Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesorii din 20 de școli boicotează simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat

Se întâmplă în Ialomița

Profesorii din 20 de școli boicotează simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat

20 de unități de învățământ din Ialomița au decis să nu organizeze simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat, ca urmare a pro­testelor profesorilor. Cadrele didactice au decis să renunțe la organizarea acestor testări preliminarii, nemulțumite de măsurile de austeritate impuse de Guvernul României și care afectează buna desfășurare a activității educative.

 

Profesorii, din nou revoltați Ceea ce-i nemulțumește pe profesorii din Ialomița are legătură cu modificările aduse nor­melor didactice, dar și cu modalitatea de plată a orelor suplimentare... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2026, 10:10 (30159 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6274 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oxiurii politici din Parlament și americanii

Oxiurii politici din Parlament și americanii

Să tot apari în spațiul public gavarisind prostii catastrofale de la tribuna Parlamentului pare deja desuet pentru cel căruia soarta i-a zâmbit după Alegerile Parlamentare din decembrie 2024. Grigore Adrian Peiu, oxiurul politic devenit senator din cauză că s-a jucat cineva «de-a redistribuirea», a fost martorul unui eveniment despre care oricum n-a prea înțeles mare lucru. Căci, «Institute for Legislative Analysis», centrul american de cercetare în politici publice și analiză legislativă, a anunțat zilele trecute lansarea primei sale structuri internaționale în România. Potrivit unui comunicat al... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 15:10 (3202 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interesat de situația datoriilor companiilor de Stat

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interesat de situația datoriilor companiilor de Stat

Printr-o interpelare adresată ministrului Economiei, Digitalizării, Antrepreno­riatului și Turismului, Ambrozie-Irineu Darău, deputatul social-democrat Ștefan Țintă vrea să afle care ar fi situația debitelor înregistrate de companiile cu capital majoritar sau integral de Stat. «Un principiu esențial pentru funcționarea unei economii de piață loiale statuează ca orice stat are responsabilitatea legală și constituțională să garanteze un tratament echitabil și condiții concurențiale egale pentru toți operatorii economici, indiferent dacă aceștia sunt privați sau de Stat. Însă, în ultimii ani, au existat situații care au afectat concurența loială și disciplina financiară, prin acumularea unor arierate semnificative de către companiile cu capital integral sau majoritar de stat, precum și prin utilizarea ineficientă sau netransparentă a subvențiilor acordate acestora»... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 14:15 (3120 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou play-out cu emoții

Fotbal, SuperLiga, FC Argeș-Unirea Slobozia 0-0

Din nou play-out cu emoții

Si a fost și ultima etapă a sezo­nului regulat 2025-2026 din SuperLiga, cea cu numărul 30, Unirea Slobozia întâlnind în deplasare FC Argeș. Slobozia încheie acest sezon pe poziția 14, cu 25 de puncte acumulate (7 victorii, 4 egaluri, 19 înfrângeri, golaveraj 27-46). Prin comparație, sezonul regulat precedent, 2024-2025, Unirea l-a terminat pe poziția 15, cu o «zestre» de 26 puncte (7 victorii, 5 egaluri, 18 înfrângeri, golaveraj 28-47). Să remarcăm că Unirea a reușit la capătul acestui al doilea sezon de prezență în primul eșalon fotbalistic să urce o poziție în clasament, marcând și încasând cu un... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 13:15 (2583 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Consiliul Politic Național al PSD, decizie asupra aprobării bugetului

Consiliul Politic Național al PSD, decizie asupra aprobării bugetului

«PSD este nemulțumit de proiectul bugetului pe 2026 și de faptul că una se stabilește în ședința Coaliției și altceva se aplică în actul guvernării. A venit momentul evaluărilor strategice. De aceea, subiectul bugetului va fi tranșat în cadrul Consiliului Politic Național al PSD!» a ținut să declare președintele Partidului Social Democrat, Sorin Grindeanu, în cadrul unei conferințe de presă. Așadar, în esență, PSD a decis ca votul cu privire la susținerea bugetului să fie dat într-o ședință în format extins a Consiliului Politic Național al PSD, ce se va desfășura în perioada imediat următoare. «Vom avea un Consiliu Politic ... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 10:20 (2049 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită

Fotbal, Liga 3, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 1-0

Victorie la limită

Pe teren propriu, Recolta Gheorghe Doja a evoluat, în cadrul etapei 19 din Liga 3/Seria 3, în compania călărășenilor de la Agricola Borcea. Dojenii au învins la limită, 1-0, după un gol înscris spre finalul reprizei secunde. Revenind la meci, partida a fost una echilibrată, disputată cu multă intensitate, ambele formații luptând pentru fiecare minge. Agricola Borcea a evoluat în inferioritate numerică încă din prima repriză, Recolta încercând să profite de acest avantaj și să controleze jocul. Așadar, în minutul 30 al primei reprize un jucător al oaspeților a fost eliminat, decizia fiind îndelung contestată de oficialii borceni... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 09:20 (1784 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale

În 2026

Slobozia va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale

Ministerul Educației a făcut publică lista orașelor din țară care vor organiza etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Pe listă a fost trecut și municipiul Slobozia. Reșe­dința județului Ialomița va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale.

 

Olimpiadă Națională, la Slobozia A devenit deja o tradiție ca reședința județului Ialomița să fie inclusă pe lista orașelor din țară care organizează fazele naționale ale olimpiadelor școlare. Anul trecut, de exemplu, Slobozia a găzduit fazele naționale ale Olimpiadelor de Fizică, Pedagogie-Psihologie, Religie și... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 12:25 (3680 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Organizația civică «Geek for Democracy» a reali­zat o analiză privind modul în care administrațiile locale din Ialomița cheltuie fondurile publice. Datele arată că, în majoritatea cazurilor, sumele sunt cheltuite pentru plata «indemnizațiilor de invaliditate». Anul trecut, la nivelul județului Ialomița, indemnizațiile plătite direct din bugetele administrațiilor locale au depășit 200 mi­lioane de lei.

 

Bani publici pentru Asistență Socială Analiza pe care reprezentanții platformei «Geek for Democracy» au... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 07:55 (3377 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Primăria Municipiului Fetești a fost notificată de Consiliul Județean Ialomița în vede­rea încheierii unui parteneriat ce ar asigura fondurile necesare implementării unui proiect cu finanțare europeană dedicat agri­culturii ecologice. Acest proiect are capacitatea de a oferi fermierilor sprijin de dezvoltare și acces la mo­dele cooperative în acest domeniu.

 

Proiect conceput în Franța, implementat și în Ialomița Proiectul este inițiat de o comunitate urbană din Franța, în cadrul apelului «Horizon Europe-Farm2Fork», dedicat... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2026, 09:55 (3613 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Aflat în subordinea Consiliului Local Țăndărei, Complexul de Servicii Sociale din oraș a făcut demersuri pe tot parcursul anului trecut pentru a veni în sprijinul vârstnicilor din comunitate. Cu o capacitate de 35 de locuri, Centrul a fost alături de toți beneficiarii săi.

 

Servicii sociale pentru persoanele în vârstă, la Țăndărei «Pe parcursul anului 2025, instituția de asistență socială, cu o capacitate de 35 (treizeci și cinci) locuri, a furnizat ser­vicii sociale specifice unui cămin pentru persoane vârstnice» susțin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2026, 10:25 (2856 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Urban SA Slobozia atrage atenția asupra transformării «subsolurilor» în «gropi de gunoi»

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Public, Urban SA Slobozia, cel mai mare operator de apă și canalizare din Ialomița, atrage atenția asupra «subsolurilor» de bloc, transformate de slobozeni în «gropi de gunoi». «În mod constant, echipele Urban găsesc în subsoluri ambalaje din sticlă și PET, capace de toaletă, găleți, mobilier, materiale textile, moloz și resturi din renovări. În instalațiile sanitare sunt aruncate șervețele umede, pampers, absorbante și bețișoare de urechi, iar lista cu obiecte care NU au voie să fie aruncate în grupurile sanitare poate continua!» se precizează într-un comunicat al Urban SA Slobozia. Mai mult, reprezentanții Urban SA Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 12:20 (2451 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Din ciclul «a înnebunit cultura». La Slobozia.

Din ciclul «a înnebunit cultura». La Slobozia.

Că tot vrea primarele Sloboziei să lumineze festiv reședința județului de «1 Martie» cu ornamentele de la Crăciun și abia marți, 24 februarie 2026, s-a strâns patinoarul, ne-a semnalizat un cititor avid de evenimente culturale asupra unei remarcabile întâmplări de la jumătatea lunii decembrie 2025. Căci, firesc, când cultura costă mulți bani, ni se atrage atenția. Cu atât mai mult cu cât, în continuare, prostimea plătește. Să revenim așadar la evenimentul «Așteptând Crăciunul», căci așa s-a numit spectacolul susținut de maestrul Grigore Leșe și poetul Mircea Dinescu la Sala «Europa» a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 08:15 (4659 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Amenințate cu retrogradarea sau comasarea, liceele tehnologice din Ialomița fac eforturi pentru a-și menține personalitatea juridică. Astfel, unitățile de învățământ și-au îndreptat atenția către clasele destinate «învățământului cu frecvență redusă» sau «seral». Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că alegerea nu este deloc întâmplătoare în condițiile în care foarte mulți oameni aleg să revină la școală chiar și la 15 ani distanță de la momentul în care au ales să nu mai frecventeze.

 

«Învățământul cu frecvență redusă», o soluție de avarie... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 12:15 (3429 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a dat publicității Raportul activității desfășurată atât de instituție, cât și de cele trei unități subordonate, în anul 2025. Documentul arată încă o dată faptul că cele patru Parchete din Ialomița sunt încărcate de dosare, în timp ce numărul pro­curorilor care profesează în cadrul lor este tot mai redus. Fără o politică de resurse umane coerentă a Consiliului Superior al Magistraturii și Parchetului General, accesul la Justiție, din perspectiva răspunderii penale, va rămâne viciat pentru că, în lipsa magistraților, soluționarea anchetelor va fi amânată la nesfârșit.

... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 08:10 (2783 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Centrul pentru persoane vârstnice Movila» și «Centrul de Zi „Prosocial“ Slobozia»

Ședința Consiliului Județean Ialomița

«Centrul pentru persoane vârstnice Movila» și «Centrul de Zi „Prosocial“ Slobozia»

Ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița de joi, 26 februarie 2026, a supus atenției celor prezenți a câtorva proiecte de hotărâri ce demonstrează aplecarea conducerii județene asupra componentei «sociale» la nivel local, proiectele de anvergură ale instituției fiind dezbătute în cadrul ședinței. Astfel, «Planul anual de acțiune privind serviciile sociale administrate și finanțate din bugetul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2026», «aprobarea devizului general și a indicatorilor tehnico-economici actualizați, faza execuție lucrări, pentru obiectivul de investiții „Centrul pentru persoane vârstnice Movila“ al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița»... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2026, 12:35 (2746 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Tarife mai mici pentru tarabele din Bazarul Municipal și Piața Agroalimentară

Slobozia: Tarife mai mici pentru tarabele din Bazarul Municipal și Piața Agroalimentară

Gradul de ocupare al Bazarului Municipal a scăzut semnificativ din cauza tarifelor de închiriere prea mari pentru tarabe impuse de Servicii Publice Slobozia SRL. Pe cale de consecință, societatea aflată în subordinea municipalității a decis să diminueze tarifele practicate. O decizie similară a fost adoptată și în cazul tarabelor din Piața Agro­alimentară Slobozia. În mod surprinzător, supermarketurile care au închiriat spațiile pe care Servicii Publice Slobozia SRL le deține la nivelul orașului sunt de 3 ori mai mici decât cele impuse comer­cianților din Bazarul Municipal sau Piața Agroalimentară. Oficialii societății dau vina pe managementul deficitar... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2026, 08:20 (4604 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA și Fiscul Ialomițean, război în instanță pentru declararea insolvenței

Proces cu scandal la Tribunalul Ialomița

Drumuri și Poduri SA și Fiscul Ialomițean, război în instanță pentru declararea insolvenței

bonus: Firma Drumuri și Poduri SA, în vizorul DNA

Conform datelor oficiale, la începutul lunii decembrie 2025, Drumuri și Poduri SA, una dintre societățile Consiliului Județean Ialomița, și-a cerut insolvența la Tribunalul Ialomița. Firma are datorii de 3,4 milioane de lei și creanțe de peste 12,4 milioane de lei. Ceea ce ar fi părut o simplă procedură, s-a transformat însă într-un adevărat război juridic după ce Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița s-a opus intrării în insolvență. Fiscul ialomițean reclamă nerespectarea procedurilor legale impuse de un astfel de demers.

 

Insolvență acceptată de Tribunalul Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 16:10 (4676 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

În «graficul» sezonului trecut

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Rapid București 1-2

În «graficul» sezonului trecut

Penultima etapă a sezonului regulat 2025-2026 a SuperLigii, cea cu numărul 29, a programat partida dintre Unirea Slobozia și Rapid București, luni, 2 martie a.c., nocturna Stadionului «1 Mai» din Slobozia aprinzându-se din nou pentru cei puțin peste 4000 de spectatori prezenți. Rapidul a câștigat meciul, Unirea recunoscându-și înfrângerea. S-a terminat 1-2 pentru giuleșteni și Slobozia se îndreaptă spre aceeași «performanță» din sezonul trecut: salvarea de la retrogradare!

 

Niculescu a încercat să «închidă» poarta Sloboziei... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 14:35 (3146 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Debut cu surprize în play-out

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Debut cu surprize în play-out

Așa cum vă anunțam, CSM Unirea Slobozia a ratat prezența la turneul de promovare în Liga Florilor, evoluând în play-out-ul actua­lului sezon 2025-2026 al Diviziei A handbal feminin. După ce handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia și-au aflat oponentele din play-out, elevele antrenorului Ion Ivan au întâlnit joi, 26 februarie 2026, CS Județean Prahova, prima confruntare des­fășurându-se la Sala «Olimpia» din Ploiești. Din startul partidei, determinarea prahoven­celor a fost aprigă, la jumătatea primei reprize CS Județean Prahova având un avans constant de 5 goluri. Finalul primului mitan a aparținut... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 12:55 (3123 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Muzeul Național al Agriculturii din România: «Pâinea și Vinul», la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii organizează, în perioada 16-18 septembrie 2022, cea de a IV-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:45
(11798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29318, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de marți, 6 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:20
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, reținut pentru producerea unui accident rutier

Urmare a accidentului produs în data de 29 iunie 2022, pe DN2, în afara comunei Sinești, soldat cu decesul a cinci persoane și rănirea a altor patru, cercetările au fost continuate de polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 22:40
(11635 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificari la stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuailii interesați că începând cu 1 august 2022 a fost introdusă ca bază lunară de calcul al CAS și al CASS salariul minim brut pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 17:15
(12312 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 6 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29298, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de luni, 5 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 16:15
(2324 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un muncitor care lucra la reabilitarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a căzut de la etajul al treilea al unității medicale luni, 5 septembrie 2022. Muncitorul se află la Unitatea de Primiri Urgențe ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 17:20
(14895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 5 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29265, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de duminică, 4 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 16:50
(2834 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

Două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 2 septembrie 2022, în jurul orelor 16,20. În nefericitul eveniment a fost implicat un autoturism, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 15:55
(3467 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Duminică, 4 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit în cazul unui accident rutier produs între localitățile Țăndărei și Ograda, pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 19:15
(11289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29256, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 3 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 16:35
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 3 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29251, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de vineri, 2 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 16:55
(2362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Un puternic incendiu a fost produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, 2/3 septembrie a.c., la Slobozia. Flăcările au distrus tribuna oficială a Stadionului «1 Mai». Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 11:30
(6553 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29235, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de joi, 1 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 17:05
(1996 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat de 53 de ani din Slobozia, înecat în apele Mării Negre

Un bărbat de 53 de ani din Slobozia, aflat în vacanță pe litoralul Mării Negre, în stațiunea Jupiter, și-a pierdut viața în ziua de vineri, 2 septembrie 2022. Bărbatul nu a respectat steagul roșu arborat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:30
(4887 vizualizări - 1 comentariu)


Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 2 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:10
(20060 vizualizări - 0 comentarii)


Statistică sumbră a Poliției Rutiere Ialomița: 39 de accidente soldate cu decesul a 34 de persoane și rănirea gravă a altor 17!

Acțiunile polițiștilor de la Rutieră au drept scop prevenirea evenimentelor grave din trafic, iar respectarea regulilor de circulație de către toți participanții la trafic ar reduce semnificativ tragediile ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 14:05
(6014 vizualizări - 1 comentariu)


O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

Întrucât la 1 septembrie se împlinesc 129 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, jandarmii ialomițeni au sărbătorit alături de copii de la grupul de cateheză «Doar noi?» al Parohiei Sfântul Nicolae ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 22:20
(4412 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în comuna Gheorghe Doja

Două percheziții domiciliare s-au desfășurat joi, 1 septembrie a.c., în localitatea ialomițeană Gheorghe Doja. Descinderile au fost organizate de Poliția Capitalei într-un dosar ce vizează fapte de evaziune ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:30
(3575 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Joi, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29219, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de miercuri, 31 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni: Accident în apropiere de Urziceni, incendiu la Gheorghe Lazăr

Trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier, în care au fost implicate două autotrenuri, în urma căruia a rezultat o victimă. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:25
(5287 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

Literele volumetrice care alcătuiau numele reședinței județului au fost distruse în urma unui accident rutier produs joi, 1 septembrie 2022. Cel care a produs accidentul este șoferul unui BMW. Acesta venea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:00
(3646 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Sprijin financiar de 26,046 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 11:50
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Polițiștii ialomițeni, printre copii

Smirna: Polițiștii ialomițeni, printre copii

Marți, 30 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat în localitatea Smirna activități ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 18:50
(3395 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evenimente la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Vineri, 2 septembrie 2022, de la orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» se va vernisa expoziția artiștilor Daniela Frumușeanu, Georgeta Hlihor, Maria Manceanu Bogatu și Mihai Hlihor. În continuare ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:55
(6109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29200, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de marți, 30 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:45
(1892 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sancțiuni la unitățile de învățământ

Premergător începerii anului școlar, specialiștii Inspecției de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au desfășurat controale de prevenire ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:30
(11318 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 31 august 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Colegiului Prefectural. Astfel, în cadrul ședinței, a fost adusă la cunoștință o informare privind siguranța elevilor și personalului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 15:20
(9632 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 30 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29181, fiind înregistrate 24 de cazuri noi față de ziua de luni, 29 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 16:40
(3929 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Incendiu la o boxă din subsolul unui bloc

Două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o boxă aflată la subsolul unui bloc de locuințe, în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 15:55
(10602 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Accident pe Autostrada A2

Un accident soldat cu două victime s-a produs luni, 29 august a.c., în jurul orelor 14,20, pe Autostrada A2, km 144. Un echipaj de pompieri din Fetești a intervenit în scurt timp, în accident fiind implicate ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 15:50
(2083 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...