Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Forumul APPR pariază 350000 de euro pe «FarmConect»

În perioada 31 august-3 septembrie 2023

Forumul APPR pariază 350000 de euro pe «FarmConect»

Forumul APPR a organizat miercuri, 5 iulie 2023, o conferință de prezentare a celei de a doua ediții a Târgului agriculturii românești «Farm­Co­nect». Aflat la a doua ediție, eve­nimentul își propune să atragă atenția asupra oportu­nităților agricole pe care le oferă Ialomița și să transforme Slobozia într-unul dintre epicentrele economice ale agriculturii românești. «Ca și anul trecut, ne propunem două obiective principale: primul este să do­vedim că Ialomița este un județ primitor pentru investitori, iar al doilea este un obiectiv educațional. Vrem ca publicul să în­țeleagă ce se întâmplă în domeniul agricol și să fie informat corect atunci când ia decizii!» a precizat Nicolae Sitaru, președintele... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 16:35 (4295 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Procese în instanță ale cetățenilor străini pentru menținerea dreptului de ședere pe teritoriul Ialomiței

Procese în instanță ale cetățenilor străini pentru menținerea dreptului de ședere pe teritoriul Ialomiței

Peste 100 de cetățeni străini, majoritatea muncitori veniți din țări asiatice să lucreze pe raza județului Ialomița, au dat în judecată Biroul de Imigrări Ialomița, nemulțumiți de faptul că instituția a făcut de­mersuri în vederea re­patrierii acestora. Ofi­cialii Biroului de Emi­grări Ialomița susțin faptul că respectivele persoane au încălcat pre­vederile în ceea ce pri­vește dreptul de ședere pe teritoriul României.

Procesele, în curs de soluționare Potrivit procedurilor legale, Biroul de Imigrări Ialomița are obligația de a verifica periodic respectarea dreptului de ședere acordat... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 15:20 (14914 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Investiții de 15,1 milioane de lei pentru unitățile de învățământ din oraș

Slobozia e parte din «România Educată»

Investiții de 15,1 milioane de lei pentru unitățile de învățământ din oraș

Primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a semnat joi, 26 iulie 2023, alături de Ligia Deca, ministrul Educației, contractul de finanțare pentru proiectul «Dotarea unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din Municipiul Slobozia». Semnarea acestor contracte de finanțare a investițiilor în unitățile de învățământ este unul dintre cele mai importante momente din istoria învățământului românesc, fiind vorba despre cea mai mare investiție care a avut loc vreodată în România în acest domeniu. Totalul sumelor se ridică la peste 1 miliard de euro, fonduri alocate creșterii calității a peste 5600 de unități de învățământ.

A venit rândul școlilor... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 13:40 (10402 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA are de înlocuit 2 kilometri de rețea de apă la Slobozia

«Moștenirea» administrației Ionașcu

Urban SA are de înlocuit 2 kilometri de rețea de apă la Slobozia

În urmă cu 13 ani, administrația Ionașcu cheltuia aproximativ 23 milioane de lei pentru înlocuirea celor 42 kilometri de rețea de alimentare cu apă din Slobozia prin tehnologia «tub în tub». Datele oficiale confirmă faptul că unele tronsoane din această rețea de apă nu au fost înlocuite niciodată! Într-o corespodență oficială cu Primăria Slobozia, Urban SA estimează lungimea rețelei de țevi de oțel neînlocuite la aproximativ 2 kilometri.

«Moștenirea» lui Ionașcu Săptămâna trecută, Urban SA a anunțat că execută «lucrări de înlocuire a conductei metalice ce traversează Bulevardul Matei... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 11:05 (12790 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se confruntă cu «o criză de apă la robinete»

Irigații cu apă potabilă

Amara se confruntă cu «o criză de apă la robinete»

În fiecare vară, stațiunea Amara se confruntă cu «o criză de apă la robinete». Autoritățile locale caută soluții pentru a determina locuitorii orașului să reunțe la irigarea grădinilor cu apă din rețea. Primarul Alin-Sorin Sandu susține un proiect de investiții în valoare de 8,3 mili­oane de lei care ar permite dublarea volumului de apă distribuit. La acest moment, Amara consumă 220 mc de apă pe oră și produce aproximativ 80 mc de apă pe oră...

Amara nu are apă la robinete În fiecare vară, orașul-stațiune Amara se confruntă cu «o criză a apei la robinetele consumatorilor». Comitetul... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2023, 14:50 (13003 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritatea Județeană de Transport Ialomița caută soluții pentru licitarea traseelor «neprofitabile»

Autoritatea Județeană de Transport Ialomița caută soluții pentru licitarea traseelor «neprofitabile»

bonus: Condiții decente de transport pe ruta Slobozia-Amara

9 trasee destinate transportului public județean din Ialomița, care cuprind localități din Centrul și Estul județului, așteaptă de peste 5 ani să fie licitate de către transportatori. Oficialii Autorității Județene Transport Ialomița din cadrul Consiliului Județean Ialomița susțin că scot la licitație aceste trasee, dar operatorii nu se arată interesați de ele, invocând faptul că nu pot aduce suficient profit. «Sperăm că, până la urmă, vor exista societăți interesate!» susțin reprezentanții Autorității Județene de Transport.

Măsuri pentru preluarea traseelor Cele 9 trasee, considerate... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2023, 11:05 (12563 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu, comuna fără «depozitări necontrolate de deșeuri»

Exemple de bună practică

Bucu, comuna fără «depozitări necontrolate de deșeuri»

bonus: Fără bani, gropile de gunoi ard singure

Oficial, Ialomița nu mai are «gropi de gunoi» la marginea localităților. În realitate, comunele din Ialomița care au reușit să stopeze acest fenomen pot fi numărate pe degete. Comuna Bucu rămâne un exemplu de bună practică, la 14 ani de la închiderea oficială a gropilor de gunoi. O inițiativă similară a fost susținută, prin intermediul ADI Ialomița, la Manasia. Pentru restul județului, autoritățile închid ochii, iar «gropile de gunoi neconforme» au fost transformate în «depozitări necontrolate de deșeuri».

Cu un exemplu nu se face primăvară În 2009, județul Ialomița închidea oficial... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2023, 13:40 (8494 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Titularizarea, examenul de foc al profesorilor ialomițeni

Titularizarea, examenul de foc al profesorilor ialomițeni

O analiză a rezultatelor obținute de profesorii ialomițeni la examenul de Titularizare, înainte de corectarea contestațiilor, arată faptul că dascălii nu s-au pregătit pentru această testare. Și anul acesta, Ialomița s-a situat sub media națională în ceea ce privește procentul de promovare. Dincolo de rezultate, rămâne problema valabilității posturilor pentru care profesorii și-au dorit să obțină un loc definitiv în Învățământ. De la un an la altul, aceste locuri sunt tot mai puține...

Rezultate sub așteptări La fel ca și în cazul elevilor, și profesorii au obținut rezultate sub așteptări... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 19:35 (12209 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Iau startul la Reșița

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Iau startul la Reșița

S-a tras la sorți țintarul Ligii a II-a, iar Unirea Slobozia începe campionatul, pentru a treia oară conse­cutiv, în compania unei nou-promovate. În 2021 a fost Unirea Dej, iar ialomițenii au învins cu 2-0, prin dubla lui Robert Mustacă. În 2022 a fost Minaur Baia Mare, iar Unirea a învins cu 3-0 prin golurile sembate de Rus, Afalna și Coadă. Acum, în 2023, Unirea joacă în deplasare cu CSM Reșița, revenită, după 2 ani, în eșalonul secund. Meciul va fi sâmbătă, 5 august 2023, cel mai probabil, la orele 11,00 (este greu de crezut că va fi televizat). Nu va fi un meci ușor, bănățenii întărindu-și substanțial lotul în această vară. Însă, cu siguranță, echipa antrenată de Adrian Mihalcea vrea să revină... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 18:50 (5119 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Clean Tech face legea la Ciulnița

Clean Tech face legea la Ciulnița

Războiul dintre Clean Tech Ciul­nița și locuitorii din proximitate e mai vechi de 10 ani... Și în 10 ani s-au schimbat multe! Proprietarii fabricii, numărul de combatanți, valoarea investițiilor, minciunile... Un singur lucru a rămas la fel. Mirosul! La 40 de grade, în plină caniculă, mirosul care vine de la Clean Tech e inconfun­dabil. Miroase a hoit, a pene arse și a putred. Totul chimizat cu un soi de parfum care te face să icnești instantaneu. După 10 minute de respirat aerul ăsta, creierul intră în alertă și îți comandă să fugi. După un sfert de oră îți lăcrimează ochii. După o oră, respirația îți miroase și ea a hoit, iar gura ți se usucă. Pare ireal, dar se întâmplă la doi pași de Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 17:55 (13700 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere în primul amical

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Înfrângere în primul amical

Recolta Gheorghe Doja a dat startul meciurilor de pregătire în vederea celui de-al cincilea sezon consecutiv de Liga a III-a. Ialomițenii s-au duelat sâmbătă, 22 iulie 2023, cu Dunărea Călărași, pe terenul acesteia. La Călărași se vorbește din nou despre performanță, despre lupta pentru promovare, iar acest lucru se vede în campania de transferuri pe care dunărenii au demarat-o în această vară. Călărașiul a luat o opțiune serioasă pentru victorie încă din prima repriză, având la pauză 2-0. Recolta, echipă antrenată de călărășeanul Mirel Condei, a echilibrat jocul în partea secundă, când Andrei Comșa a marcat o dublă pentru ialomițeni. Condei a început meciul în formula Oprică-Barabaș, Lungu, ... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 14:20 (10533 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristina Drugă, Campioană Mondială «U23»

Canotaj

Cristina Drugă, Campioană Mondială «U23»

Povestea tinerei canotoare ialomițene Cristina Drugă, plecată spre marea performanță din comuna Săveni, a atins noi culmi în aceste zile. În urmă cu un an, Cristina devenea, în Belgia, Campioană Europeană la Tineret. Aminteam atunci de visul ei de a fi Campioană Mondială, împlinit, în parte, cu câteva zile în urmă. Orașul bulgar Plovdiv găzduiește în această pe­rioadă Campionatul Mondial de Canotaj adresat sportivilor sub 23 de ani. Prima medalie de aur pentru România a fost adusă de echipajul feminin de 4 vâsle. Din acest echipaj a făcut parte Cristina Drugă care, ală­turi de coechipierele sale, Emanuela Ciotău, Patricia Cireș și Alexandra Ungureanu, au făcut o cursă extraordinară, terminată... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 13:40 (3554 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Fotbal, Cupa României

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Evoluția bună din meciul cu CSL Ștefănești a continuat pentru CSM Fetești și în confruntarea, de pe propriul teten, cu prahovenii de la CSO Boldești Scăeni. După un început de meci mai nesigur, în care inspirația portarului Călugăru a blocat drumul spre gol al echipei adverse, ialomițenii punctează prin talentatul Daniel Grigore și înving cu 1-0. Feteștiul câștigă grupa și merge în finala fazei regionale unde se duelează, tot pe propriul teren, cu Viitorul Ileana, revelație a fotbalului călărășean. Meciul s-a jucat sâmbătă, 22 iulie 2023, iar după o primă repriză echilibrată, terminată fără gol, oaspeții pun stăpânire pe joc și câștigă cu 3-1. Golul de onoare al Feteștiului a fost marcat de Ureche... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 12:05 (3598 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

După 11 ani de așteptare, administrația locală din Fetești a reușit să convingă Compania Națională de Investiții să preia proiectul privind construirea noului sediu al Primăriei din localitate. În perioada următoare, oficialii CNI vor realiza caietul de sarcini și vor scoate la licitație proiectul tehnic și exe­cuția acestei investiții. Cel mai probabil, noul sediu va deveni funcțional după anul 2026.

Proiect predat către CNI În anul 2012, din cauza stării precare în care se afla fostul sediu al Primăriei muni­cipiului Fetești, fiind singura clădire din județul Ialomița cu risc ridicat... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 15:10 (5493 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Febra festivalurilor face rava­gii în administrația ialomițeană. Încurajați de modelul «FreeLand», fiecare administrație, de la Urziceni la Fetești și de la Consiliul Județean la comune cu 1000 de locuitori visează să transforme sărbătorile locale de peste an în festivaluri. Ultima inițiativă de gen aparține Asociației «Partida Romilor»-filiala Ialomița. Dornică să își reconfirme prezența în spațiul public, Asociația va organiza în perioada 11-13 august 2023, un Festival dedicat romilor. Evenimentul va avea loc la Slobozia, cu sprijinul administrației locale. «Romii vor să fie respectați ca să poată respecta! Suntem bucuroși să fim par­teneri în acest proiect care își propune să pună în valoare... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 11:10 (24178 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

La un an de la preluarea serviciilor de salubritate din județ, operatorul ADI ECOO 2009 SRL a reușit să dubleze cantitatea de deșeuri reciclate la nivelul județului Ialomița. Ținta declarată a societății este colectarea selectivă a 10% din cantitatea de deșeuri reciclabile pe care o colectează. În acest moment, ADI ECOO 2009 SRL deservește 61 de administrații locale.

Colectarea selectivă reduce costurile Eforturile operatorului ADI ECOO 2009 SRL de a colecta selectiv deșeurile reciclabile generează primele rezultate palpabile. La un an de la demararea acestui proces, cantitatea colectată... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2023, 13:05 (12643 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Consiliul Județean Ialomița caută surse de finanțare pentru un obiectiv de investiții foarte important pentru infrastructura rutieră a județului nostru. Este vorba despre podul rutier peste râul Ialomița din orașul Țăndărei, care face legătura cu municipiul Fetești și, mai departe, cu Autostrada Soarelui. Obiectivul a intrat în atenția autorităților în urma unei analize privind starea podurilor construite în perioada 1960-1970, potrivit căreia acesta are nevoie urgentă de reparații. Într-o situație similară se află alte 4 poduri din județ.

Se caută o sursă de finanțare Anul acesta,... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2023, 12:20 (10481 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, Ialomița se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor. Oficialii ANCPI arată faptul că în iunie 2023, prin comparație cu iunie 2022, numărul imobilelor tranzacționate la nivelul județului nostru s-a redus la jumătate.

Tranzacții reduse Potrivit datelor statistice publicate de ANCPI, în luna iunie 2022, la nivelul județului Ialomița s-au vândut peste 506 imobile (terenuri, case și apartamente), în tot județul. În iunie 2023, în Ialomița s-au vândut 25... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 14:55 (12935 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Agenția Națională de Integritate a dat în judecată Primăria Cocora și Consiliul Local Cocora după ce a demonstrat starea de incompatibilitate a unui consilier local care, în prezent, nu mai exercită această funcție. ANI cere desființarea unui act administrativ folosit ca probă pentru a demonstra incidentul de integritate ce l-a vizat pe alesul local. Este vorba despre o hotărâre a Consiliului Local prin care fostul consilier și-a închiriat o pajiște aflată în domeniul privat al localității. Reprezentanții Primăriei Cocora nu au dorit să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

Definitiv incompatibil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 11:05 (20484 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Reprezentanții Muzeului Județean Ialomița au dat startul campaniei arheologice 2023, ce se va desfășura până în luna octombrie. Activitatea de cercetare arheologică sistematică se desfășoară pe un număr de 5 șantiere de pe arealul județului Ialomița.

Trecutul, scos la lumină de arheologi Cele 5 situri arheologice pe care se vor realiza săpături în campania arheologică de anul acesta sunt: tell-ul preistoric Bordușani-Popină, așezarea preistorică Săveni-La Movile, dava geto-dacică de la Piscu Crăsani, așezarea medieval-timpurie de la Vlădeni-Popina Blagodeasca și situl urban medieval... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 14:45 (10118 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 15250 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de verificare a modului în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. În cadrul activităților au fost verificate 800 de ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2021, 16:15
(2576 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 29 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8113, cu 29 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2021, 15:35
(2450 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție a pompierilor ialomițeni la un accident în Cotorca-Buzău

Intervenție a pompierilor ialomițeni la un accident în Cotorca-Buzău

Pompierii cadrul ISU Ialomița au intervenit luni, 22 februarie 2021, în jurul orelor 13,30, la un accident rutier produs pe DJ203I, pe raza localității Cotorca-Buzău, zonă aflată în zona de intervenție ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2021, 17:40
(2904 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8084, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2021, 15:35
(2051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 20 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Țăndărei, în timp ce efectuau activități de control al traficului rutier, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de 47 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2021, 14:45
(2746 vizualizări - 0 comentarii)


Carantinat la domiciliu, un tânăr din Borcea a fost surprins la volanul unei mașini în Vlădeni

Pe parcursul zilei de duminică, 21 februarie 2021, polițiștii ialomițeni au acționat pentru verificarea modului în care se respectă măsurile impuse în contextul pandemiei de COVID-19. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2021, 14:40
(5973 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8069, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2021, 16:20
(2232 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Copil de 9 ani, lovit de o mașină

Amara: Copil de 9 ani, lovit de o mașină

În seara zilei de sâmbătă, 20 februarie a.c., în orașul Amara s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că, în timp ce un bărbat conducea un autoturism pe raza orașului Amara, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2021, 22:30
(3193 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8060, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2021, 15:35
(2557 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Cercetări în 48 de dosare penale

În anul 2020, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au desfășurat activități de urmărire penală în 48 de dosare, în baza a 58 de ordonanțe de delegare. În baza actelor procedurale instrumentate ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2021, 16:55
(2962 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Dosar penal pentru «violență domestică»

În ziua de joi, 18 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție pe numele unui bărbat de 46 de ani, acuzat că și-a lovit soția, o femeie de 42 de ani. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2021, 16:40
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Având permisul suspendat, circula pe străzile orașului cu 95 km/h

Un bărbat de 37 de ani a fost depistat joi, 18 februarie a.c., conducând pe străzile Sloboziei cu 95 km/h. Polițiștii care l-au tras pe dreapta au constatat faptul că acesta avea dreptul de a conduce suspendat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2021, 16:15
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 39000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care măsurile de protecție sanitară sunt respectate la nivelul județului. Cu această ocazie, au fost verificate 51 de societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2021, 16:10
(1866 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8044, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2021, 16:05
(3626 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița manifestă o deosebită atenție cu privire la proiectele investiționale din portofoliul administrației județene astfel că, după îndelungi eforturi, anunțăm cetățenii interesați ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2021, 10:05
(3439 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 22 de clase și-au suspendat activitatea din cauza pandemiei de COVID-19

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează că joi, 18 februarie 2021, la nivelul județului, 22 de clase au activitatea suspendată din cauza pandemiei de COVID-19. 11 dintre acestea se află în cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2021, 18:20
(1788 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut după 3 ani de la comiterea faptelor

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni la 3 ani de la comiterea faptelor. În 2018, acesta a jefuit un bărbat din Fetești, de la care a furat 18000 de lire și 215 ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2021, 18:15
(2648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Turc arestat pentru «evaziune fiscală» și «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au reușit miercuri, 17 februarie a.c., identificarea unui cetățean turc, în vârstă de 53 de ani, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2021, 18:10
(3788 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii au depistat și sancționat 15 persoane care nu au respectat măsura izolării sau carantinării la domiciliu. De asemenea, au fost verificate 43 de societăți comerciale și ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2021, 18:05
(1722 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8023, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2021, 15:50
(1777 vizualizări - 0 comentarii)


S-a semnat contractul pentru Pasajul de la Drajna

Miercuri, 17 februarie 2021, a fost semnat contractul de execuție pentru realizarea Pasajului de la Drajna, care va fi ridicat peste DN3A Lehliu-Fetești și magistrala de cale ferată București-Constanța ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2021, 18:15
(5297 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbați din Bărbulești, cercetați penal pentru tăiere și furt de arbori

Bărbați din Bărbulești, cercetați penal pentru tăiere și furt de arbori

Marți, 16 februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii au fot sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că din cadrul unui canton silvic din zona municipiului Urziceni au fost tăiați și sustrași ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2021, 17:10
(2182 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Amenzi la înmormântare

Peste 50 de societăți comerciale, aproximativ 870 de persoane și 130 de autovehicule au fost verificate de polițiști în ultimele 24 de ore, în cadrul activităților de prevenire a răspândirii și limitare ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2021, 17:05
(3990 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8008, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2021, 15:35
(2183 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 elevi și 2 profesori, confirmați pozitiv la testul pentru depistarea SARS-CoV-2

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează cu privire la faptul că 7 clase din unitățile de învățământ din Ialomița și-au suspendat cursurile din cauza apariției cazurilor de infecții cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2021, 18:10
(5865 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Tânără însărcinată, victimă a unui accident rutier

Broșteni: Tânără însărcinată, victimă a unui accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut luni, 15 februarie 2021, pe raza localității Broșteni. Din primele informații, o femeie a lovit cu mașina o tânără care s-a angajat în traversarea străzii. Impactul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2021, 16:50
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, peste 100 de amenzi aplicate

Peste 100 de sancțiuni contravenționale au fost  aplicate, în ultimele 24 de ore, de polițiști și polițiști locali, împreună cu reprezentanți ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2021, 16:35
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7978, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2021, 15:35
(1816 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de informare privind primirea Cererilor Unice de Plată în anului 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că luni, 15 februarie 2021, demarează Campania de informare a fermierilor cu privire la primirea Cererilor Unice de Plată în anului ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 18:40
(7289 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

La sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea și sancționarea ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 18:20
(1475 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...