Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Administrația locală din Slobozia pregătește orașul pentru Crăciun. Evenimen­tele dedicate Sărbătorilor de Iarnă de anul acesta vor debuta pe 6 decembrie 2022, o dată cu deschi­derea Târgului de Crăciun din Piața Revoluției. Printre surprizele pregătite de organizatori se numără și concertul de colinde susținut de Ștefan Hrușcă, pe 21 decembrie 2022. În premieră anul acesta, ad­ministrația locală implică direct locuitorii orașului în evenimentele de anul acesta organizând campania «Cadouri pentru zâmbete». Pentru a participa la această campanie, slobozenii sunt așteptați în perioada 18-23 decembrie 2022 la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Primarul Dragoș Soare susține că «Festivalul „Crăciunul din Slobozia“ o să ne pună pe harta marilor orașe care organizează Târguri de Sărbători... Sunt convins că organizarea acestui eveniment o să devină o tradiție frumoasă a orașului. Aștept cu nerăbdare să mă întâlnesc cu cât mai mulți slobozeni!».

Un nou început Slobozia se pregătește de Crăciun. Evenimentele dedicate Sărbătorilor de Iarnă vor debuta în data de 6 decembrie 2022, moment în care se va deschide oficial Târgul de Crăciun și se vor aprinde luminile de iarnă în orașul Slobozia. Autoritățile speră să transforme evenimentul de anul acesta în «cel mai mare eveniment la sfârșit de an din județul Ialomița dedicat tuturor locuitorilor orașului Slobozia și familiilor lor». Pentru a atinge acest deziderat, organizatorii evenimentului pregătesc slobo­zenilor o serie întreagă de manifestări-surpriză. «Pregătim pentru slobozeni o poveste frumoasă pe care încercăm să o scriem împreună... Muzica de calitate, atmosfera de basm și posibilitatea de a se implica în campania de donații sunt doar câteva dintre surprizele pe care le-am pregătit pentru participanți. Festivalul „Crăciunul din Slobozia“ o să ne pună pe harta marilor orașe care organizează Târguri de Sărbă­tori... Sunt convins că organizarea acestui eveniment o să devină o tradiție frumoasă a orașului. Aștept cu nerăbdare să mă întâlnesc cu cât mai mulți slobozeni!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Campania «Cadouri pentru Zâmbete» În premieră pentru Slobozia, autoritățile locale au decis anul acesta să implice activ locuitorii orașului în manifestările dedicate Crăciunului. În acest scop, în pe­rioada 18-23 decembrie 2022, în Piața Revoluției, va fi organizată o campanie de donații: «Pentru că Sărbătorile reprezintă un bun prilej de consolidare a comuni­tății, participanții sunt invitați să doneze haine, jucării, cărți sau alte articole utile. În perioada 18-23 decembrie 2022, „Atelierul Spiridușilor“ din Piața Revoluției o să fie deschis pentru donatori. Vizitatorii care doresc să pătrundă în lumea „Cadourilor pentru Zâm­bete“, vor putea parcurge „Traseul Acadelelor“!» se arată într-un comunicat de presă al Primăriei Slobozia. «Ideea nu ne aparține... Darurile de Crăciun re­prezintă o tradiție. Noi asigurăm comuni­tății doar un cadru organizat pentru ca darurile să ajungă acolo unde este nevoie de ele... Și le mulțumesc anticipat celor care se vor implica în acest efort!» a adăugat Dragoș Soare. Bene­ficiarii campaniei «Cadouri pentru Zâmbete» vor fi atât copiii din familii cu venituri mici, cât și per­soanele vârstnice care au nevoie de sprijinul și atenția comunității. Rezultatele campaniei vor fi făcute publice după Sărbători.

Vedetele «Crăciunului din Slobozia»: Ștefan Hrușcă, Antonia, Ami și Alex Velea
La Festivalul organizat de autoritățile locale anul acesta la Slobozia vor participa artiști apreciați din întreaga țară. Pro­gramul spectacolelor este ur­mătorul: Seara colindului tradi­țional (18 decembrie 2022), Iuliana Beregoi (19 decembrie 2022), Jukebox și Julie Mayaya (20 decembrie 2022), Ștefan Hrușcă (21 decembrie 2022), Antonia (22 decembrie 2022), Lora (23 decembrie 2022), Florin Ristei (24 decembrie 2022), Ami și Alex Velea (31 decembrie 2022). Scena pentru spectacole va fi decorată special pentru acest eveniment. De ase­menea, participanții la această primă ediție a Festivalului «Crăciunul din Slobozia» vor putea degusta mâncare preparată după rețete autohtone și vor putea să servească băuturi calde. Vizita­torii Festivalului se vor bucura de experiențe culinare și gastronomice în zona de food&drinks&refreshments. Locul în care se va desfășura evenimentul este Piața Revoluției, considerat de autorități emblematic pentru Slobozia. Târgul va fi deschis zilnic, între orele 10,00 și 22,00.

4 Decembrie 2022, 09:20 (5310 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Proiectele Sloboziei, blocate de procese
Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia
Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023
Spiridușii lui Moș Crăciun de la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mary :
(11 Decembrie 2022, 18:19)
Felicitări domnule primar! Când aveți timp treceți și pe str. Mircea cel Bătrân. Doar așa, poate, o vor mătura.
Yo:
(7 Decembrie 2022, 21:57)
Felicitari domnului Primar, felicitari tuturor celor implicati ! 
Marian:
(6 Decembrie 2022, 06:58)
Pt Mary. Lăsați mizeriile gen apa plata măcar acum când vine Crăciunul. Târgul de Crăciun de anul trecut a fost foarte bine organizat, speram sa fie la fel și anul acesta.
Cetățean :
(6 Decembrie 2022, 06:44)
Sunt de acord cu astfel de manifestări dar în alte condiții! Orașul arată deplorabil și nouă ne arde de Hrusca!Fiecare primar care trece pe la conducerea acestei localități vrea să iasă în evidenta cu ceva dar din păcate nu ne alegem decât cu datorii după plecarea lor!
Irina:
(6 Decembrie 2022, 02:02)
Bine ca avem târg de Craciun, concerte și luminițe intr=un oraș plin de gunoaie!
Gogu:
(5 Decembrie 2022, 23:39)
Vineri, 9 decembrie 2022, ora 17:00 - Piața Revoluției - numărătoare inversă pentru aprinderea luminițelor, urmată de concert Direcția 5
Mary :
(5 Decembrie 2022, 15:00)
Se ne spune-ți la care căsuță se dau bidoane cu apă plată gratis? La căsuța din povești? Da?... Mai mult ca sigur? Mulțumim!
Marian :
(4 Decembrie 2022, 20:19)
Se deschide pe 6 sau pe 9 târgul de Crăciun? Mulțumesc
George:
(4 Decembrie 2022, 14:05)
Un oras in schimbare! Mult succes cu targul si restul proiectelor!