Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Fabrica» de râme americane

«Fabrica» de râme americane

Gheorghiță Zainea are 64 de ani. Și o fabrică de râme americane: «Roșu de California». «Aceștia sunt „angajații“ mei... Și nu cer concediu!» ne spune râzând. Râmele americane ale lui Gheorghiță Zainea sunt bune «la pescuit». Dar și mai bune sunt pentru producerea de compost organic! În 5 ani, de când are «fabrica», Gheorghiță Zainea a ajuns să dețină 400 kilograme de râme. Și are în stoc 20000 litri de fertilizator ecologic. Iar acesta e doar începutul, fiindcă «fabrica» de râme a fost certificată oficial luna trecută...

La «fabrica» de râme de la Slobozia Nouă
Gheorghiță Zainea crește râmele la Slobozia Nouă, într-un grajd... De la Școală la vale, la marginea satului, în curbă... E una dintre multele afaceri pe care le-a încercat de-a lungul ultimilor 30 de ani. Și singura pentru care nu duce lipsă de forță de muncă. Drumul către fermă trece prin atelierul lui de tâmplărie. Mai are doi angajați... Și mult de lucru, căci ușile de lemn pe care le face ajung tocmai în Franța: «Cândva a mers mai bine. Și am făcut de toate în viață... De la construcții, până la tâmplărie. Dar acum 5 ani am cumpărat râmele astea. Le-am primit într-o conservă, 256 de râme... Așa am început. Și nu îmi pare rău. Dacă le cumpăram cum se cumpără acum, le-aș fi pierdut. Ca să înveți să le crești trebuie să experimentezi tu singur. Nu poți să înveți din cărți!». Râmele lui Gheorghiță Zainea «muncesc» în niște pătule de lemn, de vreo 40 de centimetri înălțime, sub folii de plastic. Ca să poată munci, au nevoie de temperaturi constante, peste 15 grade Celsius. Altfel intră în hibernare. Gheorghiță Zainea ne arată compostul din care produce fertilizatorul ecologic, un humus negru ca antracitul: «La acest moment pot asigura o producție de 20000 litri de ferti­lizator ecologic omologat. Nu-l vând la 38 de lei, cât e el pe piață... Dar un 20-25 de lei/litru tot cer, că e multă muncă. Și nu mai mai întrebați de rețetă, că nu vi-o spun. Tot ce pot să vă spun e că am ajuns la ea experimentând. Nu te învață nimeni cum să faci un produs bun... Trebuie să ai răbdare și să în­cerci tu singur!».

Cartonul ca desert, zațul de cafea ca afrodiziac
Nu putem pleca fără să aflăm măcar un secret. Îi dăm roată, îl îmbiem, îi spunem că are cele mai frumoase râme pe care le-am văzut vreodată. Gheorghiță Zainea râde și se bucură de curiozitatea noastră. «Domnule, nu e mare lucru. V-am spus că totul ține de experiență. Când le-am luat pe alea 256 de râme, primele, n-am știut ce fac, a fost doar curiozitatea, ziceam că le cresc ca să dau la pește, că eu sunt pescar... Apoi, m-am gândit la ele ca la o afacere... Și mari secrete nu sunt. Ca să ai productivitate, trebuie să le dai gunoi de grajd. Râmelor de California le place gunoiul de grajd... Apoi, dacă vrei să le faci fericite, poți să le dai carton. Celuloza e pentru ele ca desertul. Iar zațul de cafea e afrodiziac. Se bat pe el!» ne povestește încântat. Apoi își aduce aminte de pierderi, deloc neglijabile: «Am și pierdut, nu-i vorbă... Că n-am înțeles de la început cum și cât trebuie să le hrănesc. De principiu, ele mănâncă orice. Dar contează mult cantitatea, ce le dai să mănânce. Am auzit, de exemplu, că japonezii au importat tone de râme de-astea ca să scape de maculatura pe care o aveau. Și au reușit! Eu n-am îndrăznit să le hrănesc numai cu hârtie. Dar am făcut și eu expe­rimente. În 5 ani mi s-a întâmplat să moară, să intre în hibernare și să nu mai producă... Ba, am auzit și povești despre râme care au plecat din pământ, că nu le-a mai convenit ce primeau. Mie nu mi s-a întâmplat, dar am văzut poze! Pur și simplu se urcă pe pereți!».

Produse ecologice omologate de francezi
Când râmele roșii de California n-au mai avut secrete, Gheorghiță Zainea s-a hotărât să vândă munca lor. Fertilizatori ecologici promit mulți, dar puțini oferă un produs de calitate. El a avut noroc. A găsit un fermier dispus să experimenteze fertilizatorul produs de Gheorghiță Zainea pe suprafețe mari. Și fertilizatorul s-a dovedit bun, chiar a făcut minuni: «Omul ăsta cumpăra de undeva din Moldova, dar nu era mulțumit de ce primea. Și-a tot căutat până a dat de mine... Iar ce i-am vândut eu a fost bun. Și mai ieftin. Așa că am avut încredere să îl omologhez!». Omologarea costă bani, că piața de profil e strictă: «A durat un an de zile, au venit niște francezi... Și mi-au aprobat inclusiv eticheta. Așa că acum sunt mulțumit și am curajul să vorbesc despre ce fac. Iar produsul o să îl găsiți în magazine...». Pe eticheta fertilizatorului lui Gheorghiță Zainea scrie «Biopartener». Dar dacă vreți să vedeți cu ochii voștri cum arată o «fabrică» în care angajații nu obosesc niciodată și nu cer concediu, vă primește la Slobozia Nouă. Și e acolo de dimineață și până seara...

5 Noiembrie 2022, 11:50 (3915 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024
Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă
A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(5 Noiembrie 2022, 18:07)
Pe cand  copil fiind, cutreerand padurea de la Chicos, malul Ialomitei, la podul de beton spre Saveni si Platonesti, stiam ca daca sap cu o cazma in batura la gunoiul de grajd a lu TATAIA, GASESC RAME ROSII! Plecam in vancatsa la , 4. sa prind loc sub pod, prindeam un sac de caras, si trei patru somni, EU UN LIMBRIC, SPRE DEVENIRE PESCAR. Aveamn o bicicleta, cu portbagaj, de furaciuni, puneam sacul acolo si plecam pe  langa sa ajung acasa la TATAIA LAZARICA.   Cand ma vedea , ma injura, cu dragoste, ce mai dragoste:::::,,Macalar tataia pe el, de BRACONER DE FRUNTE  Aveam rame, le vindeam la bucata, pe balta de la Strachina, la Fabrica de Caramida.  Aveam butic, MATALE CU FIRMA , NE CALCI PE URME!  Succes!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 23 Mai 2024
71 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Acțiuni ale polițiștilor în «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Slobozia: Acțiuni ale polițiștilor în «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Miercuri, 22 mai 2024, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au organizat o serie de activități preventive în rândul cetățenilor în municipiul Slobozia, care au fost informați cu privire ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 15:00
(33 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Posibil drogat la volan

Miercuri, 22 mai 2024, polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 14:40
(22 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Constanța, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști. În urma unui control de rutină, efectuat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 14:30
(24 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 79,5 milioane de lei, subvenții pentru fermierii ialomițeni din sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 22 mai 2024, a efectuat plata aferentă ajutorului de stat acordat producătorilor agricoli din sectorul vegetal, aprobat de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 11:00
(26 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, gazda Olimpiadei Naționale de Tehnologia Informației

În perioada 23-26 mai 2024, la Slobozia, se va organiza etapa națională a Olimpiadei Naționale de Tehnologia Informației. Competiția școlară va aduce în reședința județului Ialomița 322 de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 10:00
(29 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Joi, 23 mai 2024, echipele furnizorului de energie electrică vor executa lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor în zona localității Fetești/Cartier Buliga. Fără ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2024, 15:15
(38 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoanele fizice care în anul de impunere au realizat, individual sau într-o formă de asociere, venituri/pierderi ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2024, 14:05
(61 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR salută măsurile întreprinse de autorități, dar protestul își urmează cursul!

Forumul APPR salută măsurile întreprinse de autorități, dar protestul își urmează cursul!

Ca urmare a solicitărilor Forumului Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (Forumul APPR) din data de 10 mai 2024, au apărut primele reacții ale autorităților în vederea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2024, 16:50
(45 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În fiecare an, Poliția Română dedică o săptămână marcării importanței segmentului de prevenire a criminalității pentru siguranța cetățenilor. Anul acesta, manifestarea națională « ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2024, 16:10
(556 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia, Reviga, Movilița și Coșereni

Accidente la Slobozia, Reviga, Movilița și Coșereni

Sâmbătă, 18 mai a.c., în jurul orei 4,00, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat despre producerea unui accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2024, 10:20
(863 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Vineri, 17 mai 2024, echipele RAJA Constanța execută lucrări la nivelul sistemului de alimentare cu apă la intersecția străzilor Mihail Sadoveanu cu Renașterii din Fetești. Pentru remedierea acesteia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:45
(629 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă

Vineri, 17 mai 2024, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa Generală a Locurilor de Muncă. AJOFM Ialomița a contactat 606 agenți economici din județ, 29 dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:00
(738 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Reținuți pentru comiterea a trei infracțiuni

Joi, 16 mai 2024, polițiștii din Fetești au fost solicitați să intervină în cazul unui conflict spontan iscat în comuna Bordușani. Polițiștii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:40
(686 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au derulat campania «Școală în siguranță»

În perioada 14-17 mai 2024, polițiștii Biroului Siguranța Școlară și Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității au derulat proiectul, inițiat în plan național, de Direcția ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:00
(596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan având dreptul de a conduce suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Bacău, s-a ales cu un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de «conducerea unui vehicul fără permis de conducere». Joi, 16 mai 202 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:40
(1340 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minor de 17 ani, la volanul unei mașini furate

Vineri, 17 mai 2024, în cadrul unei acțiuni de prevenire a infracțiunilor rutiere, polițiștii din Jilavele au descoperit în trafic un minor de 17 ani, domiciliat în comuna Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:20
(1261 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 mai 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 mai 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 10:30
(611 vizualizări - 0 comentarii)


Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

În cursul zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 18,00, trei echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 10:10
(772 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 128,64 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna aprilie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna aprilie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 128,64 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:55
(720 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

Pachetul Cont Client este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line Contul meu RAJA (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:40
(734 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai-luna promovării economiei sociale

Luna mai este luna promovării economiei sociale și este dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea locală, cetățenia ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:25
(741 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

14 Mai 2024, 19:10


AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 17 mai 2024, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 11:30
(603 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat listele cu contribuabilii rău-platnici și bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate, pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 10:10
(212 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei

Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din România, Liceul de Arte «Ionel Perlae» Slobozia și Uniunea ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:55
(455 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Vineri, 17 mai 2024, în intervalul orar 09,00-21,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor destinate î ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:50
(734 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în perioada 13 mai-5 iulie 2024 (inclusiv), beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 16:45
(761 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent vă invită la vernisajul Salonului Național de Artă Plastică «Atitudini ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 14:35
(706 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Incendiu la un garaj din cauza unui scurtcircuit electric

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la un garaj, în comuna ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:55
(815 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Accidente la Stejaru, Fierbinți-Târg și Slobozia

Vineri, 10 mai a.c., în jurul orelor 13,00, dispeceratul ISU Ialomița a fost alertat despre producerea unui accident rutier, pe DN2A, în localitatea Stejaru, în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:45