Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița participă la marșul din fața Guvernului cu 100 de profesori

25 mai 2023, a patra zi de grevă pentru profesori

Ialomița participă la marșul din fața Guvernului cu 100 de profesori

Profesorii ialomițeni se vor afla joi, 25 mai 2023, în a patra zi de grevă. Liviu Neagu, liderul local al Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ a anunțat oficial că 100 de profesori din Ialomița se vor alătura joi, 25 mai a.c., marșului de protest organizat de către sindicatele din învățământ în fața Guvernului.

A patra zi de grevă a profesorilor Ialomița se pregătește pentru a patra zi de grevă a profesorilor. Conform informațiilor de ultimă oră venite din partea liderilor sindicali, greva declanșată pe 22 mai a.c. va mai dura cel puțin o zi. Joi, 25 mai 2023, 100 de profesori ialomițeni afiliați Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ vor participa la marșul de protest organizat în fața Guvernului. «Azi (n.red.: miercuri, 24 mai 2023) ne aflăm la Consiliul Național al Liderilor pentru a discuta situația din acest moment și opțiunile pe care le avem. Mâine vom reveni în fața Guvernului la marșul de protest. Greva mai durează cel puțin o zi!» a confirmat Liviu Neagu, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița. În pofida semnalelor primite din partea liderilor sindicali, la nivelul unităților școlare din Ialomița practica nu este unitară. În școlile unde greviștii sunt minoritari, directorii au ales să desfășoare ore de curs. În școlile unde greviștii sunt majoritari, profesorii se prezintă la școală, însă rămân în cancelarie conform orarului normal. Există și școli în care s-a decis comasarea orelor pentru profesorii care au refuzat să intre în grevă, dar numărul acestora este nesemnificativ.

Bau-baul suspendării contractului de muncă Una dintre amenințările cu care se confruntă greviștii este suspendarea contractului de muncă. Conform unei adrese remisă IȘJ Ialomița de către Ministerul Educației, directorii școlilor din Ialomița au obligația să suspende contractele de muncă ale profesorilor greviști. Și în acest caz practica la nivelul județului Ialomița a fost neunitară. Majoritatea directorilor unităților școlare din Ialomița nu au reușit să opereze suspendarea contractelor de muncă in sistemul REVISAL înainte de 22 mai 2023, când a debutat greva profesorilor. În plus, profesorii aflați în situații particulare generate de susținerea examenelor de grad sau a examenelor de Titularizare și Definitivat au renunțat la grevă pentru a-și putea susține examenele. Liderul sindical Liviu Neagu a oferit public și un punct de vedere privitor la această situație: «Există și situații particulare... Dincolo de ele însă, suspendarea contractului de muncă în cazul grevei e similară suspendării contractului de muncă în cazul concediului de odihnă. În consecință, singurul risc real ar fi să muncim câteva zile în plus, respectiv perioada de grevă, pentru a completa anii de pensie!».

24 Mai 2023, 21:20 (7005 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Grevă de avertisment în școlile din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Gore:
(29 Mai 2023, 17:02)
Nu contest faptul ca sunt salariile mici!dar totusi sunt 4 ore pe zi,poate 5....de ce pana la 8 ore nu pot continua cu elevii care vor sa isi faca temele la scoala de exemplu...ar fi mult mai eficient pentru elevi.dar??mai bine in alea 4 ore libere sa faca meditatii si se rotunjesc major veniturile...sa nu mai vorbim de evaziune....
Mary :
(28 Mai 2023, 11:14)
Restul nu au putut merge la protest, fac meditații. Spun și prețul? Aiurea, îl știe toată lumea.
Neica Nimeni:
(27 Mai 2023, 17:44)
Aciditatea dumneavoastră îmi arată nivelul de respect față de învățătorii, profesorii și școlile pe care le-ați urmat și care v-au format. Se vede de departe la dumneavoastra spiritul și tradiția pur leninistă-comunistă-progresistă. Dacă Sistemul educațional de stat nu vă convine, mergeți în altă parte, "este mai ieftin"
Un profesor:
(27 Mai 2023, 16:13)
Pentru educație nu sunt bani dar salariile angajaților din cadrul Administrației Fondului pentru Mediu au fost majorate cu 50% și ale celor din Academia de Științe Agricole și Silvice, AFIR și APIA, acum in plină grevă în invatamant. E corect?!
opinie:
(25 Mai 2023, 13:06)
Daca tot e greva, Ministerul educatiei ar trebui sa ia in considerare si reorganizarea tuturor scolilor gimnaziale, adica desfiintarea scolilor care nu pot avea clase de minim 20-25 de elevi.
Astfel s-ar obtine economii la buget, reducere de posturi de conducere, vor aparea profesori mai bine pregatiti, fara suplinitori.
Profesorii sa fie obligati sa acorde saptamanal pregatire suplimentara gratis elevilor care au nevoie sa aprofundeze materiile pentru examen. Este vina profesorului faptul ca un elev care frecventeaza zilnic scoala nu poate obtine nota de trecere.
Sa nu se uite ca si profesorii au vina lor pentru halul in care a ajuns sistemul de invatamant.
Vali:
(25 Mai 2023, 09:34)
Sa le trimită guvernul coala alba pentru demisie. Eu știu ca dacă nu îți convine un job pleci. Mergeți la privat sa vedeți ce salarii mari o sa aveți. Am uitat,la privat o sa stați 8 ore nu 4. Stigati și de meditații sa fie impozitate. Tot sunteți la protest.
Bus:
(25 Mai 2023, 00:32)
Greva profesorilor ? Pe când greva elevilor nemulțumiți de profesori ? Ar fi cazul ca multora dintre ei să le fie rușine ( dacă cunosc cumva acest termen) la școală merg doar să le meargă salariul nu să învețe ceva pe copii, pentru asta părinții trebuie să apeleze la meditații bine plătite. La câte ,,licee" din Ialomița la sfârșit de an școlar niciun elev nu promovează bacalaureatul ? O vină mare, mare o au și d.nii profesori care acum se înghesuie la proteste alături de cei care meditează pe bani buni grupe de elevi, că așa se adună banii ptr. o casă. Se știe, mai greu este pentru prima , următoarele tot vin. RUȘINE.
Mary :
(24 Mai 2023, 22:40)
Sincer, cunosc profesor la Liceul Tehnologic, de profesie inginer, care nu se plânge de salariu și care a ieșit cu un câștig salarial pe lună Mai cu o sumă netă de peste 7000 de lei. Este alături de profesorii deputați, conștient fiind că dacă se obține o mărire, nici lui nu-i strică. Este corect?!
Prof:
(24 Mai 2023, 22:35)
Scoala este in greva..dar meditatiile merg!!! De ce nu se ia impozit pe meditatii?? La scoala copii merg sa aibe de unde veni!!! 5 luni vacanta pe an!!! 4 ore pe zi de munca ( fara sa scadem pauzele)... trebuiau sa faca greva la meditatii, nu la scoala!!! Ca din cauza pregatirii de la scoala fac copii pregatire acasa!!