Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Joi, 25 august, Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele deținute în spatele Primăriei Slobozia. Acțiunea se derulează la 5 luni de la aprobarea deciziei în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că Operațiunea «Garajul» a fost inițată de administrația Soare în urmă cu un an și va continua până în 2024.

Cinci, dar bune! Decizia administrației Soare de a elibera spațiile publice de garajele amplasate ilegal sau garajele ale căror contracte de concesiune au expirat afectează și Consiliul Județean Ialomița. Joi, 25 august 2022, o firmă de demolări a dezafectat cele 5 garaje pe care instituția le deținea în spatele Primăriei Slobozia. Acțiunea survine la 5 luni după aprobarea deciziei de către consilierii județeni, în martie 2022. Conform estimărilor oficiale, până la acest moment au fost ridicate sau demolate aproximativ 100 din cele peste 1000 de garaje amplasate ilegal sau garajele ale căror contracte de concesiune nu vor mai fi reînnoite. Majoritatea contractelor de concesiune pentru garajele existente vor expira până la sfârșitul anului 2024. Conform estimărilor administstrației locale, o treime dintre garajele existente la acest moment pe spațiul public sunt amplasate ilegal.

Nimic nou sub Soare Reamintim că decizia administrației Soare de a elibera spațiile publice de aceste garaje se bazează pe nevoia de a asigura peste 1000 de locuri de parcare în zonele conexe bulevardelor unde se execută lucrări de modernizare. În februarie 2022, Consiliul Local Slobozia a votat un Regulament pentru inventarierea, ridicarea sau desființarea garajelor amplasate pe domeniul public. Conform acestuia, proprietarii garajelor vizate de Municipalitate pentru desființare au la dispoziție 30 de zile de la momentul primirii somației pentru a ridica garajele și a le reamplasa pe terenul amenajat de Primărie la Slobozia Nouă. Refuzul de a ridica garajul constituie contravenție și se sancționează cu amenzi cuprinse între 1000 și 2000 de lei. În cazul în care proprietarii nu sunt interesați de păstrarea garajului, acesta intră în proprietatea privată a municipiului Slobozia.

25 August 2022, 15:20 (13629 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Drumul Expres TransRegio traversează Ialomița prin zona de Vest a Sloboziei
ADI ECOO 2009 va prelua colectarea deșeurilor menajere la Slobozia
«Acțiunea Unionistă 2012» face legea în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Constituție :
(2 Septembrie 2022, 01:58)
Poliția Locală să știe că dreptul de proprietate este consfințit in CONSTITUȚIE. Onor juriștilor Primăriei, de când domnule un HCL semnat nu se știe cum și promovat pe ușa din dos, in februarie, bate Constituția? Deci așa, după 31 zile, gata, ai dat cu Ciocănelul și ești proprietar... Prefectura chiar a verificat legalitatea HCL, sau a semnat că primaru ' ?
Concesiune:
(28 August 2022, 19:49)
Am concesiune încă 27 ani (2049), împreună cu alți 2 vecini, achitată pe anul în curs. Noi ce facem, din punct de vedere legal? Nu am primit notificări
#pasajladrajna:
(28 August 2022, 02:26)
@VIGI, explica-mi si mie unde plm sunt marile bulevarde? Ai auzit și tu, prin scurta ta trecere prin univers, despre dreptul de proprietate? In rest, usor cu limba română, îți dă cu virgulă. 
Popescu:
(27 August 2022, 23:55)
Trec zilnic pe strada Vechea Matca.A avut cineva de la Primarie curiozitatea sa verifice ce a rama dupa ce si aici au disparut cateva garaje ?O mizerie de nedescris,moloz,peturi,buruieni.O imagine dezolanta
VIGI:
(27 August 2022, 00:36)
Ar trebui toate garajele sa fie demolate nu doar cele tip Calarasi tot și ce construite din cărămidă sau alte materiale dacă se tot darima și în locul lor unde se poate ar trebui parcaje etajate sau cele care sunt sub forma de lift și sar mai goli su parcările dintre blocuri existente și nici pe marile bulevarde nu sar mai parca cum ar fi bdul UNIRII sa nu se mai parcheze și ar fi 3 benzi pe sens ...cea de lingă acostament din mijloc și cea de lingă scuarul unde se permite și mersul înainte sau la stingă....
Vali:
(26 August 2022, 20:27)
Am concesiune până în 2049. Un vecin este proprietar și pe teren. Nu am primit nici o notificare pt garajele noastre ,, Călărași,,. Noi unde ne încadrăm, ce facem?
Pt Giga curcubeu:
(26 August 2022, 19:12)
Speram ca toate aceste garaje sa dispara din tot orasul. Gicuta ne doare fix in c.r de garajul matale jegos si comunist in care iti tii toate gunoaile si muraturile invechite. Ori face troc cu boasca direct de garaj cum sunt unii amatori de pe plaurile locale. 
Ne-am saturat de troscari batrani si perversi care se folosesc de aceste spatii in care ar trebui sa isi parcheze masina "chipurile" de o parcati la  misto in fata garajurile. Gata nu mai merge vrajeala, cantati la alta masa.
Mary :
(26 August 2022, 02:07)
Cu, sau fără garaje, bazarul este și va fi o academie a evaziunii fiscale. Prețurile nu mai sunt un chilipir, indiferent de limba vorbită, iar casele de marcat sunt pe cale de dispariție, precum capra neagră.
Gică :
(26 August 2022, 01:47)
Nu se comunică: - Proprietarii de auto, avem drept de preempțiune, pt locuri de parcare?? - unde, cum și când ne ridica garajele, cu ce, cat costă, unde le ducem? - noile Contracte de concesiune, pe ce perioada, cum, unde?? - Garajele actuale sunt intabulare! Dreptul de proprietate, ce faci cu el? - Regulamentul Primăriei nu este CONSTITUTIONAL! Nu se pierde dreptul de proprietate, așa cum e menționat ilegal în HCL !!! - Politia locală nu respecta procedura Regulamentului! Există un puzzle de concesionari, poate expirați, cu proprietari și pe teren, precum și cu concesiuni 2049. De ce somați doar pe unii, dacă nu s.a început exproprierea??
Aurică ,om cu frică :
(26 August 2022, 00:15)
Că tot aveti asa program ... Garajele florarilor de la blocul E15 nu ati vrea sa fie luate in seama? Au doua bucati + 1 bucata ale unui nene.Din trei bucati ,ăla din centru este din chirpici ,apoi tencuit !!!! Așa,că este tematică...Ori câte unii de prin oras cu garaje betonate ... " e mai jmekeri" ?? Cine le autorizează ??