Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Pensiile speciale reprezintă o sfidare adusă românilor care muncesc!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Pensiile speciale reprezintă o sfidare adusă românilor care muncesc!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu respinge la rându-i de­cizia CCR cu privire la pensiile speciale. Acesta susține că pen­siile speciale, prin specificul lor, «ar trebui oferite oamenilor „spe­ciali“, celor care au făcut ceva ieșit din comun pentru România. Și, prin extinderea conceptului, copiilor speciali care au câștigat premii internaționale!». Păunescu crede că decizia CCR e una profund nedreaptă față de românii care muncesc 30-40 de ani și că parlamentarii ar trebui să renunțe la acest tip de beneficii.

Nimeni nu poate rămâne indiferent Deputatul AUR Silviu-Titus Pău­nescu se alătură la rându-i vocilor parlamentare care susțin public elimi­­narea pensiilor speciale. Acesta sus­ține că decizia CCR trebuie corijată le­gislativ și că parlamentarii au deja «indemnizații favorabile și consistente». Poziția sa este una asumată public, iar declarațiile sale sunt tran­șante. «Pensiile speciale, prin însăși specificul lor, ar trebui oferite unor oameni „speciali“, ar trebui oferite oa­menilor speciali, celor care au făcut ceva ieșit din comun pentru România. Și, prin extinderea conceptului, copiilor speciali care au câștigat premii internaționale! Pentru inventică, de exemplu! Sau profesorilor universitari care au adus plusvaloare certă Învățământului... Astea ar trebui să fie pensiile speciale și nu ar trebui oferite unor oameni care își fac doar datoria și care sunt plătiți cu indemnizații favorabile și consistene. Este o discriminare față de românii care muncesc 30-40 de ani, să oferi pensii speciale unor astfel de persoane a căror singură pensie ar trebui să fie cea bazată pe contributivitate!» a declarat deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu.

Propunerile AUR au fost respinse
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a încercat să identifice o soluție pentru eliminarea pensiilor speciale. Însă până la acest moment nu a beneficiat de susținere politică în cadrul Parlamentului. George Simion, liderul AUR, a susținut că pensiile speciale nu sunt drepturile parlamentarilor, ci privilegiile acestora. Simion a depus un proiect legislativ prin care solicită impozitarea acestor venituri sau eliminarea lor, însă propunerea a fost respinsă de fiecare dată.

15 Mai 2022, 08:40 (1359 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
«Avem nevoie de politicieni care să legifereze în favoarea țării!»
«Am votat împotriva Legii offshore!»
«AUR nu abandonează lupta politică!»

Comentariile cititorilor:


r boacana:
(16 Mai 2022, 08:47)
Sosoaca aurita de Ialomita ne plange de mila pe unele retele de socializare. Insa lumea a intrebat-o de ce a votat impotriva desfiintarii pensiilor speciale (ca dealtfel toti senatorii astia hauriti) si a spus ca a fost o eroare votul respectiv. Cum adica o eroare...NU a explicat! I s-a cerut chiar sa posteze link-ul cu rezultatul votului, dar nu a mai raspuns. Vedem pe la tv ca toti jarlamentarii se dau de ceasul mortii (...) ca pensiile speciale sunt o nedreptate fata de oamenii "de rand", insa, concret, cand un partid mai "rebel" vine cu initialiva legislativa ca sa elimine pensiile, ei, jarlamentarii gasesc tot felul de tertipuri ca sa nu intre la vot legea, sau ii tot cauta defecte care sa o faca neconstitutionala, sau o ataca la mizeria aia de curte formata din politruci. Apoi la vot: toti voteaza impotriva desfiintarii privilegiilor! Asa ca nu ne mai aburiti mai hauritilor ca sunteti la fel de ipocriti ca restul. Nu numai ca nu desfiintati privilegiile, dar chiar ati aprobat si pensiile speciale pentru primari!. De exemplu ce au facut bun pentru Slobozia fostii primari de merita pensii speciale? Care sunt realizarile, apa nepotabila a lui ionascu, groapa lui stoica, falimentul si degradarea anuala a orasului si saracirea si indatorarea populatiei caratoare de bidoane cu apa? Si*tir!
Puneti in aplicare rezultatul referendumului cu reducerea numarului de jarlamentari...cei 300. Pensiile speciale repede le adoptati, insa cand vine vorba sa va reduceti din privilegii va uniti toti si sunteti impotriva. Jos cu toti!
@Gogu de la..:
(15 Mai 2022, 14:29)
S-a aflat Gogu, "slavul adevarat"! Pai, du-te , Gogule, si lupta, omoara-i pe "nazistii"din Ucraina, bombardand scoli, spitale, teatre si blocuri, jefuieste si tu masini, electrocasnice, mobila, parfumuri si bijuterii de prin locuinte(asa cum fac bravii slavi, rusi adevarati. Asa cum faceau si pe la noi parintii si bunicii lor prin 1944-'45 cu "davai ceas, davai palton". Cat despre pensiile speciale, politicienii(indiferent de culoare) sa vina cu actiuni concrete de modificare a legilor, nu cu constatari ipocrite si lacrimi de crocodil cum ca si pe ei ii doare la suflet, n-asa..
Gogu de la borduri:
(15 Mai 2022, 10:12)
FELICITARI PENTRU VOT DOMNULE DEPUTAT! Hameriaca  asta care racaie si genereaza rezbel, uita sa spuna la slugiule lor din comuna arondata numita ROMANIA, SA LIVREZE BANII AIA NUMITI COMPENSATII DE RAZBOI PENTRU MORTII NOSTRI DIN AFGANISTAN, PENTRU RANITII DIN AFGANISTAN.  CONFORM TRATATELOR SEMNATE DE NEAMT SI DE GUVERNATI.  Adica trimiti mielusei, berbecuti si mioare la  ABATOR CU BUNA STIINTA, DUPA CARE PLECI DIN TRIBUNA SI UITI SA PLATESTI NOTA DE PLATA.  La mine aici in baragan se chiama  ca m-ai facut la buzunar. Nu pot pupa in fundatura un hot care minte, fura presul de sters la usa si racaie zi de zi oamenii seriosi. LE TREBUIE O LECTIE DURA, STIU SIGUR CA ACEASTA LECTIE VA FI DATA  SI VA JUR ASTEPT UITANDUMA ZI DE ZI PE CER SA DEMAREZA APOCALIPSA!  SLAVII ADEVARATI, NU UITA SI NU IARTA NIMIC! Sa revenim la pensiile speciale, judecatori care zi de zi faceau jocuri, plecau cu buzunarele pline, posetele incarcate, bagau cardul si nu avea bancomatul suficienti bani sa decarteze, VOR BANI IN PLUS?  Da la ologii aia ai mei rentorsi pe targi din teatre, cine le da pensi speciale? NU VA JUCATI CU NOI, IN 15 MINUTE VA EXCLUDEM PE TOTI, PUNEM MANA SI FACEM O TARA A NOASTRA FARA INTRUSI, EXCROCI SI TARFE POLITICE.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 28 Iun 2022
95 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 392 393

APIA: 1,397 milioane de lei, ajutor de stat pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează, prin Centrele Județene, plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 16:40
(74 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,85%, rata șomajului în luna mai 2022

La sfârșitul lunii mai 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3586 șomeri (din care 1649 femei), rata șomajului fiind de 3,85%, cu 0,57% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 15:30
(62 vizualizări - 0 comentarii)


2
Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea unui număr de 20 posturi de execuție vacante de subofițer pază principal, cu personal recrutat prin rechemare în activitate ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 15:05
(48 vizualizări - 0 comentarii)


3

IȘJ Ialomița: Rezultate inițiale la examenul de Bacalaureat 2022

Rezultatele (înainte de depunerea/soluționarea contestațiilor) la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2022, au fost afișate luni, 27 iunie a.c., pe site-ul dedicat al Ministerului Educației bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 13:25
(51 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Concurs pentru directori și directori adjuncți la școli

În baza prevederilor Metodologiei privind organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 11:05
(163 vizualizări - 0 comentarii)


5
Incendii la Rovine și Bordușelu

Incendii la Rovine și Bordușelu

Duminică, 26 iunie 2022, un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în satul Rovine. ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 10:55
(133 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Un autoturism a lovit o căruță

Vineri, 24 iunie a.c., în jurul orele 22,00, pe raza comunei Maia s-a produs un accident rutier. Un autoturism a lovit o căruță, fiind înregistrate două victime. După intervenția pompierilor din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 10:50
(128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia accident


7

AJFP Ialomița: Încasări de 454,23 milioane de lei la bugetul general consolidat în primele 5 luni din 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în primele 5 ale anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 454,23 milioane de lei, cu 45,1 ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 09:20
(124 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină lovită de tren, la Alexeni

Mașină lovită de tren, la Alexeni

În seara zilei de duminică, 26 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în urma producerii unui accident feroviar în localitatea Alexeni, în care au fost implicate un tren de persoane ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2022, 20:40
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, înecat în apele Brațului Borcea

Fetești: Copil de 13 ani, înecat în apele Brațului Borcea

Sâmbătă, 25 iunie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină în cazul unui băiat, în vârstă de 13 ani, dispărut în apele Brațului Borcea. După câteva ore de căutări, trupul copilului a ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2022, 15:05
(319 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «delapidare»

IPJ Ialomița: Percheziții într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «delapidare»

Vineri, 24 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 4 percheziții domiciliare într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «delapidare». În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit 7 televizoare ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2022, 15:00
(700 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Încep recrutările pentru admiterea la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în anul 2022 la Academia de Poliție «Alexandru ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2022, 10:15
(366 vizualizări - 0 comentarii)


12
Razie la Fetești

Razie la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 22 iunie 2022, pe raza municipiului Fetești polițiștii au desfășurat o serie de acțiuni pentru menținerea climatului de ordine și siguranță publică, combaterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 16:00
(493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


IȘJ Ialomița: Două note de 10 la Evaluarea Națională 2022

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a adat publicității primele rezultate ale Examenului de Evaluare Națională la nivelul județului. Înainte de depunerea contestațiilor, conform datelor oficiale, din ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 14:00
(712 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concurs pentru posturi de șoferi

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs în vederea ocupării, prin încadrare directă, în conformitate cu prevederile Legii nr. 80/1995, privind ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 10:30
(667 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Și-a găsit sfărșitul într-un incendiu

Ciocârlia: Și-a găsit sfărșitul într-un incendiu

Miercuri seara, 22 iunie 2022, în comuna Ciocârlia, echipajele de pompieri au acționat pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință și o anexă. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 10:20
(447 vizualizări - 0 comentarii)


ISJ Ialomița: 93,42%, prezență la Examenul de Bacalaureat 2022

Miercuri, 22 iunie 2022, s-a încheiat sesiunea iunie-iulie a Examenului de Bacalaureat. Această sesiune s-a desfășurat în 10 centre de la nivelul județului Ialomița. Conform informațiilor oficiale, din ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 14:00
(791 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Primăria municipiului Slobozia, alături de Consiliul Local și Direcția Educație, Cultură și Tineret lansează «FreeLand Festival», cel mai mare eveniment muzical din județul Ialomița dedicat tuturor locuitorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 10:40
(918 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Coloniști din orașul Fetești. Lucrare programată, 22-23 iunie 2022!

În vederea executării lucrărilor de racordare la noua rețea de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Ștefan cel Mare cu Petru Movilă din Cartierul Coloniști (Fetești-Gară) din Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 10:20
(586 vizualizări - 0 comentarii)


19

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

21 Iunie 2022, 19:15


IȘJ Ialomița: 1371 de candidați prezenți la proba a doua la Bacalaureat 2022

Probele scrise din cadrul sesiunii iunie-iulie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat au continuat marți, 21 iunie a.c., cu examenul la proba obligatorie a profilului, fiind organizate la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2022, 17:50
(664 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 97,49 milioane de lei, colectate în luna mai 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna mai a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 97,49 milioane lei, cu 13,66 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2022, 12:00
(665 vizualizări - 0 comentarii)


Popas Chirana: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Popas Chirana: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 20 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe DN2A, în care au fost implicate două ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 20:30
(1450 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Proba scrisă la Limba și Literatura Română-Bacalaureat 2022

Probele scrise din cadrul sesiunii iunie-iulie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat au început luni, 20 iunie 2022, cu examenul la Limba și Literatura Română, fiind organizate la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 17:10
(757 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Opt persoane, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Opt persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 44 de ani, toate din Urziceni, au fost surprinse în flagrant de polițiști duminică, 19 iunie a.c., în timp ce sustrăgeau deșeuri feroase din incinta unei societăți ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 14:05
(658 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii din Slobozia au oprit în trafic, pe DN21, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 48 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul că bărbatul are dreptul ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 13:55
(754 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au constatat că o unitate economică de pe raza localității oferă spre vânzare articole de îmbrăcăminte și încălțăminte purtând însemnele și inscripțiile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 13:40
(744 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,525 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna mai 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, 39 de inspecții fiscale au fost finalizate, din care ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 11:25
(702 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Sâmbătă, 18 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 10:35
(705 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

În seara zilei de vineri, 17 iunie a.c., polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere din județul Ialomița pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2022, 14:15