Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Joi, 29 august a.c., o parte dintre polițiștii ialomițeni, membri ai sindicatului «Diamantul», au protestat vreme de două ore în fața Prefecturii Ialomița și a sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii și-au arătat încă o dată nemulțumirea față decizia conducerii Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. O astfel de măsură și-a dorit și fostul șef al instituției Adrian Mihai Aldea, însă acesta și-a retras dispoziția după organizarea protestelor.

 

Din nou în stradă Înainte de a pleca de la comanda IPJ Ialomița, comisarul șef Mihai Adrian Aldea a făcut demersuri pentru a modifica programul de lucru al polițiștilor, astfel încât aceștia să efectueze cele 3 schimburi într-un regim de 8 ore, nu în regim de 12 ore așa cum se întâmplă în prezent. În urma unui protest organizat la începutul acestui an, decizia  nu a mai fost pusă în practică. Actualii șefi ai IPJ Ialomița au revenit asupra deciziei și doresc să impună același program de lucru, considerându-l mai eficient. Revoltați din nou de această situație, polițiștii au pichetat joi, 29 august 2024, sediul Prefecturii Ialomița și cel al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Protestul a fost susținut de Sindicatul «Diamantul», una dintre cele mai vocale structuri sindicale ale Poliției Române. Simona Nicolae, agent șef principal în cadrul Biroului Rutier Fetești susține că măsurile pe care IPJ Ialomița le impune vor genera blocaje la nivelul structurilor teritoriale: «Măsura este bună în condiții ideale. Din păcate, Ialomița nu le are. Deficitul de personal din cadrul Birului nostru este mare. Toate patrulele existente sunt patrule mixte, care au în componență polițiști de frontieră, polițiști locali și jandarmi. De aproximativ 6 luni, din cauza lipsei de personal nu mai putem asigura în condiții optime siguranța rutieră pe drumurile publice. În cazul în care măsurile inițiate acum vor fi impuse, se pune în pericol siguranța rutieră!» ne-a declarat aceasta. Rămâne de văzut care va fi ecoul acestor proteste. Surse din cadrul IPJ Ialomița au precizat pentru ziarul nostru faptul că actualii șefi ai IPJ Ialomița vor modifica programul de lucru cu orice preț.

29 August 2024, 10:20 (13031 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Polițiștii au protestat la Slobozia
Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă
Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Comentariile cititorilor:


@skorinb:
(6 Septembrie 2024, 23:32)
Mult venin poți să ai în canini.
skorinb:
(4 Septembrie 2024, 17:50)
Si de suparare un ,,politist'' si-a bagat un picorus prin geamul unui sofer incepator ! Ce credeti ca ar trebui sa pateasca un astfel de specimen subuman ? Sa propun eu : pe langa inchisoare ar trebui dat afara din ,,politie'' plus stergerea tuturor anilor de vechime .... Si sa vezi atunci ...
Maria:
(1 Septembrie 2024, 00:34)
Dacă nu sunt oameni sa reangajeze pensionarii cu experienta prin concurs, la fel ca la medici, profesori, ș.a.
Marin:
(31 August 2024, 23:38)
La muncă ba, ca nu am mai vazut politie in oraș decat la protestul lor in rest doar nereguli nebăgate in seamă!
Ghiță Pristanda :
(31 August 2024, 12:14)
Grea misie, misia de polițai... Destul de vii și prezente în zilele noastre personajele lui Caragiale!! Nu vreau să generalizez, însă, din păcate, există foarte mulți angajați ai poliției care denigrează această haină a statului!! Comentariul meu se referă strict la cei care au ales acesta profesie pt a putea să-și ascundă infracțiunile…consuma și vand droguri, au legături strânse cu interlopii etc!!! Cum se face ca într-un orășel mic ca Slobozia, unde toată lumea cunoaște pe toată lumea, se consumă și se vând droguri fără nicio jenă, sa nu mai amintesc de crima.. și NIMENI nu face NIMIC???? Un exemplu care da foarte mult de gândit este faptul ca la o școală gimnazială renumită din oraș, la copii de clasa a VI-a s-au găsit droguri!!!! Da, la clasa a VI-a!!!! Aici s-a ajuns din cauza nepăsării!! Vrem salarii mari, program de relax, dar responsabilități, ba!!!
Dinu:
(30 August 2024, 19:13)
Când intrați și pe privați că fac evaziune la capul gol și plătesc mizerabil angajați. Doarme ITM și ANAf.
Ptr dl Dorin:
(30 August 2024, 13:13)
Perfect de-acord cu dvs, dar cei ce corespund și la virgula să aibă salarii măcar la fel ca la Poliția Locală. Este perfect normal să fie evaluați la virgulă, 80% dintre ei asta vor, restul de 20% sunt pe listele de salarii de merit și afinitățile politicului și șefilor, majoritatea polițiștilor și-ar dorii să fie evaluați la virgulă pentru a scăpa de căpușele care deprofesionalizează sistemul și care sunt ,,ținuți “ în brațe de anumiți șefi…App …știu ce vorbesc …restul comentariilor gen mergeți la privat …nu își au rostul, de camioane…vedem și noi restul cu rate la o amărâtă mașină, dar sunt alte structuri care ar trebui să își facă treaba…mai sunt și alte structuri afectate de schimbarea programului nu doar rutiera…așa ca este bine să vă documentați înainte să aruncați cu noroi în toți…
Boss:
(30 August 2024, 11:33)
Cum se face ca doar rutieristii cu camioane pe persoana juridică fac greve la IPJ?!?De ce nu solicită să fie mutați la alte structuri?Programul de 8 ore este normal vmconceput pentru ca organismul sa dea rezultate maxime.Dupa 8 ore de stat în mașina pe șosea, in mod normal tragi pe dreapta.Asadar e bine sa se revină la program de 8 ore și eventual echipe mixte cu locala si ordine publică.
Dorind:
(30 August 2024, 08:23)
Gigel? In statul de drept oamenii au si drepturi dar au si obligatii. Obligatia de a-si face corect sarcinile de serviciu, de a nu pactiza cu interlopii, de a nu lua spaga.Militarii nu au dreptul la greva! Eu muncesc si nu comenteaza.Daca militienii astia cer , sa cerem si noi de la ei:eu i-asi evalua la virgula si dc nu corespunda sa fie dati afara!
Gigel:
(29 August 2024, 23:47)
Nu am vreo afinitate pentru politisti, nu stiu nici daca demersul lor este legal sau legitim, dar macar ei stiu sa se organizeze si sa isi ceara drepturile. Celelalte categorii de bugetari nu sunt in stare nici macar sa fluiere pe strada, stau toti in pozitia ghiocel si asteapta sa le pice din cer. Bravo politistilor, acesta este statul de drept, in care oamenii isi cer drepturile si isi exprima nemultumirile. Poate invata si altii ca doar asa se construieste si se mentine Statul de Drept.
Parere:
(29 August 2024, 19:53)
In 8 ore cred că este mult mai eficient După intervine oboseala. Și la 8 ore sau 12, timpul lunar este același banuiesc
Stefan:
(29 August 2024, 16:58)
Obosiți săraci, pensionari la 40 ani, desființată locala plătiți degeaba, cu ochi numai după dat amenzi aiurea, niște paraziti
Mary :
(29 August 2024, 16:13)
Încălcați legea! Să vă fie clar, voi nu sunteți milițieni, voi sunteți polițiști și apărați legea, iar legea nu vă permite să protestanți deoarece sunteți angajați ai Statului. Nu confundați statul degeaba, cu Statul de Drept. Nu vă convine, aveți la îndemână demisia, nu circul pe care îl faceți, ori neîncrederea pe care o afișați odată cu denigrarea instituției sau a uniformei din dotare. Nu vă ține nimeni cu forța. Mergeți la privat să simțiți ce este munca, ordinea și disciplina.
Dorind:
(29 August 2024, 15:10)
Pai ce e dupa ei? Nu vor sa Ii dea afara!!! Nu e firma lor si sunt platiti sa ne aperr nu sa vanda droguri in uniforma, Sau sa inmatriculeze masini furate , permise la analfabeti etc etc .
Tudorache :
(29 August 2024, 14:30)
Nu sunt efective suficiente pentru programul acesta la 8h. Șefii IPJ-IALOMITA care au aprobat această idioțenie habar nu au ce este în stradă. Populația va avea de suferit. Au o gândire obtuză și nu acceptă realitatea.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 19 Aug 2026
383 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Șoferi beți la volan

Sîmbătă spre duminică, respectiv 5 spre 6 noiembrie, în jurul orei 04,30, un echipaj al Poliției Rutiere Țăndărei a oprit pentru control în trafic un autoturism condus de un tînăr, de 21 ani, din orașul ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:21
(15324 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Comunicarea locurilor de muncă vacante, obligatorie pentru angajatori

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile Legii nr. 76/2002 privind ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:20
(14511 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Copil de 3 ani, lovit de o mașină

Sîmbătă, 5 noiembrie, la Făcăeni s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bucureștean, de 31 ani, se deplasa la volanul unui autoturism, a accidentat un copil de 3 ani care s-a angajat ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:20
(11819 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Vînătoare ilegală

Sîmbătă, 5 noiembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic pe fondul Gimbășani. Astfel, în timpul acțiunii, ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:19
(12203 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: A intrat cu mașina în pom

Neadaptarea vitezei de deplasare la condițiile meteo rutiere a fost cauza principală de producere a unui accident rutier. S-a întîmplat sîmbătă, 5 noiembrie, în apropierea comunei Adîncata, cînd un bărbat ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:19
(14629 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Au tăiat salcii pentru foc

Un bărbat de 38 ani, din Bordușani, a alertat polițșiștii din localitate cu privire la faptul că persoane necunoscute fură lemn din pădurea situată în vecinătatea satului Cegani. Deplasîndu-se la fața locului ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:18
(16863 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 266 de amenzi în trafic

În perioada, 4-6 noiembrie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Neregulile în traficul rutier au fost sancționate de polițiștii cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:18
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie în discoteci

Polițiștii, în colaborare cu jandarmii ialomițeni au efectuat în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 5 spre 6 noiembrie, o razie la discotecile de pe raza comunelor arondate Secției 1 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:17
(15173 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în piață

Sîmbătă, 5 noiembrie, în intervalul orar 08,00-12,00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor antisociale și menținerea climatului de ordine și siguranță publică în ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:16
(16057 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 78 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 7 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 78 locuri de muncă vacante. Cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 13:37
(16207 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Agent de pază, reținut de polițiști

Un tînăr de 28 ani, din Amara, a fost reținut de polițiștii pentru 24 de ore, pe numele său reținîndu-se săvîrșirea a șapte infracțiuni de furt. Anchetatorii au stabilit că individul, în perioada august ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 14:02
(16698 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn, victimă a două hoațe

Un bătrîn de 72 ani, din Urziceni, a fost joi, 3 noiembrie a.c., a fost victima unei înșelăciuni. Victima a fost abordată de două femei care doreau să cumpere aparatură veche și, profitînd de neatenția ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:57
(14396 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Biciclist de 85 ani, accidentat

Un bătrîn de 85 ani, din Țăndărei, a fost victima unui accident rutier, joi, 3 noiembrie a.c., în timp ce se deplasa cu bicicleta. Cauza incidentului a fost nerespectarea de către victimă a indicatorului ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:54
(10738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi pentru ilegalități în domeniul jocurilor de noroc

Joi, 3 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au verificat 14 agenți economici care exploatează jocuri de noroc. Potrivit polițiștilor, în șase din cazuri s-au constatat deficiențe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:53
(13295 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea accidentelor rutiere în școli

Potrivit unei informări media, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat, în perioada 26 octombrie-3 noiembrie a.c., o acțiune pentru «prevenirea accidentelor de circulație», activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:52
(14179 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Acțiune a Poliției

Joi, 3 noiembrie, în intervalul orar 23,00-03,00, o acțiune pe linia prevenirii și combaterii furturilor de materiale feroase și neferoase, a furturilor de cabluri și componente electrice. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:51
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Comerciantă ambulantă, amendată de polițiști

O tînără de 18 ani, din Hîrșova, a fost prinsă joi, 3 noiembrie, la Bucu, în timp vindea articole de îmbrăcăminte fără a deține documente de proveniență a mărfii. Prinsă fiind de polițiști, tînăra a rămas ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:50
(10863 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jocuri video pentru adolescenți la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Începînd cu 1 decembrie 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va inaugura un nou serviciu, destinat exclusiv elevilor cu vîrste între 14 și 19 ani. Noul serviciu va funcționa în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 15:36
(13818 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: A comandat un telefon mobil pe internet și a primit un pachet cu ziare!

Miercuri, 2 noiembrie a.c., agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de către un bărbat, de 54 ani, din Slobozia, despre faptul că a făcut o comandă pe internet pentru un telefon mobil ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:59
(17097 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Șicanare în trafic încheiată cu dosar penal pentru distrugere

Poliția a fost sesizată prin 112 miercuri, 2 noiembrie a.c., de către o tînără de 26 ani, din localitatea Poiana, despre faptul că în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism pe DN21, în zona Combinatului ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:47
(11615 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Infractor arestat

În cursul zilei miercuri, 2 noiembrie a.c., polițiști din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au acționat pe raza localității, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:43
(17266 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul a prelungit termenul pînă la care agenții economici se pot înscrie în REVISAL

Agenții economici își pot înscrie sau actualiza datele în Registrul General de Evidență a Salariaților până la 15 decembrie 2011, stabilește o hotărîre aprobată de Guvern. Executivul a decis astfel prelungirea ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:35
(15974 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: I-au furat cocenii deja tăiați

Un slobozean de 53 ani, din Slobozia, a sesizat polițiștilor că hoții i-au furat de pe un teren extravilan situat în apropierea cartierului Slobozia Nouă cocenii tăiați. Deplasîndu-se la fața locului, o ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:34
(10112 vizualizări - 0 comentarii)


Efectuarea controalelor, modificată prin ordonanță de urgență

Guvernul a aprobat o ordonanță de urgență privind organizarea și funcționarea inspecției economico-financiare la operatorii economici, act normativ care delimitează competențele de control între Ministerul ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:33
(14067 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției la Urziceni și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din municipiile Fetești și Urziceni și a secțiilor arondate, efective din toate structurile operative ale acestor unități au fost angrenate în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:31
(12231 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfîntului Grigore Decapolitul vor ajunge la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de activități cu prilejul hramului de toamnă «Soborul Sfinților Mihail și Gavriil» al Mînăstirii Slobozia. Astfel, vineri, 4 noiembrie, după amiaza ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:20
(14492 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de Mică Publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:14
(3579 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Scandal la discotecă

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 ani, din Amara, au fost reținuți luni, 31 octombrie, pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:08
(13944 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat gardul autostrăzii

Polițiștii feteșteni au fost alarmați, luni, 31 octombrie, de către un agent de pază al unei societăți comerciale cu privire la faptul că a prins o persoană care transporta cu o căruță plasă de sîrmă furată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:05
(11667 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Săptămîna Europenă pentru Securitate și Sănătate în Muncă», marcată în Ialomița

În perioada 24-28 octombrie, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o serie de acțiuni dedicate «Săptămînii Europene pentru Securitate și Sănătate în Muncă». Potrivit unei informări media, «inspectorul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:05
(9565 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului blog sud-est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului locuitor în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Movila în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Piața în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului #ilie în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Cetatean al orasului în Concurs pentru directorii și directorii adjuncți ai școlilor și grădinițelor din Ialomița cetatean în Cronica unui eșec anunțat pe final cetatean în Ialomița: Procent de promovare de 29,5% la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2026 icre știucă Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Viorel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni AlexDan în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Elena I în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Maria N în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Isc în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă CETATEAN în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Gigel în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Gigel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...