Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, județul cu tot mai puțini locuitori

Ialomița, județul cu tot mai puțini locuitori

Direcția Județeană de Statistică Ialomița arată faptul că fenomenul scăderii populației se intensifică la nivelul jude­țului. În 2025, nu­mărul locuitorilor din județul Ialomița a fost cu aproape 2700 de persoane mai mic față de cel înregistrat în 2024. Cauza este gene­rată de sporul natural negativ.

 

Scădere a populației județului Ialomița Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că, în 2025, populația după domiciliu a județului Ialomița a fost de 272389 de persoane, din care 133617 de bărbați și 138772 de femei. Pe medii de rezidență... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2026, 10:20 (2644 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dosar penal după ce un minor de 14 ani și-a agresat prietenul de 13 ani

S-a întâmplat la Slobozia

Dosar penal după ce un minor de 14 ani și-a agresat prietenul de 13 ani

Polițiștii din Slobozia au în­tocmit un dosar penal în care principalul suspect este un minor de 14 ani. Acesta este acuzat de faptul că ar fi dorit ca prietenul său de joacă, în vârstă de 13 ani, să-i dea telefonul său mobil. Pentru că băiatul a refuzat, între cei doi a izbucnit un scandal, soldat cu rănirea copilului de 13 ani. Victima a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea îngrijirilor medicale. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

 

Agresat din cauza telefonului mobil... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2026, 09:50 (1559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Purtare abuzivă» și «agresiuni sexuale», în școlile din Ialomița

«Purtare abuzivă» și «agresiuni sexuale», în școlile din Ialomița

O statistică a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată faptul că «violența școlară», indiferent de forma în care se manifestă, este tot mai prezentă în unitățile de învățământ din Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița refuză să recunoască public faptul că situația este complet scăpată de sub control, iar inspectorii de specialitate dau publicității, prin intermediul canalelor de comunicare oficiale, detalii nesemnificative despre anumite campanii preventive pe care le-au desfășurat.

 

«Violența școlară», o problemă tot mai actuală... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2026, 10:15 (4728 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Centru pentru adulți cu dizabilități, în conservare din cauza lipsei de personal

Urziceni: Centru pentru adulți cu dizabilități, în conservare din cauza lipsei de personal

Fostul centru rezidențial pentru copii, administrat de Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a fost transformat în centru dedicat îngrijirii persoanelor adulte cu handicap. Reabi­litată cu bani acordați de Consiliul Județean Ialomița, unitatea este în prezent în conservare din cauza lipsei de personal care să aibă grijă de persoanele cu diza­bilități. Mai mult, DGASPC Ialomița a dispus suspendarea internării de noi cazuri de beneficiari adulți cu handicap.

 

Memorandum trimis Guvernului, niciun răspuns Comisia... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2026, 12:15 (4481 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În primăriile din Ialomița trebuie să rămână 1634 de posturi

Prin decizia Guvernului României

În primăriile din Ialomița trebuie să rămână 1634 de posturi

Reducerea posturilor din administrația locală stabilită de Guvernul României, prin reforma administrativă, nu înseamnă concedierea colectivă a funcționarilor publici. Calculele efectuate de Prefectura Ialomița arată că în primăriile din județ și Consiliul Județean Ialomița trebuie să rămână 1634 de posturi, dintr-un total estimat la peste 2800 de posturi. Astfel, în baza unui calcul matematic, administrațiile locale trebuie să elimine 1256 de posturi. Prin aplicarea metodelor de calcul prevăzute de actele normative, doar aproximativ 150 de angajați din administrația locală a județului Ialomița vor fi concediați. O situație specială se întâmplă î... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2026, 07:55 (3764 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

Amenzi și dosare penale, mirosul pestilențial persistă

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

De aproape o lună, problema poluării olfactive din Slobozia a reintrat în atenția autorităților județene din Ialomița. Verificările au scos la iveală deficiențe atât în modul în care funcționează stația de epurare a orașului, administrată de Urban SA, cât și existența unor cantități importante de deșeuri periculoase și nepericuloase, aduse la Slobozia de firma Clean Cyclo SRL. Considerate responsa­bile de întreaga situație «pestilențială», cele două societăți au fost sancționate de Garda de Mediu Ialomița și sunt vizate acum de o anchetă penală a IPJ Ialomița. Acțiunile autorităților nu au rezolvat însă problema de fond a poluării olfactive... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2026, 10:20 (3185 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul eolian de 253,1 MW din Ialomița, în plină construcție

Parcul eolian de 253,1 MW din Ialomița, în plină construcție

Parcul eolian din Ialomița, aflat în plină construcție, va deveni una dintre cele mai mari dezvoltări private de energie regenerabilă aflate din România, fiind parte integrantă a platformei mai ample «Wind Rose» (506 MW), una dintre inițiativele private semnificative de energie regenerabilă din țară. Dezvoltat de firma Greenvolt Group, prin intermediul Greenvolt Power, un dezvoltator global de proiecte la scară largă de energie eoliană, solară și de stocare a energiei în baterii, parcul eolian din Ialomița se bazează pe pachet de finanțare în valoare de 348 milioane de euro. Finanțarea a fost structurată alături de un grup bancar format din UniCredit Bank... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 16:25 (3489 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Speranțe

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Oțelul Galați 2-1

Speranțe

Epilogul etapei 2 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026 a fost meciul dintre Unirea Slobozia și Oțelul Galați, partida desfășurându-se în nocturna Stadionului «1 Mai» din Slobozia luni, 23 martie 2026. Cei peste 2500 de spectatori prezenți și-au manifestat la final satisfacția, slobozenii reușind să câștige și să se mențină astfel în lupta pentru «salvarea» de la retrogradare.

 

Directorul de marketing al Unirii poate dormi liniștit...

...cel puțin până etapa viitoare, când dumi­nică, 5 aprilie... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 15:05 (2968 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

A treia victorie în play-out

Handbal, Divizia A/play-out, CSM Unirea Slobozia- CSU Neptun Constanța 39-29 (19-12)

A treia victorie în play-out

Handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia au câștigat și a treia partidă din play-out-ul Diviziei A handbal feminin sezonul 2025-2026. Meciul s-a disputat duminică, 22 martie 2026, la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, «victime» fiind omoloagele de la CSU Neptun Constanța. Așadar, a treia partidă din play-out a presupus o nouă victorie pentru slobo­zence, publicul apreciind spectacolul oferit de elevele antrenorului Ion Ivan. Încă din debutul meciului, incisivitatea handbalistelor senioare ale CSM Unirea Slobozia s-a evidențiat, contraatacurile slo­bozencelor dovedindu-și eficacitatea aproape în totalitate. Specta­colul de pe teren,... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 12:50 (1780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, fonduri atrase pentru Ialomița prin amendamente la Legea Bugetului

Deputatul PSD Ștefan Țintă, fonduri atrase pentru Ialomița prin amendamente la Legea Bugetului

«În calitate de deputat al Partidului Social Democrat, am reușit să impun două amendamente în Legea Bugetului pe anul 2026, prin care sunt aduse investiții directe în comunitatea noastră!» a ținut să declare deputatul PSD Ștefan Țintă. «Nu sunt doar promi­siuni, ci fonduri reale de care va beneficia județul nostru. Respectiv, 750000 de lei pentru municipiul reședință de județ Slobozia, bani dedicați reabilitării Parcului E14... Precum și 2000000 de lei pentru Consiliul Județean Ialomița, fonduri vitale reabilitării drumurilor județene și comunale!» a completat același deputat social-democrat, detaliind amendamentele depuse la Legea Bugetului. «... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 11:20 (1714 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie în ultimele secunde

Fotbal, Liga 3, Recolta Gheorghe Doja-Progresul Fundulea 2-1

Victorie în ultimele secunde

Recolta Gheorghe Doja a obținut o victorie în ultimele secunde în etapa 22 a Ligii 3/Seria 3 contra celor de la Progresul Fundulea. Meciul s-a disputat sâmbătă, 21 martie a.c., pe teren propriu, la Gheorghe Doja. Dojenii au început în forță partida, Recolta deschi­zând scorul încă din prima repriză, prin Denis Milotin. Recolta Gheorghe Doja a intrat la cabine în avantaj, ieșirea de la vestiare nefiind însă de bun augur pentru dojeni. În debutul celui de-al doilea mitan, dojenii au rămas în inferioritate numerică, în minutul 55 fiind eliminat unul dintre jucătorii Recoltei. Au urmat nenu­mărate ocazii ale oaspeților... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 09:45 (5181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«România are nevoie acum de decizii clare și eficiente pentru a proteja cetățenii și stabilitatea economică!»

Biroul Permanent Național al PSD, reunit pentru a decide o eventuală ieșire de la guvernare a social-democraților

«România are nevoie acum de decizii clare și eficiente pentru a proteja cetățenii și stabilitatea economică!»

Biroul Permanent Național al Parti­dului Social Democrat s-a reunit luni, 23 martie 2026, la sediul central al PSD. Președintele PSD, Sorin Grindeanu a declarat că s-a votat în unanimitate data pentru consultarea internă a PSD în ceea ce privește o eventuală ieșire de la gu­vernare: 20 aprilie 2026. «Așa cum știți, în această dimineață am avut o ședință a Biroului Permanent Național, unde am avut în primul rând discuții legate de ceea ce preocupă pe toți românii în acest mo­ment: prețul la energie. De aceea l-am rugat pe ministru Bogdan Ivan să vină cu mine în conferința de presă să prezinte care e strategia Ministerului Energiei... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 08:15 (1792 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașele ialomițene cu cea mai ridicată infracționalitate

Orașele ialomițene cu cea mai ridicată infracționalitate

Coeficienții de criminalitate reprezintă un indicator care îi ajută pe polițiști să evidențieze o hartă a locurilor în care se produc cele mai multe infracțiuni. În Ialomița, cele mai nesigure orașe, în 2025, au fost declarate Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Oamenii legii lucrează acum la un plan de a diminua pericolele înregistrate în aceste comunități.

 

Orașe cu cele mai multe infracțiuni Datele Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că, în 2025, în Ialomița au fost comise peste 7000 de infracțiuni, ce... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2026, 14:40 (6535 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienții cu afecțiuni oncologice, transport GRATUIT pentru deplasări

Pacienții cu afecțiuni oncologice, transport GRATUIT pentru deplasări

Avându-se în vedere necesitatea deplasărilor frecvente pentru tratamente (chimioterapie, radioterapie), transportul pacien­ților oncologici în România be­neficiază de anumite facilități și programe. Astfel, potrivit pa­chetului de servicii medicale de bază, pacienții oncologici care sunt netransportabili cu mijloace de transport convenționale pot beneficia de transport cu ambulanța (transport sanitar neasistat) de la și către domiciliu, pentru tratamente. Se impune însă o recomandare medicală, decontările urmând a se realiza prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate și Casele Județene. În acest sens, există firme private de ambulanță... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2026, 11:05 (6085 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reorganizarea unităților de Parchete de pe lângă judecătorii, în vizorul Ministerului Justiției

Reorganizarea unităților de Parchete de pe lângă judecătorii, în vizorul Ministerului Justiției

Printr-un proiect de la finele lunii februarie 2026, Ministerul Justiției propune desființarea a cel puțin 130 unități de Parchete de pe lângă judecătorii. Parchetele de pe lângă judecătorii rămase vor avea sediile principale în municipiile reședință de județ, fostele unități transformându-se în sedii secundare. Reorganizarea Parchetelor propusă de actualul ministru al Justiției, social-democratul Radu Marinescu, aduce drept exemplu cazul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, încadrat la categoria «problemă generalizată la unitățile de Parchet cu schemă redusă», neocuparea funcțiilor de conducere prin concurs sau examen deși î... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2026, 07:55 (2232 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale

Investiție în Educație a Consiliului Județean Ialomița

Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale

«Elevii din județul Ialomița beneficiază de un transport școlar mai modern și ecologic, o dată cu introducerea a încă 10 microbuze electrice în școlile rurale. Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, „Componenta C15-Educație, Reforma 6, Investiția 10“, face parte dintr-un program amplu care vizează atât creșterea accesului la Educație, cât și reducerea impactului asupra mediului» se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Ialomița. Astfel, instituția județeană implementează o nouă etapă a proiectului «Microbuze electrice pentru elevi», prin repartizarea a 10 microbuze electrice către unitățile... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2026, 15:35 (1928 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Tânăr reținut pentru «lipsire de libertate» și «tentativă de viol asupra unui minor»

Ialomița: Tânăr reținut pentru «lipsire de libertate» și «tentativă de viol asupra unui minor»

Un tânăr de 23 de ani a fost reținut de polițiști după ce a sechestrat și a încercat să violeze o tânără de 17 ani din Grivița. Din fericire, agresorul a fost prins în scurt timp de către polițiști. Acesta a fost prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

 

Sechestrată și obligată să întrețină raporturi sexuale cu agresorul Alerta a fost dată de o tânără de 17 ani, din comuna Grivița, care a utilizat discret funcția SOS a telefonului mobil pentru a apela numărul unic de urgență 112. Aceasta ar fi fost blocată ... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2026, 10:50 (5612 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Copii neglijați de mamă, preluați de Protecția Copilului

Slobozia: Copii neglijați de mamă, preluați de Protecția Copilului

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialo­mița a deschis o anchetă într-un caz de neglijență a minorilor. Printr-un apel la 112, instituția a fost sesizată de un copil, în vârstă de 12 ani, cu privire la faptul că a fost lăsat singur în casă de mama sa, alături de alături de alți doi frați mai mici. Asistenții sociali ai DGASPC Ialomița s-au deplasat către locuința în care minorii se aflau și au dispus internarea lor temporară într-un centru pe care instituția îl administrează.

 

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2026, 14:55 (2573 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Guru vă iubim!

Domnu’ Guru vă iubim!

Sâmbătă, 14 martie 2026, domnu’ Guru Călin a aterizat la Fierbinți, în «patria» primarelui Iusein cel fără de moarte politică. Acuma, edilul Iuksel, premonitoriu, a prefațat printr-o postare pe FB vizita Apostolului suveranist Georgescu, încercând cumva să prevină valul de naționaliști așteptați să invadeze localitatea. Cum nu vrem să discutăm despre virgula dintre subiect și predicat din postarea primarelui Iusein, neremarcată de comentatoarea Magda Grecu, profesor de Limbă Română și consilier județean PSD în timpul liber, se cuvine să spunem de ce domnu’ Guru Călin a ajuns la Fierbinți... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2026, 09:40 (2665 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (III 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (III 2001)

Luna martie 2001. Ialomița de acum 25 de ani își oglindea imaginea în ziarul Independent, articolele din ziarul nostru cuprinzând întreaga paletă de subiecte ale vremii. Fără doar și poate, Independent reprezenta deja un reper în presa locală, cititorii apreciind abundența informațiilor prezentate. După un sfert de secol, unele dintre subiectele de-atunci revin parcă în actualitate, semn că Ialomiței încă îi mai sunt necesare perioade de timp pentru transformări palpabile.

 

Așadar, într-un prim număr din martie 2001,... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2026, 13:10 (5688 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cod Galben de vijeii și grindină

Ialomița: Cod Galben de vijeii și grindină

Ialomița, alături de alte 26 de județe, are parte în intervalul 9 iunie, ora 12.00-11 iunie, ora 6.00, de o atenționare Cod Galben de vijelii și grindină. Potrivit Administrației ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 20:30
(9297 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copiii au furat panourile metalice pentru a le vinde la fier vechi!

Un angajat al Primăriei Urziceni a sesizat polițiștii din localitate, miercuri, 8 iunie, că hoții au furat mai multe panouri metalice de la gardul situat în apropierea Gării. Cercetările ulterioare ale ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:33
(7879 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă accidentată ușor

O bătrînă de 75 ani din Slobozia a fost accidentată, miercuri, 8 iunie, de o mașină. Femeia se angajase în traversarea străzii prin loc nepermis și fără să se asigure fiind acroșată ușor de o mașină al ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:31
(7516 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Bunurile Unirii Urziceni au fost vîndute

Marți, 7 iunie 2011, în urma unei licitații special organizate, bunurile Unirii Urziceni au fost vîndute. Valoarea de cumpărare a bunurilor sechestrate a fost de aproximativ 340 mii lei, cu tot cu TVA. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:29
(12833 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au săpat un șanț de 17 metri pentru a fura o conductă metalică

Trei bărbați din Fetești au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce săpau un șanț pentru a scoate o conductă metalică din spatele fostului Spital Municipal. Hoții decopertaseră solul pe o lungime ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:28
(7622 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cerfiticatul digital, o necesitate obligatorie

«Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului mai pot depune la administrațiile ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:27
(7159 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Ghica: Șofer de scuter, acroșat de o mașină

Miercuri, 8 iunie, la Ion Ghica s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 61 ani, din Slobozia, conducea o mașină pe direcția Ciulnița-Albești, nu s-a asigurat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:25
(6134 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie în localitate

În dimineața de miercuri, 8 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune de amploare pe raza localității. Scopul principal al polițiștilor a fost creșterea climatului de siguranță publică și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:22
(9173 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Urziceni: Copii acuzați de furt calificat

Doi minori de 13, respectiv 14 ani sînt cercetați pentru furt calificat. Cei doi au intrat marți, 7 iunie, în curtea locuinței unui cetățean din Urziceni de unde au furat o pompă de apă, două motoare electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 12:32
(8802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni copil furt


Acțiune a Poliției la Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței

Marți, 7 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune de amploare în comunele Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței. Potrivit unei informări, în cele cinci zone de acțiune, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 12:31
(6757 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: A furat un telefon mobil din tren

Marți seara, în trenul personal dee pe ruta Urziceni-Slobozia, un tînăr de 21 de ani a sustras un telefon mobil lăsat nesupravegheat într-unul dintre compartimente. Incidentul a fost observat de către un ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2011, 15:44
(12757 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 114 ialomițeni cer înapoi taxa de primă înmatriculare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că la data de 3 iunie 2011 se aflau pe rolul instanțelor un număr de 114 dosare care aveau ca obiect «restituirea taxei de primă înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2011, 15:41
(10709 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 10 zile pînă la scadență pentru subvențiile la ovine si caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că termenul pentru depunerea cererilor pentru acordarea subvențiilor la ovine și la caprine este 16 iunie 2011. Beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2011, 15:40
(10821 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentul înecat în Borcea a fost găsit

Tînărul care s-a înecat duminică în apele Brațului Borcea a fost găsit. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost văzut de un trecător în după-amiaza zilei de marți, 7 iunie, plutind la suprafața apei, în ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2011, 15:39
(11235 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești înecat


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 18:39
(4039 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trei mașini implicate într-un accident

Luni, 6 iunie, în apropierea municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, un șofer de 47 ani, din Prahova, în timp ce conducea un autoturism pe direcția București-Urziceni a pierdut ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 14:35
(6640 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni accident


Căzănești: A lovit un autobuz plin de călători

La începutul săptămînii, luni, 6 iunie, în Căzănești un șofer imprudent a lovit un autobuz plin de călători. Conducătorul auto, un bucureștean, de 61 ani, a vrut să-și întoarcă mașina. Fiindcă nu s-a asigurat ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 14:35
(7790 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Șofer băut la volan

Aflați într-un control de rutină în trafic, ieri, 6 iunie, polițiștii din Sinești au oprit pentru verificări o mașină ce circula între satele Hagiești și Lilieci, condusă de un bărbat de 37 ani. Pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 14:34
(9017 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Proiectil neexplodat pe malul Brațului Borcea

Luni, 6 iunie, un grup de pescari au anunțat pompierii după ce au descoperit pe malul Brațului Borcea, în localitatea Giurgeni, un element de muniție neexplodat. Proiectilul exploziv de calibru 100 mm, ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 14:32
(7429 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Atenție! 15 iunie, termen pentru obligații fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 14:30
(7501 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Oceanelor», sărbătorită la Slobozia

Miercuri, 8 iunie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va fi gazda unui eveniment inedit: «Ziua Mondială a Oceanelor». Manifestarea face parte dintr-o serie de activități cultural-educative stabilite ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2011, 14:28
(6708 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la discoteca din Grivița

Forțe sporite de polițiști au fost nevoite să intervină sîmbătă, 4 iunie, noaptea, la discoteca din Grivița unde mai mulți tineri s-au luat la bătaie. Scandalul a fost anunțat polițiștilor la 112.
Conflictul ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:29
(9204 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Bacalaureat păzit de jandarmi

14 centre de examinare organizate în această sesiune a Bacalaureatului vor fi păzite de jandarmii ialomițeni. Potrivit unei informări, jandarmii ialomițeni vor asigura în perioada 6 iunie-8 iulie paza și ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:27
(6835 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni pentru ordine publică

Polițiștii ialomițeni au desfășurat sîmbătă, 4 iunie, mai multe acțiuni pentru siguranța cetățenilor. În acest sens, în intervalul orar 21.00-1.00, polițiștii feteșteni și cei ai posturilor de poliție arondate ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:27
(6853 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Alcool fără documente, confiscat

Sîmbătă, 4 iunie, doi bărbați de 26 și 47 ani au fost prinși de polițiștii feteșteni în timp ce transportau 210 litri de băuturi spirtoase fără documente de proveniență. Băutura se afla în 25 de bidoane ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:26
(9230 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, campionii fotbalului la «Sărbătorile Sloboziei»

În perioada 2-4 iunie, la Slobozia s-a organizat campionatul de fotbal, prilejuit de «Sărbătorile Sloboziei». Evenimentul sportiv s-a bucurat de o largă participare din rîndul instituțiilor și firmelor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:24
(6599 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent de 16 ani, căutat în apele Brațului Borcea

În după-amiaza zilei de duminică, 5 iunie, pompierii feteșteni au căutat un adolescent de 16 ani în apele Brațului Borcea. Băiatul spusese prietenilor că merge să se scalde dar nu a mai ieșit. Căutările ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:22
(8704 vizualizări - 2 comentarii)


DSV Ialomița: Amenzi la «Sărbătorile Sloboziei»

Săptămîna precedentă, în perioada 30 mai-5 iunie, consilierii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor au efectuat 31 de controale în unitățile de industrie alimentară de pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:18
(7677 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Patru prostituate, prinse de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 3 iunie, polițiștii slobozeni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea prostituției și proxenetismului. Astfel, în zonele de parcare de pe varianta ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:17
(8624 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Polițiștii din Țăndărei au fost sesizați sîmbătă, 4 iunie, despre faptul că în apropierea localității Lăcusteni se afla un autoturism răsturnat. Reclamația era justificată, mașina aflîndu-se cu plafonul ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:17
(7142 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...