Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Doamna Rodicaaaaaa! Chiar dacă Slobozia nu vă vrea, noi vă vrem!

Doamna Rodicaaaaaa! Chiar dacă Slobozia nu vă vrea, noi vă vrem!

Aflată în evidentă pierdere de formă (electorală, doamna senator, electorală!), juna Rodica a deschis o nouă linie a frontului pe bulevardul Unirii. După cum vedeți în imagine, ea a identificat niște «Dorei» care pun cimentul la rădăcina arboretului stradal. Salutăm proletar lupta cu administrația locală și ne alăturăm după umilele noastre puteri acestui efort parlamentar neobosit și de neostoit. De trei ori ura pentru Rodica!

Dacă Rodica n-ar fi existat...
...ar fi trebuit inventată. Slavă Domnului însă că domnia sa există. Și că, pentru a pedepsi pentru păcatele de­zinteresului nostru electoral la Alegerile din 2020, ne reprezintă în Parlament de aproape doi ani! Ce cruntă ironie. Ce dovadă vie că Dumnezeu nici nu doarme și nici nu dă cu parul! Și câte a făcut doamna senator în numele nostru, în numele țării, în numele poporului. V-o mai amintiți oare la început de drum, cu genunchii cruzi și experiențe politice limitate?! Și cum a crescut ea sub ochii noștri, cătinel, de la live-urile în drum spre Parlament de una singură, cu ochii tulburi de oboseala navetei, la protestele cu 12 participanți din fața Primăriei Slobozia. Doamne, câtă dăruire! Doamne, ce determinare și ce rezistență la efortul inutil. Alta în locul ei ar fi capotat demult, strivită de ridicol. Dar ea nu și nu! Pentru că e o luptătoare. O vizionară care gândește pentru noi, în locul nostru! O femeie fără dubii, croită toată numai din certitudini. Bravo, doamna Rodica! Sunteți o comoară la casa alegătorului. Și nu vă faceți griji pentru tembelii ăia care vă trolează pe internet. Ei nu vă înțeleg, nu vă iubesc, nu vă respectă statutul de parlamentar. Sunt niște slobozeni răi și lipsiți de instinct politic, care nu fac cinste orașului și țării, maica noastră România. Și chiar dacă ei nu vă vor, noi vă vrem în continuare. Căci vorba cântecului, fără dumneavoastră viața politică e pustiu!

Rodica nu e singură
Așa cum vă spuneam, Rodica nu e singură. E cu noi, e a noastră, o merităm fiindcă nu am fost la vot. Și, masochiști din fire, ne-am gândit să o ajutăm pro­punându-i să folosească în lupta ei cu sistemul administrativ catrenul din fotografia alăturată. Nu râdeți, că n-a venit încă timpul. Ascultați până la capăt. Îi propunem doamnei Rodica să preia acest apel public și, din modestul ei salariu de 40000 de lei pe care i-l asigu­răm lunar, să-l tipărească în 50000 de exemplare. Apoi să ia o vuvuzelă și să cheme orașul la luptă. Imaginați-vă numai, doamnă Rodica! Și stimați cetățeni! O mare de slobozeni scandând cu manifestu-n mână «Florile e pui de om, ca copiii pui de pom!». Pardon, invers, că ne-a și emoționat momentul ăsta încă nescris. Nu puteți rata ocazia, doamna senator! Veți face istorie, veți schimba lumea, veți arunca în aer sistemul. Că nu numai la noi «Doreii pune ciment la rădăcină». Nuuuuuu! E un fenomen general, e un flagel, toată țara e plină de ei. Ce spuneți? Că nu puteți fiindcă «Doreii» ăștia sunt, de fapt, cei care v-au votat și sunt mulți, dar... vorba lui Negruzzi? Și că mizați pe ei la alegerile viitoare pentru încă un mandat. Atunci mai bine faceți o lege prin care profesorii să fie obligați să predea poezioara asta la școală. Și împușcați doi iepuri dintr-o lovitură!

20 Iunie 2022, 12:10 (3036 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Senatoarea Rodica se pregătește să piardă Alegerile din 2024
George Simion se însoară cu o ialomițeancă. Rodica Boancă e nașă!
Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

Comentariile cititorilor:


PUTIN:
(25 Iunie 2022, 12:31)
Pot participa si eu la nunta sefului tau, daca ma imbrac in IE?  Daca am voie, vreau sa-l intreb de ce sustine o senatoare care este catalogata in judet ca fiind MAHALAGIOACA.  Oameni cu facultati facute, cu mastere la activ facute pe bune, nu la prietenulmeu BONDREA, de la Spiru, se revolta sa vada ca o lLATURA, DA LECTII LA PROFESORI.  In anii trecuti se instrumenta in scoli, GEOMETRIA.  Azi voi politicienii navetisti  in IALOMITA,  uitati geometria , NU STITI SA APRECIATI LUNGIMEA NASULUI!
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Iunie 2022, 19:17)
Cucoana Rodicuta si-a deschis berou di parlamentare cu cetatenii la URZICENI. Daaa, bre ca si hionascu, a facucut sucursala  di bereu la Urziceni, Ionascu, moldovean cu stil, a inchiriat de la o artista telefonista apartament la sosea, sa-l vada lumea, a tapetat termopanele cu scris mare sa stie obstea ca acolo PMP si idolul pmp al judetului asteapta clientela la audiente. Rodica  di la HAUROLACI, AVAND BANI PUTINI LA PUSCULITA A LUAT IN CHIRIE UN APARTAMENT, GARSONIERA , NUMAI BALCONUL, IN SPATELE DEFUNCUTUI  PARTID A LU GIOLEA, IN FUNDUL BANCII FALIMENTARE CARPATICA!!!!!!!!! Mana lu Dumnezeu, o fi o premonitie, sa treaca din viata actuala la aia dusi in uitarea politica. Ma frapat faptul ca un maidanez, cu crotal, avea buletin de Bucharest, sectorul 1- haita Clotide a lu HARMAND, a avut NESIMTIREA SA RIDICE PICIORUL DE TRACTIUNE STANGA SPATE SI SA URINEZE PE PILONUL DE SUSTINERE AL EDIFICIULUI CE SUSTINE BEROUL PARLAMENTAR AL RODICHIEI DES IALOMITA. Pune un politist comunitar, Costelino, la Beroul doamnei, ca maine, DOAMNE  FERESTE, vin toti aurolacii din gara cfr, de la catanga, de la autogara, de la coserenar, se aciuiaza la ea si ramai fara VOTANTI!
Andrei:
(23 Iunie 2022, 23:53)
Știam că am fost părăsiți de zei,dar chiar așa să ne lovească soarta? Parcă e prea greu!
Mioara:
(22 Iunie 2022, 09:53)
Ajutati-ne cu o piata decenta in zona Mb sau de case a Sloboziei. Nu avem de unde cumpara un patrunjel.ce sa faca oamenii bolnavi si batrani care nu.pot ajunge in piata mare??? Sunt 2 tarabe la piata flavours unde nu gasesti nimica.Si noi platim taxe, avem dreptul la alimentatie sanatoasa.
tinichea, nu aur:
(21 Iunie 2022, 11:55)
Strict pe acest subiect - Proiectul pistelor de biciclete (prost concepute si puse in executie)  are dreptate doamna respectiva. Insa, circul public are doar un singur scop: Imagine electorala. Daca vrea sa faca ceva concret si nu numai abureala, poate sesiza primaria, DADPul si garda de mediu (pentru orice proiect, deci si pista de biciclete, trebuie sa fie deja aviz de mediu!) Ia verificati bai organelor cat de prost se implementeaza proiectul. Dar, pe madama respectiva nu o platim cu indemnizatii grase ca sa ne abureasca pe social-media! Daca tot o platim si pe ea ca si pe alti inutili, ne astaptam (speram) sa se ia la tranta cu pensionarii speciali si cu politicienii de la putere care fac tot felul de combinatii oneroase. Deci daca vrea sa faca ceva concret, sa ia pixul in mana (nu va ganditi la prostii) si sa scrie reclamatii la institutiile de resort. Altfel ramane doar cu circ ieftin.
Oricum, pista de biciclete (unul dintre proiectele initiate de fostul primar Mocio si puse in aplicare inexplicabil de noul primar Soare) reprezinta din start un fiasco. Nu cred ca s-a mai vazut pe planeta pista de biciclete cu borduri inaltate, ci doar trasate cu vopsea speciala. Ce se va intampla cand dai cu roata in bordura? Cazi ca prostu in sosea in fata masinilor, sau pe trotuar accidentant vreun pieton, vreun bebelus in carucior (doamne fereste). Cum va fi cand va ploua abundent? Pista va deveni piscina ca apa va fi mentinuta intre borduri. Cum va fi cand va ninge si nu va putea fi curatat trotuarul? Un proiect idiot (conceput si executat de alti idio..., care ne va costa si el ceva parai. APA O MAI POTABILIZEAZA CINEVA IN SECOLUL ASTA??
Mioara :
(21 Iunie 2022, 08:24)
Grav este că această doamnă și colegii săi de partid nu au intrat în Parlament datorită alegerii de către cetățeni, ci datorită redistribuirii voturilor! Ei nu reprezintă majoritatea ialomițenilor, dar au impresia că sunt purtătorii noștri de mesaj! Ar fi trebuit să fie conștienți că reprezintă mai multe tipuri de alegători, iar mesajul lor ar fi trebuit să cuprindă opțiunile acestora! Dar nu, doamna a ales să urle după modelul Șoșoacă, deja perimat, iar colegii săi să scrie în presă articole despre cum ar trebui să arate politica pe care ei nu știu să o facă. În țara în care plagiatorii și hoții conduc și dau lecții de moralitate, totul este posibil! Este posibil ca doamna aceasta să vorbească mereu, mereu și să facă scandal! Asta a înțeles din politică: să facă scandal!
Gigel:
(20 Iunie 2022, 23:22)
Trist este ca unii oameni, parveniti pe diverse functii gras platite pe spinarea noastra, incep sa creada ca au si valoare... Functia nu confera nimanui vreo valoare, la fel cum diploma nu canta singura, cum spunea in film maestrul Dem Radulescu. Asta arata ca sistemul parlamentar este putred, ca aruncam banii pe geam in loc sa facem investitii de dezvoltare, iar minunatii nostri parlamentari care dau cu bata in balta si dau tot felul de comunicate de presa sa ne dea impresia ca "lucreaza" (pe aici si prin alte parti), sunt doar niste paraziti care ajung sa isi creada propriile minciuni.
boacana:
(20 Iunie 2022, 16:58)
alo tanti rodica, aveti grija sa nu verse zatul de cafea doreii aia p- acolo, ca e deranj mare