Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Olimpică internațională a libertății de a gândi

Olimpică internațională a libertății de a gândi

bonus: Două olimpice de 10 la Cultură și Spiritualitate Românească

Doriana Gheorghe are 19 ani și este unul dintre cei doi elevi din țară care s-a calificat la Olimpiada Internațională de Filosofie de la Lisabona. Este elevă a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, a fost acceptată ca student la mai multe facultăți internaționale de prestigiu și tocmai a refuzat o bursă anuală de 25000 de dolari la Hong Kong. Pare incredibil, dat totuși se întâmplă! Iar asemeni ei, Ialomița are zeci de olimpici naționali cu care ne-am putea mândri dacă am ști că există.

Olimpica de la Lisabona Olimpiada Internațională de Filosofie a fost fondată în anul 1993 de un grup de profesori din 5 țări europene, la ini­țiativa unui profesor de Filosofie român, Florina Oțet, încă membră a juriului. La mai bine de 20 de ani distanță, România a câștigat o medalie de aur în 2008 și s-a aflat pe podium de mai multe ori. Iar anul acesta, în perioada 26-29 mai 2022, va fi reprezentată de Doriana Gheorghe, ocupanta locului II  la Ediția Națională a Olimpiadei. Un concurs pentru tocilari, fără utilitate practică, într-o lume cu o scară a valorilor răsturnată, în care princi­piile sunt monedă de schimb. Doriana respinge afirmația de la înălțimea celor 19 ani pe care îi are. E o adolescentă tipică, subțire și ’năltuță, politicoasă și punctuală, genul smart cu care se mândresc de obicei profesorii. Una dintre cărțile ei favorite e «The Secret History» de Donna Tartt și e îndrăgostită de agendele tip bottom jurnal cu buzunare secrete pentru amintiri: «Tot ce ne înconjoară e filosofie... Iar felul în care percepem viața e filosofie! Și cred că nu e om pe planeta asta care să nu se fi întrebat măcar o dată ceva despre el însuși. Deci filosofia are utilitate! Aș spune că este indispensabilă. Reprezintă exercițiul de a-ți pune mereu întrebări... Prin extrapolare, orice întrebare pe care o adresăm cuiva este un exercițiu filosofic!». Pentru a ajunge la tipul ăsta de discurs, Doriana scrie eseuri. În fiecare zi, de când a vrut să participe la Olimpiadă. Ore în șir în care învață despre Socrate și Kant, Mill, Hayek, Popper, despre sisteme de gândire filosofică și utilitatea lor. Și totuși, crede că Olimpiada de la Lisabona este...: «Este cea mai liberă Olimpiadă posibilă! Una la care te poți duce fără să înveți nimic. Avem la dispoziție 4 ore și 4 citate filosofice la prima vedere pe care trebuie să le explicăm. Regulile concursului permit discuțiile libere, între concurenți, ni se permite să ieșim afară, să vorbim cu cine dorim noi, avem acces la mâncare și dulciuri... Pentru că, și s-a spus, organizatorii sunt conștienți că în momentul în care ajungem acolo toți suntem câștigători!».

Politica și politichia Când nu e olimpică, Doriana Gheorghe e implicată în zeci de proiecte și programe școlare și extrașcolare în care s-a înscris pentru a face lumea mai bună. O altă utopie adolescen­tină. Nu și pentru ea. Organi­zator al «TEDxYouth» CNMV Slobozia, PR al Consiliului Județean al Elevilor, voluntar Green Peace, inițiatoarea podcastului «Refresh, Slobocity»... și șirul ar putea continua nesfârșit! Însă toate se opresc în fața clubului de «Politică și Politichie» pe care l-a înființat și în care activează cu o convingere de nestrămutat: «Politica este cealaltă mare pasiune a mea... Sunt deplin conștientă, cred eu, de tot ce se întâmplă! Dar Schopenhauer spunea că lumea este ideea lui despre lume. Asta cred și eu și ăsta cred că este adevărul! Dacă nu ar fi așa, nu mi-aș dori vreodată să schimb ceva... Nu există adevăruri absolute despre lume, despre politică, despre principii și valori. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să încercăm!». Când vorbește despre politică -și Doriana poate face asta ore în șir- ochii ei sclipesc și capătă tăișuri, iar vocea de copil devine pasio­nală și implicată. Are 19 ani, dar e deja o activistă. Un om al cetății, un exponent al unei generații noi pe care adulții nu o conștientizează încă: «Cred că nu contează vârsta atunci când ai o pasiune. Am participat la proiecte în care elevi asemenea nouă au reușit să devină sursă de inspirație pentru întreaga generație. Și eu funcționez la fel! În toți anii aceștia am descoperit că elevii au nevoie doar de o șansă pentru a performa. Mă gândesc deseori că adulții sunt vinovați... Părinții și profesorii, oamenii mari în general, nu au răbdare să ne asculte și să înțeleagă ce se întâmplă cu noi. Doar se prefac că ne ascultă, așteptând momentul în care să ne dea ei o lecție de viață. De aceea modelele pe care le alegem sunt cei asemeni nouă, de cele mai multe ori și ei elevi!». Doriana nu se percepe astfel și nu crede că este un model standard: «Nu cred că ceea ce fac eu poate fi dat drept exemplu. Sunt doar o elevă care a profitat de oportunitățile pe care le-a avut la îndemână!».

Londoneză din toamnă
Deși a mai rămas o lună până la Bacalaureat, Doriana Gheorghe are biletul de student european în buzunar. A fost acceptată la mai multe facutălți internaționale și a refuzat o bursă de 25000 de dolari la Hong Kong. «Am ales „London School of Economics“/Po­litică și Relații Internaționale, unul dintre cele mai competitive programe ale lor. Am fost 1100 de aplicanți și am intrat 60. Sunt mândră de această performanță și, apropo de opor­tunități, acceptarea mea la o facultate situată pe locul 4 în lume m-a făcut să fiu încrezătoare în forțele mele și în șansele pe care le am la Olimpiada de la Lisabona. Aveam nevoie de asta, aveam nevoie de o astfel de validare!» mărturisește Doriana Gheorghe.

Două olimpice de 10 la Cultură și Spiritualitate Românească
Dorianei i se alătură zeci de olimpici ialomițeni cu rezultate excepționale la fazele naționale ale olim­piadelor școlare. Printre ei se numără și Melania Oprea (Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia) și Dorothea Băean (Liceul de Arte Slobozia) care au obținut fiecare nota 10 la Olimpiada Națională de Cultură și Spiritualitate Românească, desfășurată în perioada 4-8 mai 2022 la Baia Mare. «Pentru mine această olimpiadă a confirmat nivelul de experiență la care am ajuns. În cei 5 ani de când particip la etapele naționale ale olimpiadelor am descoperit că performanța rezultă din simplitate și candoare!» ne mărturisește Melania. Colega ei de ge­nerație, Dorothea se declară fericită că a obținut această performanță pentru Ialomița, profesorii care au îndrumat-o și familia care a sprijinit-o: «Toți oamenii din jurul meu sunt suportul pe care se bazează performanța mea. Sunt onorată că am reușit să validez valorile ialomițene. Labor omnia vincit improbus!».

14 Mai 2022, 09:20 (2325 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


obiectiv:
(16 Mai 2022, 09:58)
Felicitari olimpicilor ! Din toata inima felicitari ,profesorilor si familiilor acestor tineri minunati!
Emil:
(15 Mai 2022, 09:03)
Felicitari pentru articol! Trebuie promovat orice copil ce obtine rezultate deosebite, trebuie semnalat orice profesor ce depaseste media de comoditate pe baza salariului fixat, trebuie...trebuie...trebuie...ca tinerii sa fie incurajati sa-si spuna mai apasat ideile si parerile sincere!!!!
Dragomir:
(14 Mai 2022, 23:34)
Felicitări tuturor olimpicilor! Datorită vouă si profesorilor voștri, simt că încă avem o șansă să spunem ceva in lume!
Corcodel de la Dumitresti:
(14 Mai 2022, 14:16)
Felicitari din inima  autorului acestui articol de presa!  Stie cu ce se mananca inteligenta, nu hoinareste prin baraganul nostru si are  MARE FLER JURNALISTIC.  NOI, suntem comozi, repeziti si clansonagii, ne-am imbolnavit de virusul asta de la bucuresteni, nu avem timp sa vedem ca fata lu ala de la scara vecina este  ELITA ELITELOR.  Daca aceptam asta, vine muierea ta , nascuta la suditi, fratilesti-sa traiesti, andrasesti-etc.,  si te face de c.cat.  Ca ea ti-a spus, ca fata sa faca  informatica nu  biologie urbana, ca TU ESTI TARTORUL NESANSEI FETEI TALE.  VEZI BULACHE, DACA DADEAM FATA LA ,  INFORMATICA AZI  AVEAM IN CASA MULTI EUROI. Uita prietena mea ca fata ei, de la 12 ani fugita de acasa, ea zice de sacaiala masi, are caietul plin.SUNTEM  EGOISTI, ne doare cand vedem ca fata lu ala de la scara 3-4-----, a reusit in viata.  Cautam motive sa barfim, ca de unde bani de meditatii, ca cine este masa, unde lucreza tasu. UITAM CUTEZANTA ACESTUI COPIL  CARE UIMESTE LUMEA NOASTRA!  FELICITARI FETITO!