Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Ziarul nostru a anunțat încă de la începutul lunii ianuarie 2022 despre propunerea înaintată de PNL Ialomița în ceea ce privește nominalizarea lui Dragoș Costin Telehuz pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Astfel, în cursul zilei de joi, 10 martie 2022, propunerea s-a concretizat, premierul Nicolae Ciucă semnând decretul de numire a lui Dragoș Costin Telehuz în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Unul dintre cei cinci Dragoș Costin Telehuz va fi unul dintre cei cinci secretari de stat în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Potrivit algoritmului politic, doi dintre aceștia urmau să fie nominalizați de PSD și PNL, unul fiind în portofoliul UDMR. Prin numirea lui Dragoș Costin Telehuz, PNL își întregește pozițiile alocate (Telehuz îl înlocuiește în această funcție pe Marius Mihai Micu, celălalt secretar de stat PNL deja numit fiind Gheorghe Simion). La propunerea PSD Brăila și cu susținerea fostului premier Mihai Tudose, proaspăt revenit în barca social-democrată, Sorin Moise a fost numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii la începutul lunii ianuarie 2022. Pentru cealaltă funcție de secretar de stat ce revenea PSD, social-democrații ialomițeni s-au impus și au încercat, în aceeași perioadă, nominalizarea necunoscutului Cristian Corlău, fost candidat la Alegerile Locale din 2020 la funcția de primar al localității Vlădeni. Acesta nu a primit însă «avizul» necesar ocupării funcției. Revenind, în această situație, PSD Ialomița a făcut alte trei nominalizări pentru această funcție, numele lui Iulian Bucur regăsindu-se pe lista înaintată. Rămâne de văzut dacă Iulian Bucur va primi același «aviz» de ocupare a funcției. Secretarul de stat Antal Szabolcs Barabási a fost numit în funcție încă din februarie 2021 prin susținerea UDMR, maghiarii menținându-l în funcție și în actuala configurație politică.

Tânărul Telehuz, în funcția de secretar de stat În vârstă de 41 de ani, Dragoș Costin Telehuz este absolvent al Liceului «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia (promoția 1999) și al Facultății de Agricultură din USAMV (promoția 2004). Este liberal din 2005 și a fost președinte al Organizației de Tineret a PNL Ialomița. De asemenea, alături de fratele său, Andreas Telehuz, și tatăl Radu Telehuz administrează o societate cu profil agricol, Telehuz Agriserv Mărculești, având în exploatare peste 600 ha.

11 Martie 2022, 08:20 (5010 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură
Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii
Daniel Crunțeanu, secretar de stat la Agricultură în locul lui Alexandru Potor

Comentariile cititorilor:


Yo:
(14 Martie 2022, 08:46)
Felicitari !
PUTIN:
(11 Martie 2022, 22:50)
Daca esti din MARCULESTI, ai baut apa din fantana, esti nascut si crescut acolo, ai CARPELE LA MARCULESTI, cum spuneau buniii nostri, ESTE O MARE ONOARE, CINSTE SI CONSIDERATIE SA VA VEDEM COCOTAT IN FUNCTIA AIA. Sa fi demn, sa fi onest, sa fi corect, este un cliseu pentru prosti. La toate babele din Marculesti, una pentru mine este O MARE DOAMNA, le-ati dat trei sacose de grau(sacose carrefure mo) si trei duble de porumb, din ala modificat genetic de ucrainieni. Ia rata in gura bobul, ori naparleste, ori se inscrie voluntar la lupta, se inscrie la pompiri sau pompe funebre. Adica, iau cadavrosul si ling arealul. daca are card si pin, este un mare suspin. NUMAI MORT SA NU DEVI, NU LASI NIMIC LA COPII, VINE IATA UN CRETIN, CARE STIE CODUL PIN, TU ESTI MORT PE NASALIE. EL DECONTEZA TOT, IMBRACAT DE LA BOGDAN, TOTUL ESTE FIGURATIE, GHETE DE CARTON, COSTUM DE SIFON, MORTUL ESTE DEPRAVAT CA A SIFONAT. NU  A MAI REZISTAT:    BAAAAAAAAAA  TRAITORILOR, NOI SUNTEM MORTI  ODATA  IN VIATA!!!  Adica un basinos sleit si slinit, nu poate  incurca traficul in Splai, daca vrei sa ajungi la MILITARI.O cioara intre bronzari``, prin venirea ei, a transformat Bucurestiul in HAOSSSS. BARA LA BARA, PE BENZINA DE 12 RON. MERCI GENERALE DE  CE??????
Stefan:
(11 Martie 2022, 20:00)
Felicitari! Mult succes!
Observator:
(11 Martie 2022, 12:37)
O alegere perfecta!o persoana cu o pregătire de excepție în domeniul agricol!așteptăm că rezultatele sa fie pe măsură!pe departe cea mai buna alegere pe "modelul omul potrivit la locul potrivit"!
DAN:
(11 Martie 2022, 10:52)
Felicitări! Un bun profesionist care sigur va aduce rezultate bune!