Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Coaliția PSD-PNL a început măcelărirea IMM-urilor!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Coaliția PSD-PNL a început măcelărirea IMM-urilor!»

Alegerea noului președinte al USR, Cătălin Drulă, restartează activitatea politică a filialelor locale. După 2 ani de provizorat politic, liderii locali ai filialei revin pe scena publică. Ex-prefectul Mihai Tănăsescu, vicepreședinte al USR Ialomița, rămâne un critic radical al actualei coaliții de guvernare.

Bilanțul primilor 2 ani Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, consideră mai mult decât firească sancționarea actualei coaliții de guvernare în cadrul unor dezbateri în care să fie implicată societatea civilă: «Coaliția PSD-PNL a început măcelarirea IMM-urilor pentru a-și susține în funcții camarila de partid! Toate amantele și toți incompetenții nu-și mai pot lua salariile dacă sectorul privat nu cotizează mai mult... Ciucă și Ciolacu au decis să dea cu biciul în calul care trage, în români și în firmele românești care ar trebui să plătească taxe mai mari din ianua­rie 2023 pentru a acoperi eșecurile PNL și PSD. Aceste două partide-mamut românești nu caută soluții sustenabile pe termen lung, precum creșterea economică sau o mai bună colectare a taxelor și impozitelor, care se află la un minim istoric... Merg pe principiul „după noi, potopul“!».

Speranța moare ultima O altă temă care preocupă liderii USR este viitorul ciclu electoral. Mihai Tănăsescu este convins că mă­surile economice promovate de politicieni la acest moment vor genera un absenteism masiv la Alegerile din 2024. «Statul român ne fură cu două mâini, prin taxe mai mari și prin inflație... Noi, românii, vom munci mai mult, nu pentru noi, ci pentru ei, conducătorii noștri: un mut, un bâlbâit, zeci de analfabeți și sute de incompetenți! Probabil în 2024 o să avem o prezență la vot foarte scăzută, că suntem dezamăgiți, și că oricum nu se va schimba nimic. Și, uite așa, o să avem aceiași incompetenți la butoane. Dezamăgirea voastră, bucuria lor! Voi chiar nu v-ați săturat de toți acești incompetenți?!» susține retoric Mihai Tănăsescu. Vicepre­ședintele USR Ialomița speră ca, în următorii 2 ani, societatea civilă din Ialomița va reuși, prin dezbateri constructive și permanente, să identifice alternative politice locale pentru actuala clasă politică.

23 Iulie 2022, 13:10 (11754 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia
Mihai Tănăsescu, candidatul USR pentru Slobozia
Slobozia 2024: Inflația de candidați, strigăt pentru democrație și schimbare

Comentariile cititorilor:


perfect imperfect:
(28 Iulie 2022, 16:04)
Pe vremuri demult apuse, prin perioada interbelica prefectul era un om instruit, probabil magistrat, un om competent. In ultimii 30 de ani prefectul este doar un politruc, un hot chiar daca ne uitam la perioada de pana in anii 2000 cand au devalizat agricultura si IAS urile romanesti doar ca sa umple buzunarul de partid si cel propriu. Apoi au fost niste figuri dubioase, unii golani politici (anchetati de DNA) si scapati basma curata de catre "justitia impartiala". Printre picaturi au fost numiti si niste figuri sterse, a caror activitate nu s-a vazut.
Retorica: de ce trebuie sa existe si prefectura si consiliul judetean? de ce nu se restructureaza intr-o singura institutie judeteana cu ales local, nu cu numit politic?
@ Andreea D:
(27 Iulie 2022, 22:05)
Interesant punct de vedere! Dar extrem de corect și bine punctat!
Andreea D:
(26 Iulie 2022, 19:23)
Rog redacția să fie cu adevărat independentă și să nu mai cenzureze mesajele care nu convin conducerii USR Ialomița. Nu l-am jignit pe individ, nu au fost promovate minciuni!!!

Cu tot respectul pentru distinșii cititori ai publicației online, dar cine vorbește de incompetență, cine vorbește de probitate? Un individ care în viața lui nu a dat vreun concurs pentru ocuparea vreunui post sau funcții, un individ care a ajuns prefect de Ialomița doar în urma unul algoritm politic. Un personagiu care este catalogat de funcționarii din CJ Ialomița ca unul din cei mai slabi prefecți din istoria județului!
El are curajul să ne vorbească de competență și pregătire profesională?
Să iasă public și să ne spună și nouă, muritorilor din Ialomița, pe unde a făcut performanță, ce domenii a restructurat și ce categorii de salariați a manageriat?
Hai să fim serioși, USR în Ialomița este un biet șoricel!
Gogu:
(25 Iulie 2022, 21:32)
N-ați înțeles că România, așa cum a fost resetată în 1989, trebuie să umple niște buzunare? USR și AUR sunt partide balama, făcute pentru a capta două curente. Nu va exista nicio îmbunătățire a situației. Țara va fi așa cum este acum cu sau fără votul dumneavoastră. Se poate de făcut schimbarea, dar românul trebuie să o facă. Pentru că dacă îi dai românului încă 100 de lei la salariu, el se va mulțumi și se va dezumfla. Așa că să lăsăm orăcăielile. Rezistați, luptați sau plecați!
@golanie:
(24 Iulie 2022, 20:05)
Amice, nu va plange nimeni ca fugi din tara, au facut-o milioane inaintea ta. Daca chiar vrei sa faci politica usr-ista, maturizeati-va (in partid) si dovediti ca sunteti de incredere ( respectati principiile nu doar le mimati)pt ca lumea sa va voteze. Lasati lozincile si chbiteala,nu mai promovati idei neomarxiste, lasati orgoliile gen Barna, Ghinea, Drula etc si  promovarile in functii gen pensionara politista de 42 de ani in posturi de secretari de stat. Invatati sa oferiti solutii in aliante nu doar sa dati din picioare precum copilul rasfatat ca nu vi se face voia, apoi, suparati, sa faceti intelegeri cu insi(Aur) despre care spuneati ca "noi nciodata bla-bla-bla."ca sa dati jos propriul guvern.
golănie:
(24 Iulie 2022, 13:27)
Golănia PNL + PSD = LOVE a distrus orice speranta de a prinde si noi (generatiile in viata acum) un strop de democratie si normalitate.
Au votat pe ascuns, din nou, legea ca primarii sa fie alesi intr-un singur tur !!
Au refuzat inca o data sa puna in aplicare Referendumul cu reducerea numarului de parlamentari.
Au refuzat sa faca acea reforma administrativa de care se vorbeste de 30 de ani ( regionalizarea administrativa si desfiintarea judetelor actuale; comasarea micilor localitati cu cele mai mari din jurul lor). Asta ar insemna reducerea cheltuielilor bugetare cu aproape 20% si eficientizarea serviciilor catre cetatenii contributori dar totodata ar insemna reducerea furturilor din banii publici de politicieni - iar ei nu vor asta !!!
Au mimat digitalizarea, au tocat bani degeaba ca nimic nu merge. Tot nu poti face mai nimic fara hartii semnate, statul pe la ghisee si dosarele cu sina !

Pe cine Draq sa mai votam ca si la guvernare avem o formatiune politica care zice ca "ziua de 1 Decembrie pentru ei e zi de doliu national, nu de sarbatoare"!!!!!!!
Asa ca in cazul asta sa fugim toti din tara asta sa ii lasam pe alde Gae, Sae , Papae , Fane , Marean, Dotore si alti NeicaNimeni sa stapaneasca ei pamanturile alaturi de fratii lor de sange BOLSEVICII  !
Corcodel de la Dumitresti:
(23 Iulie 2022, 20:21)
Bos, de bos, ca la tanadarei, domiciliul meu legal este la Alfortville- maiison du alfort, ALFORTIVILE, CHEI DU SENNE 12.  Adica vad vaporeale zi de zi, intrand la ecluza, prind platica si somnn din curtea mea.  LUNI DININEATA, PLEC CU BUZUL LA AEROPORT. Daca are unu corcoduse, sa ma ia ca m-am saturat de viata, am milioane la captura.Sa nu trimiteti practicanti!
Usr:
(23 Iulie 2022, 17:47)
Era pe vremuri o expresie: ultima gaina din Gostat. Asta a devenit in plan politic Usr, un partid care se pricepe la critici si chibitari de pe margine dar cand a fost sa fie la guvernare si-a aplicat(magistral!) o lovitura de ranga intre picioare. Are doua posibilitati: ori se maturizeaza ori dispare din politica.
Corcodel de la Dumitresti:
(23 Iulie 2022, 15:42)
Invizibilii, CAINI RAZBOIULUI
Corcodel de la Dumitresti:
(23 Iulie 2022, 15:36)
A fost si este un prefect NEINFORMAT, L a ora asta eu aterizez, si plec de PE ALEXENI!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 22 Iul 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Vineri, 20 februarie 2026, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 20 februarie 2026, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 12:00
(774 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în restaurante și fast-food-uri. Amenzi de 174 mii de lei!

În perioada 09-16 februarie 2026, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 30 de controale în unități de alimentație publică de tip restaurant și fast-food. Acțiunile de control au avut drept ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 08:30
(2795 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Ion Roată. Două persoane au murit!

Accident rutier grav la Ion Roată. Două persoane au murit!

Marți,  17 februarie a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe raza localității Ion Roată. La fața locului au fost mobilizate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 20:30
(7116 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Portocaliu de viscol și ninsori în județul Ialomița

ANM: Cod Portocaliu de viscol și ninsori în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a inclus Ialomița pe lista județelor vizate de avertizarea meteo Cod Portocaliu de viscol și ninsori. Această avertizare va intra în vigoare marți, 17 februarie ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 12:00
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Luna, noul câine de serviciu al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, își începe pregătirea

Luna, noul câine de serviciu al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, își începe pregătirea

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița și-a mărit echipa cu un membru special: Luna, o cățelușă energică și curajoasă, aflată la începutul carierei de câine de serviciu. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 10:30
(480 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări referitoare la înregistrarea fiscală a punctelor de lucru

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care au organizate mai multe sedii secundare ca plătitoare de salarii și de venituri asimilate  salariilor, potrivit ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 10:20
(5157 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 18,26 milioane de lei în ianuarie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna ianuarie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 18, ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2026, 11:20
(1468 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Focuri de avertisment trase de polițiști pentru a opri un minor aflat la volan

Bărbulești: Focuri de avertisment trase de polițiști pentru a opri un minor aflat la volan

Aflați într-o misiune de monitorizare a traficului pe raza comunei Bărbulești, polițiștii au efectuat un semnal regulamentar de oprire unui autoturism ce se deplasa în localitate. Î ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2026, 08:55
(5685 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Arestat preventiv pentru încălcarea ordinului de protecție

Ca urmare a cercetărilor efectuate într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de încălcare de către o persoană împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2026, 08:30
(548 vizualizări - 0 comentarii)


Registrul Auto Român: Rezultatele acțiunilor de control tehnic în trafic

Inspectorii Registrului Auto Român au verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, anul trecut, 92219 vehicule la nivelul întregii țări. În urma controalelor, specialiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 15:40
(2054 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Tânăr reținut pentru comiterea mai multor infracțiuni la regimul rutier

Joi, 12 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN1D, în afara localității Armășești, soldat cu rănirea unei persoane,șoferul părăsind ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 15:30
(937 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: În ce condiții o firmă devine inactivă fiscal din 2026 și ce obligații rămân în vigoare

Obligațiile de declarare și plată a taxelor rămân în vigoare chiar și în situația declarării inactivității fiscale. Începând cu data de 1 ianuarie 2026, firmele pot fi declarate ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 12:25
(8981 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «amenințare» și «distrugere»

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «amenințare» și «distrugere». ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 12:00
(1011 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de urgență pentru sectorul pomicol afectat de înghețul târziu din primăvara anului 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 9 martie 2026 inclusiv, primește cereri de acordare a sprijinului de urgență pentru sectorul pomicol afectat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 10:10
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 4600 de agenți economici, pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 09:00
(2324 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge 

Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge 

Miercuri, 11 februarie 2026, cu ocazia «Zilei Mondiale a Bolnavului», Protopopiatul Slobozia a organizat o acțiune de donare de sânge în cadrul Campaniei naționale «Donează ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 08:35
(2844 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dublu vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Sâmbătă, 14 februarie 2026, de la orele 16,00, Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia organizează dublul vernisaj al pictorilor Eliana ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 08:00
(2609 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții la sediile unor clinici medicale private. Prejudiciu estimat la 580 mii de lei!

IPJ Ialomița: Percheziții la sediile unor clinici medicale private. Prejudiciu estimat la 580 mii de lei!

Miercuri, 11 februarie 2026, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 17:00
(1877 vizualizări - 0 comentarii)


Micutzu la Slobozia: «RO ALERT-Atenție vin urșii»

Micutzu la Slobozia: «RO ALERT-Atenție vin urșii»

Vineri, 6 martie 2026, Micutzu vine la Slobozia, pentru un show de Stand-Up Comedy. Evenimentul «RO ALERT-Atenție vin urșii» va fi la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 14:20
(1389 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista datornicilor la 31 decembrie 2025, publicată pe site-ul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 13:25
(2417 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Maia!

Echipele furnizorului de energie electrică vor efectua lucrări de mentenanță a instalațiilor electrice joi, 12 februarie 2026, în intervalul orar 09,00-17,00, lucrări ce vor afecta, prin lipsa ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 09:40
(824 vizualizări - 0 comentarii)


Ediția a XV-a a «Târgului Apicol» din Slobozia

Primăria municipiului Slobozia anunță încheierea unei noi ediții de succes a «Târgului Apicol», eveniment devenit deja o tradiție de referință pentru comunitatea noastră. Desfășurată ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2026, 17:50
(572 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița continuă controalele în supermarketuri

În perioada 02-06 februarie 2026, inspectorii DSVSA Ialomița au realizat 37 de controale în hipermarketuri  și supermarketuri. Cu această ocazie, suplimentar activităților specifice ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2026, 12:20
(783 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Incendiu devastator, stins după 7 ore

Rădulești: Incendiu devastator, stins după 7 ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui cetățean din localitatea Rădulești. La locul solicitării au fost alocate de urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2026, 14:00
(2222 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru că a provocat un incendiu

Slobozia: Reținut pentru că a provocat un incendiu

Polițiștii au fost sesizați în cursul nopții de miercuri spre joi, 4/5 februarie a.c., cu privire la izbucnirea unui incendiu la o locuință din Slobozia. În urma verificărilor efectuate a ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2026, 19:30
(1578 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Miloșești. Patru persoane, reținute!

Scandal la Miloșești. Patru persoane, reținute!

Polițiștii au reținut pentru 24 de ore patru persoane, cu vârste cuprinse între 24 și 37 de ani, bănuite de comiterea infracțiunii de «lovirea sau alte violențe». În cursul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2026, 19:00
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Reținut pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din Țăndărei au reținut miercuri, 4 februarie a.c., un bărbat de 37 de ani, din Țăndărei, pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul fără permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2026, 15:00
(2308 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, marți, 3 februarie 2026, în intervalul orar 08,00-14,00, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 12:55
(1235 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna ianuarie 2026

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 513 misiuni de ordine publică, dintre care 19 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 08:30
(2116 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,94%, rata șomajului la sfârșitul lunii decembrie 2025

La sfârșitul lunii decembrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4659 șomeri (din care 2211 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 08:20
(3090 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Deșeuri lăsate să ardă mocnit timp de 7 luni, în incinta fostei fabrici de zahăr din Urziceni Mary în Social-democrații condiționează absorbția fondurilor din PNRR și blochează proiecte-cheie ale Guvernului demis Ilie Bolojan Mary în Victor Moraru, de la «protejatul SGG» la «incidente de securitate» în Transelectrica Nutii spaima Constitutii în Victor Moraru, de la «protejatul SGG» la «incidente de securitate» în Transelectrica Un alt cetatean în Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului Mihai Cristian Amzaru în Victor Moraru, de la «protejatul SGG» la «incidente de securitate» în Transelectrica Grindean în Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului Grindean în Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului Un cetatean în Victor Moraru, de la «protejatul SGG» la «incidente de securitate» în Transelectrica Mary în Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 un cetățean în Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului Marcel în Primul obiectiv al Unirii Slobozia: «stabilizarea»! Marian în Slobozia are terenuri de sport și locuri de joacă fără autorizații de construire oRLandO în Slobozia are terenuri de sport și locuri de joacă fără autorizații de construire Vasile în Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 Mary în Primăria Slobozia și DIICOT-Structura Centrală, război în instanță pentru preluarea fostului cinematograf «Ialomița» spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Bucu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...