Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

UPU la containere modulare

UPU la containere modulare

În perioada iulie-sep­tembrie 2023, Uni­ta­tea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slo­bo­zia a fost relocată în niște containere modulare. Con­tai­nerele au fost instalate la poarta Spitalului, dincolo de gard. Liviu Patrichi, di­rectorul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia susține că situația e una temporară și că se fac eforturi pentru a susține activitatea medicală la standardele obiș­nuite. Din containerele UPU însă, eforturile medicilor capătă proporții supraomenești. Pentru că nu containerele reprezintă problema, ci sistemul me­dical în ansamblul său.

La casă nouă, în containere... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2023, 13:15 (13024 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Un raport al Avocatului Poporului privind sănătatea și securitatea în muncă arată faptul că depistarea bolilor profesionale, la nivelul jude­țului Ialomița, este greu de realizat. Oficialii instituției au analizat valoarea sumelor acordate de angajatori pentru refacerea capacității de muncă a angajaților care s-au îmbolnăvit din cauza activi­tății desfășurate. Între 2020 și 2022, la nivelul județului nostru s-au plătit zero lei...

Un județ fără boli profesionale? Boala profesională este definită drept «afecțiunea declanșată de expunerea la locul de muncă la factori de risc fizici, organizato... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2023, 11:50 (11502 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Antrenorii de polițiști

Antrenorii de polițiști

Cu aproape 2 ani în urmă, Inspectoratul General al Poliției Române a conștientizat faptul că polițiștii au nevoie de instruire permanentă pentru a putea face față misiunilor de serviciu. Astfel, în fiecare Inspectorat de Poliție din te­ritoriu au fost înființate Birouri de Pregătire Profesională. În Ialomița, cei mai destonici traineri ai oamenilor legii sunt inspectorii principali Marian Gavrilă și Aurel Radu. Cu o carieră de peste 15 ani în Poliția Română, ambii încearcă, zi de zi, să-i facă pe polițiști să înțeleagă că protecția cetățenilor este o datorie de onoare!

Siguranța cetățenilor, o prioritate... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 15:15 (3630 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Lipsă de fonduri pentru Tabăra «Pavilioane» din Amara

Pentru al doilea an

Lipsă de fonduri pentru Tabăra «Pavilioane» din Amara

2023 este al doilea an în care Direcția Județeană de Sport Ialomița nu primește fonduri pentru susținerea activității Taberei «Pavilioane» din Amara. Deși unitatea ar putea să pri­mească elevi și să organizeze evenimente publice, subfi­nanțarea determină instituția care o are în administrare să-i suspende, formal, activitatea. Până în prezent, reprezentații fostului Minister al Sportului, devenit între timp Agenția Națională pentru Sport, nu s-au arătat interesați să contribuie cu bani pentru finanțarea Taberei «Pavilioane» din Amara.

Obiectiv tratat cu indiferență Tabăra «Pavilioane... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 11:05 (12750 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munteni Buzău: Bătrână violată de un tânăr

Munteni Buzău: Bătrână violată de un tânăr

Un tânăr de 19 ani din localitatea Muteni Buzău a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 4 ani și 3 luni de închisoare cu executare, pentru «viol». Acesta a batjocorit o bătrână cu handicap fizic, în vârstă de 82 de ani. Cazul a fost investigat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Bătrânețe chinuită Actele de urmărire penală au scos la iveală faptul că tânărul de 19 ani, domiciliat în Munteni Buzău, ar fi încercat să constrângă o fată de aceeași vârstă cu el să întrețină raporturi sexuale. Acesta ar fi amenințat-o cu moartea, folosind un cuțit. Tânăra a reușit să scape... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2023, 15:10 (13755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mocioniu a asfaltat 30 de kilometri de «drumuri noi» la Slobozia

Mocioniu a asfaltat 30 de kilometri de «drumuri noi» la Slobozia

Îl mai țineți minte pe ex-primarul Adrian Mocioniu? Da, da! Cel care ne-a promis, după ce a ajuns să vadă toate administrațiile de la Bruxelles până în Turcia și de-acolo mai departe, până în inima Asiei, că o să ajungem să trăim la fel... Adică, într-un oraș european cu tramvaie suspendate, apă potabilizată prin osmoză inversă, iluminat stradal inteligent, pod peste Ialomița, autobuze electrice... Și câte toate, de ți-era mai mare dragul să adormi seara ascultându-i basmele?! Ei, bine, Adrian Mocioniu, îmboldit de Luciferii/Luceferii, sfinții și ceva mucenici ai social-democrației de Bărăgan mai vrea o dată primar. Și deja a produs primele sale discursuri electorale... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2023, 11:05 (19458 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împrumutul de 18 milioane de lei pentru Slobozia a fost aprobat în unanimitate

Împrumutul de 18 milioane de lei pentru Slobozia a fost aprobat în unanimitate

Consiliul Local Slobozia a creditat administrația Soare pentru împrumutul de 18 milioane de lei, anunțat pu­blic de către consilierii PSD și PRO România. Ședința extraordinară pentru aprobarea acestui proiect de hotărâre s-a produs joi, 6 iulie 2023, în sistem on-line.

Vom împrumuta 18 milioane de lei Consilierii PSD și PRO România au votat în unanimitate, alături de consilierii PNL, pentru aprobarea contractării unui împrumut de 18 milioane de lei pentru cofinanțarea investițiilor europene aflate în derulare la Slobozia. Împrumutul urmează a fi rambursat în 5 ani și are «o perioadă... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2023, 13:20 (15851 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: «FreeLand Festival» continuă!

Slobozia: «FreeLand Festival» continuă!

A doua ediție a «FreeLand Festival» Slobozia 2023 este considerată un succes, în pofida problemelor organizatorice generate de condițiile meteo. Conform estimărilor oficiale, în cele două seri în care s-au susținut concerte, numărul celor prezenți la Festival a depășit 15000 în fiecare seară. «Acest Festival rămâne unul al comunității. El a fost validat, ca și anul trecut, de numărul impresionant de tineri care au participat sâmbătă și duminică. Le mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut eforturile!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare a doua zi după încheierea evenimentului.

La un pas de eșec... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 19:05 (10617 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

23 de jucători pentru Târlungeni

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

23 de jucători pentru Târlungeni

Unirea Slobozia a început excelent perioada de pregătire. Cu 3 victorii în meciurile amicale, dintre care una în fața Chindiei Târgoviște, antrenorul Adrian Mihalcea nu poate fi decât mulțumit. Campania de achiziții a început să dea roade, așa că perioada de pregătire centra­lizată găsește echipa în zodia optimismului. Ialomițenii au urcat, pe 10 iulie 2023, la munte, la Târlungeni, și vor petrece acolo 11 zile de cantonament cu pregătire fizică în ritm susținut, pregătire tehnico-tactică și 3 meciuri amicale. Pe 13 iulie a.c., Unirea va juca împotriva echipei de Liga a III-a, Olimpic Zărnești. Pe 15 iulie 2023, slobozenii se vor duela cu Metaloglobus București, iar 4 zile mai târziu, cu FC Brașov... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 18:20 (9266 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie

Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie

Deși oficial am scăpat de pandemia de COVID-19, efectele crizei sa­nitare încă se resimt. Potrivit unei raportări a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului nostru, în anul 2020, pe timpul Stării de Urgență și al celei de Alertă, s-au aplicat amenzi de peste 6,7 milioane de lei. Din suma totală, doar 1,2 milioane de lei au fost plătiți de contravenienți. Restul banilor urmează să ajungă în conturile Fiscului în urma procedurilor de executare silită.

Demersuri pentru recuperarea restanțelor Impunerea Stării de Urgență pe teritoriul României, pentru... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 17:40 (13349 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

A revenit Dorin Radu, au mai plecat trei jucători

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

A revenit Dorin Radu, au mai plecat trei jucători

Recolta Gheorghe Doja continuă aventura în Liga a III-a, cu al 5-lea sezon consecutiv. Ialomițenii s-au reunit marți, 11 iulie 2023, sub comanda noului antrenor, Mirel Condei, care va fi secondat de Valentin Toma. Pentru moment, la echipă a apărut un singur jucător nou. În fapt, este vorba de revenirea în tricoul galben-roșu a tânărului mijlocaș Dorin Radu, 21 de ani. Fotbalistul care aparține de Unirea Slobozia a evoluat în primăvară la Dunărea Călărași. Are două goluri marcate pentru Recolta Gheorghe Doja, în sezonul 2021-2022. Conform conducerii echipei ialomițene, în aceste zile vor fi perfectate transferurile a 4-5 jucători care satisfac regula «under», urmând a fi aduși încă doi fotbaliști... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 15:50 (5265 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Rebeca Gheorghe, la CSM Unirea Slobozia

Handbal, Divizia A

Rebeca Gheorghe, la CSM Unirea Slobozia

A rămas mai puțin de o săptămână până când echipa de handbal a Sloboziei, sub conducerea antrenorului Gheorghe Covaciu, va începe pregătirile pentru un nou sezon de Divizie A. Va fi un campionat greu, cu multe echipe bine închegate, în care conducerea CSM Unirea își propune promovarea în Liga Florilor. Pentru aceasta, se încearcă creionarea unui lot competitiv, iar campania de transferuri nu arată deloc rău. Au fost aduse portarul Ana Caraman, pivotul macedo­nean Sanja Dabevska, interul dreapta Natalya Striukova și, recent, Rebeca Gheorghe. Cea de a patra handbalistă venită la CSM Unirea Slobozia are 24 de ani și evoluează pe postul de pivot. Vine de la CSU Neptun Constanța, echipa unde și-a petrecut... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 14:25 (4459 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Întăriri serioase la Fetești și Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Întăriri serioase la Fetești și Rovine

CSM Fetești și FC 2018 Rovine par să fie, pentru moment, echipele care se vor lupta pentru supremație în următorul sezon al Ligii a IV-a Ialomița. Feteștiul pare să se dezmorțească, să conștientizeze că re­prezintă o comunitate care merită mai mult din punct de vedere fotbalistic. Aflăm că se lucrează la mo­dernizarea vestiarelor, iar la nivelul lotului se fac eforturi serioase pentru consolidare. Echipa antrenată de Dumitru Vasilică va da piept cu competițiile mult mai devreme decât celelalte colege din Liga a IV-a. Câștigătoare a fazei județene a Cupei României, Feteștiul continuă aventura în această competiție cu faza grupelor zonale, unde va întâlni, pe 12 iulie 2023, în deplasare, echipa... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 13:40 (5371 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Oana Dumitru, locul 7 la «Europene»

Lupte libere

Oana Dumitru, locul 7 la «Europene»

În perioada 4-9 iulie 2023, localitatea Kaposvar din Ungaria a găzduit Campionatul European de lupte adresat sportivilor sub 15 ani. Printre componenții delegației României s-a numărat și Oana Izabela Dumitru. Sportiva pregătită la CS Amara de antrenorul Marian Moraru, a concurat la categoria 58 kg și, în ciuda concurenței puternice, a terminat concursul pe un meritoriu loc 7. «Oana Izabela Dumitru confirmă așteptările pe care le-am avut pentru această competiție. A făcut un turneu bun, s-a luptat cu cele mai bune sportive din Europa și merită felicitări pentru evoluția sa!» a declarat antrenorul Marian Moraru. ... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 12:20 (2904 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Contribuții scăzute la fondul Pilonului II de pensii

Ialomița: Contribuții scăzute la fondul Pilonului II de pensii

O analiză a Autorității de Supraveghere Financiară privind contribuția la fondul Pilonului II de pensii, în primele 3 luni ale anului în curs, plasează județul Ialomița pe ulti­mul loc, la nivel național, pentru acest indicator. Doar 2,9 milioane de lei au fost virați în conturile beneficiarilor, în această perioadă de timp.

Contribuții scăzute pentru Pilonul II Pensia Privată Obligatorie sau Pilonul II reprezintă direcționarea unei cote din contribuția lunară obligatorie la sistemul public de pensii către un fond de pensii administrat de entități private. Sistemul a fost introdus în... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2023, 15:20 (14116 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA ar putea prelua Drumuri și Poduri SA

Din două se face una

Infrastructură Drumuri și Poduri SA ar putea prelua Drumuri și Poduri SA

Declinul economic accelerat al Drumuri și Poduri SA obligă administrația jude­țeană să ia în calcul falimentul acestei societății. O posibilă soluție pentru salvarea firmei o reprezintă pre­luarea «printr-o modalitate legală» a Drumuri și Poduri SA de către Infrastructură Dru­muri și Poduri SA. Reamintim că, în august 2022, Con­siliul Județean Ialomița a împrumutat Drumuri și Poduri SA cu 7 mili­oane de lei pentru redresarea econo­mică. «În cazul în care nu se reușește identificarea unei soluții de redresare, Drumuri și Poduri SA riscă falimentul. O posibilă soluție pentru salvarea firmei o reprezintă preluarea acestei socie­tăți printr-o modalitate legală de către Infrastructură Drumuri și Poduri... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2023, 10:50 (17289 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Localitățile riverane Brațului Borcea, sub asediul țânțarilor

Localitățile riverane Brațului Borcea, sub asediul țânțarilor

Cele 5 localități ialomițene riverane Brațului Borcea și Bălții Ialomiței cer Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița să intervină pentru a stopa invazia țânțarilor care le afectează de câteva săptămâni. Auto­ritățile locale susțin faptul că nu pot efectua lucrări de dezinsecție, întrucât legea le interzice să acționeze în Balta Ialomiței. La fața locului a fost trimisă o echipă a Direcției de Sănătate Publică Ialomița care a efectuat un control formal în doc­u­mentele fiecărei administrații locale, fără a ajunge la o concluzie. Între timp, cetățenii care locuiesc în aceste zone suferă din cauza insectelor.

Se caută o soluție legală... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2023, 13:10 (10483 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Transportul funcționarilor, decontat ilegal de Primăria Movilița

Război în instanță câștigat de Prefectura Ialomița

Transportul funcționarilor, decontat ilegal de Primăria Movilița

Prefectura Ialomița a demonstrat în instanță faptul că o hotărâre a Consiliului Local Movilița este ilegală. În baza actului administrativ emis de autoritățile locale, funcțio­narii publici ai Primăriei Movilița ar fi beneficiat de decontarea cheltuie­lilor pentru transport. Un act normativ care să prevadă acest beneficiu pentru funcționarii din administrația locală va intra în vigoare după 1 ianuarie 2024.

Act administrativ desființat în instanță Potrivit Hotărârii Consiliului Local Movilița, funcționarii Primăriei Movilița, 15 la număr, ar fi trebuit să beneficieze de decontarea cheltuielilor... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2023, 12:40 (10801 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Centru de Dializă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Centru de Dializă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Medicamente gratuite pentru bolnavii neurologici

Administrația Spitalului Județean de Urgență Slobozia intenționează să inaugureze un Centru de Dializă în cadrul instituției. Demersul s-ar putea concretiza o dată cu angajarea celui de-al doilea medic nefrolog la Slobozia. «Vom putea acorda acest tip de servicii medicale unui număr mult mai mare de pacienți...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Un nou medic la Spitalul Slobozia De la 1 august 2023, Spitalul Județean de Urgență Slobozia își va completa schema de personal cu un nou medic nefrolog. Iar o dată cu angajarea acestuia, oficialii instituției... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2023, 15:05 (18260 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«FreeLand Festival» este pregătit pentru 50000 de participanți

7-8-9 iulie 2023

«FreeLand Festival» este pregătit pentru 50000 de participanți

bonus: Slobozia-«Inima Bărăganului»

«FreeLand Festival» ar putea atinge un număr record de participanți pentru un eveniment aflat abia la a doua ediție. Organizatorii au pregătit 50000 de «brățări de acces» pentru zilele de 7-8-9 iulie 2023. În cele trei seri de spectacole vor concerta ZDOB ȘI ZDUB, INNA, VAMA, LOREDANA, FĂRĂ ZAHĂR, NICOLE CHERRY, PUYA, SUBCARPAȚI, FREELAND BAND, BLANCO, DJ ȘAGUNA și DJ MARKO. Intrarea la Festival va fi gratuită, iar participanții pot ajunge la locația evenimentului cu ajutorul curselor de transport care vor face legătura între centrul orașului și Pădurea Peri, în intervalul orar 10,00-24,00, pe toată perioada de desfășurare a Festivalului.

La Peri, la Peri, la Peri... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2023, 10:55 (5143 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11031 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10058 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10393 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11231 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12845 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10453 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11005 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15543 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11976 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12265 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10260 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11015 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10065 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11174 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10130 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10046 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10540 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9175 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11933 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11613 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10687 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12358 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11857 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15223 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11097 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12252 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11149 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14897 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10516 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13340 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...