Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița vrea «spor anticorupție»

Șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița vrea «spor anticorupție»

UPDATE: Și alți 20 de polițiști ialomițeni au solicitat «sporul anticorupție»

Comisarul șef Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, cere instanței de judecată să oblige Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița la plata unui «spor antico­rupție», pe care instituția refuză să i-l acorde. Reamintim faptul că, sub comanda lui Sorin Goagă, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a fost sursa celor mai mari scandaluri de corupție din Poliția ialomițeană.

Se așteaptă decizia instanței Legea 153/2017, privind sala­rizarea în domeniul bugetar, are o serie de prevederi prin care perso­nalul plătit din fonduri publice care desfășoară activități privind preve­nirea și combaterea corupției să beneficieze de un spor de 30% din salariul de bază. De acest drept pot beneficia și polițiștii. Astfel, Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, a solicitat Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița plata acestui «spor antico­rupție». După mai multe încercări nereușite de a obține dreptul solicitat, Sorin Goagă a făcut demersuri pe calea instanței. Acesta a deschis un proces pe rolul Tribunalului Ialomița în care solicită obligarea IPJ Ialomița la plata respectivului stimulent financiar. «Am întreprins acest demers întrucât eu înde­pli­nesc condițiile prevăzute de alin. 3 al art. 14 din Anexa VI la Legea 153/2017, în sensul că sunt polițist și desfășor activități de prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului propriu» a precizat reclamantul în cererea sa de chemare în judecată. Cauza a fost înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care va da un termen după vacanța judecătorească.

Scandaluri de corupție la Serviciul Poliției Rutiere În ultimii ani, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a fost sursa celor mai mari scandaluri de corupție care au afectat imaginea Poliției ialomi­țene. În timpul acestora, Serviciul era condus de actualul șef, comisa­rul șef Sorin Goagă. În 2012, pro­curorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră», în urma căruia 9 agenți au fost arestați și condamnați după ce au primit mită de la șoferii certați cu legislația rutieră. În 2015, procurorii Parchetului Județean au deschis un dosar penal pe numele lui Sorin Goagă, într-un alt dosar de corupție ce viza activitatea unor agenți din cadrul Poliției Orașului Țăndărei, ce desfășurau activități specifice Poliției Rutiere.

UPDATE Cazul șefului Serviciului Poliției Rutiere Ialomița nu este însă singular. Surse din Poliția ialomițeană susțin faptul că 20 de polițiști, printre aceștia numărându-se și șefi ai structurilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au solicitat pe calea instanței de judecată acordarea «sporului anticorupție». Acțiunile acestora se află în diferite stadii procesuale, urmând ca primele sentințe definitive în aceste procese să fie emise începând cu luna octombrie 2022.

19 Iulie 2022, 13:10 (4484 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație
Șoferii vitezomani, sancționați de polițiști
Un polițist ialomițean a fost amendat și lăsat fără permis de colegii de la Rutieră
Șeful suspendat al Serviciului Rutier Ialomița rămîne în libertate
Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comentariile cititorilor:


Beo:
(9 August 2022, 22:37)
Cam puține comentarii, se vede căa făcut intervenții la ziar
Mary :
(26 Iulie 2022, 08:25)
Să nu deraiați pe corcodușele coapte ce se regăsesc pe carosabil, pe trotuar, totul o mizerie pe str. Mircea Cel Bătrân. DADP se face că nu vede. Țuică de corcodușe nu mai este rentabilă, zahăr, gaze, să le aduni, etc. Trăiască ajutorul social! Cred că și țuicarii sunt îndreptățiți să ceară un spor de risc ridicat.
Corcodel de la Dumitresti:
(22 Iulie 2022, 19:40)
Sa le dea spor de PANDARIE, SPOR DE SPAGA SI SPOR DE TRANSPORT SPAGA LA SEFII CARE AU DAT DEDICATIE DE RIDICARE DE PERMIS. Poate la da si SPOR DE RUSINE, DAR ASTIA AU PIELE DE MISTRET, NU AU SIMTURI, SUNT NESIMTITORI DE LA ALOCAREA POSTULUI LA HIPEJEUL JONGLEORILOR.
Mary :
(21 Iulie 2022, 07:33)
Mai bine ar cere un spor de plimbare cu autoturismul din dotare. Adică, nu este chiar așa de ușor să înghiți noxe toată ziua cu telefonul la ureche și taximetriștii să te salute la o întoarcere neregulamentară, fără să semnalizeze, iar carosabilul să te zgâlțâie cu gropile lui. Apropo! Nu știu de câte ori agenții de poliție au trecut pe la trecerea de pietoni, ultima pe M.Basarab, înainte de barieră, dar se impune a fi luminată. Noaptea, acolo, este beznă ca-n nucă și sunt observate doar niște siluete care traversează bulevardul. Un referat către administratorul străzilor, nu strică. Nu-i așa, domnilor polițiști?!
Onestul:
(20 Iulie 2022, 19:41)
Prin acest articol le dati idei celor de la primaria Tandarei sa ceara spor de corupție.
Tandarean:
(19 Iulie 2022, 20:24)
Domnule (...) te rog frumos vino la Politia Tandarei si verifica cum ies din curte autospecialele si incalca linia continua. Cum mama ma-si sa imi puna puncte pe permis unii care incalca linia continua zilnic, inclusiv domnul comandant cand vine la serviciu. Poate gasiti o solutie sa fie linie discontinua ca rade lumea de ei. Va multumesc.
Daniela:
(19 Iulie 2022, 15:08)
Nici o functie de conducere nu este obtinuta pe merit. Tot prin meamuri, pile si relatii si nu in ultimul rand, pupatul sub centura a unor partide si politicieni. Nu credem noi ca esti cel mai cel, nevinovatul. Ce te recomanda dle, cu ce esti mai special fata de portarul de la primarie, pentru cei 30 % pe care ai pus ochii? Cu ce esti mai special fata de femeia de serviciu de la spitalul x sau y? Ea de ce nu are si tu ai?
Goe:
(19 Iulie 2022, 14:51)
Actualizati fotografia!E veche de vreo 14 ani.Nu mai corespunde.Cat despre articol,Google se pregătește probabil de pensionare si strânge tot ce poate pt.calculul pensiei.Uita ca din subordinea lui au fost luați toti agenții rutieri!
Ialomitean:
(19 Iulie 2022, 13:29)
Sunt in stare sa ceara spor ca merg la serviciu, bravo natiune!!!
sofer:
(19 Iulie 2022, 10:35)
nu ati citit atent. legea in baza careia dansul cere sporul de " anticorutie ", este din 2017, iar dosarele de care vorbiti sunt din 2015.  deci el nu solicita sporul pe perioada in care a dat-o in bara rau de tot, cand intreg serviciul lui a fost anihilat, el ramanand singurul politist rutier pe baricade.
el cere sporul acum, cand inca, nu a aparut niciun dosar si probabil va renunta la el la prima intrare a deneaului prin curtea lui.
auzi tu, lume buna ?
spor anticoruptie in politie ?
pai nu asta este menirea politiei ?
nu asta are el ca atributie prin fisa postului ? 
si  nu are salariul pentru asta ?
si nu iese el la pensie la 50 de ani ?
si nu va primi el o pensie mai mare decat salariul ?
si atunci, care mai este logica unui astfel de spor ?
astea sun aberatiile legislatiei privind salarizarea.
astea sun aberatiile legislatiei privind pensionarea.