Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

O analiză comună a Ministerului Finanțelor, Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici arată faptul că Ialomița se numără printre județele cu cei mai mulți funcționari publici. Mai mult, Agenția Națio­nală a Funcționarilor Publici atrage atenția cu privire la faptul că multe dintre instituțiile publice din județul nostru nu au implementate strategii în ceea ce privește etica profesio­nală, deși sunt obligate de lege.

Raiul funcționarilor publici Datele celor trei instituții publice care au analizat situația angajaților din sistemul public arată faptul că în județul Ialomița există 4,1 funcționari publici/1000 de locuitori. Astfel, Ialomița întrece în statistici județe mult mai mari precum Timiș (3,5 funcționari/1000 de locuitori), Bihor (3,1 funcționari publici/1000 de locuitori) sau Iași (3,3 funcționari publici/1000 de locuitori). Numărul exact al angajaților la stat din Ialomița se apropie de 20 de mii, potrivit datelor Direcției Județene de Statistică Ialomița, adică aproape jumătate din cel total al persoanelor angajate în câmpul muncii. Estimările instituției menționate arată că, în perioada 2018-2021, la nivelul județului Ialomița au fost angajați în sistemul public aproximativ 100 de noi angajați/an. Pe domenii de activitate, cei mai mulți angajați la stat din Ialomița își desfășoară activitatea în Sănătate (apro­ximativ 4000 de persoane), Învățământ (aproximativ 3500 de persoane) și Administrație Publică (2600 de persoane).

Grad «0» de legalitate Pe lângă drepturile pe care Codul Administrativ le oferă funcționarilor pu­blici, actul normativ a impus și o serie de criterii în ceea ce privește respectarea principiilor de etică profesională, prin intermediul cărora este analizată conduita profesională a acestora. Agenția Națio­nală a Funcționarilor Publici analizează anual gradul de respectare a principiilor de etică și face analize și recomandări către entitățile publice în funcție de datele pe care le primește. În perioada 2018-2022, instituțiile publice selectate să ofere acest set de informații către ANFP nu și-au dus la îndeplinire această obligație. Printre instituțiile care ar fi trebuit să ofere rapoarte privind respectarea principiilor de etică profesională se numără și cele 66 de administrații locale din județ. Conform rapoartelor oficiale ale ANFP, niciuna dintre primăriile din județ nu s-a arătat interesată să colaboreze din acest punct de vedere. În motivarea deciziei de a nu oferi detalii suplimentare, instituțiile publice au precizat faptul că în lista de posturi publice nu au prevăzută funcția de «consilier de etică», funcționar public specializat în analizarea tuturor abaterilor disciplinare ale funcționarilor publici.

13 Martie 2023, 09:55 (12078 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice
Ialomița: Instituțiile publice pot face angajări

Comentariile cititorilor:


Jan:
(14 Martie 2023, 14:50)
Județul ce ce-a mai mică industrializarea oamenii care nu au unde muncii.Urziceni, Slobozia, Țăndărei, totul este zero așa că trebuie să fie și căpușe care plimbă o hârtie de la unul la altul și să încaseze banii de la stat mulți asistați sociali care freacă mentă degeaba se învârt pe lângă primării
WALY:
(14 Martie 2023, 10:59)
Nu trebuiau toti ,,lipitorii,, de afise electorale sa aiba un servici, chiar fara nici o calificare. Asta este  politica liber... consimtita!
Asa nu:
(13 Martie 2023, 23:10)
Despre afaceristii din fisc nu vorbeste nimeni ca nu are voe sa faca afaceri???
Da, da, acei afaceristi ,,acoperiti" de sefime care se face ca nu vede ce se intampla in jurul lor dar multa lume stie cum isi face afacerile cu oameni care ii controleaza dupa acea cu stirea la sefi.
Maidemult exista in unitate un agent de la integritate, acuma daca mai e chiar nu stie ce e acolo? 
Toti trebue raspunzatori in fata la lege, de ce nu se ia masuri?.
@Victima:
(13 Martie 2023, 22:13)
Foarte adevarat ai spus,Victima Cetatenii de rând sunt tilhariti de instituțiile publice și deposedați de bunuri. Politia, Parchetele, Judecatoriile,Tribunalul Ialomița protejează grupurile de crimă organizată din institutiile statului si nu numai. Coruptia generalizată! Judetul Ialomita nu se mai face bine, nici de acum in 2099 ani. Va meritati soarta 99% dintre viii.
Mary :
(13 Martie 2023, 22:00)
Mda! În fiecare județ există câte o armată. Până la o nouă reorganizare regională, din care ar trebui să dispară șefii șefilor numiți pe criterii politice, și instituțiile care se vor suprapune, mai este de așteptat. Poate după alegeri. Care? Nu se știe.
Victima:
(13 Martie 2023, 16:39)
Județul Ialomița este ocupat de grupuri de crimă organizată numite" instituții publice" Toate acestea se bazează pe poliție și procurori care refuză să facă cercetările să ne asigure protecția solicitată și siguranță. Refuză să-și îndeplinească atribuțiile de serviciu. Se bazează pe "MAGISTRAȚII " care întocmesc Hotărâri FALSE SI NESEMNATE și NEMOTIVATE și le asigură protecția.In D 2088/98/2011 s-a dat HOTĂRÂREA pe baza expertizei FALSE. Expertul avea plângere penală. Mi-au fost încălcat dreptul la muncă și viața. Sute de mii de firme au fost distruse că să primească bonusuri angajații ANAF care întocmesc acte FALSE. Corpul experților contabili care fac expertize percep taxe de 3 ori mai mari și Întocmesc expertizele FALSE.Apoi câștigă Avocații onorariu.Cetatenii de rând sunt tilhariti de instituțiile publice și deposedați de bunuri.Tribunalul Ialomița protejează grupurile de crimă organizată prin încălcarea art.20pc.8ncpp inventează cereri de ajutor judiciar și refuză încadrarea dosarelor civil penal la RĂSPUNDERE DELICTUALA au încurajat 14 ani TÂLHARIILE cu ștampila statului. A se vedea D.58/98/2022,1475/98/2021,6600/312/2021 1509/98/2022 Toate aceste dosare sunt încălcarea art.194ncp, art.223ncpp privind protecția lg.211/2004 Nu mai avem SIGURANȚA. Suntem SUFOCAȚI de crimă organizată din INSTITUȚIILE publice.