Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grevă de avertisment în școlile din Ialomița

Grevă de avertisment în școlile din Ialomița

Peste 1900 de profesori din județul Ialomița participă miercuri, 19 ianuarie a.c., la o grevă de avertisment. Protestul este organizat de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ și Federația Sindicatelor din Educație «Spiru Haret» și se desfășoară în 70 din cele 92 de școli cu personalitate juridică din județul Ialomița. O acțiune similară a fost anunțată pe data de 10 ianuarie a.c., însă protestele nu s-au desfășurat în baza unei decizii luată de Simion Hăncescu, liderul Federației Sindicatelor Libere din Învățământ. La momentul repsectiv acesta a motivat că a fost nevoie de o mobilizare mai mare a cadrelor didactice. Profesorii care susțin prezentul protest reclamă subfinanțarea sistemului de învățământ, dar și neadoptarea unor măsuri cu privire la condițiile de salarizare ale personalului auxiliar din Educație. Din cauza grevei, cursu­rile în școli vor fi suspendate pe parcursul a două ore, de la orele 11,00 și până la orele 13,00.

Profesorii participă la proteste În luna decembrie a anului trecut, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Simion Hăncescu, a anunțat public faptul că în școlile din toată țara se va organiza un Referendum prin intermediul căruia profesorii ar fi trebuit să-și exprime acordul cu privire la organizarea unei greve generale. Protestul ar fi trebuit să se desfășoare treptat, prima formă de acțiune fiind refuzul de a încheia situația școlară a elevilor în primul trimestru din anul școlar în curs. Apoi, ar fi trebuit organizată o grevă generală, pe data de 10 ianuarie 2022. Greva stabi­lită în 10 ianuarie a.c. nu s-a mai organizat, din cauza refuzului președintelui FSLÎ de a o susține. La momentul respectiv, Simion Hăncescu a precizat faptul că greva nu se poate organiza din cauza mobilizării scăzute în rândul profesorilor. «Pentru asemenea acțiune este nevoie de mobilizare, iar oamenii au fost în concediu!» a precizat Hăncescu, citat de presa centrală. La sfârșitul săptămânii trecute, mai exact vineri, 14 ianuarie 2022, Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, alături de Federația Sindicatelor din Educație «Spiru Haret», a făcut demersuri pentru organizarea unui nou protest. Este vorba despre o grevă de avertisment stabilită ca dată pentru miercuri, 19 ia­nuarie 2022. În județul Ialomița, din datele oferite de reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ, formațiune afiliată Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, vor susține acțiunea de protest peste 1900 de cadre didactice. «La nivelul structurii noastre sindicale au răspuns afirmativ în ceea ce privește susținerea acestei greve de avertisment peste 1900 de membri. Totuși, chiar și cei care nu vor să participe la protest o pot face în cazul în care vor să se alăture cauzei noastre. Nimic din regulamentul nostru nu-i împiedică să o facă...» susține Liviu Neagu, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ.

Cursuri suspendate pentru două ore Lista revendicărilor pe care profesorii le au vizează alocarea a 6% din PIB pentru Educație, aplicarea cores­punzătoare a prevederilor Legii-cadru nr. 153/2017, precum și armonizarea salariilor personalului din învățământ cu rata inflației. «De asemenea, protestăm pentru că ne dorim specialiști care să sprijine cadrele didactice, precum psihologi, medici sau asistenți, fiind imperios necesară suplimentarea numărului de posturi didactice auxiliare și nedidac­tice!» susține Liviu Neagu, președintele USLÎ Ialomița. Greva de avertisment se va desfășura pe parcursul a două ore, începând de la orele 11,00 și până la orele 13,00. În toată această perioadă de timp, profesorii care parti­cipă la proteste nu vor desfășura activitate didactică. Totuși, aceștia vor supra­veghea elevii astfel încât să evite producerea oricărui incident. «Ne vom asi­gura că elevii sunt în singuranță în incinta unităților de învățământ și că nu vor fi expuși niciunui risc pe tot parcursul celor două ore de protest...» a mai spus Liviu Neagu, președintele Uniunii Sindicatelor Libere de Învățământ. Datele arată că astfel de procese se vor desfășura în 70 din cele 92 de școli cu personalitate juridică de pe raza județului Ialomița.

18 Ianuarie 2022, 08:20 (2829 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Comentariile cititorilor:


profesor:
(20 Ianuarie 2022, 07:46)
Ai dreptate ,,domnule" @Gigi : am stat acasa doi ani si am facut online pe banii nostri : curent , internet, etc. Timp in care am mai si suportat nesimtirea copiilor care intrau de pe numere de ,,Spanea" , ,, Anglea" si deranjau ora , unii chiar injurand. Afla ,,domnule" @Gigi ca nu am primit un ban in plus pentru intergent nelimitat, curent etc. Si mai afla ,,domnule" @Gigi ca exista niste procese castigate de multi ani in instanta pentru niste drepturi salariale mai vechi care nu s-au platit nici pana in ziua de azi. 
Tu ai face ore pe banii tai ? Ai plati 6 ore curent la calculator ? Ti-ai schimba abonamentul de internet , a.i. sa ia internet nelimitat? Ca 5Gb nu ajung. 
Daca nu stim despre ce vorbim eu zic sa nu te mai bagi in seama.Iar educatia a ajuns unde a ajuns datorita unor astfel de parinti , asa ca tine, care ii baga in cap copilului ca el are numai drepturi si nici o obligatie. 
Gigi :
(19 Ianuarie 2022, 07:10)
De 2 ani stați acasă și luați bani. În clasa nu va faceți treaba și doar cine face meditații are o șansă în plus. Rușine!!
George.s:
(18 Ianuarie 2022, 22:31)
Cum la „personalitățile” de la vârful educației și învățământului românesc n-am cum să ajung, pun niște întrebări d-lui Liviu Neagu (cunoscut fiind că de doi ani traversăm o perioadă specială, de pandemie): 1. Câți profesori nu și-au ținut orele, dar și-au luat banii oricum? 2. Câți profesori au fost sancționați la salariu că nu și-au ținut orele? 3. Care e procentul de vaccinați în școli? (Au avut avantaje pe latura asta, erau muncitori esențiali, s-au vaccinat primii, cu 2 luni înaintea noastră). 4. Ce sancțiuni au primit leprele din minister care în primul an și jumătate al pandemiei au refuzat orice idee a profesorilor, promițându-le că ministerul va lansa o platformă și va fi foarte tare. Li s-a tăiat măcar un deget ălora care au amenințat profesorii să nu găsească singurii soluții să facă ceva cu elevii? 5. Câți lideri de sindicat sunt și membri de partid. (Hai, nu membri, că asta e prea ușor, câți sunt simpatizanți). 6. Câți dintre cei care conduc școlile sunt numiți și câți sunt acolo cu concurs? Câți sunt numiți de partid după ce au picat concursul?
Mulțumesc!
Gogu:
(18 Ianuarie 2022, 21:03)
Aceiași profesori care nu-și fac treaba, n-au ce căuta în sistem și care fac presiuni pe elevi să aleagă opționalele pentru a rămâne în școală au rugat astăzi la solidaritate din partea colegilor. Pentru ce salariile nesimțite? Ca să dormiți și să vă faceți voi șmecherii? Să aveți și afacerile de după ore? Meditații? Business-urile?
wali:
(18 Ianuarie 2022, 19:50)
Domnul (...) de ce nu ati facut GREVA pe guvernarea liberala si a neterminatilor din guvern. Nu cumva v-a fost impus acest protest acum cand sunt si PSD -isti la guvern. De ce esti ,,lingau# profesor de doi lei. (...)
o opinie:
(18 Ianuarie 2022, 11:29)
Cum sa se implice acest om in sustinerea profesorilor, cand pe diverse situri, unul aleator, veniturile lui Simion HAncescu:
''Veniturile anuale ale lui Hancescu au fost, în 2020, de 233.000 de lei, aproximativ 19.500 lei/luna.  117.046 lei ca presedinte al FSLI(din cotizatiile profesorilor) 42.250 vicepresedinte al Consiliului Economic si Sociale 44.849 lei ca profesor la Liceul de Arte Slobozia (unde nu preda), 29.703 lei proiecte cu finantare europeana. Cititi materialul integral pe newsweek.ro    ''
parinte:
(18 Ianuarie 2022, 09:42)
ne putem tine copiii acasa in intervalul acesta?adica sai luam mai devreme sau sa vina mai traziu daca incep programul in intervalul asta??