Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Administrația locală a semnat miercuri, 22 iunie 2022, contractul privind realizarea Planului Urbanistic general al Municipiului Slobozia. Documentul reprezintă o proiecție a dezvol­tării urbanistice viitoare «prin care sunt stabilite investițiile și proiectele prioritare pentru oraș, cu bene­ficii pentru întreaga co­munitate din Slobozia».

După 13 de ani de așteptare Ultimul Plan Urbanistic General aprobat de Consiliul Local Slobozia datează din 2009. De-a lungul anilor, dezvoltarea urbanistică a orașului a impus în nenumărate rânduri revizuirea acestui document, însă administrațiile care s-au succedat au evitat refacerea lui în favoarea unor soluții urbane controversate. În urmă cu o săptămână, administrația Soare a semnat un contract în valoare de aproximativ 800000 de lei pentru refacerea Planului Urbanistic General al Sloboziei. Arhitectul care va gira documentul se numește Sorin Gabrea și este recunoscut la ni­vel național. Conform informa­țiilor oficiale, «Planul Urbanistic General definește regulile gene­rale de construire, prin care sunt stabilite investițiile și proiectele prioritare pentru oraș, cu bene­ficii pentru întreaga comunitate din Slobozia. De asemenea, este instrumentul principal de lucru pentru Primăria Municipiului Slobozia, în baza căruia se vor putea emite certificate de urba­nism, autorizații de construire, autorizații de desființare și, în general, va stabili condițiile pentru realizarea investițiilor suste­nabile și calitative în oraș». Prin­tre schimbările care vor apărea în noul PUG se numără reglementări privitoare la dezvoltarea Zonei de Nord a ora­șului, construirea centurii ocolitoare a Sloboziei și identificarea unor zone noi de agrement. Planul Ur­banistic General al Sloboziei va fi finalizat la sfârșitul anului 2023.

Locuitorii Sloboziei pot participa la realizarea PUG
Concomitent cu semnarea contractului, administrația locală a lansat un chestionar on-line. Chestionarul poate fi accesat pe pagina oficială a instituției sau pe pagina de Facebook, iar or­ganizatorii pro­mit că Planul Ur­banistic General va fi realizat ți­­nând cont și de opiniile repondenților. Primarul Dragoș Soare susține că realizarea PUG repre­zintă o prioritate pentru Slobozia și că documentul re­prezintă o proiecție a orașului Slobozia peste 20 de ani: «Eu sunt adeptul proiectelor pe termen mediu și lung. Acest document asta e. O proiecție a orașului pe care îl vom avea în viitor!».

2 Iulie 2022, 08:50 (3153 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(5 Iulie 2022, 12:09)
Îndepărtați corcodușii! Fac mizerie și pe nimeni nu-i mai interesează, bețivii și-au băut porția, iar unii s-au dus.
Mary :
(5 Iulie 2022, 10:24)
Mai nou, găsim dimineața pe mașini reziduri albe din plastic, Dumnezeu știe de unde provin. De când se tot face dezinsecție, țânțarii sunt tot mai mulți și mai agresivi. De culoare neagră, scurți, iuți și foarte urzicători. Blândele rezultate sunt demne de UPU. Sincer, nu am văzut un țânțar ucis de fumul urât mirositor și greu respirabil. Dece?!
Mihai:
(3 Iulie 2022, 09:44)
Ar fi un lucru bun dacă ați replanta gardurile vii pe care le-a desființat PSD.Asa orașul arată că după bombardament.
Mary :
(3 Iulie 2022, 08:52)
Apa potabilă! Asta este prioritate, domnule primar! Sunt ani de zile de când cărăm apă cu bidoanele. Primăria, în frunte cu primarul, se fac că nu aud strigătele noastre de nemulțumire. Bateți câmpii cu fel de fel de proiecte și de apă nu vă pasă. Dumneavoastră, ce fel de apă consumați? De la chiuvetă? Sau "Zizin" de 10 lei bidonul? Rușine să vă fie!!!!
Pralea:
(2 Iulie 2022, 20:24)
..cuprinde și țăruși bătuți de anumite persoane la târgul dinspre Slobozia Noua...întreb pentru un prieten...
George.s:
(2 Iulie 2022, 09:31)
Hmm, 800.000 de lei doar planul? Și îi ia să-l deseneze un an și jumătate?