Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Coaliția PSD-PNL a început măcelărirea IMM-urilor!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Coaliția PSD-PNL a început măcelărirea IMM-urilor!»

Alegerea noului președinte al USR, Cătălin Drulă, restartează activitatea politică a filialelor locale. După 2 ani de provizorat politic, liderii locali ai filialei revin pe scena publică. Ex-prefectul Mihai Tănăsescu, vicepreședinte al USR Ialomița, rămâne un critic radical al actualei coaliții de guvernare.

Bilanțul primilor 2 ani Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, consideră mai mult decât firească sancționarea actualei coaliții de guvernare în cadrul unor dezbateri în care să fie implicată societatea civilă: «Coaliția PSD-PNL a început măcelarirea IMM-urilor pentru a-și susține în funcții camarila de partid! Toate amantele și toți incompetenții nu-și mai pot lua salariile dacă sectorul privat nu cotizează mai mult... Ciucă și Ciolacu au decis să dea cu biciul în calul care trage, în români și în firmele românești care ar trebui să plătească taxe mai mari din ianua­rie 2023 pentru a acoperi eșecurile PNL și PSD. Aceste două partide-mamut românești nu caută soluții sustenabile pe termen lung, precum creșterea economică sau o mai bună colectare a taxelor și impozitelor, care se află la un minim istoric... Merg pe principiul „după noi, potopul“!».

Speranța moare ultima O altă temă care preocupă liderii USR este viitorul ciclu electoral. Mihai Tănăsescu este convins că mă­surile economice promovate de politicieni la acest moment vor genera un absenteism masiv la Alegerile din 2024. «Statul român ne fură cu două mâini, prin taxe mai mari și prin inflație... Noi, românii, vom munci mai mult, nu pentru noi, ci pentru ei, conducătorii noștri: un mut, un bâlbâit, zeci de analfabeți și sute de incompetenți! Probabil în 2024 o să avem o prezență la vot foarte scăzută, că suntem dezamăgiți, și că oricum nu se va schimba nimic. Și, uite așa, o să avem aceiași incompetenți la butoane. Dezamăgirea voastră, bucuria lor! Voi chiar nu v-ați săturat de toți acești incompetenți?!» susține retoric Mihai Tănăsescu. Vicepre­ședintele USR Ialomița speră ca, în următorii 2 ani, societatea civilă din Ialomița va reuși, prin dezbateri constructive și permanente, să identifice alternative politice locale pentru actuala clasă politică.

23 Iulie 2022, 10:10 (2521 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


perfect imperfect:
(28 Iulie 2022, 13:04)
Pe vremuri demult apuse, prin perioada interbelica prefectul era un om instruit, probabil magistrat, un om competent. In ultimii 30 de ani prefectul este doar un politruc, un hot chiar daca ne uitam la perioada de pana in anii 2000 cand au devalizat agricultura si IAS urile romanesti doar ca sa umple buzunarul de partid si cel propriu. Apoi au fost niste figuri dubioase, unii golani politici (anchetati de DNA) si scapati basma curata de catre "justitia impartiala". Printre picaturi au fost numiti si niste figuri sterse, a caror activitate nu s-a vazut.
Retorica: de ce trebuie sa existe si prefectura si consiliul judetean? de ce nu se restructureaza intr-o singura institutie judeteana cu ales local, nu cu numit politic?
@ Andreea D:
(27 Iulie 2022, 19:05)
Interesant punct de vedere! Dar extrem de corect și bine punctat!
Andreea D:
(26 Iulie 2022, 16:23)
Rog redacția să fie cu adevărat independentă și să nu mai cenzureze mesajele care nu convin conducerii USR Ialomița. Nu l-am jignit pe individ, nu au fost promovate minciuni!!!

Cu tot respectul pentru distinșii cititori ai publicației online, dar cine vorbește de incompetență, cine vorbește de probitate? Un individ care în viața lui nu a dat vreun concurs pentru ocuparea vreunui post sau funcții, un individ care a ajuns prefect de Ialomița doar în urma unul algoritm politic. Un personagiu care este catalogat de funcționarii din CJ Ialomița ca unul din cei mai slabi prefecți din istoria județului!
El are curajul să ne vorbească de competență și pregătire profesională?
Să iasă public și să ne spună și nouă, muritorilor din Ialomița, pe unde a făcut performanță, ce domenii a restructurat și ce categorii de salariați a manageriat?
Hai să fim serioși, USR în Ialomița este un biet șoricel!
Gogu:
(25 Iulie 2022, 18:32)
N-ați înțeles că România, așa cum a fost resetată în 1989, trebuie să umple niște buzunare? USR și AUR sunt partide balama, făcute pentru a capta două curente. Nu va exista nicio îmbunătățire a situației. Țara va fi așa cum este acum cu sau fără votul dumneavoastră. Se poate de făcut schimbarea, dar românul trebuie să o facă. Pentru că dacă îi dai românului încă 100 de lei la salariu, el se va mulțumi și se va dezumfla. Așa că să lăsăm orăcăielile. Rezistați, luptați sau plecați!
@golanie:
(24 Iulie 2022, 17:05)
Amice, nu va plange nimeni ca fugi din tara, au facut-o milioane inaintea ta. Daca chiar vrei sa faci politica usr-ista, maturizeati-va (in partid) si dovediti ca sunteti de incredere ( respectati principiile nu doar le mimati)pt ca lumea sa va voteze. Lasati lozincile si chbiteala,nu mai promovati idei neomarxiste, lasati orgoliile gen Barna, Ghinea, Drula etc si  promovarile in functii gen pensionara politista de 42 de ani in posturi de secretari de stat. Invatati sa oferiti solutii in aliante nu doar sa dati din picioare precum copilul rasfatat ca nu vi se face voia, apoi, suparati, sa faceti intelegeri cu insi(Aur) despre care spuneati ca "noi nciodata bla-bla-bla."ca sa dati jos propriul guvern.
golănie:
(24 Iulie 2022, 10:27)
Golănia PNL + PSD = LOVE a distrus orice speranta de a prinde si noi (generatiile in viata acum) un strop de democratie si normalitate.
Au votat pe ascuns, din nou, legea ca primarii sa fie alesi intr-un singur tur !!
Au refuzat inca o data sa puna in aplicare Referendumul cu reducerea numarului de parlamentari.
Au refuzat sa faca acea reforma administrativa de care se vorbeste de 30 de ani ( regionalizarea administrativa si desfiintarea judetelor actuale; comasarea micilor localitati cu cele mai mari din jurul lor). Asta ar insemna reducerea cheltuielilor bugetare cu aproape 20% si eficientizarea serviciilor catre cetatenii contributori dar totodata ar insemna reducerea furturilor din banii publici de politicieni - iar ei nu vor asta !!!
Au mimat digitalizarea, au tocat bani degeaba ca nimic nu merge. Tot nu poti face mai nimic fara hartii semnate, statul pe la ghisee si dosarele cu sina !

Pe cine Draq sa mai votam ca si la guvernare avem o formatiune politica care zice ca "ziua de 1 Decembrie pentru ei e zi de doliu national, nu de sarbatoare"!!!!!!!
Asa ca in cazul asta sa fugim toti din tara asta sa ii lasam pe alde Gae, Sae , Papae , Fane , Marean, Dotore si alti NeicaNimeni sa stapaneasca ei pamanturile alaturi de fratii lor de sange BOLSEVICII  !
Corcodel de la Dumitresti:
(23 Iulie 2022, 17:21)
Bos, de bos, ca la tanadarei, domiciliul meu legal este la Alfortville- maiison du alfort, ALFORTIVILE, CHEI DU SENNE 12.  Adica vad vaporeale zi de zi, intrand la ecluza, prind platica si somnn din curtea mea.  LUNI DININEATA, PLEC CU BUZUL LA AEROPORT. Daca are unu corcoduse, sa ma ia ca m-am saturat de viata, am milioane la captura.Sa nu trimiteti practicanti!
Usr:
(23 Iulie 2022, 14:47)
Era pe vremuri o expresie: ultima gaina din Gostat. Asta a devenit in plan politic Usr, un partid care se pricepe la critici si chibitari de pe margine dar cand a fost sa fie la guvernare si-a aplicat(magistral!) o lovitura de ranga intre picioare. Are doua posibilitati: ori se maturizeaza ori dispare din politica.
Corcodel de la Dumitresti:
(23 Iulie 2022, 12:42)
Invizibilii, CAINI RAZBOIULUI
Corcodel de la Dumitresti:
(23 Iulie 2022, 12:36)
A fost si este un prefect NEINFORMAT, L a ora asta eu aterizez, si plec de PE ALEXENI!