Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Este printre primii 15 prosumatori înregistrați la ENEL Dobrogea în Ialomița. A montat primele 12 panouri fotovoltaice în 2017. Nu s-a gândit la bani, a visat să fie independent energetic. Și recomandă investiția cu o condiție: să ai capacitatea de a te adapta la un joc ale cărui reguli se schimbă în fiecare zi!

Casa cu panouri solare de la Slobozia Nouă Casa e la șosea. O casă bătrânească, nu are nimic spectaculos... În afara panourilor solare și a proprietarului. Alin S. este printre primii prosumatori înre­gistrați în sistemul ENEL Dobrogea. A montat primele 12 panouri în 2017 visând să devină independent energetic. Și o vreme a reușit: «Independent energetic, în opinia mea, poți fi dacă ai capacitatea de a stoca energia... Timp de 2 ani, până prin 2019, am fost și eu... Apoi am înțeles că nu e posibil, pierdeam prea multă energie!». Așa începe povestea lui Alin S. despre mirajul independenței energetice. Și ne roagă să nu-l pozăm, că nu e panou fotovol­taic... Pozăm panourile fotovoltaice, că pentru ele am venit! Nu sunt multe și nici spectaculoase. Dar i-au permis lui Alin S. să livreze, în calitate de prosumator, curent electric în valoare de 2600 de euro în 2 ani. Iar acum se pregătește să mărească puterea instalată a panourilor fotovoltaice din curtea lui de 8 ori... Pe acoperișul casei și în curte. Cum scrie la carte, cu panta în unghi de 40 de grade și sistem mobil. Are deja câteva panouri în curte și recomandă soluția, mai ales pe timp de iarnă.

Golgota prosumatorului Îl întrebăm dacă se consideră o poveste de succes. Un om care a învins sistemul și se bucură de independență energetică... Ne arată o factură în care ENEL Dobrogrea îi cere penalități de 0,22 lei la alte penalități pe care tot ENEL Dobrogea le-a anulat: «Îmi pare rău că vă dezamăgesc... Investiția în fotovoltaice nu e o poveste de succes! Nu în România. Degeaba a asigurat sta­tul un cadru legislativ dacă autoritățile statului aplică legea după ureche... Sau nu o aplică! Și degeaba ești prosumator dacă ENEL nu poate gestiona energia injectată în rețea. Nu există nici măcar un sistem de facturare flexibil! Bătaia de joc este imensă... Nu am mai primit o factură la energie de la ENEL din aprilie 2022! Iar conform contractului trebuie să o primesc în fiecare lună... Am luat legătura cu ANRE, ANPC și alte instituții ale statului și nu face nimeni nimic. În schimb, primesc somații să plătesc penalități la niște penalități anulate după emiterea unei facturi greșite... Adică mi-au facturat în decembrie și m-au penalizat că n-am plătit din iunie! Apoi mi-au anulat factura și apoi mi-au calculat penalități la penalitățile anulate. E o bătaie de joc totală. Și nimeni nu te poate apăra!».

Speranța moare ultima Când nu luptă cu morile de vânt ale sistemului și cu obtuzitatea angajaților ENEL Dobrogea, Alin S. scoate telefonul din buzunar și deschide aplicația care gestionează panourile fotovoltaice de pe casa sa. Inginer electrotehnist de formație, a automatizat instalația și o poate controla de oriunde. De la apara­tul de aer condiționat și până la unghiul de înclinație al panourilor din curte, totul poate fi controlat prin telefon: «Oricând, și teoretic de oriunde, pot decide cât să consum și cum să consum energia electrică pe care o produc... Dacă vreau, o pot injecta în rețea, dacă nu o pot consuma în curte... De exemplu, pot decide să ud solarul pe care îl am cu apă din fântână, cu ajutorul curentului electric produs de panourile fotovoltaice...». Preț de un minut ne face dovada utilizând exclusiv telefonul. Îi cerem un verdict. Reprezintă panourile fotovoltaice o investiție? Putem visa să fim prosumatori? «Iar vă dezamăgesc. Nu e o afacere pentru toată lumea. Dar cred sincer că dacă toate casele din România ar avea panouri fotovoltaice instalate, România ar deveni exportator de energie. Sau, cel puțin, nu am mai importa... Pentru că statul român are nevoie de energie, fiecare dintre noi avem nevoie de energie și niciodată nu este îndeajuns față de cât putem noi consuma!».

Investiție amortizată în 6-8 ani În pofida problemelor cu care se confruntă permanent, Alin S. recomandă acest tip de investiție: «Teoretic, dacă toate merg bine, în 6 luni poți construi un sistem de panouri fotovoltaice care să-ți confere statutul de prosumator. Nu e un statut ideal, dar e tot ce îți poate oferi sistemul la acest moment... Dacă o faci în regie proprie, costurile sunt mai mici, dacă o faci cu bani de la stat, orice ajutor financiar e binevenit. Recomand această investiție cu o singură condiție: să fii capabil în orice clipă să te adaptezi la un joc în care regulile se schimbă zilnic!». Nu suntem, dar vrem să profităm de know-how-ul acumulat de Alin S. de-a lungul celor 6 ani de experiență. Cât să investim, care panouri sunt mai eficiente, cu ce firmă, la ce furnizor? Alin S. are răspunsuri pentru toate, dar ezită să le ofere: «Pot să vă spun doar ce vreau să fac eu... Vreau o pompă de căldură care să-mi permită să mă debranșez de la rețeaua de gaze, vreau o stație de în­cărcare electrică în curte pentru mașină, vreau solar încălzit cu ajutorul energiei solare! Și vreau, în continuare, să nu mă gândesc la banii pe care i-aș putea câștiga injectând energie în rețea. Din punctul meu de vedere, singurul lucru important la acest tip de investiție e să devii independent energetic. Iar asta e o recomandare pe care o susțin 100%!».

18 Martie 2023, 11:20 (27370 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița
Ialomița primește 28 milioane de lei pentru Programul «Casa Verde»
Ialomița produce anual 166 MW de energie verde

Comentariile cititorilor:


eco:
(21 Martie 2023, 16:10)
Tipul cu panourile este smart; toata investitia a facut-o din buzunarul propriu adaugand la cateva luni panouri in plus. Fara bani de la stat...ca altfel ar fi asteptat mult si bine, iar panourile si inverterul ar fi fost de o calitate mai slaba. Ca, deh, firmulitele astea aparute precum ciupercile, cand e vorba de primit banuti de la stat achizitioneaza cele mai ieftine chinezarii si le monteaza la preturi exorbitante.
Iar pretul oferit prosumatorului de catre marii distribuitori de energie este derizoriu, adica pretul energiei active. De ce trebuie sa platim cu totii certificatele verzi catre baietii destepti din energie? Adica suntem taxati daca ne permitem luxul de a beneficia de energie din surse nepoluante. Pai si prosumatorii astia mici cu instalatii de 3, 5...15 kw/h produc energie verde, dar lor nu li se plateste certificat verde; insa sunt buni de plata chiar si pe taxele pe care le platesc pentru kw compensat cantitativ. Dau in retea ziua un kw la "uriasul" pret de 0,25 lei si cand il iau inapoi din retea (noaptea) mai platesc diferenta intre 0,25 lei si 0,7-0,8 lei (in cazul Hidro). Deci e o mare teapa compensarea cantitativa legiferata de stat in favoarea baietilor destepti din energie. Ar fi ideal sa poti fi independent energetic, insa costurile sunt f mari raportate la beneficii. Asa ca, marea majoritate a celor care au nervii tari sa acceseze programul cu fotovoltaicele isi instaleaza centrale cu puteri minime 3, 5 kw/h. Tot e ceva, un prosumator poate acoperi intr-o zi consumul a 4, 5 case.
Cum justifica baietii destepti faptul ca cumpara kw de energie la pret minim de la producatorul national Hidroelectrica 0,25 lei/1kw si il vand populatiei cu preturi intre 2-5 lei??
Multi vor spune ca nu e asa, ca pretul e plafonat la 1,3 lei...pai diferenta pana la pretul maxim o platim din banii tuturor!! Asa ca au tot interesul sa urle sus si tare ca e criza de energie, ca sa justifice preturile nesimtite practicate (parca dupa pandemie se inchisesera
Grigore Viorel :
(19 Martie 2023, 09:18)
Buna ziua. Cum as putea da de domnul Alin S cel cu panourile gestionate la distanta. Tel meu 0722495401. Multumesc
prosumator:
(18 Martie 2023, 13:24)
un kit on grid de 3 kw produce cam 3000 kw pe an ( in baragan, in functie de parametrii panourilor, de numarul de zile insorite, de intretinerea panourilor etc. ) ca necesarul de consum pentru o casa de 2-3 camere cu toate dotarile ( exclusiv centrala electrica pentru incalzire pe timp de iarna). la o investitie de 20-22.000 lei ( cam  7000  lei/kw putere kit ). cu pretul subventionat  actual de cca  0,7-1 leu/kw,  investitia se acopera in 7-9 ani.
daca preturile explodeaza ( nu prea cred, ca eu presupun ca lucrurile vor intra intr-o normalitate cu fluctuatii de 1,5-2 lei/kw cel mult ), atunci perioada se reduce proportional.
la 1,5-2 lei/kw, perioada va fi de 4-5 ani, iar la 3,5 lei/kw, perioada va fi de cca. 2 ani.
investitia , pana la urma, tine de capacitatea si disponibilitatea beneficiarului de a  investi.
daca vrei pompa de caldura ( inca o investitie consistenta- 30-40.000 lei plus montaj 5-8.000 lei, plus amenajarea sistemulu de incalzire prin pardoseala, cam obligatoriu la pompa de caldura care nu prea e eficienta cu calorifere, amortizabila si ea  in multi-multi  ani ), consumul nu creste foarte mult, dar  daca ai centrala electrica de incalzire pe timp de iarna, de ex., iti trebuie cca. 1000-2000 kw lunar pe timp de iarna si 300-400 pe timp de vara. adica aproximativ un total anual de 12.000-13.000 kw.  deci un kit de 12-15 kw adica o investitie de vreo 75-80.000 lei.
daca vrei un sistem off grid, atunci adauga aici valoarea ( consistenta ) a acumulatorilor.
sunt variabile de care fiecare trebuie sa tina cont cand initiaza investitia.
la o subventie de la stat de 20.000 lei pentru o gospodarie obisnuita, cheltuiala investitorului de 2-3000 lei ( pentru un kit de 3 kw ), este foarte avantajos.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 27 Mai 2024
150 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

25 Mai 2024, 16:20


APIA: Subvenții de peste 322 milioane de lei pentru crescătorii din sectorul suin și avicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că joi, 23 mai 2024, Centrele Județene au efectuat plata aferentă ajutorului de stat acordat pentru susținerea activitații crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2024, 10:10
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni ale polițiștilor în «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Slobozia: Acțiuni ale polițiștilor în «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Miercuri, 22 mai 2024, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au organizat o serie de activități preventive în rândul cetățenilor în municipiul Slobozia, care au fost informați cu privire ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 15:00
(213 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Posibil drogat la volan

Miercuri, 22 mai 2024, polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 14:40
(168 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Constanța, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști. În urma unui control de rutină, efectuat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 14:30
(222 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 79,5 milioane de lei, subvenții pentru fermierii ialomițeni din sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 22 mai 2024, a efectuat plata aferentă ajutorului de stat acordat producătorilor agricoli din sectorul vegetal, aprobat de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 11:00
(175 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, gazda Olimpiadei Naționale de Tehnologia Informației

În perioada 23-26 mai 2024, la Slobozia, se va organiza etapa națională a Olimpiadei Naționale de Tehnologia Informației. Competiția școlară va aduce în reședința județului Ialomița 322 de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 10:00
(281 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Joi, 23 mai 2024, echipele furnizorului de energie electrică vor executa lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor în zona localității Fetești/Cartier Buliga. Fără ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2024, 15:15
(235 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoanele fizice care în anul de impunere au realizat, individual sau într-o formă de asociere, venituri/pierderi ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2024, 14:05
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR salută măsurile întreprinse de autorități, dar protestul își urmează cursul!

Forumul APPR salută măsurile întreprinse de autorități, dar protestul își urmează cursul!

Ca urmare a solicitărilor Forumului Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (Forumul APPR) din data de 10 mai 2024, au apărut primele reacții ale autorităților în vederea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2024, 16:50
(276 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În fiecare an, Poliția Română dedică o săptămână marcării importanței segmentului de prevenire a criminalității pentru siguranța cetățenilor. Anul acesta, manifestarea națională « ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2024, 16:10
(609 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia, Reviga, Movilița și Coșereni

Accidente la Slobozia, Reviga, Movilița și Coșereni

Sâmbătă, 18 mai a.c., în jurul orei 4,00, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat despre producerea unui accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2024, 10:20
(1061 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Vineri, 17 mai 2024, echipele RAJA Constanța execută lucrări la nivelul sistemului de alimentare cu apă la intersecția străzilor Mihail Sadoveanu cu Renașterii din Fetești. Pentru remedierea acesteia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:45
(718 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă

Vineri, 17 mai 2024, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa Generală a Locurilor de Muncă. AJOFM Ialomița a contactat 606 agenți economici din județ, 29 dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:00
(860 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Reținuți pentru comiterea a trei infracțiuni

Joi, 16 mai 2024, polițiștii din Fetești au fost solicitați să intervină în cazul unui conflict spontan iscat în comuna Bordușani. Polițiștii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:40
(775 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au derulat campania «Școală în siguranță»

În perioada 14-17 mai 2024, polițiștii Biroului Siguranța Școlară și Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității au derulat proiectul, inițiat în plan național, de Direcția ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:00
(693 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan având dreptul de a conduce suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Bacău, s-a ales cu un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de «conducerea unui vehicul fără permis de conducere». Joi, 16 mai 202 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:40
(1546 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minor de 17 ani, la volanul unei mașini furate

Vineri, 17 mai 2024, în cadrul unei acțiuni de prevenire a infracțiunilor rutiere, polițiștii din Jilavele au descoperit în trafic un minor de 17 ani, domiciliat în comuna Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:20
(1502 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 mai 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 mai 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 10:30
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

În cursul zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 18,00, trei echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 10:10
(853 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 128,64 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna aprilie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna aprilie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 128,64 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:55
(817 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

Pachetul Cont Client este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line Contul meu RAJA (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:40
(823 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai-luna promovării economiei sociale

Luna mai este luna promovării economiei sociale și este dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea locală, cetățenia ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:25
(834 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 17 mai 2024, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 11:30
(748 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat listele cu contribuabilii rău-platnici și bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate, pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 10:10
(236 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei

Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din România, Liceul de Arte «Ionel Perlae» Slobozia și Uniunea ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:55
(545 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Vineri, 17 mai 2024, în intervalul orar 09,00-21,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor destinate î ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:50
(776 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în perioada 13 mai-5 iulie 2024 (inclusiv), beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 16:45
(887 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent vă invită la vernisajul Salonului Național de Artă Plastică «Atitudini ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 14:35
(739 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Incendiu la un garaj din cauza unui scurtcircuit electric

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la un garaj, în comuna ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:55