publici... Oameni care și-au făcut datoria pentru că cineva trebuia să o facă. Nu au așteptat recunoștință, nu și-au dorit să fie mediatizați. Pur și simplu au făcut ce trebuia! Pentru că cineva trebuia să o facă. Sorina Tastaman e unul dintre ei. A fost asistentă medicală la Punctul de Testare din Piața Revoluției din Slobozia în perioada de vârf a Valului 4.

Misiune îndeplinită Nu vrea la ziar... Nu vrea să povestească ce a văzut! Nu vrea să fie ea exemplul. O convingem, cineva trebuie să o facă și pe-asta: «Vă spun, dar nu-mi puneți numele la ziar... Asta a fost meseria mea! Și vă spun ca să știți și să nu se mai întâmple...». Mințim fără să clipim! O cheamă Sorina Tastaman. E una dintre asistentele care a asigurat procesul de testare în cortul ridicat de Primăria Slobozia în Piața Revoluției. La început, când se testau peste 100 de oameni pe zi... Și zeci erau diagnosticați pozitiv: «E ușor să te lauzi... Dar eu n-am cu ce! Doar am testat oamenii. Și i-am învățat ce să facă, cum să se protejeze. Nu pot să spun că m-am dus cu inima deschisă. Mi-a fost teamă. Dar sunt asistentă medicală de 26 de ani. Asta e meseria mea!». Își amintește că, în primele 3 săptămâni, cortul era luat cu asalt. Sute de oameni, toți speriați, toți cu probleme, toți cu aceeași teamă. «În primele săptâmâni, au fost peste 100 de pozitivi. Adică 100 de oameni care au aflat la timp că au COVID-19 și n-au mai ajuns să moară la UPU după o lună de zile, cu forme grave... Pentru mine, asta e marea mulțumire, dacă e musai să fie una. Centrul ăsta a ajutat, probabil 150-200 de oameni să trăiască! Și mulți, mulți alții, să se vaccineze înainte de a fi prea târziu. Politica nu are de-a face cu asta! Pur și simplu s-a făcut ce trebuia...».

Vaccinarea ca necesitate O întrebăm de frică? De frica pentru familie, de fricile oamenilor... Despre frica inexplicabilă, patolo­gică aproape, a celor care refuză să se vaccineze. Pe ultima n-o înțelege. Sorina e vaccinată. Și ea, și soțul, și copilul. «Băiatul nostru face 15 ani. Am decis să îl vaccinăm... Sunt asistentă medicală, am participat la zeci, sute de campanii de vaccinare. N-aș fi putut face altfel. Și nu-i înțeleg pe cei care au ales să nu se vacci­neze...» ne spune ridicând din umeri. Știe că mulți dintre cei care au decis să se vaccineze n-au făcut-o din convingere. A cunoscut mulți la Centru: «O făceau pentru că aveau nevoie să intre în instituții publice, pentru că plecau la muncă afară, pentru că nu aveau încotro... Dar nu cred că oamenii sunt de condamnat...». Își aduce aminte de oamenii care au murit pentru că nu s-au lăsat convinși, pentru că a fost prea târziu, pentru că au crezut că lor n-o să li se întâmple: «Sunt atât de mulți. Vecinii mei pe scara de bloc, oameni cu care am lucrat, cunoscuți... Și toți nevaccinați! La centru, îmi spuneau că nu vor să se facă experimente pe ei. Dar astea nu sunt experimente. Există studii!».

Ne pregătim de Valul 5
Sorina Tastaman nu mai lucrează la Punctul de Testare al Primăriei Slobozia. Iar valul de emoție generat de frica de COVID-19 a scăzut. Începând de luni, 22 noiembrie 2021, activitatea de testare s-a mutat în containerul modular din imediata vecinătate a Primăriei. Iar programul se reduce la intervalul orar 8,00-16,00. Fără sâmbete și duminici. Pe străzi, în spatele măștilor, slobozenii răsuflă ușurați... Gradul de infectare a scăzut sub 4 la mia de locuitori. Dar autoritățile se pregătesc de Valul 5! Primarul Dragoș Soare continuă să susțină necesitatea testării: «În țară au fost doar 3 orașe care au ales această metodă... Iar beneficiile pentru Slobozia sunt evidente! Părerea mea rămâne neschimbată. Atâta timp cât există un pericol, trebuie să ne testăm. Costurile sunt mici, comparativ cu beneficiile. Iar Valul 5 bate la ușă, fie că vrem, fie că nu...». La Punctul de Testare din Slobozia intră acum aproximativ 20 de slobozeni zilnic. E aproape liniște. Și Spitalul Județean răsuflă ușurat. Cazurile sunt puține, bolnavii sunt salvați mai ușor. Dar nimeni nu ne poate spune dacă moartea celor care nu s-au vaccinat ne-a învățat ceva. Dacă am înțeles lecția. Și cine vor fi următorii...

26 Noiembrie 2021, 12:05 (2992 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei
Slobozia: S-a redeschis Centrul de Testare COVID-19
Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Comentariile cititorilor:


George.s:
(28 Noiembrie 2021, 12:14)
Sper că e o glumă, Jumuga, nu?
Jumuga:
(27 Noiembrie 2021, 15:19)
A fost pentru mine cea mai mare onoare, sa comentez, alaturi de voi cei mai inteligenti ialomiteni. Din pacate de azi plec, plec pentru totdeauna, o sa ma regasesc cu Paunescu si Vadim,o punem de o tabla si de un barbut ca in ferentari. Sa moara  dusmanii de necaz, dar zarurile sunt romanesti, nu unguresti. Va doresc viata lunga!
Jumuga:
(27 Noiembrie 2021, 09:48)
Felicitari Sorina Tastaman, esti om intre oameni! Din pacate, voi astia care ne dati viata, ne ajutati sa traim, dupa ce scapam de hop, sunteti injurati si nerespectati.  Uitam mana, calda si umana care vine si ne ia temperatura la geu, care ne face injectia  aia fara durere. Toti uitam de doctorii si asistentele care in trecut ne-au salvat viata. Prin anii '77, exista si functiona la Tandarei, un doctor minune, cu tigara KENT in coltul guri, injura tot ce vedea, de la asistente pana la comunistii conducatori. DAR AVEA MANA, cel mai bun chirurg din tara, SOCOTEANU , se numea. A salvat mii de oameni, acest costeliv, tiganos, care a murit sarac, a trait sarac si 24h/24h, statea in spital. Copil de 15 ani fiind, deschideam ochi spre lume, ne traiam viata intre concertele lu Paunescu si balciul de langa SMT. Au venit poloneji sa construiasca fabrica de zahar. Un tanar inginer, polonez s-a lipit de cercul nostru de prieteni care seara de seara parcam cinematograful. In Tandarei, aveam o fata, care seara de seara, avea un amic, functie de ce ea decidea, fata naoastra. Ei polonezul, s-a inamorat de ea, o vroia nevasta, dar cu o conditie, sa fie fata mare, cearceaful sa-l vada mama lui. Inginer, polonez, dioptri fundurile de borcan 4+. Am gasit solutia, instant, fiind creierul gastii: O ducem la Socoteanu, o coase si este ca si noua".  Fiind initiatorul acestui idei am mers la doctor, cu un cartus de KENT. Cand m-a auzit SOCOTEANU, a deschis usa cabinetului si a tipat la matusa mea asistenta medicala: ''LENUTO, i a uite ce vrea nebunul de nepot al tau, sa cos la pasarica o jartea, pregateste sala de operatii, sa-l operam pe damblagiu, dar i-l pup ca vrea sa ofere o familie unui om.
Corcodel de la Dumitresti:
(26 Noiembrie 2021, 20:23)
Daca am avea ASISTENTE, DOCTORI si logistia, din Slobozia, poate am scapa de ciuma sta redenumita COVID 19, In trecut CaveleriiTeutoni, s-au luptat cu ciuma, holera, sangarul si alte bolii, au invins. CRUCEA ORTODOXA, este balsam, leac si nazuinta pentru crestini. Eu sunt vacinat cu Jonsson, la 59 de ani, cu varice la picioare si asperten zi de zi trei luni. VREAU sa traiesc, sa vad, botezul nepotului meu. Nu cer prea mult Bunului Dumnezeu!
Balan Ghe.:
(26 Noiembrie 2021, 20:03)
FELICITARI SORINA TASTAMAN, din Slobozia!  As fi incantat sa aflu ca esti fica profesorului de exceptie TASTAMAN, de la Tandarei. Indiferent de rspuns, pentru mine si tu el sunteti niste referinte, el trecututul cutura si ordinea, tu intinzatorul de mana spre viata. Tu ar trebui sa ai Crucea Ortodoxiei, data de P.S. VICENTIU , nu taraturile astea politice care fac anticamera trei luni la usa lui.
George.s:
(26 Noiembrie 2021, 12:30)
Oare anti-vacciniștii citesc astfel de articole? Li se par mai puțin convingătoare decât ce împrăștie una ca Șoșoacă sau unul precum Capsali?