Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Fotbal, Cupa României

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Evoluția bună din meciul cu CSL Ștefănești a continuat pentru CSM Fetești și în confruntarea, de pe propriul teten, cu prahovenii de la CSO Boldești Scăeni. După un început de meci mai nesigur, în care inspirația portarului Călugăru a blocat drumul spre gol al echipei adverse, ialomițenii punctează prin talentatul Daniel Grigore și înving cu 1-0. Feteștiul câștigă grupa și merge în finala fazei regionale unde se duelează, tot pe propriul teren, cu Viitorul Ileana, revelație a fotbalului călărășean. Meciul s-a jucat sâmbătă, 22 iulie 2023, iar după o primă repriză echilibrată, terminată fără gol, oaspeții pun stăpânire pe joc și câștigă cu 3-1. Golul de onoare al Feteștiului a fost marcat de Ureche... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 12:05 (3600 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

După 11 ani de așteptare, administrația locală din Fetești a reușit să convingă Compania Națională de Investiții să preia proiectul privind construirea noului sediu al Primăriei din localitate. În perioada următoare, oficialii CNI vor realiza caietul de sarcini și vor scoate la licitație proiectul tehnic și exe­cuția acestei investiții. Cel mai probabil, noul sediu va deveni funcțional după anul 2026.

Proiect predat către CNI În anul 2012, din cauza stării precare în care se afla fostul sediu al Primăriei muni­cipiului Fetești, fiind singura clădire din județul Ialomița cu risc ridicat... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 15:10 (5495 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Febra festivalurilor face rava­gii în administrația ialomițeană. Încurajați de modelul «FreeLand», fiecare administrație, de la Urziceni la Fetești și de la Consiliul Județean la comune cu 1000 de locuitori visează să transforme sărbătorile locale de peste an în festivaluri. Ultima inițiativă de gen aparține Asociației «Partida Romilor»-filiala Ialomița. Dornică să își reconfirme prezența în spațiul public, Asociația va organiza în perioada 11-13 august 2023, un Festival dedicat romilor. Evenimentul va avea loc la Slobozia, cu sprijinul administrației locale. «Romii vor să fie respectați ca să poată respecta! Suntem bucuroși să fim par­teneri în acest proiect care își propune să pună în valoare... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 11:10 (24178 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

La un an de la preluarea serviciilor de salubritate din județ, operatorul ADI ECOO 2009 SRL a reușit să dubleze cantitatea de deșeuri reciclate la nivelul județului Ialomița. Ținta declarată a societății este colectarea selectivă a 10% din cantitatea de deșeuri reciclabile pe care o colectează. În acest moment, ADI ECOO 2009 SRL deservește 61 de administrații locale.

Colectarea selectivă reduce costurile Eforturile operatorului ADI ECOO 2009 SRL de a colecta selectiv deșeurile reciclabile generează primele rezultate palpabile. La un an de la demararea acestui proces, cantitatea colectată... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2023, 13:05 (12653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Consiliul Județean Ialomița caută surse de finanțare pentru un obiectiv de investiții foarte important pentru infrastructura rutieră a județului nostru. Este vorba despre podul rutier peste râul Ialomița din orașul Țăndărei, care face legătura cu municipiul Fetești și, mai departe, cu Autostrada Soarelui. Obiectivul a intrat în atenția autorităților în urma unei analize privind starea podurilor construite în perioada 1960-1970, potrivit căreia acesta are nevoie urgentă de reparații. Într-o situație similară se află alte 4 poduri din județ.

Se caută o sursă de finanțare Anul acesta,... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2023, 12:20 (10495 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, Ialomița se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor. Oficialii ANCPI arată faptul că în iunie 2023, prin comparație cu iunie 2022, numărul imobilelor tranzacționate la nivelul județului nostru s-a redus la jumătate.

Tranzacții reduse Potrivit datelor statistice publicate de ANCPI, în luna iunie 2022, la nivelul județului Ialomița s-au vândut peste 506 imobile (terenuri, case și apartamente), în tot județul. În iunie 2023, în Ialomița s-au vândut 25... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 14:55 (12943 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Agenția Națională de Integritate a dat în judecată Primăria Cocora și Consiliul Local Cocora după ce a demonstrat starea de incompatibilitate a unui consilier local care, în prezent, nu mai exercită această funcție. ANI cere desființarea unui act administrativ folosit ca probă pentru a demonstra incidentul de integritate ce l-a vizat pe alesul local. Este vorba despre o hotărâre a Consiliului Local prin care fostul consilier și-a închiriat o pajiște aflată în domeniul privat al localității. Reprezentanții Primăriei Cocora nu au dorit să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

Definitiv incompatibil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 11:05 (20492 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Reprezentanții Muzeului Județean Ialomița au dat startul campaniei arheologice 2023, ce se va desfășura până în luna octombrie. Activitatea de cercetare arheologică sistematică se desfășoară pe un număr de 5 șantiere de pe arealul județului Ialomița.

Trecutul, scos la lumină de arheologi Cele 5 situri arheologice pe care se vor realiza săpături în campania arheologică de anul acesta sunt: tell-ul preistoric Bordușani-Popină, așezarea preistorică Săveni-La Movile, dava geto-dacică de la Piscu Crăsani, așezarea medieval-timpurie de la Vlădeni-Popina Blagodeasca și situl urban medieval... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 14:45 (10120 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă

Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă

În urma amplelor controale desfă­șurate în urmă cu o săptămână, în județul Ialomița, privind activitatea centrelor rezidențiale, a fost descoperit un astfel de spațiu ce funcționa ilegal. Furnizorul de servicii sociale își desfășura activitatea la Slobozia Nouă și nu dispunea de licență de funcționare. Acesta a fost amendat cu suma de 20 mii de lei.

Beneficiari relocați Potrivit informațiilor oficiale, în incinta centrului se aflau 8 beneficiari, 4 adulți și 4 copii. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că respectivul spațiu nu avea licență de funcționare, motiv pentru care s-a... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 10:55 (18197 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Proiectul de construcție al Am­bulatoriului din curtea Spitalului Oră­șenesc Țăndărei prinde contur. Admi­nistrația locală a ora­șului, principalul beneficiar, a dat asigurări că investiția se va încheia la termen, adică la sfârșitul acestui an. «Avem toate premisele să încheiem proiectul la termen, așa cum prevede contractul!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Investiție de 11 milioane de lei Scopul acestui proiect este acela de a degreva activitatea Spitalului Orășenesc Țăndărei de cazurile care nu reprezintă urgențe medicale și, totodată, de a diversifica serviciile... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2023, 13:40 (17460 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

Record în Sănătate

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

În primul semestru al anului în curs, ia­lomițenii au stat în concediu medical peste 100 de ani. Este statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în ceea ce privește situația concediilor me­dicale raportate către ANAF, în perioada ianuarie-iunie 2023. Valoarea totală a in­demnizațiilor se ridică la 8,7 milioane de lei.

Sănătatea în cifre Statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în perioada ianuarie-iunie 2023, numărul de concedii medicale raportate prin Declarația 112 depusă la ANAF de către angajatorii care își... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 21:05 (12383 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Continuă șirul victoriilor amicale

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Continuă șirul victoriilor amicale

Din 10 iulie 2023, Unirea Slobozia este în cantonament la Târlungeni. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a urcat la munte după 3 victorii în 3 meciuri amicale, iar faptul că în zona Brașovului se pregătesc, în această perioadă, multe formații, le-a permis ialomițenilor să parafeze încă 3 jocuri de pregătire. Două dintre acestea s-au disputat deja și s-au încheiat favorabil. Iar cum o vorbă din bătrânii fotbalului spune că victo­riile aduc victorii, putem spera la un nou campionat bun al Unirii. Și mai este un aspect demn de punctat încă din start: doi dintre tinerii transferați în această vară, Alex Melniciuc și Laurențiu Vlăsceanu, au marcat în meciurile de la Brașov.

Succese cu Zărnești și Metaloglobus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 19:40 (5753 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

bonus: Răspunsul Urban SA Slobozia la scrisoarea deschisă

În ultimele luni, schimbarea programului de facturare la nivelul Urban SA Slobozia a generat erori de facturare semnalate permanent de către beneficiari. Pentru unele dintre acestea, reprezentanții societății si-au cerut scuze public și au promis remedierea lor. Altele nu au fost niciodată explicate. Unul dintre cititorii ziarului nostru a solicitat redacției publicarea unei scrisori deschise către Urban SA Slobozia. Dat fiind faptul că scrisoarea reflectă, dincolo de problemele semnalate, o stare de spirit, am luat decizia de a publica integral aceste rânduri. Contactați telefo­nic pentru un punct de vedere, reprezentanții Urban SA Slobozia au dat asi­gurări că vor formula un răspuns public la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 17:20 (36720 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Handbal, Divizia A

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Luni, 17 iulie 2023, lotul CSM Unirea Slobozia s-a reunit pentru pregătirea noului sezon de Divizia A, unul în care echipa își dorește promovarea în Liga Florilor. Antrenorul Gheorghe Covaciu a avut la dispoziție, încă din prima zi, majoritatea jucătoarelor, inclusiv trei din cele patru handbaliste transferate în această vară: Ana Caraman, Rebeca Gheorghe și Natalia Striukova. În câteva zile, se va alătura și macedo­neanca Sanja Dabevska, aceasta mai având de rezolvat câteva probleme legate de viză. Din lotul de senioare vor face parte, din această vară, două jucătoare din lotul de junioare al clubului. Este vorba de Aylin Akpinar și Sonia Chiojdoiu, jucătoare de 17 ani care activează în linia... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 15:05 (10334 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

Fotbal, Liga a IV-a

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

A început faza regională a Cupei României, în care deținătoarele trofeului județean sunt împărțite în grupe de câte 3, cu reguli inedite de punctaj. Deținătoarea trofeului din județul Ialomița, CSM Fetești, a fost repartizată în grupă cu reprezentanta jude­țului Ilfov-CSL Ștefănești și CSO Boldești-Scăeni, reprezentanta jude­țului Prahova. Primul meci al echipei ialomițene s-a disputat pe terenul celor de la Ștefănești. Feteștenii au făcut un meci foarte bun, nefiind timorați de faima pe care și-au construit-o echipele din Ilfov. Antrenorul Dumitru Vasilică a început meciul în următoarea formulă: Călugăru-Gene, Călin, Ureche, Gavrilă-A. Gogu, Cositoru-Gherasim, Marin, Tudor-Grigore. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 13:40 (5750 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Capitala Muntenegrului, Podgorița, a găzduit, săptămâna trecută, Campionatul European Universitar de Handbal. La feminin, România a fost reprezentată de Universitatea Ovidius din Constanța, care a avut-o în lot și pe handbalista CSM Unirea Slobozia, Ștefania Claudia Gheorghe. Interul stânga al echipei noastre a arătat o formă de joc excelentă, fapt care nu poate decât să ne bucure în perspectiva viitoarei stagiuni. Universi­tatea din Constanța a obținut victorii pe linie, iar Ștefania Gheorghe a avut o contribuție esențială la acest traseu. Jucătoarea Sloboziei a fost golghetera reprezentantei României, cu 28 de goluri marcate și, firește, a fost printre remarcatele tur­neului. Româncele au răpus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 12:10 (6211 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Festivalul Bolomey» se amână pentru 2024

Ialomița: «Festivalul Bolomey» se amână pentru 2024

Anunțat inițial la începutul acestei toamne, «Festivalul Bolomey» a fost amânat, din considerente tehnice, pentru anul viitor. Administrația județeană va finanța însă 80% din cheltuielile generate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții», a alocat 300000 de lei pentru susținerea unui festival pescăresc la Fetești și intenționează să cofinanțeze, alături de Primăria Slobozia, «Târgul FarmConect», aflat anul acesta la a doua ediție.

Mai săraci cu un festival Administrația județeană a anunțat că renunță la organizarea «Festivalului Bolomey», primul «festival de familie» al județului... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 14:50 (8546 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

După ani buni de așteptare

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

Sunt mai bine de 7 ani de când 25 de comune din Ialomița au depus proiecte de finanțare, prin Planul Național de Dezvoltare Locală I și II pentru reabilitarea clădirilor sau amenajarea de grupuri sanitare. Ultimele 15 proiecte au intrat în linie dreaptă pentru realizarea recepției finale, demers care ar fi trebuit să se încheie cu cel puțin 2 ani în urmă. Ca de fiecare dată, planurile administrațiilor locale au fost încurcate să rea­lizeze aceste investiții fie de birocrație, fie de constructorii neserioși care au câștigat execuția lucrărilor prin procedurile de licitație publică. Estimativ, toate cele 25 de proiecte care au vizat școlile și grădinițele din Ialomița au depășit 30 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 10:55 (15198 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

UPU la containere modulare

UPU la containere modulare

În perioada iulie-sep­tembrie 2023, Uni­ta­tea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slo­bo­zia a fost relocată în niște containere modulare. Con­tai­nerele au fost instalate la poarta Spitalului, dincolo de gard. Liviu Patrichi, di­rectorul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia susține că situația e una temporară și că se fac eforturi pentru a susține activitatea medicală la standardele obiș­nuite. Din containerele UPU însă, eforturile medicilor capătă proporții supraomenești. Pentru că nu containerele reprezintă problema, ci sistemul me­dical în ansamblul său.

La casă nouă, în containere... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2023, 13:15 (13021 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Un raport al Avocatului Poporului privind sănătatea și securitatea în muncă arată faptul că depistarea bolilor profesionale, la nivelul jude­țului Ialomița, este greu de realizat. Oficialii instituției au analizat valoarea sumelor acordate de angajatori pentru refacerea capacității de muncă a angajaților care s-au îmbolnăvit din cauza activi­tății desfășurate. Între 2020 și 2022, la nivelul județului nostru s-au plătit zero lei...

Un județ fără boli profesionale? Boala profesională este definită drept «afecțiunea declanșată de expunerea la locul de muncă la factori de risc fizici, organizato... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2023, 11:50 (11502 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
353 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10486 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7553 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9342 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12162 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10593 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9665 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13615 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12496 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14612 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15154 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15651 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13127 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11826 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12912 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12948 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13289 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12741 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10988 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13926 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...