Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Așa cum poate ați observat dacă ați traversat Slobozia către Brăila, în Cartierul Slobozia Nouă se lucrează. Conform informațiilor oficiale, lucrările vizează edificarea canalizării «wireless» a admi­nis­trației Mocioniu. Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu au locuit în Slobozia în mandatul trecut, precizăm că tipul de cana­lizare menționat a fost patentat de către ex-primarul Adrian Mocioniu, care prin anul 2019 soma locuitorii cartierului sub amenințarea unor amenzi usturătoare să se branșeze la o rețea de canalizare inexistentă. Mai isteț (și, probabil, mai norocos decât predecesorul său!), Dragoș Soare a reușit în această primăvară să antameze realizarea acestei investiții. Potrivit martorilor oculari, în primele zile în care firma câștigătoare a săpat șanțurile, unul dintre angajații de pe excavator a lăsat cartierul fără apă curentă cam juma de zi... Acum, aceeași firmă descoperă că jumătate din cartier a săpat găuri pe sub șoseaua națio­nală pentru a se branșa la cioturile de rețea inaugurate de administrația Ionașcu acum 10 ani. Nu insistăm că pe crucea asta a nins de mult prea mult timp. Ceea ce încercăm să spunem e că, în sfârșit, se lucrează undeva în Slobozia. Oficial, lucrările ar trebui să fie finalizate în anul 2023. Dacă ținem însă cont că investiția în sistemul de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă a fost abandonată timp de 10 ani, putem aștepta și până în 2024. Numai să se întâmple, domnule primar. Că de promisiuni sunt pline (și sătule) toate cartierele orașului!

9 Mai 2022, 12:10 (1795 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete
Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia
Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!
Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă
Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile

Comentariile cititorilor:


Sloboz...spitalul9:
(10 Mai 2022, 08:49)
Contractul de executie s-a semnat pe 30.09.2021, iar lucrarile au inceput in urma cu vreo 10 zile abea (si nu a fost viscol sau ploi abundente cat sa faca lucrarile imposibile). Lucreaza 2 firme diferite pe ambele parti ale soselei; una are un avans considerabil fata de cealalta. Nu exista placa compactoare pentru a tasa pamantul peste santul unde s-a ingropat conducta, asa ca se trece cu roata excavatorului, in asa fel incat sa sparga si toate platformele betonate din fata fiecarei porti. Polaris-salubritate nu ar trebui sa treaca cu o masina de maturat ca sa adune praful si pamantul rezultat in urma lucrarilor? Era patinoar pe drumul national cand au spart teava de apa. Politia comunitara...ioc! bolizii si tir-urile circula ca-n codru, trecand razant cu viteza mult peste cea legala pe langa excavatoarele care lucreaza pe marginea drumuui. Treaba romaneasca! Sunt curios cum se vor face bransamentele. Daca se ia decizia sa fie unul la 2/4 case, se va sparge iar,,,si iar. Sa speram ca vor reface ceea ce au stricat si vor aparea si trotuare...dupa vreo 50 de ani de la primele facute pe vremea lui ceausescu! In tarile cu apa calda potabila la robinet toate retelele sunt subterane, intr-un tunel betonat, si nu mai trebuie sa spargi de jde ori de fiecare data (odata la 15 ani) cand mai tragi cate o retea de utilitati. Inclusiv firele electrice. La fiecare viscol sau gabarit depasit se rup si stai fara electricitate.
Vrem radare fixe pe artera principala din SL9!
P.S. bine punctat D-nule Dragomir!
Dragomir:
(10 Mai 2022, 08:37)
Continuare comentariu: Se așteaptă foarte mult, pentru că este singura cale de acces spre zona Parcului Catedralei și Estul Pieței mari. Mai gândiți-vă la o cale de acces spre zona aceasta, ori dinspre b-dul Chimiei spre Grădinița Voinicel, ori dinspre centură spre Bazinul municipal. 7. Nu există toalete publice in oraș. Chiar nu puteți achiziționa 20 de cutii pe care să le amplasati in zonele principale? 8. Trecerile de pietoni trebuie semaforizate intermitent și iluminate ecologic. 9. 2 benzi pe sens in intersectia b-dul Chimiei cu b-dul M. Basarab sunt insuficiente pentru fluidizarea traficului. Sa fie banda specială pentru viraj la dreapta. Este destul spațiu pentru a face aceasta bandă specială, mai ales ca in prezent nu există o continuitate a traficului când vii spre Consiliul judetean, te blochezi in masinile parcate pe prima bandă, zona Casa modei. Sa se interzică staționarea pe partea cu Casa modei si să se facă o bandă specială pt viraj dreapta spre Piata Revolutiei. 10. Pe strada Nordului nu exista o trecere de pietoni de la Gradinita Pinochio spre liceul Cuza si nici nu este un trotuar pe partea cu liceul. Mulțumesc!
Gigel:
(10 Mai 2022, 08:08)
@Dragomir, daca se uita domnul primar, completez: s-au facut multe strazi cu sens unic aiurea (extrem de multe!), fara nici o necesitate. De exemplu: Independentei, Stefan cel Mare, Razoare, Nisipuri, Dorobanti. Este o prostie, acum multi soferi prefera bulevardul in loc de strazile laterale, si surpriza: Matei Basarab s-a aglomerat. La ora 8, traficul este foarte intens, am ajuns sa asteptam la semafor de 2 ori. O masura luata total fara cap, doar din pix, fara a tine cont de realitate. La un moment dat se facuse, tot din pix, sens unic pe strada Ialomitei, dar a sarit ANAF-ul in sus si nu s-a mai aplicat. Totusi, sunt convins insa ca nu se uita nimeni pe aici, iar daca se uita, se face ca nu a vazut.
Dragomir:
(9 Mai 2022, 23:51)
Bună seara! Am mai multe doleanțe legate de circulatia și organizarea orașului și m-am gândit să le scriu aici, POATE le vede si d-ul primar: 1. Sensul unic de pe strada Nisipuri este o mare prostie. S-a blocat intrarea dinspre b-dul Chimiei, din fața Politiei comunitare si trebuie sa ocolesti pe strada Sudului, pe 2-3 străduțe ca să ajungi spre Cercul Militar sau b-dul M. Basarab. Acolo trebuia mărită șoseaua pentru a se păstra si locurile de parcare si ttebuia micșorat trotuarul, care oricum a rămas de necirculat in condiții decente, fără să-ți rupi pantofii. Dacă ești cu un cărucior pentru copii sau in scaun cu rotile este imposibil de circulat. 2. Spațiul de joacă din parcul Ialomița este insuficient și aglomerat, stau copii la coada ca să se dea pe cele 3 tobogane. Există un spațiu imens intre strada Nisipuri și strada Vânători, unde nu s-a amenajat nimic, pentru că 2 leagăne și un tobogan vechi nu pot fi considerate spatiu de joacă pentru anul 2022. Acolo se pot face foarte multe facilități pentru tineri si pentru copii (teren sintetic pentru fotbal, baschet, loc de joacă modern si spațios, alei pietonale cu bancute, pomi plantati,etc) și o parcare mai mare. In plus, strada Vânători ar trebui sa fie cu sens unic pentru ca este imposibil ca să treacă 2 masini in același timp. 3. Trimiteți Poliția locală la patrulă in tot orașul, nu numai pe bulevarde. Se parchează peste tot, pe locurile de pentru persoane cu dizabilitati la Lidl, Kaufland, etc., pe trecerile de pietoni, in intersecții, este ceva de groază si se blochează traficul. 4. Nu mai există nicio stradă sau bulevard fără gropi. Ne rupem mașinile, chiar nu se pot asfalta străzile in mod etapizat? Totul este ca după bombardament! 5. Trotuarele sunt un pericol pentru cetățeni. Pavelele sunt lipsa sau sunt denivelate, inclusiv pe b-dul M. Basarab. Nu te poți plimba in siguranță sau sa lași copii din mână. 6. La intersecția de la strada C.D.Gherea cu b-dul Chimiei trebuie semafor. Se așteaptă foarte mult, pentru
Flori:
(9 Mai 2022, 15:48)
Pai cam asa este, suntem foarte sătui de promisiuni. În afară de coșurile de gunoi(deloc ieftine) din Slobozia nu se vede absolut nimic. Străzile din Slobozia Nouă sunt pline de gropi și iarbă. Nu domnilor, oamenii nu mai vor sa facă curat în fata curții pt că atunci când vine vorba de curățenie au obligații dar când le vine o grămadă de nisip apar polițiștii comunitari și ii somează sa ridice tot. Da, doar pe oamenii simpli ca la persoanele de etnie romă și boierii nu au curaj. Îl invit pe dl Primar sa facă o plimbare cu masina personală pe străzile din Sl Nouă!