Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jocuri de lumini și muzică oferite de noile fântâni arteziene ale Sloboziei

Jocuri de lumini și muzică oferite de noile fântâni arteziene ale Sloboziei

Proiectele de modernizare ale zonelor «Casa Armatei» și «Ansamblul Peco» vizează, pe lângă modifică­rile aduse arhitecturii urbane, și reabilitarea integrală a celor 5 fântâni arteziene care au funcționat în aceste zone. Fiecare dintre acestea va oferi cetățenilor jocuri de lumini și jocuri de apă. Toto­dată, una dintre fântâni va fi dotată cu instalație de sono­rizare, pentru a oferi spectacole muzicale.

Proiecte importante pentru Slobozia Parte integrantă a inițiativei Primăriei Slobozia de a reduce emisiile de carbon la nivelul ora­șului prin creșterea mobilității urbane durabile... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2023, 15:10 (2777 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Șpagă «în rate» pentru o programare la examenul pentru obținerea permisului auto

Mercurialul mitei

Șpagă «în rate» pentru o programare la examenul pentru obținerea permisului auto

Nu mai este niciun secret faptul că mulți dintre candidații înscriși la examenul pentru permisul auto obțin documentul prin șpăgi. O anchetă a Serviciului Județean Anticorupție, începută anul trecut și trimisă în judecată în urmă cu o săptămână, scoate în evidență faptul că cei care doresc să devină șoferi ar plăti bani grei pentru asta. Potrivit probatoriului administrat în cauză, un candidat a fost dispus să plătească 1600 de euro, «în două rate», pentru a fi programat mult mai repede la proba practică a examenului auto. Nu a mai apucat să dea banii, pentru că ofițerii Anticorupție au intrat pe fir.

Dosarul, pe masa judecătorilor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2023, 10:50 (7909 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, lideri după 9 etape

Fotbal, Liga a II-a, CSC Șelimbăr-Unirea Slobozia 0-1

Galben-albaștrii, lideri după 9 etape

Inestetic dar eficient, jocul prestat de elevii lui Adrian Mihalcea a dus echipa pe primul loc în clasamentul Ligii a II-a, după 9 etape, aspect pe care nici cei mai incurabili optimiști nu l-ar fi anticipat. Duminică, 8 octombrie 2023, la Cisnădie, s-au întâlnit singurele echipe neînvinse din eșalonul secund: CSC Șelimbăr, care a acumulat 20 de puncte, și Unirea Slobozia, cu 18 puncte. A fost un meci cenușiu, lipsit de spectaculozitate, în care ialomițenii au mizat, din nou, pe rezistența defensivei, în ciuda faptului că au avut superioritate numerică mai bine de 70 de minute. Rezultatul final a arătat că au procedat corect. Prin «pârjolirea holdelor», Unirea e pe primul loc, rămâne singura echipă... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2023, 21:50 (2143 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Un raport oficial al Casei Județene de Asigurări de Sănătate evidențiază deficitul de servicii medicale stomatologice pe care Ialomița îl întâmpină, mai ales în mediul rural. Mai mult, instituția arată faptul că valoarea lunară a su­melor decontate către medicii stomatologi nu depășește 6000 de lei. Tocmai de aceea, foarte puțini specialiști stomatologi au încheiate contracte cu instituția.

Mediul rural are nevoie de stomatologie Deși la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de cabinete stomatologice, cele mai multe se află în mediul urban, mediul rural confruntându-se cu... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2023, 13:25 (2338 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» a fost săptămâna trecută gazda unui eveniment aflat deja la a treia ediție în Ialomița. Timp de o zi, pe 29 septembrie 2023, elevii tuturor liceelor din Slobozia au participat voluntar la campania «Stop accidentelor! Viața are prioritate!» susținută de Fundația «Malama Cristiana-Cosmina». În cadrul campaniei, peste 200 de elevi au avut șansa de a participa la un curs de conducere auto preventivă, organizat de Academia «Titi Aur». Informațiile teoretice au fost dublate de experiența practică, posibilă grație unui simulator auto adus special pentru acest eveniment.

Tinerii vor să învețe... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 18:20 (2103 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

2 milioane de lei pentru Dispensarul Sudiți

2 milioane de lei pentru Dispensarul Sudiți

Administrația din Sudiți a inaugurat săptămâna trecută un dispensar modern. Valoarea investiției este de 2 milioane de lei. În cadrul dispensarului a fost deschisă o farmacie și trei cabinete medicale specia­lizate, respectiv Cardiologie, Stomatologie și Medicină de familie. «Încercăm să facem lucruri care să le fie de folos oamenilor... Dacă ei sunt mul­țumiți, înseamnă că nu le-am făcut degeaba!» susține Vasile Șincan, primarul comunei Sudiți.

Un dispensar ca o roată Joi, 28 septembrie 2023, admi­nistrația locală din Sudiți a inaugurat unul dintre cele mai moderne dispensare din județ... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 12:40 (2360 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morminte profanate în Cimitirul Eroilor din Slobozia

Morminte profanate în Cimitirul Eroilor din Slobozia

Este anchetă penală la Slobozia după ce mai multe morminte din Cimitirul Eroilor al orașului au fost profanate în noaptea de joi spre vineri, 5/6 octombrie 2023. Cazul a fost semnalat autorităților de către angajații Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia, care, vineri, 6 octombrie a.c., au intrat în Cimitirul Eroilor pentru a face curățenie printre aleile locurilor de veci.

Verificările sunt în curs
Din primele informații, 9 morminte și o placă funerară au fost vandalizate de către persoane necunoscute care au pătruns în Cimitirul Eroilor. Cel mai... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 16:30 (5590 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sediul Poliției Municipale Slobozia se mută într-o centrală termică

Sediul Poliției Municipale Slobozia se mută într-o centrală termică

Joi, 21 septembrie 2023, în cadrul unei ședințe locale extraordinare, Consiliul Local Slobozia a decis acordarea dreptului de folosință cu titlu gratuit Poliției Municipiului Slobozia asupra imobilului «Sediu Administrativ» împreună cu terenul aferent, situat în municipiul Slobozia, pe strada Crinilor. Decizia a fost adoptată în regim de urgență pentru a permite relocarea Poliției Municipale până la sfârșitul lunii decembrie 2023.

Dacă-i ordin, cu plăcere Administrația locală a acordat Poliției Minicipale Slobozia dreptul de folosință cu titlu gratuit asupra centralei termice de pe... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 15:20 (3569 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un nou bloc ANL în 2024

Singurul șantier care nu deranjează orașul

Slobozia: Un nou bloc ANL în 2024

«Obsesiile» investiționale ale administrației Soare au transformat Slobozia într-un șantier «lung» de kilometri. Singura investiție care nu deranjează orașul e blocul ANL din spatele Grupului Școlar «A.I. Cuza», investiția urmând a fi finalizată în aprilie 2024.

Slobozia nu are mână bună la ANL Puține și construite cu greutate, locuințele ANL din Slobozia pot fi numărate pe degetele unei singure mâini. Administrația locală continuă însă să promoveze acest tip de investiții, în condițiile în care nevoia orașului de locuințe este în creștere. În aceste condiții, noul complex ANL din zona... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 10:50 (4753 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile agricole din Ialomița așteaptă «Prima Împădurire»

Terenurile agricole din Ialomița așteaptă «Prima Împădurire»

Uniunea Europeană, prin PNRR, acordă fonduri substanțiale pentru în­ființarea de păduri. Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor este instituția care gestionează, cu sprijinul Gărzii Forestiere, Programul «Prima Împădurire». Lansat oficial în urmă cu un an, acest program nu prezintă interes la nivelul județului Ialomița. Astfel, Ialomița rămâne printre primele județe la nivel național cu cea mai mică suprafață de perdeele forestiere. Singurele măsuri în ceea ce privește creșterea suprafețelor acoperite cu pădure rămân cele ale organizațiilor non-guvernamentale. Reprezentanții asociațiilor care au plantat păduri în județul nostru susțin, de asemenea, că se confruntă cu probleme din cauza interesului... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2023, 15:20 (6176 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cere Universității «Ovidius» eliberarea diplomei de master

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cere Universității «Ovidius» eliberarea diplomei de master

Război în instanță între Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și Universitatea «Ovidius» din Constanța. Profe­sorii constănțeni i-au anulat acesteia studiile de master pe care le-a urmat în cadrul Facultății de Matematică și Informatică, mo­tivând nelegal faptul că șefa Învățămân­tului ialomițean nu are o diplomă de licență. Steluța Mitrea deținea însă o echivalare a studiilor de licență, document ce-i permite înscrierea la cursuri de masterat.

Se așteaptă decizia instanței În 2017, Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2023, 11:10 (13766 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Un nou șantier la Slobozia

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Administrația locală a obținut în această vară auto­rizația de construire pentru Sala Polivalentă din muni­cipiul Slobozia. Investiția se află pe lista Companiei Naționale de Inves­tiții de mai bine de 5 ani. Valoarea investiției se ridică la 70,75 mili­oane de lei, iar lucrările urmează a fi finalizate în 40 de luni. Sala va avea o capacitate de 2266 de locuri și o înălțime P+3. Ordinul de începere a lucrărilor va fi semnat în următoarea perioadă.

Chinurile facerii unei Săli Polivalente Administrațiile locale din Slobozia susțin de mai bine de 20 de ani necesitatea realizării unei... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2023, 13:20 (5838 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

Începute la sfârșitul lunii august 2023, lucrările de reabilitare a podului CFR din apropierea Sloboziei s-au finalizat la începutul lunii octombrie 2023. Pe tot parcursul investiției, circulația garniturilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița a fost suspendată, transfe­rul pasagerilor realizându-se cu ajutorul autobuzelor. Lucrările permit acum garniturilor să circule cu viteză de până la 70 de km/h.

Lucrările, în grafic Conform informațiilor oficiale, re­parațiile podului CFR din apropierea Sloboziei au vizat rectificarea cotelor de reazem, repararea banchetei cuzine­ților... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 21:05 (18758 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița susțin faptul că fenomenul violenței în școli este sub control. Organizațiile non-guvernamentale arată statistic faptul că realitatea este cu totul alta. Cele două instituții publice preferă să «cosmetizeze» an de an aceste cazuri și să excludă din rapoartele oficiale situația prezentă în cadrul unităților de învățământ.

Realitatea din școli Fundațiile «World Vision România» și «Salvați Copiii România» redactează periodic rapoarte cu privire la starea în care se află învățământul românesc, accentuând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 17:20 (5682 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Pragmatism în joc și un dram de noroc

Fotbal, Unirea Slobozia-CSM Alexandria 1-0

Pragmatism în joc și un dram de noroc

Pentru Unirea Slobozia urmează o serie de jocuri dificile, astfel că o victorie cu CSM Alexandria era mai mult decât binevenită. Teleormănenii tocmai își schimbaseră antrenorul (am întâlnit aceeași situație și cu Metaloglobus), iar în etapele anterioare arătaseră că se simt bine în deplasare (victorie la Chiajna, egal în Ghencea). E greu să te exprimi la adevărata ta valoare cu un astfel de adversar. În mod logic, a apărut crisparea, iar jocul echipei noastre a avut de suferit. Cu toate acestea, rezolvarea a venit de la atât de necesarul dram de noroc, iar Unirea și-a securizat locul 2, fiind la două lungimi de liderul CSC Șelimbăr. Cele două echipe se vor înfrunta duminică, 8 octombrie 2023,... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 16:05 (2624 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Prăbușire în finalul meciului

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Recolta Gheorghe Doja 5-2

Prăbușire în finalul meciului

Am văzut, pe Stadionul «Ideal» din Cernavodă, unul dintre cele mai frumoase meciuri pe care Liga a III-a putea să le încapă. Recolta Gheorghe Doja a dat, în ciuda rezultatului final, o replică foarte bună Axiopolisului din localitate. Băieții lui Mirel Condei arată mai bine decât ne-am fi așteptat și, cu mai multă concentrare, mai ales în centrul defensivei, pot realiza mai mult decât și-au propus, eventual o calificare în play-off. Mai e însă mult până acolo, iar meciul de la Cerna­vodă a demonstrat-o cu pri­sosință. Antrenorul Mirel Condei a început meciul cu următorii jucători: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii-Drăgan, Răduca, Liță-Năstase. Prima ocazie apare în minutul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 13:25 (2052 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat Cupa României la sabie cadeți

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat Cupa României la sabie cadeți

Noua descoperire a profesorului Marin Cruțu, talentatul Cristian Marian Gavrilă, a fost din nou stăpânul planșei într-o competiție de anvergură. Sala «Ana Pascu», din București, a găzduit Cupa României la scrimă. Pe tabloul masculin al categoriei cadeților, Cristian Gavrilă, sportiv legitimat la CSS Slobozia, a avut o evoluție excelentă, plecând în final cu trofeul în bagaje. Nu a avut meciuri ușoare, dar în toate s-a impus fără prea mari emoții. În Șaisprezecimile competiției, Gavrilă a trecut cu 15-12 de Călin Ioan Soare, de la Sabia București. În Optimi, s-a impus mai clar, 15-9, în fața altui reprezentant al Sabiei București, Mihnea Ștefan Munteanu. În Sferturi l-a întâlnit pe dinamovistul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 11:40 (5595 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Evenimente de Slobozia

Evenimente de Slobozia

Dom’le, ce să pățească aitieful ăla organizat la Slobozia de cel mai de soi master of ceremonies din toate timpurile... Păi să vă spunem noi că am fost acolo, când rusoaica se lupta cu o croată pe punctele alea vetea de care tot ne-a vorbit mc Satori (cu Art, că asociația aia fără Art s-a dus, bubuită fiind în străfundurile Finanțelor). Așadar, când era finala-n toi, a-nce­put Vlădica să tragă la clopote de le tremurau camerele la ăia de la tevereu. Acuma, ca și mc Satori, și noi am zis că le bate intenționat. Bine, ne-am gândit și că ar fi posibil ca unii dintre băiețeii ăia de au însoțit oficialitățile invitate de Vlădica... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 15:05 (6512 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

După 6 ani

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Recent, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv pe latura civilă a dosarului penal «Mită pentru BAC 2012». Cauza civilă a vizat aularea tuturor celor 100 de diplome pe care absolvenții de liceu din Ialomița/promoția 2012 le-au obținut mituind profesorii. Jude­carea acestui proces a în­ceput în 2017 și a fost viciată de mai multe aspecte procedurale de care nu a ținut cont nici organele de cercetare penală, respectiv Direcția Națională Anti­corupție, nici Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița, instituția care a monitorizat demersul privind eliberarea documentelor. Niciuna din cele două instituții nu știe însă ce se va întâmpla de acum înainte, având în vedere decizia pe care au adoptat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 10:55 (14622 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Scrisoare deschisă către George

Scrisoare deschisă către George

În urmă cu aproape două săptămâni o adolescentă aflată la Școala Politică organizată de AUR la Neptun a reclamat că ar fi fost violată. Tânăra este din Ialomița, are 17 ani și se afla acolo împreună cu membri ai AUR Ialomița. În răstimpul care a trecut de la acest moment, presa centrală și locală s-a întrecut pe sine în mediatizarea amănuntelor sordide ale acestei întâmplări nenorocite. Dincolo de politizarea inevitabilă a situației, dincolo de polarizarea opiniei publice (da, există și susținători ai presupușilor vinovați!) și în așteptarea unei anchete care în România ar putea trena ani, Independent a decis să publice această «scrisoare deschisă... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 15:25 (9519 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4495 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3537 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3649 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3884 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4691 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5491 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:10
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:05
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...