Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Administrația Soare a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport Slobozia. Durata de execuție a lucrărilor este de 14 luni, însă autoritățile locale speră ca inves­tiția să fie finalizată înainte de termen. «Refuz să risipesc energia mea și a colegilor mei în scandaluri publice... Ne concentrăm atenția asupra finalizării investițiilor pe care le-am promis slobozenilor. Vreau să trăiesc într-un oraș modern, cu care să mă mândresc!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Nu aduce mandatul ce aduce primăvara 2022 Administrația locală a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport Slobozia. Locația aleasă pentru realizarea acestei investiții este zona industrială, strada Șoseaua Amara, nr. 3. Conform informațiilor oficiale, firma care a câștigat licitația pentru aceste lucrări este Hentza Business SRL din Ștefăneștii de Jos/Ilfov. Construcția urmează să fie realizată până în luna iunie 2023, însă autoritățile locale speră ca lucrările să fie finalizate mai devreme. «Refuz să risipesc energia mea și a co­legilor mei în scandaluri publice... Ne concentrăm atenția asupra finalizării in­vestițiilor pe care le-am promis slobozenilor. Toate lucrările despre care am vorbit în ultimul an intră în execuție. Vreau să trăiesc într-un oraș modern, cu care să mă mândresc la sfârșitul acestui mandat!» a declarat primarul Dragoș Soare.

O clădire modernă Autobaza de Transport reprezintă primul pas în implementarea proiectului de modernizare a transportului public ecologic din Slobozia. Valoarea totală a acestui proiect este de 36,2 milioane de lei. Clădirea care urmează a fi construită pe strada Șoseaua Amara este o structură administrativă care va adăposti parcul de autobuze electrice al orașului. Edificiul va avea o o suprafață de 540 de mp, parter plus etaj parțial, și va adăposti dispece­ratul, birourile personalului auxiliar, o sală de mese și spații de relaxare pentru șoferi. De asemenea, clădirea va fi dotată cu lift și panouri fotovoltaice care vor permite reducerea costurilor de întreținere. În plus, în curtea Autobazei va fi realizată o platformă be­tonată, acoperită cu o co­pertină metalică în vederea parcării auto­buzelor în timpul de așteptare între curse sau în cazul în care necesită intervenții/reparații.

Vom avea autobuze electrice
Administrația locală nu a putut oferi însă informații oficiale referitoare la stadiul procedurilor de achiziție a autobuzelor electrice care vor deservi localitatea. Reamintim că, în varianta inițială, mediatizată la începutul mandatului trecut, orașul ar fi trebuit să primească 13 autobuze electrice ca urmare a unei licitații organizate la nivelul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. La acest moment autoritățile locale susțin că doar 7 dintre aceste autobuze ar putea ajunge la Slobozia, însă nimeni nu riscă să avanseze și un termen-limită. În așteptarea autobuzelor electrice, transportul public local generează pierderi lunare de peste 50000 de lei pentru cele 5 autobuze aflate în circulație. Reamin­tim că scopul final al acestor investiții îl reprezintă «dezvoltarea mobilității urbane prin schimbarea accentului de la o mobilitate bazată pe utilizarea autoturismelor la o mobilitate bazată pe mersul pe jos, utili­zarea bicicletei ca mijloc de deplasare, utilizarea transportului public de înaltă calitate și eficiență și reducerea utilizării autoturismelor în paralel cu utilizarea unor ca­tegorii de autoturisme nepoluante».

27 Mai 2022, 08:05 (4205 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a declanșat operațiunea «Gazonul»
Complexul de locuințe sociale de la Bora va costa 18,6 milioane de lei
Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(29 Mai 2022, 23:42)
Cred ca exemplul cel mai simplu pentru a vedea cum va fi, este sa observam ce se intampla cand pe autostrada se circula pe o singura banda: autostrada devine un calvar, se circula bara la bara cu nervii intinsi, minute bune se sta, iar timpii in trafic cresc vertiginos. Exact asa va fi si la noi in oras. Inchipuiti-va o masina de scoala de soferi mergand pe Matei Basarab, pe singura banda disponibila, iar in spatele ei se va crea o coloana uriasa de masini. Nu mai vorbesc de masinile de marfa care nu vor mai putea sa aprovizioneze magazinele de pe bulevarde, nu mai vorbesc de masinile de interventie care vor face slalom daca vor putea, nu mai spun de cele cateva autobuze care vor deveni instant supraaglomerate (deoarece cele 6 autobuze electrice vor fi extrem de putine, si oricum nu pot functiona o zi intreaga, pentru ca li se termina bateriile rapid). Aceasta "investitie" creeaza o mie de probleme la care nimeni nu are raspuns, ne duce inapoi 30 de ani, in schimb ne aduce "beneficiul" de a circula "eco", exact ca in anii comunismului cand benzina era cu portia si mergeam cu sacosele la piata, cumparand doar cat puteam sa caram cu bratele. Dar eram "eco", cine mai era ca noi?
@Localnic:
(29 Mai 2022, 19:37)
Aici cam are o oarecara legatura "scula cu prefectura". Autobuzele electrice si in general transportul pe electric si nu pe termic este benefic pentru mediu. Insa in Slobozia nu s-au implementat cele mai bune proiecte/investitii. Intai trebuia potabilizata apa! Apoi trebuiau luate pe fonduri si autobuzele electrice/statiile de incarcare si panourile fotovoltaice.
In realitate, la noi va fi cam asa: Apa nu este si nu va fi potabila. Vom cara apa cu bidoanele tot ca pana acum, dar va fi mult mai scumpa! De ce? Pentru ca se implementeaza mizeria asta de "proiect de mobilitate urbana" si nu mai poti parca masina pe M Basarab/Unirii. Nu ai loc de parcare nici in spatele blocului. Prin urmare, ii dai foc la masina personala, ca oricum nu mai ai ce face cu ea (cu exceptia plecarii in concediu, dar nemeiavand bani din cauza bidonului de apa mai scump...stai acasa). Ori platesti un taxi pe post de cisterna sa te duca/aduca de la marketurile mari din afara orasului, ori cumperi apa dublata ca pret de la buticarul din coltul blocului, care, simtind oportunitatea i-a dublat pretul bidonului. Ai inteles stimate localnic?
Apoi, degeaba ai autobuze nepoluante, daca pentru traficul turismelor lasi doar o singura banda; sa vezi ambuteiaje si intersectii blocate. Poluarea rezultata din blocajul din trafic va fi mai mare decat ceea ce salveaza autobuzele electrice. Mare prostie acest culoar pt autobuze. Iar pistele de biciclete puteau fi usor facute pe 1 metru din trotuarele late de 3 metri.
Localnic:
(27 Mai 2022, 23:12)
Draga Mary...ce are scula cu prefectura??în secolul vitezei ne purtam ca în epoca de piatra?as fi bucuros sa știu ce autoturism ai tot Dacia din epoca de piatra?chiar nu ne maturizam deloc?uneori constat ca ne meritam soarta când vad unii oameni cum gândesc....sincer
Mary :
(27 Mai 2022, 16:17)
Pentru un pahar cu lapte, cumperi o vacă. Așa s-ar traduce investiția. Nu o spun eu, o arată realitatea. Pe o scară de bloc cu patru etaje locuiesc între 15 și 20 de familii, la fiecare nivel se regăsesc cel puțin două autoturisme, doar la o scară de bloc. Oare investiția se justifică? Slobozia nu este un oraș mare cum este Constanța, ca exemplu. Pe vremuri orașul se întindea de la moară, până la gară, astăzi ca să iasă din urnă cine trebuie, au arondat Slobozia Nouă și Bora. Dar tot nu justifică investiția când autoturismele sufocă orașul. Autobuzele, fie și electrice, încurcă circulația. Cu siguranță nu este ceva modern, doar dacă vor zbura. Domnule primar, ați auzit că în Slobozia nu este apă potabilă?