Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz avertizează

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

România ar putea fi obligată să reducă utilizarea pesticidelor cu până la 40%. Anunțul a fost făcut de către secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz. Oficialul MADR a nuanțat informația, precizând că, la acest moment, negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

Veștile proaste circula repede Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Costin Telehuz a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că la nivelul Comisiei Europene nu s-a renunțat la măsura reducerii consumului de pesticide. Decizia ar putea afecta direct fermierii romani. Conform informațiilor prezentate, ținta Comisiei Europene ar fi ca, până în 2030, să se reducă la jumătate folosirea cantității de pesticide folosite pentru protecția plantelor. Potrivit oficialului de la MADR, poziția Ministerului de resort a fost fermă în discuțiile cu Comisia Europeană, în sensul că fermierii români nu pot avea o țintă de reducere sau eliminare a pesticidelor. «Ministerul Agriculturii s-a poziționat ferm încă de la început, în sensul de a afirma cât se poate de răspicat faptul că nu putem să avem o țintă de reducere sau eliminare a pesticidelor. (...) Pentru România ar fi fost un dezastru. Sunt cifre care, fie vorba între noi, sunt recoltate după metodologii și cu indicatori neuniformi, adică practic comparăm mere cu pere și cu multe alte feluri de fructe...» a declarat, printre altele, Costin Telehuz.. Oficialul MADR a mai precizat că la acest moment negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

1 Decembrie 2022, 09:40 (3586 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii
Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură
Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(2 Decembrie 2022, 16:53)
UNIUNEA EOROPEANA  A VOASTRA DIN CARTI, ESTE ESEC TOTAL ,......o gandire idioata fara fundament. Nimeni nu se inhama la o cotiga parasita care este fara roti.
 Prefer sa fac  bulangeala decat plecaciuni la damelele de la bulangerie.  Nu o sa intream nici in senghenosul de garoi., o sa intram in zona clanta, zona de profit a lu ala RUSUU.
Pavel A.:
(2 Decembrie 2022, 16:40)
La articole de genul ar trebui sa isi dea cu parerea cei care cunosc, inteleg si sunt implicati in acest domeniu, de importanta strategica. Abia acum ne dam seama ca in frig putem rezista, dar fara mancare e mai greu.. Felicitari Dlui Telehuz pentru cum reprezinta fermierii! Multi au ajuns in diverse functii si au uitat de unde au plecat, in situatia de fata se demonstreaza contrariul si normalitatea! Nu lasa o functie sa te schimbe! Mult succes pe mai departe!
Fanatik:
(1 Decembrie 2022, 19:12)
De departe unul dintre cei mai echilibrați și mai bine pregătiți oameni din domeniul AGRI!Felicitări domnului secretar de stat!concluzie:omul potrivit la locul potrivit!!!
Corcodel de la Dumitresti:
(1 Decembrie 2022, 15:12)
Ba secretarosule, daca esti ROMAN AZI DE ZIUA NATIONALA, cere ca tu sa FACI ISPECTIE SA VEZI DACA TOATE STATELE MEMBRE, ALEA CARE CER INSPECTII IN ROAMANIA TA, RESPECTA ACEST CRITERIU IMPUS ROMANIEI TALE!   O SA VEZI, FA POZE SI DACA AI OUTE DUTE LA TRONINETISTI SI SPARGELE PE MASA LOR!
Mihai:
(1 Decembrie 2022, 14:56)
Felicitari pentru emisiune! Si pentru sustinerea fermierilor. Nu a uitat de unde a plecat La multi ani, Romania!