Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Unul de la PSD, unul de la PNL

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Ambițiile liderilor politici ialo­mițeni sunt surprinzătoare. După numirea lui Cristian Corlău (PSD) ca secretar de stat la Ministerul Agriculturii, un alt ialomițean este nominalizat pentru o funcție similară. Dragoș Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este propunerea cu care PNL Ialomița încearcă să marcheze intrarea în politica mare. Rămâne să vedem ce se va întâmpla...

Ialomița ar putea avea doi Numirea în funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii a ialomițeanului Cristian Corlău, (fost candidat PSD la Alegerile Locale 2020 pentru funcția de primar al localității Vlădeni) confirmă faptul că PSD Ialomița are un grup de lobby politic puternic. În replică, PNL Ialomița încearcă să demonstreze că are capacități similare. Ialomițeanul propus de filiala locală a PNL se numește Dragoș Costin Telehuz și este președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Notorietatea lui Costin Telehuz are o anvergură națională, fiind perceput ca unul dintre cei mai vocali susținători ai agricultorilor din Ialomița. Zvonurile privind nominalizarea acestuia pentru una dintre cele 5 funcții de secretar de stat din Ministerul Agriculturii sunt tot mai dese, iar Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița nu le infirmă. «Costin Telehuz este unul dintre agricultorii cu care Ialomița se poate mândri... N-am ascuns niciodată faptul că îl susțin pentru această funcție! Și nu sunt singurul care o face... Sunt convins că experiența lui ar fi utilă la nivelul Ministerului!» declară Dragoș Soare.

Corlău și Telehuz nu sunt primii Istoria nominalizării ialomițenilor pentru funcții de secretar de stat sau șefi ai instituțiilor centrale este una veche. Primul care a beneficiat de vizibilitate națională este Alexandru Potor, actualul administrator public al județului. Acesta a ocupat, pe rând, funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Ministerul Fondurilor Europene. Un alt ialomițean ajuns secretar de stat la Ministerul Sănătății este doctorul Octavian Alexandrescu. Lor li se alătură Daniel Crunțeanu, ajuns până în funcția de director adjunct la AFIR, Liviu Patrichi, actualul director al Spitalului Județean Slobozia, care a ocupat ulterior aceeași funcție, Tania Grigore, plecată de ani buni într-o funcție de director la Ministerul Muncii, Geronimo Răducu Brănescu, secretar de stat-președinte la Autoritatea Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor... Asta ca să nu îi pomenim pe ex-deputatul Gheorghe Tinel, revenit director în Minis­terul Agriculturii sau pe Marian Neacșu, devenit peste noapte secretar gene­ral al Guvernului. Și lista ar putea continua!

24 Ianuarie 2022, 07:55 (5888 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii
Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii
Daniel Crunțeanu, secretar de stat la Agricultură în locul lui Alexandru Potor

Comentariile cititorilor:


Dan:
(24 Ianuarie 2022, 16:29)
Felicitări! Un om deosebit, bun profesionist care chiar merita din plin aceasta functie! Speram sa se realizeze
MADR:
(24 Ianuarie 2022, 15:47)
Este una dintre cele mai bune optiuni pentru ocuparea unei asemenea functii, respectiv de secretar de stat!domnul Telehuz trebuie sa inteleaga ca este o functie de angajament, mai ales in contextul PAC 2021-2027, PNS si a faptului ca trece de partea cealalta a mesei unde trebuie sa se vada/gaseasca luminita de la capatul tunelului in materie de probleme in domeniul agricol!un mare bravo si plus, mai ales cand vezi ca leadershipul din agricultura este plin de tractoristi si fripturisti:(
George:
(24 Ianuarie 2022, 13:10)
Un profesionist adevarat(oricine este in domeniul agriculturii o poate confirma), o persoana serioasa si foarte corecta! Sanatate si putere pentru toate, Dle Inginer!
Lady x:
(24 Ianuarie 2022, 11:50)
Sunt mandra ca acest tanar e unul pe care.l cunosc si i cunosc parintii,oameni de.o verticalitate indiscutabila ! Aschia nu putea sari departe de trunchi ! Respect oamenilor dedicati meseriei si telurilor lor ! Mult succes ,nervi de otel si putere sa ai,tinere domn !
FORC:
(24 Ianuarie 2022, 09:21)
Nu se putea alegere mai buna,de departe ! Sper sa fie numit și sa reziste printre atâtea interese și mașinațiuni politice …Omul e chiar profesionist ! Succes !
Forci:
(24 Ianuarie 2022, 09:09)
Cea mai buna alegere,de departe ! Succes!