Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale

Investiție în Educație a Consiliului Județean Ialomița

Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale

«Elevii din județul Ialomița beneficiază de un transport școlar mai modern și ecologic, o dată cu introducerea a încă 10 microbuze electrice în școlile rurale. Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, „Componenta C15-Educație, Reforma 6, Investiția 10“, face parte dintr-un program amplu care vizează atât creșterea accesului la Educație, cât și reducerea impactului asupra mediului» se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Ialomița. Astfel, instituția județeană implementează o nouă etapă a proiectului «Microbuze electrice pentru elevi», prin repartizarea a 10 microbuze electrice către unitățile... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2026, 15:35 (1930 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Tânăr reținut pentru «lipsire de libertate» și «tentativă de viol asupra unui minor»

Ialomița: Tânăr reținut pentru «lipsire de libertate» și «tentativă de viol asupra unui minor»

Un tânăr de 23 de ani a fost reținut de polițiști după ce a sechestrat și a încercat să violeze o tânără de 17 ani din Grivița. Din fericire, agresorul a fost prins în scurt timp de către polițiști. Acesta a fost prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

 

Sechestrată și obligată să întrețină raporturi sexuale cu agresorul Alerta a fost dată de o tânără de 17 ani, din comuna Grivița, care a utilizat discret funcția SOS a telefonului mobil pentru a apela numărul unic de urgență 112. Aceasta ar fi fost blocată ... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2026, 10:50 (5674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Copii neglijați de mamă, preluați de Protecția Copilului

Slobozia: Copii neglijați de mamă, preluați de Protecția Copilului

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialo­mița a deschis o anchetă într-un caz de neglijență a minorilor. Printr-un apel la 112, instituția a fost sesizată de un copil, în vârstă de 12 ani, cu privire la faptul că a fost lăsat singur în casă de mama sa, alături de alături de alți doi frați mai mici. Asistenții sociali ai DGASPC Ialomița s-au deplasat către locuința în care minorii se aflau și au dispus internarea lor temporară într-un centru pe care instituția îl administrează.

 

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2026, 14:55 (2574 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Guru vă iubim!

Domnu’ Guru vă iubim!

Sâmbătă, 14 martie 2026, domnu’ Guru Călin a aterizat la Fierbinți, în «patria» primarelui Iusein cel fără de moarte politică. Acuma, edilul Iuksel, premonitoriu, a prefațat printr-o postare pe FB vizita Apostolului suveranist Georgescu, încercând cumva să prevină valul de naționaliști așteptați să invadeze localitatea. Cum nu vrem să discutăm despre virgula dintre subiect și predicat din postarea primarelui Iusein, neremarcată de comentatoarea Magda Grecu, profesor de Limbă Română și consilier județean PSD în timpul liber, se cuvine să spunem de ce domnu’ Guru Călin a ajuns la Fierbinți... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2026, 09:40 (2666 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (III 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (III 2001)

Luna martie 2001. Ialomița de acum 25 de ani își oglindea imaginea în ziarul Independent, articolele din ziarul nostru cuprinzând întreaga paletă de subiecte ale vremii. Fără doar și poate, Independent reprezenta deja un reper în presa locală, cititorii apreciind abundența informațiilor prezentate. După un sfert de secol, unele dintre subiectele de-atunci revin parcă în actualitate, semn că Ialomiței încă îi mai sunt necesare perioade de timp pentru transformări palpabile.

 

Așadar, într-un prim număr din martie 2001,... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2026, 13:10 (5688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările la Sala Polivalentă din Slobozia, reluate din aprilie 2026

Lucrările la Sala Polivalentă din Slobozia, reluate din aprilie 2026

Proiectul Sălii Polivalente din Slobozia, de­pus undeva prin vara anului 2018 pe mandatul ex-edilului Adrian Mocioniu, cu o va­loare ini­țială de 66,50 milioane de lei, figu­rează în pre­zent pe lista lucrărilor în execuție la Compania Națională de Investiții cu o valoare de 82,04 milioane de lei. Între timp, în ianuarie 2023, oficialii Sloboziei semnează contractul de finanțare pentru proiectarea și execuția Sălii de Sport Polivalentă din municipiul reședință de județ, sub mandatul ex-primarului Dragoș Soare parafându-se și ordinul de începere al lucrărilor, de această dată cu o valoare actua­lizată de 70,75 milioane de lei. Aceasta... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2026, 08:20 (2224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Femeie bătută cu bestialitate în incinta unui motel din Slobozia

Femeie bătută cu bestialitate în incinta unui motel din Slobozia

O femeie de 40 de ani a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost bătută cu bestialitate în incinta unui motel din oraș. Incidentul s-ar fi produs în dimineața zilei de joi, 19 martie 2026. Agresorul, un tânăr de 24 de ani, a fost identificat de polițiști. Polițiștii au fost sesizați de către reprezentanții unității de cazare: «La fața locului s-au deplasat polițiștii, iar în urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că, pe fondul unui conflict spontan, femeia a fost agresată fizic, fiind lovită în zona feței cu un obiect contondent». Dosarul penal deschis în cauză a fost preluat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, însă ar putea fi declinat către Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Aproape desfigurată, victima a avut nevoie de consultații și intervenții medicale chirurgicale.... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 16:15 (9824 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă «undă verde» de la Minis­terul Sănătății pentru înfiin­țarea unei Unități de Acci­dente Vasculare Cerebrale acute, ce va funcționa în cadrul Secției Neurologie a unității medicale. Scopul acestei Unități vizează mo­nitorizarea pacienților care au bene­ficiat de tromboliză, o procedură medicală aplicată persoanelor care au suferit un accident vascular.

 

Sprijin pentru pacienții cu AVC De mai bine de 2 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de toate faci­litățile necesare pentru... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 12:20 (3659 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bloc vandalizat de persoane posibil consumatoare de droguri

Se întâmplă la Slobozia

Bloc vandalizat de persoane posibil consumatoare de droguri

Problema consumului de droguri revine în atenția opiniei publice după ce locatarii blocului U2 din Slobozia au sesizat pe adresa redacției noastre modul în care persoane necunoscute, posibil consumatoare ale substanțelor interzise, au vandalizat imobilul. Oamenii reclamă si­tu­ația și vor ca autoritățile să adopte măsuri. Între timp, DIICOT-Serviciul Teritorial Ialomița a cerut instanței de judecată ares­tarea a doi cetățeni din Sri Lanka, acuzați de «trafic de droguri».

 

Locatarii cer autorităților să intervină Incidentul de la blocul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 07:55 (3959 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Taxa pe gunoi», redusă la nivelul orașelor Fierbinți-Târg și Căzănești

Prin hotărâre a Consiliului Județean Ialomița

«Taxa pe gunoi», redusă la nivelul orașelor Fierbinți-Târg și Căzănești

În sistem online, Consiliul Județean Ialomița s-a convocat într-o ședință extraordinară marți, 17 martie 2026. Pe ordinea de zi a plenului Consiliului a existat un singur proiect de hotărâre, cel prin care, de fapt, s-a redus «taxa pe gunoi» la nivelul a două orașe, respectiv Fierbinți-Târg și Căzănești.

 

Ședință cu o singură hotărâre Consilierii județeni au avut de adoptat un singur proiect de hotărâre la ședința extraordinară de marți, 17 martie 2026. Cel referitor la «acordarea unui mandat special reprezentantului legal al UAT Județul Ialomița»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2026, 12:20 (2737 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată să revoce retragerea terenurilor pentru tineri

Primăria Slobozia, obligată să revoce retragerea terenurilor pentru tineri

Administrația locală din Slobozia a fost obligată să revoce o parte dintre hotă­rârile Consiliului Local prin care s-a dispus retragerea dreptului de folo­sință gratuită asupra terenurilor acordate în baza Legii 15/2003. Decizia a fost adoptată după ce o parte dintre tinerii rămași fără respectivele tere­nuri au demonstrat că Primăria Slobo­zia, în mod eronat, le-a anulat dreptul de a beneficia de aceste terenuri.

 

Scandal pe terenurile acordate tinerilor Încă din vara anului trecut, administrația locală din Slobozia a decis să facă demersuri... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2026, 09:10 (4651 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

Presiunea «poluării olfactive»

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

În plin scandal al «poluării olfactive», directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu a demisionat din funcție. Alături de acesta, și directorul de Dezvoltare, Dan Manea a demisonat... Informația a fost confirmată de Marian Pavel, președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, instituție care reprezintă acționarul majoritar al operatorului regional de apă și canalizare Urban SA Slobozia. Între timp, în spațiul public au apărut noi informații referitoare la activitatea stației de epurare exploa­tată de Urban SA Slobozia, obiectivul fiind consi­derat «principala sursă de poluare olfactivă» la nivelul munici­... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 17:05 (16824 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Craterul» cauzat de explozia pungii de gaz de la Amara se extinde!

«Craterul» cauzat de explozia pungii de gaz de la Amara se extinde!

Într-o zi de vineri, 29 august 2025, în jurul orelor 15,00, un apel la numărul de urgență 112 solicita intervenția autorităților pentru ceea ce părea, la prima vedere, o scurgere de gaz în orașul Amara. Era vizată zona Uzinei de Apă din orașul-stațiune, lucrările de forare pentru noi puțuri de apă la Amara fiind cele care ar fi «deranjat» pungile de gaz din zonă... Astfel începea povestea «craterului» cauzat de explozia unei pungi de gaz, Amara intrând în atenția opiniei publice la nivel național.

 

Povestea «craterului»... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 16:20 (4663 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Atât s-a putut!

Fotbal, SuperLiga/play-out, FC Botoșani-Unirea Slobozia 3-2

Atât s-a putut!

Prima partidă din play-out-ul Superligii sezonului 2025-2026 a consemnat și prima înfrângere pentru Unirea Slobozia în partida contra celor de la FC Botoșani de luni, 16 martie 2026. A părut, chiar până spre finalul partidei, că Zeița Fortuna a zâmbit mefistofelic Unirii, slobozenii sperând în miracolul unei victorii. Impasibil însă, regele-fotbal răzbună ocazii și, fără menajamente, lovește în cei slabi. Amarul preves­tește parcă liga inferioară spre care se îndreaptă senin condusă de Niculescu palida Unire din Slobozia...

 

Puncte pe apa Ialomiței... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 14:40 (4415 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Lider în play-out

Handbal, Divizia A, CSM Făgăraș-CSM Unirea Slobozia 23-31 (7-19)

Lider în play-out

După ce handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia au câștigat prima etapă din play-out-ul Diviziei A handbal feminin sezonul 2025-2026 contra celor de la CS Județean Prahova cu 35-27 (16-13), elevele antrenorului Ion Ivan au întâlnit duminică, 15 martie 2026, CSM Făgăraș. Partida etapei cu numărul 2 din play-out s-a disputat în Sala «Radu Negru» din Făgăraș, meciul finalizându-se cu o nouă victorie a handbalistelor CSM Unirea Slobozia. Spre finalul primei reprize din partida de la Făgăraș scorul era 7-7, ultimele minute ale primei părți fiind la discreția handbalistelor CSM Unirea Slobozia. S-au marcat 12 goluri consecutive, tabela îngheț... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 12:05 (1628 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Dojenii, înfrângere cu Dinamo 2

Fotbal, Liga 3, Dinamo București 2-Recolta Gheorghe Doja 3-1

Dojenii, înfrângere cu Dinamo 2

În deplasare, Recolta Gheorghe Doja a pierdut pe terenul celor de la Dinamo București 2 în etapa 20 a Ligii 3/Seria 3. Partida s-a consumat vineri, 13 martie a.c., meciul fiind controlat în mare parte de echipa secundă a dinamoviștilor. Dinamo București 2 a început în forță contra dojenilor, deschizând scorul rapid, încă din minutul 5, finalizându-se o fază ofensivă bine construită și, în același timp, taxându-se o eroare gravă în defensiva Recoltei Gheorghe Doja. Contrar așteptărilor, replica dojenilor nu a întârziat să apară, în minutul 13 Recolta Gheorghe Doja restabilind egalitatea, profitându-se de... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 09:55 (2593 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Spadasinul Eduard Dragomir, bronz la Campionatul Național de sabie tineret

Scrimă, CSM Unirea Slobozia

Spadasinul Eduard Dragomir, bronz la Campionatul Național de sabie tineret

Sâmbătă, 14 martie 2026, la Campionatul Național de sabie tineret, sabrerul legitimat la CSM Unirea Slobozia, Eduard Dragomir, s-a poziționat pe treapta a treia a podiumului. Parcursul scrimerului slobozean antrenat de profesorul Marin Cruțu s-a oprit în Semifina­lele competiției, Eduard Dragomir pierzând în fața unui scrimer de la CSA Steaua București, Cristian Macovei (11-15). De reținut că în Sferturile tabloului principal, Eduard Dragomir l-a învins pe sportivul legitimat la CS Dinamo București, Casian Cîdu (15-9). Să notăm la final și locul 8 obținut de un alt spa­dasin CSM Unirea Slobozia, Cristian Gavrilă fiind învins în ... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 08:45 (1728 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mamele minore, un fenomen care ia amploare și în Ialomița

Mamele minore, un fenomen care ia amploare și în Ialomița

O analiză a Organizației «Salvați Copiii» România evidențiază faptul că feno­menul mamelor minore este încă pre­zent în Ialomița. În perioada 2024-2025, peste 300 de tinere sub 18 ani au devenit mame, potrivit experților. «Salvați Copiii» România atrage atenția cu privire la importanța introducerii în programele școlare a unor cursuri dedicate educației sexuale.

 

Statistică îngrijorătoare Tinerele sub 18 ani care devin mame reprezintă o problemă care trenează de ani buni și în Ialomița, însă... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2026, 12:10 (1278 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au risipit milioane de lei pe stații de tratare a apei ineficiente

Pericolul vine de la robinet

Primăriile ialomițene au risipit milioane de lei pe stații de tratare a apei ineficiente

În anii de dinaintea aderării României la Uniunea Europeană și post aderare, primăriile din Ialomița au realizat zeci de proiecte de amenajare a sta­țiilor de tratare. Valoarea acestor investiții este de ordinul a milioane de lei, însă ceea ce contează este faptul că nici în prezent acestea nu sunt funcționale. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată într-un raport oficial faptul că niciuna dintre loca­litățile din județ nu poate oferi apă potabilă din cauza «deficiențelor de tratare». O analiză a rapoartelor întoc­mite în perioada 2019-2025 arată faptul că, anual, DSP Ialomița a precizat aceste aspecte fără a fi adoptată... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2026, 07:55 (2830 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

3 MILIOANE DE EURO pentru dezvoltarea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

3 MILIOANE DE EURO pentru dezvoltarea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Liceul Tehnologic «Ale­xandru Ioan Cuza» a dat publicității informații despre proiectele cu finanțare europeană pe care unitatea de învăță­mânt le implementează. În total vorbim despre 7 proiecte educaționale a căror valoare este de 3 milioane de euro. «Uniunea Europeană a ajutat această școală să se dezvolte!» sus­ține prof. Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia.

 

Investiție în Educație Proiectele educaționale finanțate de Uniunea Europeană la Liceul Tehnologic «... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2026, 10:10 (2378 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor în localitățile carantinate

Luni, 11 octombrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de personalul MAI, la nivelul județului Ialomița, în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Forțele de Ordine Publică ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 15:10
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență la nivelul întregii societăți de miercuri, 12 octombrie 2021, orele 14,00, până miercuri, 13 octombrie 2021, orele 16,00, ca urmare a atenționărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 14:55
(9760 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,39%, rata șomajului în luna august 2021

La sfârșitul lunii august 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4091 șomeri (din care 1844 femei), rata șomajului fiind de 4,39%, cu 0,26 puncte ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 12:40
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Bărbulești, «șofer» de ocazie

Duminică, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, în flagrant, un minor în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 18:05
(4513 vizualizări - 0 comentarii)


Constănțean surprins băut la volan pe străzile Sloboziei

Duminică seara, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce efectuau acțiuni de control al traficului pe raza municipiului Slobozia, au observat, pe bulevarul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:25
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

La sfârșit de săptămână au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 700 de persoane au fost verificate dacă respectă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:20
(8839 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 221 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13728, fiind înregistrate 221 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:05
(7563 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movila

Accident la Movila

Sâmbătă, 9 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Movila. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:50
(2097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură aferentă trimestrului II 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, aferentă cantităților de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:25
(6480 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 139 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13507, fiind înregistrate 139 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2021, 17:05
(4946 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13368, fiind înregistrate 148 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2021, 16:40
(3912 vizualizări - 2 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge, salvează o viață!», desfășurată la nivel național de către Jandarmeria Română. Astfel, vineri, 8 octombrie a.c., reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 19:45
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 152 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13220, fiind înregistrate 152 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:50
(7421 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În noaptea de joi spre vineri, 7/8 octombrie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată, în timp ce acționau pe raza comunei Sărățeni în vederea reducerii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:25
(1720 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de prevenire la Slobozia

Razie de prevenire la Slobozia

Întrucât în municipiul Slobozia rata de incidență se ridică la o valoare de peste 9 la mia de locuitori, forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 7 octombrie a.c., pentru prevenirea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:10
(4199 vizualizări - 2 comentarii)


Incendii la Fetești și Bordușelu

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui feteștean. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:55
(4178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pisică salvată de pompieri

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești, cu mijloacele din dotare, au intervenit pentru salvarea unei pisici. Patrupedul căzuse într-o fosă septică, adâncă de aproximativ 2 metri. ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:45
(3582 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Concursuri din sursă externă la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul de Jandarmi Județean

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița organizează concursuri din sursă externă. În cadrul ISU Ialomița sunt disponibile 8 posturi ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 19:30
(19138 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 169 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13068, fiind înregistrate 169 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 16:30
(2864 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Sancționată pentru că a încălcat măsura izolării

Polițiștii ialomițeni au aplicat o sancțiune pe numele unei tinere din localitatea Maltezi, care a încălcat măsura izolării, stabilită de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. În ziua de miercuri, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:30
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni punctuale pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:15
(7859 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Recomandări privind folosirea tehnologiei ca mijloc de protecție împotriva COVID-19

Creșterea îngrijorătoare a ratei de infectare și evoluția constantă a valorii incidenței cazurilor confirmate cu COVID-19 ne determină să lansăm un apel către toți cei interesați, în sensul limitării activității ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 14:45
(9051 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsurile de protecție sanitară, verificate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului COVI ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 19:05
(6853 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12899, fiind înregistrate 159 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 16:30
(1884 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Copil acroșat de un autoturism

Marți, 5 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Condeești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 12:35
(3168 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea fără drept, cu permis susceptibil a fi fals

Luni, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, un bărbat din Mangalia, în timp ce conducea un autoturism cu permis susceptibil a fi fals. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:45
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Tânăr căzut într-o fântână

Pompierii din Slobozia au intervenit marți, 5 octombrie a.c., pentru salvarea unui bărbat, în vârstă de aproximativ 33 de ani, căzut într-o fântână în localitatea Andrășești. La locul intervenției a venit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:30
(2164 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reglementări normative privind circulația trotinetelor electrice

Marți, 5 octombrie a.c., în ședința de Guvern a fost adoptată Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002, privind ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:40
(4568 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat noi acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zone aglomerate, centre și societăți comerciale, piețe ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:20
(1670 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 131 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 5 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12740, fiind înregistrate 131 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 16:45
(2336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...