Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Un grup de inițiativă, format din păgubiți ai CAR Învățământ Slobozia, face demersuri pentru înlocuirea conducerii acestei entități. Pentru ca demersul să poată fi realizat este nevoie de convocarea Adunării Generale Extraordinare, la care trebuie să participe o treime din membrii CAR Învățământ Slobozia. Estimările arată că, în momentul de față, în cadrul CAR Învățământ Slobozia mai există 4000 de membri. Profe­sorul Viorel-Vivari Bănescu, păgubit și susți­nător al convocării Adunării Generale Extraor­dinare, consideră că insolvența CAR Învățământ Slobozia nu-i va ajuta pe deponenți să-și recupereze banii. «Acest CAR nu are niciun bun care poate fi valorificat, astfel încât oamenii să-și primească banii. Schimbarea conducerii este singura soluție. Membrii trebuie să susțină această inițiativă!» declară acesta. Reamintim că în acest caz a fost deschis și un dosar penal, aflat în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice al IPJ Ialomița.

Înlocuirea conducerii, singura soluție După 2 ani și jumătate de la debutul scandalului în care a fost implicat CAR Învățământ Slobozia, cea mai mare entitate financiară nebancară din Ialomița din punct de vedere al numărului de membri, deponenții care încă așteaptă să le fie returnate sumele de bani fac demersuri pentru înlocuirea conducerii. Astfel, un grup de inițiativă încearcă să convoace Adunarea Generală Extraordinară a membrilor CAR Învățământ Slobozia, în cadrul căreia se va propune schimbarea întregii conduceri a entității. Cel care susține necesitatea convocării Adunării Generale Extraordinare este profesorul Viorel-Vivari Bănescu. La rândul său păgubit al CAR Învățământ Slobozia, dascălul consideră faptul că doar prin in­termediul acestei Adunări deponenții își pot primi banii și se poate lămuri situația în ceea ce privește neregulile constatate în cadrul entității. «Felul în care actuala conducere a CAR Învățământ Slobozia discută cu persoanele bănuite nu face decât să accentueze incertitudinea membrilor privind recuperarea banilor și suspiciunea în ceea ce privește posibile fraude interne. Tocmai de aceea este nevoie de o conducere nouă, mult mai transparentă și care să fie receptivă la solicitările membrilor!» susține profesorul Viorel-Vivari Bănescu. Potrivit statutului, Consiliul Director al CAR Învățământ Slobozia avea obligația de a convoca anual Adunarea Generală Ordinară poentru a prezenta si­tuația financiară și raportul de activitate al Consiliului Director. În ultimii 2 ani și jumătate, actuala conducere nu a îndepli­nit acest demers... Pentru convocarea Adunării Generale Extraordinare este nevoie de semnăturile a unui sfert dintre membrii CAR Învățământ Slobozia. În momentul de față, din cei peste 6000 de membri, în urma retragerilor masive din ultimii 2 ani și jumătate, au mai rămas aproximativ 4000 de membri. Toți membrii rămași ai CAR Învățământ Slobozia sunt rugați să depună cereri scrise pentru ca demersul privind convocarea Adunării Generale Extraordinare să se poată concretiza. «So­luția nu o reprezintă intrarea în insolvență, pentru că această entitate nu are bunuri ce pot fi valorificate, iar banii obținuți să poată fi împărțiți membrilor CAR Învăță­mânt Slobozia... Tocmai de aceea fac un apel către toți membrii să dea curs acestui demers și să depună aceste cereri prin care își dau acordul în sensul convocării Adu­nării Generale Extraor­dinare!» adaugă profesorul Viorel-Vivari Bănescu. Potrivit statutului CAR Învățământ Slobozia, pe lângă numărul de membri corespunzător, pentru convoca­rea AGA este nevoie și de un demers din partea Consiliului Director. În cazul în care actualul Consiliu Director nu dorește să dea curs solicitării, se poate apela la instanța de judecată. «Dacă actuala conducere nu ne sprijină în demersul pe care l-am inițiat, vom apela la instanță. Vom solicita judecătorilor să valideze convocarea... Repet, facem aceste demersuri pentru că este nevoie de transparență. Oamenii trebuie să știe ceea ce s-a întâmplat cu banii lor. Iar dacă oamenii care conduc CAR Învățământ Slobozia nu doresc să ne spună, vom face tot posibilul să aflăm!» a adăugat profesorul Viorel-Vivari Bănescu.

Suspiciuni greu de demonstrat Varianta oficială a impasului financiar în care a intrat CAR Învățământ Slobozia este pandemia de COVID-19. «Ni s-a spus că din cauza pandemiei, că oamenii s-au speriat când a început pandemia și au venit în număr mare să-și retragă banii... Dar nu cred așa ceva!» mai spune profesorul Bănescu. Problemele financiare ale entității ar fi fost generate, în primul rând, de lipsa unor proceduri în ceea ce privește recuperarea sumelor de la membrii cu datorii. Se estimează faptul că la CAR Învățământ există debite nerecuperate de aproape 15 ani. Iar în această situație s-ar afla sute de persoane, pe numele cărora CAR Învățământ Slobozia nu a impus titluri executorii, așa cum cere legea. O altă problemă ar fi generată și de sistemul deficitar, care ar încălca prevederile statutului, în ceea ce privește acordarea dobânzilor către deponenți. Toate aceste aspecte trebuie însă lămurite de către organele judiciare, pe rolul cărora se află o plângere penală depusă de persoanele păgubite.

Ancheta, încă în lucru Sunt aproape 2 ani însă de când polițiștii încearcă să facă lumină în acest caz, însă ancheta se află încă într-un stadiu incipient. Inițial, sesizarea a fost în­registrată în cadrul Poliției Municipiului Slobozia, primele verificări fiind făcute sub aspectul comiterii infracțiunii de «neglijență în serviciu». La sfârșitul anului precedent, dosarul a fost declinat către Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița, fiind schimbată încadrarea juridică a faptelor. Astfel, ofițerii SICE au stabilit că în cazul CAR Învățământ Slobozia există suspiciunea comiterii unor fapte de «înșelăciune». În așteptarea unei concluzii din partea poli­țiștilor, alți membri au solicitat în instanță recuperarea banilor. Practica instanțelor a fost însă neunitară, în sensul că acțiunile câștigate în favoarea deponenților la Judecătoria Slobozia au fost pierdute, în urma apelurilor, la Tribunalul Ialomița. Deciziile judecătorilor Tribunalului Ialomița sunt însă cele care contează, având în vedere că sunt definitive. Între timp, sub protecția anonimatului, păgubiții reclamă atitudinea reprezentanților CAR Învățământ Slobozia în momentul în care au cerut banii. «Eu am depus 20 mii de lei... Sunt banii pe care mama i-a depus pentru înmormântare, când i-o veni sorocul. Am aflat tot scandalul din presă și am mers să-mi iau banii înapoi. Aproape că m-au luat de mână și m-au dat afară, deranjate, acele doamne de acolo, de faptul că am în­drăznit să întreb. Mi-au zis pe un ton, aproape isteric, faptul că se va rezolva. De 2 ani aștept și nu se întâmplă nimic. Au dat bani altora, cu pile, și pe proști i-au lăsat fără nimic...» spune E.M. revoltată.

Apel public către toți membrii!
Toți cei care sunt de acord cu deblocarea activității CAR Învățământ Slobozia pot depune cereri scrise pentru convocarea Adunării Generale Extraordinare în două locații: Slobozia, Bulevardul Matei Basarab, bl. I10, ma­gazin TELMOB/magazin de telefonie mobilă, reîncărcare cartele telefo­nice-lângă Școala Gimnazială «Sf. Andrei», program L-V: 08,30-19,00, S-D: 09,00-12,00 și bulevardul Matei Basarab, nr. 16, Ansamblul Peco, program L-V: 09,00-16,00.

29 August 2022, 07:55 (10592 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


B. Viorel:
(1 Octombrie 2022, 18:10)
Nu sunt eu initiatorul, dar nu conteaza....Este un om de bine care in prezent nu locuieste in Slobozia, de aceea a reusit.
Relatii se obtin la magazinul unde se depun, s-a stabilit data, o aflati de acolo.
in curand trecem intr-o noua etapa ....
Membru:
(30 Septembrie 2022, 10:54)
Catre domnul prof. Viorel Banescu - initiatorul acestui demers: au fost depuse cererile respective, insa nu exista informatii asupra stadiului in care ne aflam ! Nu avem -din pacate- alte canale de informare , prin urmare va rog a mentiona ce s-a realizat pana acum, daca s-a fixat o data pentru adunarea generala ! Cu multumiri anticipate !
Membru:
(16 Septembrie 2022, 12:52)
Care sunt noutatile ? S-a mai miscat ceva?
Patru mii :
(5 Septembrie 2022, 15:57)
Asteptam un comunicat oficial de la instante, cati inculpati sunt in total?
Zamfira :
(3 Septembrie 2022, 22:51)
Se ține deci, săptămâna viitoare?
Membru:
(2 Septembrie 2022, 12:42)
Idee foarte buna a domnului Prof. Banescu de a convoca Adunarea Generala Extraordinara a membrilor CAR Invatamant Slobozia, pentru a schimba aceasta conducere sinistra, in frunte cu dna D, care observ ca si posteaza, amenintand cu demisia...Nici demisia nu te scapa, dna D, nici o gaura de sarpe unde sa te ascunzi... In alta ordine de idei, in afara de acest anunt postat pe site-ul "Independentonline" ar fi bine sa se publice pe cat mai multe cai / canale acest demers, astfel incat marea majoritate a membrilor CAR sa afle si sa actioneze ca atare.
@@Dicianu:
(2 Septembrie 2022, 10:14)
Nu de demisie avem nevoie, mai ales demisia de oanoare! Daca aveai onoare, raspundeai corect oamenilor care si-au ingropat rudele fara sa-si primeasca banii munciti! De bani avem nevoie, nu de demisie!
@Dicianu:
(1 Septembrie 2022, 20:27)
Desigur că e un comentariu fals! În târg se aude că individa vrea să iasă la pensie și să închidă șandramaua și să ne lase cu ochii în soare!
Dicianu M.:
(1 Septembrie 2022, 15:09)
Luna aceasta îmi depun demisia de onoare și voi spune public tot ce știu. Presiunea e mare și nu eu sunt de vină. Stați pe recepție.
chiar_eu:
(31 August 2022, 15:38)
ca să citez: "la pușcărie!" + confiscarea bunurilor, e atât de simplu.
Membru:
(31 August 2022, 09:37)
Oricum, prezenta conducere ( cu alde dna D) trebuie sa dispara, nu dau banii oamenilor, dar dansele isi iau in intregime salariile ...Sa nu doarma linistite pe-o ureche, vor plati....
Cenzor:
(30 August 2022, 22:51)
Succes la Adunarea Generală din această toamnă! Se strânge cercul
Unul dintre cei mulți și insel:
(30 August 2022, 19:59)
Dacă avocații care apara CAR ul sunt colegi de barou cu cei care și au luat banutii și care se numesc avocați,judecători cum ar putea sa dea un verdict în favoarea păgubiților?Pai,la noi , păgubiții sunt priviți ca niște criminali,infractori care și au permis sa scoata la lumina mizeria și minciunile în care se scalda CAR Învățământ Slobozua.Acestia sunt nedreptățiți ,înșelați, sunt cei care si_ au pierdut agoniseala pentru zile grele.Este o situație la care ii invit pe domnii care reprezinta justiția,dreptatea sa se gândească și sa I pună în locul celor care plâng pe lângă gratiile CAR ului pe părinții lor.
WALY:
(29 August 2022, 17:42)
Cum sa dea judecatorii aviz favorabil, cand ei au fost primii care au beneficiat de imprumuturi. Aud?
Si asazisii ziarist si avocati.
Dudu:
(29 August 2022, 16:45)
Stimabililor, trebuie să înțelegeți că SICE nu va rezolva nimic, prea curând. Așa cum un vin bun este caracterizat și de vechime, la fel distinșii polițiști de la SICE Ialomița apreciază un dosar penal doar după vechime.
Așa că vor mai curge multe zile pe Ialomița noastră, tulbure și mizerabilă, până ca cei de la SICE Ialomița să priceapă diferențele dintre infracțiuni!